A pak už jen tma

A pak už jen tma https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456269/bmid_a-pak-uz-jen-tma-653b9b63188ec.png 4 163 46

Pochmurné psychologické drama čtyř navždy poznamenaných a rozvrácených lidských životů předvádí autorka v románové prozaické skladbě, v níž sleduje od počátků destruktivní následky alkoholové závislosti. Čtyři protagonisté smutného příběhu - babička, dvě děti a samotná alkoholička - střídavě vyprávějí každý ze svého pohledu o životě v rodině, kde je matka dlouhodobě beznadějně závislá na alkoholu. Každý z nich se snaží vyrovnat s vědomím, že matka neplní svou funkci v rodině a zastupuje ji stárnoucí babička, která se snaží dětem matku nahradit a zároveň omluvit svou vlastní dceru. Opakované pobyty v léčebně už nepřinášejí naději, ale jen stále větší strach z toho, co bude následovat. Výčitky, hledání viny, strach, absolutní ztráta pocitu jistoty a bezpečí, kolísání mezi nenávistí a přirozenou láskou k matce, to vše se nejvíce podepisuje na psychice malého syna, nejmladšího účastníka bezvýchodného dramatu. Autorka svým příběhem nenabízí žádné optimistické řešení, ve svém varování jen velice působivě a bez laciných efektů odkrývá závažný problém. Znění tohoto textu vychází z díla A pak už jen tma tak, jak bylo vydáno v Praze nakladatelstvím Labyrint v roce 2008. Verze 1.0 ze 7. 2. 2018.... celý text

Dela111
26.03.2021 4 z 5

V této knize je poměrně stručně, ale zato reálně zachycena situace rodiny, kde je matka závislá na alkoholu. Tato nekonečná mizérie je vyobrazena střídavě z pohledu všech členů rodiny.
Za nejvýstižnější komentář považuji následující citát, sama bych to neřekla líp:

"Příběh o alkoholu nemůže nikdy skončit dobře. Alkoholismus lidi mění a postiženi jsou jím všichni: alkoholik, rodina, přátelé. Všichni jsou najednou zodpovědní, a přitom nemůžou vůbec nic dělat. Pokud se o něco pokusí, obrátí se to proti nim. Když neudělají nic, budou špatní jakbysmet."

Hanka44
11.03.2021 4 z 5

Narazila jsem na ni náhodou a přišla mi pěkně a zajímavě napsaná. Konec takovy zničehožnic, ale ono jak to vlastně asi ukončit...

pakoshka
16.02.2021 1 z 5

Vůbec mě to nebavilo.

'Rodinné drama pro čtyři osoby a alkohol. Zánik jedné rodiny, v níž vládne démon jménem alkohol, si kreativní autorka představila jako komorní kvartet, při kterém jednotlivé hlasy místo smyčců drží půllitrovky čtyřicetiprocentního lihu.'

Téma, že kterého se dá vykřesat neuvěřitelně silný příběh, bohužel se tak nestalo. Připadalo mi, jako kdybych četla slohovou práci na okresní olympiádě z češtiny. Bez emocí, nudné, nemastné, neslané.
Závěr knihy si můžete vybrat; máme zde závěr pro začátečníky, závěr pro průměrného čtenáře a posměšný závěr pro erudovaného čtenáře.

Chápu, proč se ebook nabízí zdarma.

Pavlina50
16.01.2021 4 z 5

„Když jsem Věru vyprovázela před rokem z léčebny, děkovala jsem
její doktorce s pláčem, že mi ji uzdravila. Dala jsem jí zlatý prsten. Ona ho nechtěla, varovala mě, že alkoholismus se vyléčit nedá a že bude nejspíš jen otázkou času, kdy dcera začne znovu pít. Ale já jsem tomu nevěřila“.

Náhodně vybraná kniha....a příjemné překvapení. Ne tedy tématikou, protože téma totální destrukce rodinných vztahů díky alkoholu rozhodně příjemné není, ale způsobem, jakým je tento smutný příběh podán. Kniha je složená z kratičkých kapitol, kde jsou střídavě z pohledu matky-alkoholičky, babičky, dcery a syna popisovány krátké útržky a momenty ze života těchto postav a postupně tvoří skládačku života jedné rodiny, do které vstoupil alkohol ve své nejhorší podobě. Každá z postav vnímá situaci jinak, což je ovlivněno samozřejmě zejména věkem, ale také mírou životních zkušeností. U dětí jsou patrné velké změny v přístupu k matce v závislosti na jejich dospívání, babička si naopak zachovává stálý přístup – na jedné straně cití vztek a bezmoc, ale z druhé strany pořád „bojuje“ s mateřskou láskou a nedokáže najít zdravý odstup. Často podléhá sebelítosti a sama se staví do pozice oběti.
Každopádně život matky drsně poznamenává osud všech postav, které se sice neustále snaží bojovat za vlastní šťastný život a vymanit z této závislosti, ale postupem času pomalu rezignují a podléhají beznaději. Memento knihy je silné, ale nepředpokládám, že má šanci dostat se právě k těm lidem, kteří by ji právě nejvíc potřebovali a dokázali v ní uvidět třeba vlastní obraz. Myslím, že takoví lidé bohužel nečtou....

„Teď je ze mě oficiálně opilec. Je to nejspíš ostuda, ale mně to tak nepřijde. Půlka z těch, co nade mnou v tuhle chvíli ohrnujou nos, dělá horší věci: fetujou, mlátí ženu nebo děti, vysávají rodiče, někoho zneužívají. Jsou to pokrytci.
To já, když si to tak ráno vykračuju po chodníku směr večerka, jsem daleko lepší, daleko šťastnější. Slunce vykukuje nad střechy a na ulicích, lesknoucích se po nočním dešti, potkávám jen málo lidí. Z pekárny voní čerstvé koláčky a houstičky a všichni úředníci si v práci dávají ranní kávičku a cigárko. A já si vykračuju, nastavuju obličej sluníčku a vyhýbám se na chodníku čerstvejm hovínkům a na rohu už to nevydržím a otevřu vodku a zhluboka si loknu. A je mi krásně a na všechny se usmívám a nikomu neubližuju.
A je to jenom moje věc.“

Ctv
24.12.2020 5 z 5

Za mě po delší době zase jedna kniha, které bych ráda dala více, než povolených 5 hvězdiček.
Kniha je psaná formou krátkých kapitol, které vypadají, jako byste četli v deníkovém záznamu jednotlivých postav. Matka Věra, která má problém s alkoholem. Babička Eva, syn Honza a dcera Jarka - ti všichni mají problém s Věřiným alkoholem.
Neuvěřitelně, ale opravdu neuvěřitelně působivá kniha. Hrubý, syrový, děsivý příběh rodiny. Vlastně to není ani tak příběh rodiny, jako jednotlivé příběhy jejích členů. Každý z nich se na stejnou věc dívá svým pohledem, každý ji vnímá po svém.
Každý člen rodiny je poznamenaný - a každý z nich do takové míry, jakou jim určuje jejich charakter. Je řada věcí, za které je litujete, ale také řada věcí, za které byste jim jednu vrazili. Citové vydírání, závislost nejen na alkoholu, ale i na pozornosti a ostatních, neschopnost vymanit se z vlivu rodiny .... prostě je to opravdu síla. Pokud se vám líbily Úsměvy smutných mužů od Formánka a měli jste pocit, že jste četli opravdu silnou knihu o alkoholismu, tak tohle vás dostane ještě mnohem víc.

playada
31.10.2020 5 z 5

Neuvěřitelné.

Gaara1
29.10.2020 3 z 5

Příběh se točí okolo alkoholické matky, která chlastá, slibuje, chlastá a dostává se do bludného kruhu, z kterého se špatně dostává. Nejhorší na tom je, že sebou stahuje i svou rodinu, své děti. Nepochopím, jak někdo může tolik ulétnout na alkoholu, že i rodina jde stranou. 3 hvězdy.

zdenka4808
20.05.2020 2 z 5

Knihu jsem objevila mezi eknihama zdarma a téma mě hned zaujalo. Trochu mě zklamal konec, ale jinak doporučuju k přečtení.

hs777
16.04.2020 4 z 5

Matka závislá na alkoholu a postupná devastace celé rodiny. Dokola se střídají průšvihy, selhání, sliby, léčení, naděje, ale komu není rady, tomu není pomoci. Jakmile se do vztahu dostane alkohol, vemte nohy na ramena!

Janek
18.03.2020 4 z 5

Po přečtení Zápisníku alkoholičky (který má velkou reklamu, ale docela mě zklamal) jsem z "rodinného dramatu pro čtyři osoby" docela nadšená. Oceňuji vícehlasé vyprávění, které ponurému příběhu literárně pomáhá, líbil se mi nápaditý závěr (závěry).

MarieK3
29.11.2019 2 z 5

Asi jsem od románu o alkoholismu čekala víc... Přišlo mi to hodně “ploché”, neslané, nemastné, nijaké. Děj mě absolutně nevtáhl, v podstatě pořád to samé dokola. Neříkám, že je to špatná knížka, ale není to něco, co by mě nějak zvlášť zaujalo a k čemu bych se vracela. Chyběl mi tam pocit autentičnosti, potřebuji u fikce cítit ten pocit, jakoby se to opravdu stalo... Tady jsem to nepociťovala, bohužel.

Dar.K.
26.10.2019 5 z 5

Čtivá kniha se zajímavým koncem. Je pravda, že některé příběhy členů rodiny mohly být víc rozvedené, ale tak jak jsou napsané, mi celkem stačilo. Příběh nenudil, i když se tam jednalo vlastně furt dokola o tom samém. Určitě doporučuji.

petra.vavru
05.10.2019 5 z 5

Čtivá kniha se silným obsahem. Takovéhle publikace by měly být součástí prevence a možná i léčby závislosti. Jsou tu dobře vylíčeny dopady na jedince i rodinu a zároveň tu není ani stopa po planém poučování nebo moralizování.
Díky za e-knihu zdarma.

pavlinka0250
01.10.2019 5 z 5

Cesta do hlubin alkoholikovy duše.....
Velice silná kniha o démonu alkohol, následcích, slibech a závislosti nejen na alkoholu,o strasti, bolesti a naději rodinných příslušníků.

pajaroh
26.09.2019 4 z 5

Silná a velice reálná kniha, která se mi i přes jednoduchý, strohý styl (který k tomuto tématu vyloženě sedí) nečetla lehce.

nikaxxx
31.08.2019 4 z 5

Typická jednohubka – slupnete ji na jedno polknutí a okamžitě máte chuť na další.
Kniha přináší velmi reálný pohled na rodinu alkoholičky – díky krátkým „zápiskům“ všech členů rodiny je pohled kompletní a často jde o pěkně mrazivé čtení.
Dokážu si knihu představit i jako výrazně obsáhlejší drama , ve kterém děj neběží tak rychlým tempem a čtenář má více času na poznání hlavních postav, může s nimi jejich (drobné) radosti a (velké) strasti více prožít. Zajímalo by mě například, jak se měl Honzík na dovolené s babičkou daleko od matky.
Ale. Kniha měla být o boji s alkoholem, podala příběh netradičním (a zajímavým) stylem, zanechala poslání, které měla zanechat a ještě ke všemu je čtivá.

pavel9410
28.07.2019 5 z 5

Dost zajimave napsana knizka. Precetl jsem za nedelni dopoledne. Diky za eknihy zdarma!

rodak
13.07.2019 5 z 5

Fakt teda drsné čtení.Asi se to děje,je mi líto těch rodin,tohle není nemoc, která přijde nečekaně.

RADOST
24.06.2019 4 z 5

Závislost je jako pád, jako lavina. Strhne a pohřbí nejen původce, ale i vše okolo. Jde se jí vyhnout? Vyléčit její následky? Zapomenout? Uniknout? Po přečtení knihy si odpovězte sami .

Zorka
17.06.2019 4 z 5

Rozklad jedné rodiny, kde zasáhl "démon alkohol". Plané sliby, lži, lehké vzestupy a tvrdé pády. A také dopad na děti...