A proto skáču

A proto skáču https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280283/bmid_a-proto-skacu-0Fk-280283.jpg 4 624 163

Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem. Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou: Proč nemůžeš být chvíli v klidu? Proč se učíš nazpaměť jízdní řády? Co je nejhorší, když má člověk autismus? Unikátní knihu v Japonsku objevil britský spisovatel David Mitchell, sám otec autistického syna, společně s manželkou ji přeložil do angličtiny a Higašidu a jeho niterné svědectví proslavil po celém západním světě. „Představte si, že se nacházíte v místnosti s dvaceti radiopřijímači. Všechny hrají a naplno se z nich linou hlasy a hudba. Nejde je vypnout ani ztlumit a místnost nemá okna ani dveře, takže jedinou úlevu vám přinese až naprosté vyčerpání,“ přibližuje v sugestivní předmluvě Mitchell pocity lidí s autismem. Přeloženo z japonského originálu s přihlédnutím k anglickému překladu The Reason I Jump (2014), který pořídili David Mitchell a K.A. Yoshida.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Paseka , Pasparta

Jiheishō no boku ga tobihaneru riyū , 2007

playada
23.12.2017

Na toto téma se mi více líbila kniha " Podivuhodný případ se psem".

Abes
06.12.2017 1 z 5

Očekával jsem sondu ale dostal jsem spíš velice stručný návod jak se k lidem s poruchou AS chovat. Ve zkratce - mějte trpělivost a nezlobte se na ně, prosím. Podobnou výzvu si v knize přečtete na každé třetí stránce. Naoki hovoří za všechny
autisty světa a já se nemohu zbavit pachuti podbízivosti. Závěrečná povídka však stojí za přečtení, budování příběhu bez nutnosti apelu a interakce s našim světem jakoby Naokimu rozvazovala ruce. K tématu doporučuji článek Děti úplňku : Petr Třešňák.

silhavaemilka
21.11.2017 3 z 5

Kniha mě jako taková moc neoslovila, ale uznávám a díky bohu za to, že je to tím, že o tomto tématu málo vím a nikdo s podobným problémem se v mém okolí nevyskytuje. Kniha však bude určitým přínosem.

Jarka 55
16.11.2017 5 z 5

Velice zajímavá kniha a pohled na tuto problematiku .
Autismus je neprobádaná oblast a člověk opravdu zdaleka není schopen tuto problematiku zcela pochopit. A každý poznatek či dojem může být přínosem.

Něha
02.11.2017 5 z 5

Jakožto speciální pedagog pracující v současné době s dětmi s PAS jsem tuto četbu přijala s povděkem. Kniha přináší autentický pohled na duši dětí a i dospělých trpících autismem. Po přečtení se na některé jevy dívám s odstupem, větším pochopením a tolerancí. Kniha rozhodně nikoho neurazí.

buccaneerka
29.10.2017 3 z 5

Neurazí, ale ani nenadchne. Čekala jsem něco skvělého podle chvály médií, ale nadšení se nekonalo. Navíc mi byl velmi protivný neustálý plurál "my autisti", když nikdy nenajdete dva stejné, kteří vnímají věci stejně a kterým vadí stejné věci. Takže pro mě nic extra přínosného...možná už jsem přehlcená jinými tituly o autismu, ale tohle fakt taková bomba není.

Listy
19.10.2017 5 z 5

Velice zajímavé čtení. Otázky s krátkámi odpověďmi se četly samy a k tomu jako perličky krátké povídky, které až vyrážely dech svou stručností a i tak řekly více než dost.
Rozhodně doporučuji!

Pes Filipes
08.10.2017 5 z 5

"Další důvod, proč nedokážu běžet dost rychle, je ten, že nějak nemůžu pochopit, co je na soutěžení tak zábavného. Už to, že ze sebe někdo vydává to nejlepší, je přece samo o sobě úžasné..." (str. 121)

tezzpoletsar
04.08.2017 5 z 5

Krásná a upřímná knížka. Pro mě, jako vystudovaného sociálního pracovníka, hodně emotivní. Mám pocit, že si jí snad koupím a přečtu znovu. Dokonalý pohled do světa autistů.. Díky za ni!

Kaca24
04.08.2017 5 z 5

Úžasná kniha, která nám pootevře pohled na vnitřní svět autistů. Kniha je takové příjemné pohlazení a člověk se až musí zamyslet, jaké malichernosti mnohdy řeší a to, co je opravdu důležité mu uniká.

BlankaTr
19.07.2017

Již 7 let pracuji s dětmi, kteří mají lehkou formu autismu. Tato knížka sice popisovala tu těžší formu, ale i tak mi zodpověděla spoustu otázek. Moc se mi líbila závěrečná povídka, a knížka na mě udělala opravdu dobrý dojem.

anna6021
16.07.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, a to nejen obálkou. Zvláště krásný byl příběh na konci knihy, který mi doslova otevřel oči.

netty
08.07.2017

Pracuji (nejen) s autisty, takže můj názor bude nejspíš lehce ovlivněn, proto také nebudu hodnotit. Kniha je moc pěkně psaná, avšak na můj vkus dost stroze. Být laik, tak mi to pocity a vnímání autistických dětí moc nepřiblíží. Porucha autistického spektra je mnohem složitější, než jak je popisována v knize. Už jen to, že existují různé formy a stupně a mnoho dalších informací. Chlapec v knize sice nemůže mluvit, ale má možnost, vyjadřovat se pomocí tabulky. A co autisti, kteří takovou možnost nemají, protože stupeň jejich diagnózy je vyšší? Jak vnímají svět oni? A tak dále, a tak dále.. Každopádně oceňuji nápad a to, že se tato problematika konečně dostává do světa a do podvědomí veřejnosti.

Petruska200
27.06.2017 3 z 5

Velmi poucne cteni ....ted uz pomalu chapu jak a co deti s autismemprozivaji

Popik
19.06.2017 5 z 5

Tahle knížka zůstane mezi těmi o které budu mluvit a budu ji posílat dál.

medialstar
09.06.2017 4 z 5

Věřím, že pro rodiny, které mají ve své blízkosti autistu, to musí být přelomová kniha. Protože tohle asi převálcuje valnou většinu odborných publikací. Protože důležitější, než pátrat po tom, proč se to stalo a jak to odborně řešit je mnohem důležitější pochopení nitra a vžití se do tohoto člověka. A tady přes svůj krátký, ale dosti výživný obsah, dostanete pořádnou porci vjemů. Jediný problém mám ze všeobecněním typu takhle to mají všichni autisti. Škoda, že nenapsal Naoki více příběhů, které se textem proplétaly. Má talent.

Tereza.K91
02.06.2017 5 z 5

Moc krásná kniha. Doporučuji všem co znají osobu s autismem.

Jolina
27.05.2017 4 z 5

Inspirující a dávájící pochopení. Jiný hled a další pohled na tuto problematiku. Překvapilo mě, že takto uvažuje třináctiletý chlapec. A že své myšlenky dokáže sepsat a napsat...žijeme jednoduché životy. A vnímáme jednoduše. A snad právě třeba autisté jsou ti, kteří vnímají to, co je v životě důležité. Je třeba se k těmto kapitolám vracet, hledat porozumění...

Aivinka
13.05.2017 5 z 5

Krásná kniha která vám otevře oči. Často slýchávám nadávky typu "ty seš ale autista". Tuhle knihu by si měl přečíst každý kdo tuto nadávku používá.

alena4154
09.05.2017 5 z 5

Určitě všem doporučuji. Po přečtení této knihy nabíhá spousta myšlenek, jak je ten život pro nás vcelku zdravé lidi vlastně jednoduchý. Jakými nesmysly se mnozí zabýváme. Přitom se stačí zastavit a vnímat detaily. Je zvláštní, že "nemocní" lidé si dokáží život užít víc než lidi zdraví.

autismus zfilmováno japonská literatura otázky a odpovědi

Část díla

Naoki Higašida
japonská, 1992
2016  85%A proto skáču
2018  84%Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát

Kniha A proto skáču je v