A proto skáču

A proto skáču https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280283/bmid_a-proto-skacu-0Fk-280283.jpg 4 624 163

Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem. Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou: Proč nemůžeš být chvíli v klidu? Proč se učíš nazpaměť jízdní řády? Co je nejhorší, když má člověk autismus? Unikátní knihu v Japonsku objevil britský spisovatel David Mitchell, sám otec autistického syna, společně s manželkou ji přeložil do angličtiny a Higašidu a jeho niterné svědectví proslavil po celém západním světě. „Představte si, že se nacházíte v místnosti s dvaceti radiopřijímači. Všechny hrají a naplno se z nich linou hlasy a hudba. Nejde je vypnout ani ztlumit a místnost nemá okna ani dveře, takže jedinou úlevu vám přinese až naprosté vyčerpání,“ přibližuje v sugestivní předmluvě Mitchell pocity lidí s autismem. Přeloženo z japonského originálu s přihlédnutím k anglickému překladu The Reason I Jump (2014), který pořídili David Mitchell a K.A. Yoshida.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Paseka , Pasparta

Jiheishō no boku ga tobihaneru riyū , 2007

SakuraLuci
25.11.2016 5 z 5

Kniha mě hodně zasáhla, přečetla jsem jí jedním dechem. Mám syna autistu, takže pro mě má taková kniha cenu zlata. Díky za ní

Sorrow
24.11.2016 5 z 5

Knize dávám plný počet, přestože mě osobně příliš nezasáhla. To je ale čistě můj osobní problém, protože nemám žádného autistu ve svém okolí a asi nedokážu být dostatečně empatická. I tak se ale jedná určitě o významné dílo a věřím, že každý rodič/sourozenec/kamarád těchto "postižených" lidí ji jistě uvítá a ocení. Určitě jsem ji nečetla naposledy a příště v ní snad najdu ještě něco navíc :)

Peace
20.11.2016 5 z 5

"Nemůžeme soudit ostatní jen podle jejich vzhledu. Abychom se s někým mohli blíže spřátelit, potřebujeme poznat jeho nitro."

Rozhodně skvělá kniha, kterou by si měl přečíst každý - nejen lidé, kteří se s autismem bezprostředně setkávají. Tento příběh vám dá daleko více, než tisíce naučných skript, protože je ze života..

Petucelli
13.11.2016 5 z 5

Pro me naprosto ojedinělá a přelomová kniha. Pro odborníky, rodiče i laickou veřejnost. Davam plný počet bodu.

Verrrunka
04.11.2016 4 z 5

Možná trochu nadhodnocuji, ale tuhle knížku vnímám jako hodně přelomovou věc. Zpracování strohé, témata se občas trochu opakují, ale i to vlastně k autismu patří.
Smutný vhled do autistického světa...

rubicka
01.11.2016 5 z 5

Neuvěřitelně čisté, láskyplné, empatické. To potřebujeme slyšet.

Neznaika
26.10.2016 4 z 5

Protože nemám přímou zkušenost s autismem, je pro mě těžké knihu zcela docenit. Fakt, že v ní jsou zachyceny myšlenky třináctiletého chlapce s těžkým komunikačním hendikepem, je úctyhodný. V odpovědích na kladené otázy se skrývá autorova empatie se zdravými lidmi, pro které je setkání s autismem těžké. Stejně umožňuje čtenáři pocítit hlubší empatii k autistům samotným. V doprovodných textech, a nejvíce pak v nádherné závěrečné povídce Jsem u vás, citlivě metaforicky zachycuje hluboké myšlenky a pocity, které patří k lidskému životu.

Marie 393
26.10.2016 5 z 5

Unikát! Její kouzlo nespočívá ani tak v literárních kvalitách, jako v tom, jak moc je převratná a obohacující. A to nejen pro ty, kteří se PAS zabývají. Pro lidi, kteří s autisty přichází do styku, by měla být povinnou četbou. Kdo jiný by pravdu dokázal popsat líp než samotný člověk, který poruchou trpí?

Princezna22
26.10.2016 5 z 5

Naprosto nádherná knížka. Jsem nadšená!! na to,že je napsaná 13 letym chlapcem je opravdu pěkně napsaná. Myšlenky a pocity jsou zde popsané moc pěkné.. Klobouk dolů chlapcovi co knihu napsal. Hodně jsem pochopila oč jde a pomohlo mi prostě autisty s částí pochopit. Opravdu krásné.

Lenny33
06.10.2016 4 z 5

Opravdu fascinující kniha!
Jde tedy znát, že je psána 13. hochem a čtenář to musí respektovat, přesto je plná úžasných postřehů a myšlenek, až jsem nevěřícně kroutila hlavou.
Musím také pochválit úžasnou předmluvu D. Mitchella
Rozhodně skvělá kniha pro rodiče autistických dětí, kterým to bude velkou pomůckou, jak aspoň trochu nahlédnout do jejich světa.
Ale moc doporučuji komukoliv!

Brambu
04.10.2016 4 z 5

Jsem nadšená! Na to, že se jedná o populárně naučnou knihu, nemám slov. Přiblížit se tak neuvěřitelně do mysli člověka s autismem, páni. Neměla jsem ani ponětí! Co prožívají, jak se cítí a s čím musí dennodenně bojovat. Velmi poučné, emotivní a rozhodně zajímavé. Klobouk dolů před autorem!

Hoshi
04.10.2016 5 z 5

Ztotožním se s komentáři pode mnou. Je to nádherná, čtivá kniha, díky které pochopíme a dovíme se, co se děje v hlavě dětem s poruchou autistického spektra. Těší mě, že kniha je v mé knihovně.

Za mě doporučuji všem.

Šárka5875
03.10.2016 4 z 5

Knihu Naokiho Higašidy rozhodně doporučuji k přečtení nejen těm, kteří pečují o autisty nebo se s nimi v blízkém okolí stýkají. Pro ně by to snad měla být povinná četba. Ale doporučuji ji všem, kdo chtějí třeba jen do tohoto „jiného“ světa nahlédnout. Autisté nechtějí žít v ústraní, touží po společnosti stejně jako my.
Myslím, že většina z nás „obyčejných“ lidí neměla ani ponětí, co autisté cítí, jakým způsobem vnímají svět kolem sebe, co je stresuje, co jim naopak dělá neuvěřitelnou radost, proč se někdy zdánlivě bezdůvodně smějí, anebo naopak upadají do zoufalého pláče. Těžko se tato kniha popisuje. Musíte si ji přečíst a potom budete vědět, o čem mluvím. Dozvíte se opravdu spoustu podrobností, které vám pomůžou chování lidí s autismem pochopit.

Jessica007
25.09.2016 5 z 5

Nádherná knížka. Tolik věcí se v ní člověk dozví a může díky ní pochopit. Knížka objevná. Navíc moc pěkně, zajímavě, citlivě psaná. Čtivá - forma otázek a odpovědí je výborně zvolena. A krásná povídka na závěr. Jsem moc ráda, že jsem si tuto knížku koupila a přečetla a že už ji mám ve své knihovně.

Aroucaria
22.09.2016 5 z 5

Nevím, jak začít ... Nad každou částí knihy jsem velmi přemýšlela a bylo mi úzko z toho, jak je naše soužití těžké. Nejen pro nás samozvaně normální, ale i pro autisty. A celkem se zde nabízí otázka, kdo z nás je ten normální? A myslím, že dosavadní poznatky o autismu, zde jaksi dostávají na frak! Určitě přelomová kniha, která otvírá nejen oči ale hlavně srdce!

zdenek5887
16.09.2016 4 z 5

Všem doporučuju aspoň prolistovat a pročíst pár pasáží, je to psáno převážně formou Q&A. Pěkně zpracované a docela poučné. Spoustu věcí jsem ani netušil a celkem mi to poupravilo soubor znalostí a dojmů ze samotného autismu.

kalinkacz
14.09.2016 5 z 5

Autismus je v současné době častým námětem v řadě knih... V této ale nabývá úplně jiný rozměr.. Každý z nás jistě ví, jak se zhruba lidé s touto chorobou chovají, ale buďme upřímní, úplně jim nerozumíme a jak bychom také mohli, když zvuky, které vydávají nemají často velký smysl, tudíž je hodně těžké domyslet si jejich význam... Tato kniha vám to ale alespoň částečně umožní... Otevře vám oči a dá poznatky, o kterých jste ani netušili, že v životě autistů mají význam..

Irsaf
09.09.2016 5 z 5

Líbila se mi :)

ElenaM
27.08.2016 5 z 5

Nádherná, citlivá, lidská, emotivní.... těmito slovy bych hodnotila knihu A PROTO SKÁČU. Kniha má nejen nádhernou obálku, ale i velmi obohacující obsah. Koupila jsem si ji proto, že mám kolem sebe lidi, kteří jsou autisté nebo mají nějakou lehčí formu autismu. Chtěla jsem zjistit, jak vnímají svět, co cítí a víc se jim přiblížit... a především je pochopit. Kniha naprosto předčila moje očekávání a během čtení jsem hned od začátku prožívala snad všechny emoce... Přála bych si, aby tuhle knihu přečetlo co nejvíc lidí, protože pak by společnost více chápala lidi s autismem a pomohlo by jim to zařadit se lépe do společnosti. A to byl záměr i samotného autora. Všem doporučuji... ♥

Mayaotzin
24.08.2016 5 z 5

Opravdu stojí za přečtení. Možná syna chápu zase o něco víc, ikdyž nic mě tam vyloženě nepřekvapilo. 5*

autismus zfilmováno japonská literatura otázky a odpovědi

Část díla

Naoki Higašida
japonská, 1992
2016  85%A proto skáču
2018  84%Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát

Kniha A proto skáču je v