Seznamy na Databázi knih


Lamanai
Lamanai 27.09.2014 v 19:14

Díky :-)

binysek
binysek 07.10.2014 v 09:36

měli bychom vymyslet co se seznamy, stávají se nepřehlednými jak jednotlivé seznamy, tak i seznamy jako celek.

Aiwa
Aiwa 07.10.2014 v 13:40

Souhlasím s binysek. Navrhovala bych, aby vznikly nadřazené kategorie - např. historické romány, Stalo se v..., podobné knihy jako..., top 100/50 apod. Navíc někteří do veřejných seznamů řadí i to, co by se hodilo spíš do soukromých nebo úplně jinam - viz knihy k prodeji (na co je asi bazar?), co mám v knihovně (knihotéka??), co jsem si půjčila v knihovně (proooč???), moje oblíbené, nedočtené... Mému chápání veřejných seznamů odpovídá obecné pojetí - Historické romány (velmi povedené:-)), Stalo se v, Zelená je tráva atd., tj. knihy, které mají společné téma a kde se zdržuji vlastního hodnocení - a "top knihy" ve smyslu obohatím a inspiruji další čtenáře

Nelly
Nelly 08.10.2014 v 11:15

Omlouvám se, pokud to zde již padlo (nechce se mi pročítat všechny příspěvky ve všech tématech) - ale uvítala bych, kdyby u hodnocení knihy v hvězdičkách bylo přímo uvedeno i procentuální hodnocení - nemyslím u jednotlivého titulu, ale v případě, kdy si zadám seznam všech vydaných knih od určitého autora, abych hned viděla v %, která jeho kniha je nejlépe hodnocena...Děkuji.

Lamanai
Lamanai 08.10.2014 v 20:50

Hierarchizace by mohla pomoci. Jinak, diskuze o legitimitě některých seznamů už tu byla a to vnímání může být hodně subjektivní (ačkoli já s Aiwou v lecčems souhlasím). Štítky pro mne nejsou zástupnou funkcí za seznamy, mívám dost odlišná kritéria a štítky se ke knize hážou při sebemenší zmínce. Taky jsem si například určil, že v tématice Smrt, rituály atd nechci žádnou těžkou esoteriku, ale štítek bezpečně takových titulů vyhodí tuny. Denně mi píší lidé s tipy pro různé seznamy, tak tipuji, že i jim jsou užitečné...

Jihorka
Jihorka 08.10.2014 v 22:35

@ aiwa

Neber prosím mou otázku nijak útočně, ale napadlo tě, že tito čtenáři chtějí též inspirovat ostatní - třeba k pořízení si nějaké knihy domů (mám doma), k vyhnutí se nějaké knize (nedočetla jsem) atd.? Proč jsou jejich seznamy nehodící se/méně inspirativní/ narozdíl od těch "nejky, nejky"?
Obojí jsou výsledkem ryze subjektivního hodnocení a mají stejnou vypovídací hodnotu.


Aiwa
Aiwa 09.10.2014 v 00:38

Jihorka: čistě subjektivně a snad neútočně - je rozdíl, když napíšu "co mám v knihovně" (tj. v podstatě katalog i s knihami, které bych nikomu nedoporučila) a "co stojí za koupi/inspirace z mé knihovny" (tj. produkt selekce); "nedočteno" (skoro každý má nějaké, ale kdybychom je všichni zveřejnili...) a "nedočteno/nedoporučuji, protože... (je to nuda, moc náročné)". Zároveň u veřejných seznamů často chybí popis a já dumám, co jím autor chtěl říci, proč se o něj chce podělit (nebo jen omylem klikl na "veřejný"?). Veřejné seznamy pokládám za něco, co by mělo inspirovat nebo odradit a s patřičným odůvodněním, mít jakýsi přínos pro ostatní uživatele. "Topky" - moc nefandím žebříčkům, ale dnes to už bez nich asi nejde. Můj názor částečně změnil například seznam od fauxthuma, i když nějakého většího rozmachu se hrozím.

Veřejné seznamy pro mne znamenají jakousi veřejnou službu a ne prostor pro osobní exhibicionismus. Něco tady po sobě zanechávám a přemýšlím, zda to bude ostatním k něčemu, nebo zda jen zapleveluji prostor. Ano, máme svobodu projevu, ale když ji nebudeme využívat s rozmyslem, utopíme se v té hromadě seznamů. K čemu pak budou, kdo bude mít energii hledat tam něco použitelného. Napadá mě, co je špatného na osobních seznamech? Copak ty nikoho inspirovat nemohou? Mám oblíbené uživatele s podobným vkusem, jejichž seznamy si v profilu ráda rozkliknu...
Tento můj názor je čistě subjektivní a snad náležitě obhájený. Nechci nikomu ubírat prostor k vyjádření, ale prosím o zamyšlení před zveřejněním seznamů. Pokud si nedokáži obhájit jeho dlouhodobý přínos pro širší osazenstvo, nemám ho nechat v osobních?

Azizi
Azizi 09.10.2014 v 03:18

Aiwa, Jihorka: Ja osobne si myslím, že nejak príliš neanalyzujú, či to bude užitočné aj pre ostatných. Jednoducho je tam možnosť zoznam uložiť aj ako verejný, tak si povedia, že prečo nie...

binysek
binysek 09.10.2014 v 08:21

já ani tak neposuzuju, zda se seznam za veřejný hodí nebo ne, ale třeba pokud chci sama nějaký založit, ráda bych prvně zjistila, zda tam už stejný není, a nyní to jde jen tak, že je jeden po druhém prohlédnu. Potom, když najdu nejaký, který mne zajímá a bude mít několik stránek knih, zejména když se jedná o seznamy spojené jen tématem nikoliv přímo žánrem (třeba Stalo se..), ráda bych si z něj vytáhla, co mne zajímá - třeba detektivky, nebo historické.. Samozřejmě nemám potuchu, zda to jde nebo ne.

siena
siena 09.10.2014 v 08:33

Binýsek, možná by pomohlo, kdyby se daly seznamy (jejich názvy) řadit podle abecedy. Rozkouskování jednotlivých seznamů na případné podseznamy na přehledu moc nepřidá. Já to řeším tak, že si vyhradím chvilku a s kávou zasednu k příjemnému listování. Nehledě na to, že jsem narazila již na "technické" limity při snaze přiřadit další knihy do svých soukromých. Bohužel po rozkliknutí Přidat do mých knih, se mi už celý seznam nevejde na obrazovku:) A jinou možnost přidávání jsem zatím nenašla...

Beru zpět "technické" limity. Je jen jeden, leč zásadní, má nešikovnost:)

Text příspěvku byl upraven 10.10.14 v 19:18

Jihorka
Jihorka 09.10.2014 v 08:41

@ Azizi

Asi tak. Seznamy na DK jsou koncipovány přesně takto. Každý má právo svůj jakýkoliv seznam zveřejnit. A už vůbec by za to neměl být pranýřován.

@ aiwa

Při tvé logice by tyto obecné "nejky, nejky" seznamy zvládly "doporučené knihy" nebo snad lze předpokládat, že se tam budou řadit knihy, které tyto vyšší nároky nesplňují? Sama tam máš pouze 10 knih velmi vysoce hodnocených. A někdo prostě z nějakého důvodů (už dříve jsem uvedla, že o těch důvodech nemá cenu veřejně spekulovat, nikomu do hlavy nevidíme) nazná, že to bude inspirativní pro ostatní.

Jen pro usmání: mně zavedení seznamů v minulosti též nadchlo, dokonce jsem se zapojila do diskuse a obdobný názor jako ty: seznamy čtenáře, který mě zajímá, si prohlédnu na osobním profilu - jsem mimo jiné vyjádřila též ;), jen s tím rozdílem, že jsem nastínila svou představu seznamů jako celku ... do detailů a neúnavně se snažil profhubert a budeš-li chtít, jistě si jeho představu přečteš - chytila jsem za to opakované vykřičníky s kapitálkami a od té doby jsem na diskusi a používání seznamů prakticky rezignovala (ale zase vnímám pozitivně, že jsem měla možnost více poznat jiné uživatele ;) )... až do nedávné ojedinělé výjimky, kterou jsou historické romány - tam jsem se po korespondenci s Venezií zapojila. Tento seznam vidím jako smysluplný, vzhledem k tomu, že nelze vyhledávat podle kombinace štítků a každý tam může, byť uživatelsky dost komplikovaně, přispět. Ano, není to má představa jejich smyslu, ale je to cesta z nouze, kterou si cením. Tímto Venezii i veřejně vyslovuji svůj dík za seznamy historických románů i příjemnou komunikaci.

Hezký den.

p.s. seznamy jsou přesně v takovém stavu, v jakém jim to tato platforma umožňuje ... zkus mrknout na seznam: "Stane se na SEZNAMU VEŘEJNÝCH SEZNAMŮ KNIH" ;)

Aiwa
Aiwa 09.10.2014 v 23:28

Binysek: souhlasím, že možnost třídit knihy v seznamu podle žánru by bylo prospěšné

Jihorka: K topkám jsem se již vyjádřila. Shrnutí - není to můj styl, ale chápu, že jsou populární. Tak proč ne? Nikde jsem ale neztotožňovala "doporučené" a topky ze seznamů. Já tam určitý rozdíl vidím a veřejnou topku si zakládat nehodlám. Mou "logiku" jsi tedy úplně nepochopila.
Já pro změnu nechápu, jak se do této diskuze dostal můj soupis doporučených knih. Profil není totéž, co veřejný seznam. Je to můj soukromý prostor přístupný ostatním, ale je moje věc, co si tam dám a proč. Vysoce hodnocených knih mám vícero, doporučených "pouze 10", ale stojím si pevně za každou z nich. Nebo snad existuje doporučení, kolik má mít kdo knih v doporučených? Třeba v procentech? Kdo ví, třeba je rozšířím anebo taky ne. Ale zda jich tam mám deset nebo sto, je moje věc a těžko se pouze z počtu dají usuzovat mé preference v otázce seznamů.
Z této diskuze jsem utekla krátce po jejím začátku, protože množství sporů a způsob, jakým někteří "diskutovali", mě spíše odradil. A teď mám podobné tendence. Dovolila jsem si vyjádřit názor na veřejné seznamy (a ne, neočekávala jsem obecný souhlas), ale dostalo se mi pomalu analýzy profilu a "mého myšlení". Děkuji pěkně. Některé z tvých příspěvků jsem četla a v něčem souhlasím. Diskutovat o seznamech klidně budu, ale odmítám tady řešit svůj profil a domnělé názory.
P.S.: Profihubertův seznam jsem četla krátce po jeho vytvoření.

Jihorka
Jihorka 10.10.2014 v 08:45

Tak teď jsi asi špatně pochopila ty mě ... stejně jako neexistuje doporučení, kam na DK ukládat knihy, které mám doma, doporučuji, chci apod. - pro mě za mě dávej si je třeba do deseti seznamů a všechny je zveřejni/nezveřejni, protože, protože ... cokoli, je mi to jedno... podstata mého sdělení je v tom, že za současného systému nikdo nemůže říct ani popel, protože tak to je prostě nastavené.

Já reagovala zejména na tvé přesvědčení, proč někteří uživatelé zveřejňují své seznamy - tak tedy ještě jednou: do hlavy nikomu nevidíš a podsouvat jim nějaké nekalé úmysly (viz zaplevelování apod.), je manipulace. Přitom jsi sama nyní deklarovala, že odmítáš řešit domnělé názory.
Někdo chce "inspirovat", někdo se chce "pochlubit" co má doma, někdo chce "varovat" před nějakou knihou ... a někdo se jen překlikne ;), ale vytahovat do diskuse jejich představy, o kterých zhola nic nevíš? Není férovější jim napsat SZ a zeptat se na jejich záměr, pokud jsi ho nepochopila? A to přesto, že není jejich povinností ti nic vysvětlovat či odůvodňovat. ;)

A propo, argumentovala jsem tím, co máš ve veřejném profilu (nejsem žádná výjimka, tak nevím, proč tě to pohoršuje), a to proto, že je i jiná cesta, jak inspirovat ostatní k "nejky, nejky" knihám. ;) Tím neříkám, že se to nesmí jinak, ale cit. "kdybychom je všichni zveřejnili..." ;)
Navíc jsi napsala, že je rozdíl, když napíšu "co mám v knihovně" (tj. v podstatě katalog i s knihami, které bych nikomu nedoporučila) ... já ten rozdíl vnímám stejně a vidím ten seznam "doporučené knihy". ;)

Hezký den.

p.s. ten seznam jsem ti doporučila k přečtení, protože mi pomohl brát platformu seznamů s nadhledem. Je příjemné zasmát se, jeden doplní energii a nebude se vysilovat zbytečnostmi ;)

Aiwa
Aiwa 10.10.2014 v 10:59

Pozn.: zaplevelování nemusí být úmyslné, tím pádem jsem těžko někomu připsala zlý úmysl
K profilu: Stále nechápu, jak může pouhý počet knih v doporučených napomoci určení něčí logiky v otázce seznamů. Kategorii doporučených jsem dlouho ignorovala a ani dnes nějak nevím, co s ní. Můj profil je poněkud chudý a výše proběhlá disputace mě odrazuje od jeho dalšího "zaplevelování".
Nikde jsem netvrdila, že stoprocentně vím, co si kdo myslí (proto ten otazník za větou "omylem klikli"). Popravdě, myslela jsem, že se to dozvím, že sem nějaký tvůrce seznamu napíše - co mi je do toho, že si na DK každý může dělat, co chce... Nic. Místo toho se dohaduji s někým, kdo o jejich "úmyslech", jak sám přiznal, ví stejně jako já - houby. Mám dotyčné obtěžovat se zprávou? Proč bych kvůli veřejnému seznamu měla komunikovat soukromě? Nejsem ani administrátor, ani moderátor...a něco takového bych považovala spíš za obtěžování.
Toto je můj poslední příspěvek k debatě, která naprosto zvrhla a od tématu vlákna se posunula úplně jinam, aniž by byla nějak přínosná.

Co tedy se seznamy? Nastavit pravidla pro veřejné a osobní? Co by měla obsahovat a jde to vůbec?

ritterqa
ritterqa 05.11.2014 v 14:35

Napadlo mě, jestli by nebylo možné, zařadit i u seznamů tlačítko sledovat.

Seznamy beru jako inspiraci na knihy a kdyby prostě autor přidal další knihy, tak bych byla ráda, kdyby mě to upozornilo.

MilujuV.Huga
MilujuV.Huga 26.01.2015 v 15:57

Nepročítala jsemcelé vlákno, ale nešlo by přidávat poznámky, ke všem knihám, co má uživatel v kterémkoliiv ze svých seznamů, v knihách, co má v knihotéce, v knihách, co chce číst, a nikoli pouze u knih, které přečetl?

Naias
Naias 26.01.2015 v 17:05

Poznámky sa dajú pridať aj do zoznamov knihotéka, chystám se číst, chci si koupit, nielen do zoznamu přečtené. Iba vo vlastných zoznamoch to nejde.

MilujuV.Huga
MilujuV.Huga 01.02.2015 v 20:06

Dík za odpověď.
A nešlo by to udělat, aby i ve vlastních seznamech bylo možné přidávat poznámky? Docela by se to hodilo. :-)

Russell
Russell 02.02.2015 v 14:24

Souhlasím, také se přimlouvám, zda by bylo možné přidávat poznámky ve vlastních seznamech. U přečtených knih a všude jinde to nijak nevyužívám a asi ani využívat nebudu, ale zrovna tady by se mi to šiklo. S kámošem si chceme udělat navzájem určitou čtenářskou výzvu a chtěl bych si založit seznam, kde bych si k jednotlivých knihám napsal, za co konkrétně ta kniha byla zvolena, tudíž by se to velmi hodilo.

ladynka
ladynka 21.02.2015 v 06:28

Zdravim, nestalo by za to dat udelat moznost pridavat do seznamu serie jako takove? Jde mi o ty, ktere bych mohla mit v seznamu jako rozectene. Napr. ja mam rozecteno nekolik fantasy serii a diky liknavosti, s jakou vychazi, se trochu prestavam orientovat.

Always a reader
Always a reader 18.03.2015 v 15:47

Byla bych ráda kdyby se ve složce "Vlastní seznamy" daly složky, které si vytvoříme seřadit dle libosti a ne podle toho kdy je vytvoříme. Dále aby se ve složce, námi vytvořenou, ve "Vlastní seznamy" daly knížky seřazovat taky dle libosti.

Text příspěvku byl upraven 18.03.15 v 15:47

Nelishka
Nelishka 17.04.2015 v 17:20

Velice mi chybí seznam, chci si přečíst (nezaměňovat, chystám se číst!!!! )

Thanyss
Thanyss 17.04.2015 v 18:13

@Nelishka: A jaký mezi tím má být rozdíl??? Osobně do složky Chystám se číst házím prostě veškeré knihy, které mě zaujaly a někdy v budoucnu bych si je ráda přečetla. Dva seznamy na téměř identické věci mi přijdou naprosto zbytečné.

Azizi
Azizi 17.04.2015 v 18:26

Nelishka Priznám sa, že tiež netuším, aký je rozdiel medzi chystám sa čítať a chcem si prečítať, ale mám jednu radu :) Mne tu vždy chýbal zoznam zaujalo mě (teda knihy, ktoré ma zaujali, ale čítať ich neplánujem). No a odkedy je tu možnosť vytvárania vlastných zoznamov, tak som si ho vytvorila sama a som spokojná. Skús to trebárs tiež tak spraviť.

Text příspěvku byl upraven 17.04.15 v 18:28

eraserhead
eraserhead 17.04.2015 v 23:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek