Výročí – kalendárium


siena
siena 16.03.2021 v 22:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dudu
Dudu 17.03.2021 v 07:24

Reader, přesně. Co je v těch školách učí? Děti vědí hodně málo, co se v té době dělo. Po převratu jsme dostali místo knížek takové noviny, kde zmizela východní fronta. Já se do té naší asi zajdu podívat, jak teď vypadá hodina dějepisu...

siena
siena 17.03.2021 v 08:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 17.03.2021 v 12:47

Jmenuj příklad, já si všechny své palce nepamatuji. Ale ano, je to možné a za svými palci si stojím - já totiž hodnotím názory, nekádruju uživatele/lidi podle toho, že si dovolí skutečně číst tebou nelibě nesené knihy a že je komentují bez předeslání jaký je to hrozný škvár, to je tvůj oblíbený píseček.
Věřím že by lahodilo tvému egu být novodobým Koniášem a smazat existenci knih jako třeba Jedovatá houba a Mein Kampf (+ zapomněla jsem na něco?), taky mám občas takové choutky, třeba u 120 dní Sodomy, jenže obě dvě se musíme smířit s tím, že úplně je vymýtit nelze a (co je horší) že se pořád najdou lidi, kteří v nich najdou zalíbení.
Rozdíl mezi námi je v tom, že zatímco ty svůj "černý seznam" považuješ za hrozbu pro svá dogmata, já si ráda udělám obrázek na obsah osobně a často se i zamýšlím se nad prvotní příčinou vzniku takových spisků.
A když už jsem zmínila toho Sadeho, sice pochybuji že by tě to zajímalo, nicméně toho jsem ochotně prohnala ohněm očistným proto, že i kdyby v něm byla třeba jen špetka humoru a filozofie, zrůdnosti které obsahuje dotáhl do konce jen málokterý esesák.

Jaké neservilní vlákno myslíš nevím, já přispívám v mnoha.

S dějepisem se historicky rozhodně nekončí na začátku 20. století, to by vylučovalo 2. světovou válku a hlavně holocaust (o němž si beztak většina mladých myslí, že to bylo to nejpodstatnější co se během války dělo, kdepak na to asi přišli) a pak také protikomunistickou propagandu a ta, to mi můžeš věřit, se bere velmi intenzivně. Dodnes mám schovaný výukový komix (cca na 2 stránky A5), kde se probíralo jak hroznou nesvobodou jsme trpěli, když se nesměly nosit rifle do školy, rušily se koncerty Golden Kids a na 1. máje museli všichni do průvodu a jak si lidé klíčema vycinkali tu svobodu v 89. Jednoduše fraška...
Kdo to nestačí v hodinách dějepisu, ještě existují rezervy v hodinách Občanské výuky (výchovy).

A ještě mě napadá jedna věc: nehodlám zapomenout Němcům ani jiným státům jejich zradu v osmatřicátém, zato jim však fandím, protože se zdá, že mají momentálně mnohem větší odvahu vzepřít se tyranii, než stádo v naší kotlině.

Text příspěvku byl upraven 17.03.21 v 12:50

Hana H.
Hana H. 17.03.2021 v 13:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 17.03.2021 v 14:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


elfos
elfos 18.03.2021 v 11:52

18. března 1848 začaly (prvním svazkem) v češtině vycházet Dějiny národa českého w Čechách a w Morawě autora Františka Palackého.

Koukla jsem a potěšilo mě, že tady to vydání z roku 1848 už máme.

https://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-naroda-ceskeho-w-cechach-a-w-morawe-i-v-332730

https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_n%C3%A1rodu_%C4%8Desk%C3%A9ho_v_%C4%8Cech%C3%A1ch_a_v_Morav%C4%9B

siena
siena 18.03.2021 v 20:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 21.03.2021 v 17:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 26.03.2021 v 09:04

26. března každoročně přichází Světový den boje proti epilepsii neboli Purple Day. Lidé se pro vyjádření podpory v tento den oblékají do něčeho fialového, proto Purple Day.

https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/purple-day-aneb-svetovy-den-epilepsie

Podle statistik trpí v ČR epilepsií až 100 tisíc lidí.

reader.007
reader.007 02.04.2021 v 15:38

Na dnešní den připadá Mezinárodní den dětské knihy, a to už od roku 1967. Není to náhodné datum. Druhého dubna roku 1805 se narodil známý dánský spisovatel a světově uznávaný pohádkář Hans Christian Andersen.

Podle článku níže bodují...
https://1url.cz/8KKsH
No nevím... Leda ten HP a Ferda

Jacck
Jacck 06.04.2021 v 12:03

Výročí Chilského incidentu. Před 10 lety "ukradl" prezident Klaus protokolární pero a byl z toho virál
https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/106359/vyroci-chilskeho-incidentu-pred-10-lety-ukradl-prezident-klaus-protokolarni-pero-a-byl-z-toho-viral.html

siena
siena 11.04.2021 v 12:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 25.05.2021 v 19:32

Dnes, 25. 5., je Pomněnkový den.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomn%C4%9Bnkov%C3%BD_den

Pomněnky ve vlasech jsem sice neměla, ale rozsypala jsem dnes u vody semínka pomněnek. Některá se jistě ujmou....

https://www.mvcr.cz/clanek/dnes-je-pomnenkovy-den-pripominame-si-pohresovane-deti.aspx

*

SputnikV
SputnikV 21.06.2021 v 20:32

Zítra tomu bude 80 let, kdy nacistické Německo přepadlo bez vyhlášení války SSSR, bohužel, s ním se paktovala i armáda Slovenského štátu, která tam vyslala také své vojáky v počtu 60 000 a v den útoku pronesl slovenský preziden Tiso tato, i dnes něco připomínající slova plná obdivu, cituji: „V plné solidaritě s Velkoněmeckou říší nastupuje slovenský národ na obranu evropské kultury… „Zvolili jsme, a to ne náhodně, velmi úzkou spolupráci s Velkoněmeckou říší pod vedením Adolfa Hitlera. My s Adolfem Hitlerem vydržíme až do konce!“ připdalo se i Maďarsko, Itálie, Španělsko a Rumunsko

Nelze ale přehlédnout, že již od roku 1942 slovenští vojáci (někteří) přebíhali a spolupracovali se sovětskými partyzány. Nezapoměňme i Ján Nálepka byl Slovák. V SSSR se formovala Svobodova armáda, a podobné národní armády, dokonce i polská, rumunská se postavily po bok Rudé armádě v tomto boji

Proti Sovětskému svazu se vydala třímilionová německá armáda v domnění, že do šesti týdnů bude vymalováno... trvalo to sice o dost déle, ale nakonec fakt vymalováno bylo, i když jinak než si Němci představovali. Přepadením SSSR spnili Němci to, co od nich očekával západ od začátku, tedy vpád na východ s jeho nerostným i lidským bohatstvím, sice o něco později, než se čekalo, nejprve si vzalo Německo podstatnou část západní Evropy a až pak se vydalo na východ. Nakonec odtud utíkali... toto je memento pro další novodobé agresory.

Vítězství SSSR nebylo zadarmo, padlo 14% občanů - pro srovnání Američanů, kterí byli neutrální nejméně do prosince 1941celkem padlo 0.32 % obyvatel. V SSSR bylo zničeno tisíce obcí, vypálena a znečištěna obrovská území.

dokonce i po hodně pozdě otevřené druhé frontě na sebe Rudá armáda vázala nejméně 65% německých branných sil.

To SSSR potažmo Rusko zachránilo Evropu před totálním barbarstvím a my mu budeme navždy vděčni.

Já sám se hrozně těším na ten nápor vzpomínkových pořadů v ČT plných soucitu a vděku. Jako tradičně (:

siena
siena 21.06.2021 v 21:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dudu
Dudu 21.06.2021 v 21:47

Sputnik, tenkrát se Slováci zachovali nejhůř jak mohli. Jinak na východní frontě se jistě psal osud světa. Tam stačilo už málo a vše by bylo jinak... Když se je poprvé podařilo odrazit před Moskvou, tak to jim dalo víru, že se je porazit dá. Každopádně čest všem, kteří se osvobozeneckých bojů účastnili.

Text příspěvku byl upraven 21.06.21 v 21:48

siena
siena 26.06.2021 v 07:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 27.06.2021 v 07:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 24.08.2021 v 21:26

Karel Hlaváček dnes má 147 let.

https://www.databazeknih.cz/autori/karel-hlavacek-936

*

A milý Pluto, nedbej, pro mě jsi stále krásná veliká planeta Sluneční soustavy!

*

siena
siena 25.09.2021 v 10:07

„Na Babij Jar se pomník nevešel. / Ni hrubý kámen co náhrobek, / bohužel. /"
(Jevgenij Jevtušenko, Babi Jar / Masakr v Babím Jaru. P. Šustrová, Babylon, 29.9.2017)

Dnes, 25.9., uplyne 115 let od narození Dmitrije Šostakoviče. A zároveň, 29.-30.9., uplyne 80 let od nacistického masakru více než 30 000 tisíc Židů, v rokli Babij Jar, nedaleko Kyjeva. Život D. Šostakoviče je s touto tragédií spojen nejen skrze jeho 13. symfonii, ale i rozporuplným postojem tehdejšího Sovětského svazu, stalinistického režimu, jak k němu, tak i k této tragédii. K místu, na které se mělo zapomenout...

Pavel Molek: Tři životy Dmitrije Šostakoviče. O vzestupech a pádech geniálního skladatele na vlnách totalitní moci (ČRo Vltava, Radioseriál - prodlouženo do 9.10.2021)
https://vltava.rozhlas.cz/pavel-molek-tri-zivoty-dmitrije-sostakovice-o-vzestupech-a-padech-genialniho-8119286

Symfonie no. 13
https://www.youtube.com/watch?v=YOmfNobfeqw

Text příspěvku byl upraven 25.09.21 v 10:08

Eicherik
Eicherik 28.09.2021 v 19:17

Od přepadení služebny SNB v Čelákovicích skupinou bratří Mašínů uplynulo 70 let, strážmistra podřízli.

Ctirad Mašín, Milan Paumer a Zbyněk Janata se 28. září 1951 rozhodli opatřit další zbraně, a proto přepadli další služebnu SNB, tentokrát v Čelákovicích. Tentokrát byl zvolen postup, který vymyslel Ctirad – a to příslušníka „okecat, pak mu říct ruce vzhůru, odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělat“. Čelákovického příslušníka Jaroslava Honzátka, který toho dne zastupoval za kolegu, vylákali ze služebny pod záminkou dopravní nehody. Příslušníka poté odzbrojili, svázali a vrátili se s ním na služebnu. Zde odcizili několik samopalů, pistole a střelivo. Chloroformem omámeného a spoutaného Honzátka poté podřízl Ctirad Mašín dýkou. Vražda byla považována za loupežné přepadení a její politické podbarvení vyšlo najevo až v souvislosti se soudním řízením s částí skupiny.
(Wikipedia)

reader.007
reader.007 07.10.2021 v 22:42

Abychom v Kalendáriu také uveřejnili něco, co se opravdu týká literatury, byť pokleslé:

7. října 1992, tedy přesně před 29ti lety vtrhl na náš trh český Harlequin a poprvé se představil veřejnosti s řadami Romance a Desire

Text příspěvku byl upraven 07.10.21 v 22:43

R.E.M.
R.E.M. 14.12.2021 v 18:36

Před 475 lety (14. 12.) se narodil Tycho de Brahe.

siena
siena 11.01.2022 v 08:07

Před sto lety dostal kanadský chlapec Leonard Thompson jako první člověk na světě inzulín. "Příběh z Toronta obletěl svět. Bylo to do jisté míry podobné, jako když svět oběhl příběh o Wintonových dětech. Měly před sebou nezvratný osud ale byly zachráněny", říká diabetolog Michal Anděl. (Deník N, 11.1.2022)



Vložit příspěvek