Výročí – kalendárium


Skallarix
Skallarix 01.06.2020 v 14:15

@Koka - Zkusím ke svým příspěvkům pro příště vkládat více odkazů na tištěnou literaturu.

Dudu
Dudu 01.06.2020 v 15:21

Koka, omlouvám se, ale na tu drzost jsem v tu chvíli reagovat snad ani jinak nemohl.

Koka
Koka 01.06.2020 v 15:30

Skeeve - vím, že to neovlivním, ale zde nemají (neměly) být žádné příspěvky. Zřejmě jsem to špatně vysvětlia, proto - pokud by přece jen se našel někdo, kdo by se tím chtěl řídit, doporučuji postupovat takto:

//Zveřejním "suchou" informaci, kupř. //

Dnes, 1. června, je Mezinárodní den dětí.
//a k tomu připojím třeba takovýto text://
Pokud máte nějaké dítě v rodině, kupte mu třeba:
https://www.databazeknih.cz/knihy/111-nametu-pro-tvorivou-hru-deti-202094

ANEBO

Dnes, 1. června, je Světový den mléka.
K tomu doporučuji poezii indické básnířky:
https://www.databazeknih.cz/knihy/mleko-a-med-353613

Text příspěvku byl upraven 01.06.20 v 15:30

bamba
bamba 01.06.2020 v 15:31

odhliadnuc od nie veľmi jemných historických udalostí - na ako dlho si predstavujete vďačnosť únosnou? Za normálnych okolností, ak niekomu pomôžem, neočakávam od neho prejavy vďačnosti - ani vo forme sôch po najbližších niekoľko desaťročí.

Koka
Koka 01.06.2020 v 15:33

Já věděla, že můj pokus o návod bude marný! A taky že byl. Tak nic .....

bamba
bamba 01.06.2020 v 15:40

Koka - dovolím deťom, aby si umyli jahody, ktoré včera nazbierali a prípadne ich aj zjedli. Stačí? No možno sa nechám dobrovoľne obohrať v nejakej hre.


Gambit12
Gambit12 02.06.2020 v 10:24

siena: Promiňte, ale nedá mi to, abych nezareagoval ještě na jedno Vaše vyjádření ohledně toho cinkání klíčema. Nechtěl bych se nějak vytahovat, ale že šlo v prvé řadě o blahobyt a stejnou životní úroveň jako na Západě mi bylo jasné už od základní školy. Nepřipadá Vám trochu zvláštní, že desetileté dítě, které komunismus nezažilo, mělo o těchto věcech možná přesnější názor, něž Vy, která jste ten komunismus zažila, ale vybrala jste si žít v nějaké pohádce? Podívejte se na volby do Federálního shromáždění v roce 1992. ODS, která zastupovala vždy v prvé řadě tu ekonomickou stránku politiky dosáhla 34% (2 200 000 lidí), komunisti 920 000 lidí, Sládek 420 000 lidí. Strana, které by se dala označit za názorově blízka Havlovi tj. Občanské hnutí získalo necelých 285 000 hlasů. I kdybyste započítala hlasy ODA a Liberálně sociální unie, tak nemáte dohromady ani milion hlasů. Na tento argument narážím v poslední době docela často, že si někdo s hrůzou uvědomí, že ideály listopadu 89 byly ideály lepší životní úrovně více než všeobecné solidarity, pak se ptám, kde ti lidé posledních 30 let žili.

Dudu
Dudu 02.06.2020 v 11:40

Gambit 12, prosím, presuňte ten příspěvek do nějaké všeobecné diskuze.

siena
siena 02.06.2020 v 11:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 02.06.2020 v 11:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Gambit12
Gambit12 02.06.2020 v 16:40

siena: Mnoho lidí opravdu v pohádce žilo a žije dodnes soudě podle jejich vyjádření. Komunismus si nadělal mnoho nepřátel, kteří se proti němu spojili v Občanském fóru. Ale OF se právě pro rozdílnost názorů rozpadlo. A celá 90. léta provázely střety Havla s Klausem. Ekonomická oblast proti lidskoprávní. V zahraničně politické oblasti vítězil Havel, na domácí scéně byl bezkonkurenční Klaus. A i vstup do NATO a EU byl motivován především bezpečnostními a ekonomickými otázkami z pohledu většiny národa, ne tak z pohledu Havla, který se osobně velmi zasazoval pro vojenský zásah v Jugoslávii a k Evropskému parlamentu měl kritický proslov, že by EU měla rozšířit své pole působnosti z ekonomické oblasti i na tu sociální. Ale národ na své straně tedy rozhodně neměl.
Nevím, jestli jsou lidé ochotni akceptovat jakýkoliv způsob vlády, a nevím, jak si pro sebe definujete to zlo. Já Babiše za univerzální zlo nepovažuji, nevolil bych ho, protože opravdu nejsem etatista, ale vyloženě za zlo ho nepovažuji. Zlo pro mě představují Piráti a Zelení. Já vnímám postoje některých bývalých disidentů jako velmi sympatické (např. Vondra, kterého jsem volil), naopak nejsem zastáncem ztřeštěné donkichotštiny a jejich představitelů (např. Kocáb), kteří jsou většinové společnosti spíše k smíchu.
Dudu: Pouze jsem reagoval na příspěvek někoho jiného. Moje reakce myslím nijak zásadně nevybočuje od jiných reakcí zde. A opravdu nevím, jak si představujete přesunout reakci na konkrétní příspěvek v konkrétní diskuzi do jiné diskuze.

Text příspěvku byl upraven 02.06.20 v 16:40

siena
siena 02.06.2020 v 17:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 02.06.2020 v 18:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Gambit12
Gambit12 02.06.2020 v 18:45

siena: Souhlasím s tím, že ten společenský dialog je vyhrocenější, to bezesporu. Ale ten rok 2013 jako takový milník není náhodný, protože jsme byli snad poprvé od našeho vstupu do EU konfrontováni s problémem gigantických rozměrů, mám na mysli migrační krizi.
Opravdu nechápu, v čem konkrétně Vás děsí Roger Scruton, jestli jste to tak myslela. Mě naopak děsí, jak se Scrutonem bylo zacházeno na základě vylhaného článku nebo spíše vět vytržených z kontextu když byl bez možnosti obhajoby odvolán z postu vládního poradce a novinář, následovatel komunistických metod, zodpovědný za ten článek se následně vyfotil s lahví šampaňského se slovy, že byl zničen pravicový rasista a homofob.
Pravděpodobně vím, které bývalé disidenty máte na mysli, ale já v tom nevidím nic negativního. Nevím teda o nikom z nich, kdo by vzhlížel k Rusku, ale například Václav Benda byl velmi konzervativní, a myslím si, že kdyby byl naživu, tak by sympatizoval s Polskem a Maďarskem. Jsou prostě realisti. Na druhé straně jsou ovšem takoví, jako Petr Uhl, kterého i Michael Žantovský nazývá marxistou. Víte, bylo zajímavé, když Petr Piťha (který navíc za komunismu působil v podzemní církvi) měl to své legendární kázání, tak na něj podali trestní oznámení. Ti samí lidé schvalovali kontroverzní hru, ve které "Ježíš znásilňuje muslimku", jejímž autorem je anarchokomunista Frljić, který se netají obdivem k revoluci dosažené za pomoci násilí, a naopak se postavili proti Dukovi, který se vůči té hře vymezil. Skutečnost, že mnoho bývalých disidentů schvaluje jakousi cenzuru a jednostranné omezení svobody slova, považuju za znepokojující zase já.

Dudu
Dudu 02.06.2020 v 18:52

Gambit 12, Koka tu nastínila pravidla, tak bychom je měly dodržovat. Stačí tu přeci napsat, že dále přesouvám debatu třeba do diskuze "Pod dubem".

Koka
Koka 02.06.2020 v 19:00

Dudu etc. - jen pro upřesnění: ne nejsou / nebyla to moje pravidla, ale záměr. Myšlenka, na základě které jsem toto vlákno kdysi zakládala, byla připomenout literárními díly výročí toho - a jen toho jednoho - konkrétního dne, a druhý den zas a zas a zas.
Dlouho to nevydrželo, zvrtlo se to v něco jiného velmi brzo.
I všechny ty ideologie, názory, stanoviska, které zde mnozí prezentují, také jednou pohasnou . A přijdou jiné, mladší, a ty už ...... (ale to už je z Cimrmana, tak pardón, toho sem opravdu tahat nebudu, ten patří do jiných sfér !)

Eicherik
Eicherik 02.06.2020 v 19:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Skallarix
Skallarix 02.06.2020 v 19:08

@Koka - Inu, bavilo mě sem tam vypíchnout něco zajímavého z historie a připomenout ono výročí, ale pokud se to sem do tohoto kalendária nehodí.....

Dudu
Dudu 02.06.2020 v 19:42

Koka, vlastně máte asi pravdu - kdo ví, co tady bude třeba za takových deset let. Teď mi to připomnělo škrábání nátěrů v liptákovské hospodě.

elfos
elfos 02.06.2020 v 20:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 02.06.2020 v 20:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 02.06.2020 v 20:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Gambit12
Gambit12 02.06.2020 v 20:45

siena: Už poslední poznámka. Tak to bylo nedorozumění, někteří "liberálové" ho totiž nenávidí viz Britské listy.

elfos
elfos 02.06.2020 v 20:55

Tak znovu a líp.

Island dnes slaví Den námořníků.

To mi vybavilo:

Kniha Kruté moře. Kterou jsem ještě nečetla.
https://www.databazeknih.cz/knihy/krute-more-411285

Píseň Cesta na Island od Hoboes.

Když jsme u cest, tak Cesta do středu Země.
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/cesta-do-stredu-zeme-297

Island - divoce krásná a krásně divoká příroda.
https://www.databazeknih.cz/stitky/island-109

elfos
elfos 11.06.2020 v 17:38

Jedno dnešní výročí mě nejen potěšilo, ale líbí se mi i způsob, jak je zapsáno na české wikipedii:

11. červen 1985 - Sovětská sonda Vega 1 se setkala s Venuší.

*

A protože nádherně prší kolkolem, přidám pranostiku pro dnešní den:

Prší-li na svatého Barnabáše – padají hrozny do koše.

(A elfos dnes hrozny celý den sem tam padají do pusy.)



Vložit příspěvek