A pak už jen tma

A pak už jen tma https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456269/bmid_a-pak-uz-jen-tma-653b9b63188ec.png 4 163 46

Pochmurné psychologické drama čtyř navždy poznamenaných a rozvrácených lidských životů předvádí autorka v románové prozaické skladbě, v níž sleduje od počátků destruktivní následky alkoholové závislosti. Čtyři protagonisté smutného příběhu - babička, dvě děti a samotná alkoholička - střídavě vyprávějí každý ze svého pohledu o životě v rodině, kde je matka dlouhodobě beznadějně závislá na alkoholu. Každý z nich se snaží vyrovnat s vědomím, že matka neplní svou funkci v rodině a zastupuje ji stárnoucí babička, která se snaží dětem matku nahradit a zároveň omluvit svou vlastní dceru. Opakované pobyty v léčebně už nepřinášejí naději, ale jen stále větší strach z toho, co bude následovat. Výčitky, hledání viny, strach, absolutní ztráta pocitu jistoty a bezpečí, kolísání mezi nenávistí a přirozenou láskou k matce, to vše se nejvíce podepisuje na psychice malého syna, nejmladšího účastníka bezvýchodného dramatu. Autorka svým příběhem nenabízí žádné optimistické řešení, ve svém varování jen velice působivě a bez laciných efektů odkrývá závažný problém. Znění tohoto textu vychází z díla A pak už jen tma tak, jak bylo vydáno v Praze nakladatelstvím Labyrint v roce 2008. Verze 1.0 ze 7. 2. 2018.... celý text

softvelvet
15.01.2019 5 z 5

Čtivá knížka o tom, co způsobuje alkoholismus blízkého v rodině. Určitě si ji přečtěte.

Dimas
14.01.2019 5 z 5

Tohle je opravdu síla...

pixiepickpocket
02.01.2019 5 z 5

"Mám to pod kontrolou, nepiju doma ani v práci, ta jedna sklenička bílého mi přece nic neudělá."

Různé úhly pohledu na jeden problém - alkoholismus. Autorka se nesoustředí pouze na hlavní "hrdinku" - matku alkoholičku, jak tomu většinou u podobnách děl bývá, ale dává hlas i ostatním zasaženým členům rodiny - dětem a babičce, kdy si každý musí najít vlastní způsob, jak s nastálou situací naložit.

Dobrá přípomínka toho, že alkoholismus, stejně jako jakákoliv jiná závislost, neničí pouze osobu, která je závislá, ale postupně i všechny osoby, které jsou jí blízké.

"...otevřu vodku a zhluboka si loknu. A je mi krásně a na všechny se usmívám a nikomu neubližuju. A je to jenom moje věc."

xxBILLY
01.05.2016

Zajímavým způsobem napsané životní příběhy jedné rodiny, které ovlivnil démon alkohol. Osobní názory a pocity všech členů rodiny na průběh rozpadu celého rodinného svazku. Je to peklo pro celou rodinu.
Když potkáte někoho, kdo pije, vezměte nohy na ramena a utíkejte!

Bea1997
27.09.2012 4 z 5

Fajna kniha...skoda ze neni druha cast.. :/

Niki
06.02.2012 5 z 5

Velice dobrá kniha! Ráda si jí v bližší době zase přečtu!