15 minus

15 minus https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66154/bmid_15-minus-LHv-66154.jpg 4 478 171

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře...... celý text

luciiik123
28.08.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha !!!

Eumenida
22.08.2014 odpad!

Asi se trochu vymknu pochvalnému hodnocení, ale mě ta kniha těžce zklamala. Jsem sice teprve v půlce (domorodci), ale nacházím tam tak šílené klišé (a že to slovo nemám ráda), že to až dech bere. Vím, že se mnohé romány a témata sobě podobají, takže nemluvím o vykrádání nebo inspiraci předchozími romány, ale co mi tam nesedí, je popisnost různých střetů. Tam je akce na akci a hlavní hrdina s básnickou představivostí popisuje, co se děje. V okamžiku jednoho z bojů má čas sledovat, jak si počínají jeho kamarádi, přestože sám čelí útoku. Možná, kdyby autor nebyl v těchto popisech tak ukecanej a vyhodil aspoň polovinu přídavných slov, příběh by nabral větší gradace.
Taky tu vidím silnou inspiraci Indianou Jonesem, Gladiátorem, Robinsonem a Pláží. No, já nevím, četla jsem Running man, Dlouhý pochod i Hunger games, a všechny tyto romány jsou o sto procent lepší.
Ale připouštím, že pro jiné může být kniha setsakra atraktivní.

Evča Korejka
07.08.2014 3 z 5

Myslela jsem si, že je to něco jako Hunger games, ale nebylo.Tato kniha byla ale o dost masivní a spisovatel se tam s nikým moc nepáral.

Rinoa18
03.08.2014 3 z 5

Prostě mi tam chyběl ten nutkavý pocit se ke knize pokaždé vrátit a pokračovat ve čtení. Námět je neoriginální, ale v dnešní době je velmi těžké napsat něco naprosto neotřelého. Oceňuji poměrně solidně zvládnutou psychologii postav a ty popisy! ...z těch jsem měla nejeden až nevítaně živý sen. :-)
3,5/5

Peace
29.07.2014 5 z 5

"Svět je malý. Všechny cesty vedou do pekla."

Skvělá kniha! Uznávám, že ne všechny situace vyznívaly úplně reálně a ve skutečnosti snad ani nebyly možné, ale pro mě je důležité to, že jsem se nenudila ani jednu stránku, což je při takovém cvalíkovi menší zázrak. Od knihy se opravdu jen těžko odtrhnete, jak je akční a navíc - skvěle napsaná. Za mě jedině chvála a doporučení!

Moňule13
29.07.2014 5 z 5

Hunger Games + Dlouhý pochod + Robinson Crusoe + Ztraceni = 15 minus. Napínavé čtení místy s drsnými až nechutnými scénami, ale nenudila jsem se ani minutu. Skvělé :)

Kykys
04.05.2014 5 z 5

Nejdřív jsem si myslela, že to bude úplně stejné jako Hunger Games, ale spletla jsem se. Připomínalo mi to spíš něco jako Hunger Games smíchaný s Kdo přežije. Naprosto mě ohromila :)

Marie F.
19.02.2014 4 z 5

Žasnu, kolik lidí to četlo a chce číst. Já měla za to, že je to neznámá kniha:-) Námět jistě zajímavý, ale není originální, stačí zapnout televizi. Něco je tak patetické, že to působí jako parodie na sebe sama. Knihu bych zkrátila o třetinu a divím se, že to nezkrátili. Vynechala bych to vysvětlování toho, co postavy řekly. A vadily mi příslovce - roztřeseně, rozklepaně atd. Bylo to uvzdychané a začátek se tím hodně zbrzdil. Fajn byl konec, kde bylo, jak dopadly postavy

beruska65
10.02.2014 5 z 5

super knížka napínavé od začátku až po překvapivý konec

minimonisek
01.02.2014 5 z 5

Jedna z opravdu dobrých knih, které jsem v poslední době přečetla. Děj byl napínavý od začátku až do konce. Tato prvotina autora mi příjde hodně povedená až jsem tím byla překvapena. Navíc nutí člověka k zamyšlení, co by sám dělal na místě účastníků takovéto reality show.

Carcoolka
28.01.2014 3 z 5

Román 15 mínus od mladého začínající českého spisovatele mi byl doporučený mou sestrou, která z něj byla nadšená. Já osobně bych k němu asi měla nějaké výhrady SPOILER (určité příliš patetické pasáže - vyznání Clause, promitivnost některých postav - Ramon, Abigail...., nadměrné a trochu zbytečné popisy vyloženě nechutných scén - kanibalistické orgie domorodců, předvídatelnost - "proměna" Clause...) KONEC, ale v zásadě je hodně čtivá a napínavá, takže jako oddechové (nebo prokrastinační :D ) čtení můžu doporučit :)
A btw. Bakari je největší husťák a naprosto souhlasím s jeho fanouškama! :D

Burák
29.12.2013 2 z 5

Nemůžu říci, že by to nebylo čtivý. Bylo. Hlavně kvůli zajímavému námětu, který měl velký potenciál. Ale chvilkami jsem měla pocit, že čtu nějaký amatérský/pirátský překlad, což vzhledem k tomu, že se jedná o českou tvorbu, musela být chyba autora.
Některé výrazy a obraty z knihy mi připomínaly, a jistě by i obstály jako slohová práce na gymnáziu, ale v knize, která jde mezi širokou veřejnost, to leckdy působilo vyloženě rušivě. Ještě bych vytkla některé nelogičnosti v ději, ale ty bych snad i vzhledem k žánru prominula. Ne už tak předvídavý konec...
Shrnutí: Za mě 2 hvězdy za na Česko netradiční námět a za to, že jsem knihu i přes výhrady přečetla poměrně rychle do konce. Nejspíš nejsem cílová skupina.

Wichita
25.12.2013 4 z 5

Wow! Kříženec mezi Hunger Games a Dlouhým pochodem, oboje jsou pro mě zdrojem kvalitní zábavy, takže ani 15 minus nezklamalo.
Příběh je napsaný velmi čtivě a napínavě. Trochu mě mrzí až přespřílišná snaha o naturalistický popis určitých scén.

Darkry
25.12.2013 3 z 5

Ukázka kam se může zvrhnout televizní show. Knihu jsem přečetl, byla napínavá, postavy zajímavé (Bakari se mi líbil od začátku až do konce), ale jinak ničím moc nevynikala. Určitě by šla výrazně zkrátit bez toho, aby jí to nějak ublížilo. Naopak by jí to dost pomohlo.
Celý příběh je možná až zbytečně brutální. Brutalita sice ukazuje, co autor ukázat chtěl, ale nevyvolává v čtenáři jiné pocity než zhnusení.
Když knihu porovnávám s jinými antiutopickými pohledy na dnešní reality show, 15 minus je solidní řadovka, která ale nemá nic navíc, čím by mohla vyniknout. Např. Kingovskému Běhu o život nebo Dlouhému pochodu nemůže konkurovat.

Daniela19
25.12.2013 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Sice jsem v některých pasážích odvracela hlavu (příliš bujná fantazie občas není úplným kladem), ale fakt skvělý zážitek z této knihy. Odnesla jsem si z ní takové poučení, ale na to přijdete, až si ji přečtete! :)

Patw
23.12.2013 3 z 5

Tři hvězdy s přimhouřeným okem. Nepřišlo mi to jako velmi originální, vůbec jsem se nemohl nějak vcítit do děje nebo postav. Některé momenty v knize jsou až moc dlouhé jiné naopak moc krátké. Co mě opravdu kazilo čtení bylo, když se v nečekaném a dobrém momentu objevila věta, která to vše dokázala pokazit.

mautina7
29.11.2013 4 z 5

Dávám 4,5 hvězdičky, příběh je hodně hodně silný a rozhodně není pro slabé povahy. Autorovi bych vytknula, jen to, že ne používá vhodná slova, což mě často při čtení trochu otravovalo.. Každopádně, jen tak dál :)

Melindaaaa
25.11.2013 5 z 5

I když jsem se zezačátku nemohla začíst (což bylo ale hlavně z důvodu toho, že jsem chodila domů hrozně unavená a už jsem před spaním zvládla tak 5 stránek a pak usnula), tak se mi knížka strašně líbila už od prvních stránek. Námět je směsicí Hunger Games a Dlouhého pochodu od S.Kinga, takže pro mě naprosto ideální. Hrozně se mi líbila propracovaná psychologie všech postav. Hodně jsem si oblíbila samozřejmě Bakariho a Garetha. Trošku nechutnější mi přišla pouze jedna scéna (SPOILER!!!!! Mathias)...některé další byly jen tak průměrně děsivé.
V podstatě od začátku bylo tak nějak jasné, jak to dopadne, ale i přesto se zvrtlo spousta věcí a celý příběh jsem si "užila" (uvozovky proto, že to v kontextu s knihou zní poněkud úchylně), každopádně se mi to četlo moc prima :)
Knížka rozhodně stojí za přečtení a to, že jsem ji koupila jen za 49 v Levných knihách? Neuvěřitelné :) Moc fandím začínajícímu spisovateli a doufám, že bude ve skvělé práci pokračovat

X3ON
23.11.2013 5 z 5

Silena survival pecka napinava az do konce, urcite muzu doporucit.

A btw Tomasi kdy se muzeme tesit na Pochod mrtvych muzu ? :D

elisabetth
01.11.2013 5 z 5

Víte co, já tomu těch pět hvězdiček prostě dám. Když to porovnám s tím, jaké prvotiny se vydávají v Americe... ono se to vlastně ani porovnat nedá. Tohle bylo promyšlené. Postavy a jejich psychologie. Bylo to napínavé. Skoro do konce nevíte, kdo byl zlounem. A konec? No, na jednu stranu takový divný, nečekaný, na stranu druhou i pochopitelný.