451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5192/bmid_451-stupnu-fahrenheita-Kgu-5192.png 4 3702 567

Guy Montag, hrdina románu, žije ve své ohnivzdorné vile obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických „ohařů“, kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince. Kdo je však tímto „zločincem“? Ten, kdo překročí základní zákon této utopistické civilizace, tj. ještě vlastní a čte knihy, kdo nemyslí tak, jak je předepsáno myslet, kdo se pokouší uvažovat samostatně. Tohoto „zločinu“ se právě dopustí Montag. A o příšerné, hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie ve svých helikoptérách, o zmechanizovaném děsu, který je mu v patách v podobě mechanického ohaře s prokainovou jehlou v čelisti, o úděsné televizní reportáži z této honičky a o konečném zániku onoho odlidštěného světa vypráví tento příběh. Je to jedno z nejlepších Bradburyho děl, v němž nastavil křivé zrcadlo fantastiky civilizaci moderního světa, jež člověku nepřinese skutečné štěstí, dusí-li v něm to nejcennější – lidskou myšlenku.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Fahrenheit 451 , 1953

DaNDee
29.03.2022 4 z 5

I always believed captain Beatty was the good one..
Již od začátku mi kniha silně připomíná onu atmosféru Orwellova 1984 a myslím si, že Bradburry mohl být 1984 silně inspirován. Čtenáři se jména postav nenávratně vryjí do paměti stejně tak jako tomu bylo u Winstona a Julie. Přitom tento silný , antiutopický příběh (a dle mého Clarissa McClellanová) nutí člověka přemýšlet. A mě hlavně o tom, jak to, že se toto dílo neocitá na seznamu maturitní četby...

Shaxx
28.03.2022 4 z 5

Konečně jsem se dostala k téhle klasice.
Smekám před Bradburyho fantazií a mrazí mě toho, jak je tohle dílo nadčasové.

Jara.v
22.03.2022 5 z 5

Nadčasová úžasná kniha. Ovlivňování myšlení lidí a dělání z nich loutky. Tupý přetechnizovaný život, kdy se lidé jen baví, ale vlastně nic neví. Neuvědomují si strach ani radost nebo štěstí. Prostě jen žijí, ale jak. Úžasně popsané procitnutí do reality, se kterou si vlastně ani nevíte rady. Více snad ani netřeba komentovat.

Fazulajda
15.03.2022 4 z 5

Rozhodně se musí nechat, že je kniha krásně napsaná. Ačkoliv to někdy znělo spíše jako reptání, něco na tom přece jenom bude, byť, jak vidíme, že je doba přetechnizovaná, lidé říkají už dlouho a civilizace se stále nezřítila.

marta14
10.03.2022 4 z 5

4,5 hvězdiček... Za mě skvělá kniha k povinné četbě.

JajaCZ
28.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Skvelé audio podanie knihy ma prekvapilo. Skvelý dej, len som mala chvíľami problém so vstrebaním každého slova. Ťažko sa mi verí, že autor toto napísal tak dávno. Vynikajúco zachytil budúcnosť (vynálezy, pocity, hodnoty), bola som napätá a držala hlavnému hrdinovi prsty. Dúfala som však, že sa mu podarí zmeniť/zachrániť manželku.

martin9666
15.02.2022 5 z 5

Příběh napínavý jako kšandy, bez zbytečných zdlouhavých popisů a umělého protahování. Audioverzi knihy velmi pomáhal hudební podkres a různé jemné zvukové efekty, které dokreslili perfektně atmosféru knihy. Obsazení také velmi zdařilé. Konec knihy překvapivě rychlý a strohý, ale opět spíše v pozitivním smyslu.

Wolfinéria
13.02.2022 4 z 5

Samotná četba mě popravdě moc nebavila, nesedl mi jazyk knihy. Ovšem poselství, které nese, mě hluboce ovlivnilo. Kniha je skoro 70 let stará, ale věrně popisuje dnešní dobu, i vynálezy. Třeba mušličky - airpody. Povrchnost lidí a závislost na rychlém dopaminu. Četla jsem ji v rámci maturitní četby, a zase mě ke čtení trochu namotivovala.

Elkiss
18.01.2022 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě opravdu dostala do deprese, kvuli překvapivě přesnému vykreslení dnešní doby. Pro citlivé povahy nedoporučuji, číst ji před spaním. Až se mi tajil dech nad tím, jak je lidstvo líné, nenávistné, sebestředné a hloupé. Vše se zrychluje, digitalizuje, usnadňuje a není potřeba nad ničím zaměstnávat mozek. Prostě zastávíš, zasníš se a zemřeš...
Doufám, že k takovému "vývoji" do budoucna nedojdeme a že zmínka v knize k letošnímu roku se nevyplní. Mrazivě čtivá sci-fi, určitě se k ní za čas vrátím.

BloodyO
17.01.2022 4 z 5

Knihy neboli informace obecně, jasný nepřítel každého totalitního režimu. A jsou i hlavní obětí příběhu "451 stupňů". Při každém výjezdu požárníků, srdce čtenáře knihomola zapláče.

Kontryhelka
17.01.2022 2 z 5

Knihy pana Bradburyho byly pro mně těžkopádné a nemohla jsem se do nich začíst. Tím neříkám, že jsou špatné. Ale pro mne tento druh literatury prostě není. A to jsem zkoušela i s odstupem let. Ale zase abych nepomlouvala, tak určitě je to dílo, které v sobě má i hluboké myšlenky nad kterými by se lidstvo mělo zamyslet.

Landreth
14.01.2022 4 z 5

Konečně další antiutopie do sbírky. V některých ohledech až překvapivě vizionářské, byť televizi nahrazují sociální sítě, před kterými není úniku. Ale z těch paralel až mrazí v zádech. Často mě dokázala kniha strhnout a nemohl jsem přestat číst, přestože to měl někdy hlavní hrdina překvapivě snadné, hlavně útěk. Na plný počet to ale není - zpočátku jsem měl trochu problém se vyrovnat s Bradburyho stylem psaní, který mi připadl až obrazově básnický a květnatý, ale to si po chvíli sedlo. Pak mi ale trochu chybělo vykreslení fungování světa do detailu... Kdo vyrábí cokoliv (především s ohledem na zbrojení), když se všichni baví? Kdo tam vládne?
Jinak ale dobrá kniha, nutící k zamyšlení.

Fortuna7
13.01.2022 4 z 5

Kniha má skvělý potenciál, ale já bych to potřebovala trochu víc rozepsat... Chtěla bych více popsaný svět, možná i trochu víc informací o minulosti a bylo by to skvělé.

lukaskmn1
08.01.2022 5 z 5

Těžce geniální.

yaoiyuri
07.01.2022 3 z 5

Bradbury představil nadčasový dystopický svět unifikovaného (ne)myšlení a povrchních a pokleslých forem zábavy vymývajících lidem to, co mají místo mozků. Svět, kde se kniha může stát rozsudkem smrti. Svět, ve kterém není čas se zastavit, lelkovat, v klidu popřemýšlet, kde se ze všech stran valí barevná blikající světýlka, uřvaná hudba, hesla, slogany… Samozřejmě doplněný o ve své době patřičně futuristickou technologií – takovou, kterou my dnes o 70 let později denně užíváme, čímž se pro nás kniha stává ještě naléhavější a aktuálnější.

Za mě je problém, že svět opravdu jen představil, ale nerozpracoval. Ty opravdu zajímavé postavy se příběhem jen minou, veškerá pozornost je zaměřena na schematického Montaga, jehož proměna mi přišla stejně povrchní jako svět, ve kterém žije. První část skvělá, pak to jde z kopce. Útěk byl tak bezproblémový, až se mi nechtělo věřit. A závěrečný deus ex machina odpovídá době vzniku, ale dnešního čtenáře spíš rozhořčí – prostě bum a konec, jdeme vstříc lepším zítřkům, a přitom citujeme klasiky a filozofujeme o nesmrtelnosti chrousta.

451 stupňů vyšlo původně jako povídka – možná u toho měl autor zůstat. Námět geniální, plný zajímavých, nadčasových myšlenek, ale utopený v rozvleklých, nepříliš čtivých pasážích a formě, která rozhodně nesedne každému. Za mě zklamání, existují lepší, čtivější a promyšlenější dystopie.

Radovan_R
07.01.2022 4 z 5

Kdysi jako ještě dost mladý jsem tohle dílo viděl jako film a moc jsem to nechápal - požárníci a pálí knihy... Ale zaujali mě lidé-knihy. Nedávno jsem si na to vzpoměl a zatoužil jsem si přečíst předlohu.
Řekl bych, že je to kniha, která se do dnešní doby dost hodí - zdá se mi, že se málo čte a moc hledí do bedny, vytrácí se myšlení a hlavně to kritické. Ne že bychom byli blízko tomu, co se děje v knize, ale dnes se může stát skoro všechno.
Překvapilo mě, jak je kniha útlá, film byl docela dlouhý a košatější, docela bych se kouknul znovu. A grafický román podle knihy má přesně tolik stran, co knížka. Není špatné číst obojí najednou.
A citát, který mě zaujal: Až se nás zeptají, co děláme, můžeme jim říci, že si pamatujeme.

Tak tedy čtěte a také si pamatujte. Může se to jednou hodit.

Karoley
04.01.2022 4 z 5

Trochu víc se mi líbilo Orwellovo 1984, které jsem dočetla těsně před tím. Ale jinak další skvělý antiutopický román, o společnosti bez knih připoutané k televizním stěnám.

451 stupňů Fahrenheita - teplota, při které hoří papír...

DomYell
29.12.2021 4 z 5

Mel jsem problem se zacist. Musel jsem si i pomoci internetem.... Ale pak to bylo uz dobre. Zvyraznena myslenka kdy blbost ma vetsi vahu, nez inteligence je hodne priznacna kazde dobe, ve ktere inteligenci strida populismus a buranstvi.

stanislav0373
16.12.2021 5 z 5

Nadčasové sci-fi staršího střihu s myšlenkovým přesahem.
Za mě svěží old school klasika namířená všem čtenářům napříč věkem.

Lily101
09.12.2021 3 z 5

Na to, že byla kniha poprvé vydána v roce 1951 (Amerika), klobouk dolů za nadčasovost. Kdysi jsem od autora četla jinou knihu (“Marťanská kronika”), kterou jsem byla okouzlena a i přesto, že je mi o víc jak deset let víc od četby jeho knihy (výše), se mi zamlouvá stejně jako před lety.

Dvě skutečnosti k vytknutí jsou za mě:
- místy dost chaotický popis (např. str. 141 a násl.,158-159);
- překombinovaná dějová linka (SPOILER: Hned po útěku válka-jako vážně? KONEC SPOILERU).