100 legend z hradů, měst a katakomb

100 legend z hradů, měst a katakomb https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56125/bmid_100-legend-z-hradu-mest-a-katakomb-SJX-56125.jpg 4 17 4

Pestrý a veselý souhrn toho, co se mnohdy považuje za skutečnost, nebo ověřenou historickou událost, ačkoliv s pravdou nemá vůbec nic společného. Ve výběru příběhů jsou jednak "ušlechtilé legendy", vzniklé z vlasteneckého zanícení tvůrců, které sloužily k národnímu probuzení a inspirovaly i veliké umělce k mimořádným dílům. Vedle vlasteneckých děl je řada povídek, vzniklých z podnětů dosti přízemních. Většinou jejich tvůrci chtěli přilákat pozornost k jinak nezajímavému místu nebo k všední události, případně jen chtěli učinit své jméno nesmrtelným. Anebo to jsou výmysly, velmi podobné pavlačovým drbům, ale generacemi předávané tak dlouho, že se staly příběhy všeobecně povědomými. Málokdo nezná strašného lotra Babinského, o němž se zpívají písně u táboráků. Ve skutečnosti to byl celkem nevýznamný delikvent, o němž by nestálo za to ztratit slovo, kdyby sám nepouštěl do světa hrůzostrašné historky o své osobě. Své oběti mordoval až dodatečně v hospodě v Řepích. Část povídek byla v minulosti uveřejněna v novinách a časopisech, ale většina rukopisů byla nedávno objevena v Mistrových archivech a je publikována poprvé.... celý text

jaromir2255
09.02.2024 4 z 5

Zajímavé zábavné čtení o pověstech
a historii českých a moravských hradů a zámků. Autor shromáždil spoustu informací a prokázal že má v oboru četné znalosti. Jen jsem si vždy po četbě pár kapitol musel dát pauzu, bylo to hodně podobné, což je ale u pověsti logické.

feyer
08.02.2021

Mohu se zeptat, jestli je to kniha pro děti a mládež nebo pro dospělé?

Blancheerka
15.12.2018 3 z 5

Příjemné čtení, povídky jsou veselé, tajemné a někdy i tragické. Nejvíc mě zaujala ta o hradním pánovi, mající tři dcery, které chtěl provdat za urozené rytíře. Dcery ale byly mladé a krásné a chodily nejen za kuchtíky a podkoními, ale vybíraly si mezi poddanými ty nejkrásnější chlapce. Otci se to samozřejmě nelíbilo a když nepomohly žádné domluvy, rozhodl se neposlušné dcery na měsíc zazdít ve věži. Po zazdění si celý rozradostněný vyjel na koni, ale kůň ho shodil a pán ztratil pamět. Zapoměl na své zazděné dcery a skoro rok se toulal po kraji jako poustevník, než svou pamět opět nalezl ve starém mlýně. S nářkem se vrátil do svého panství, kde nalezl své tři krásné dcery již mrtvé, zapomenuté za věžní zdí. Otec naříkal a bědoval a z toho žalu přišel o rozum. Dodnes na hradě straší a hledá své tři dcery.

Finskej
13.06.2017 3 z 5

Typická švandrlíkovina... Čtivé, lehce a neškodně zábavné, věčnou památku nezanechá, ale času stráveného touto zábavou neolitujete. + Seznámení i s pár méně známými pověstmi a legendami.