Proč někteří lidé nečtou? A jak je k četbě přivést?


Marika Vanova
Marika Vanova 03.01.2015 v 10:44

Proč někdo odmítá číst nevím, ale myslím si, že nucení do čtení nemusí být úplně kamenem úrazu. Mám tři děti, čteme jim od narození všem a dvě milují knihy + čtení a jedno dítko to úplně nemusí, raději si to poslechne čtené, audio nebo jako film. A s tím úplně nic nemohu dělat, buď ho budou knihy lákat nebo ne, je pravda, že zatím zhltnul jen 1.díl Hunger games, musí ho to opravdu hodně bavit.

Psax
Psax 07.01.2015 v 15:34

-Já hodně čtu.

-Vy čtete?

-Já čtu. Já čtu.

-I knihy?

-I knihy. ... Hřbety. ... Tam hned se dozvíte vod koho to je a co to je... No, když mně
upadne a votevře se náhodou, já jsem dalekozrakej, tak .... to já si taky takhle přečtu třeba stránčičku než to někdo zvedne. Já sám nemůžu, ale ... No to víte ...

-A vono se vůbec hodně čte.

-Ono se hodně čte - ono se čte daleko více než se četlo před několika málo sty lety.

-Ano. Vono je toho víc ke čtení.

-Ano. Vono taky se MUSÍ více číst. Člověk se musí víc životem pročíst. Zkrátka - to máte: kde parkovat, kde neparkovat, jak dlouho parkovat, jak dlouho neparkovat, kam se smí, kde se nesmí, od kdy do kdy ...

-... otec, matka, za jakým účelem, s kým, kde ... proč jste tady, kde jste byl než jste byl tady, kde budete až nebudete tady, ...

-Ano. A ještě kus papíru prázdnej, kdyby se to nevešlo, připište to sem.... Jak řikám - dneska se musíte životem pročíst.

-Ano ano ano. Vono je toho víc napsáno, protože vono daleko víc lidí umí psát.

-Ano. Daleko víc lidí umí teďka psát než před několika málo sty lety. Ono před několika málo sty lety málo lidí umělo psát. Ale ti co uměli psát, ty uměli psát - to se dá číst i teď, to byste nevěřil.

3497299
3497299 24.01.2015 v 01:05

Lidé, kteří nečtou, jsou úchylní a měli by je zastřelit.

vincek1
vincek1 24.01.2015 v 19:59

fauxthum- po tvém posledním příspěvku bych tě přejmenoval na faux pa. Ale je to tvůj názor, tak se ho drž. Nebo se nad ním zamysli. Hodně hezkých zážitků při četbě, přeji.

Text příspěvku byl upraven 24.01.15 v 20:00

lenkaknel
lenkaknel 24.01.2015 v 20:04

Lidé, kteří nečtou...neví o co přicházejí.

R.E.M.
R.E.M. 24.01.2015 v 20:07

Já jsem pochopila komentář od: fauxhum jako ironii, ale třeba se mýlím.

Poznámka - První myšlenka, po přečtení výše uvedeného komentáře, byla přidat v podobném duchu otázku, zda si čtenáři myslí, že pro likvidaci zlotřilých nečtenářů je lepší kalašnikov nebo modernější drony.) :-)


KLHannah
KLHannah 24.01.2015 v 20:20

Lidé kteří nečtou přicházejí o spoustu báječních dobrodružství a informací :)

můj manžel také nečte, ale rád mi knihy kupuje a potom si je ode mě nechá převyprávět :D

3497299
3497299 24.01.2015 v 20:41

R.E.M.: Ano, byla to ironie. Ten, kdo to nepochopil, je úchylný a měli by ho zastřelit. (správně se píše faux pas)

Text příspěvku byl upraven 24.01.15 v 20:44

R.E.M.
R.E.M. 24.01.2015 v 21:04

fauxthum: :-)) A kalašnikovem nebo pomocí dronu?

nightlybird
nightlybird 24.01.2015 v 22:58

R.E.M - bazukou. Když už, tak už. Sichr je sichr. Nebo staročesky do řepy cepem.
fauxthum - Marku, překlep nebo kiks při psaní může udělat stejně tak vzdělanec, jakož i nevzdělanec. Lépe to neřešit, vzdělance se opravování může zbytečně dotknout, nevzdělanec je stejně nepochopí.
Psax - pánů Wericha a Horníčka není nikdy dost, stejně jako moudrosti i srandy.

Text příspěvku byl upraven 24.01.15 v 23:14

3497299
3497299 24.01.2015 v 22:58

R.E.M.: Jsouce bez fantazie, tradiční kalašnikov jim bude pasovat lépe.

keri.H
keri.H 26.01.2015 v 13:27

Já jsem se setkala i s lidmi, co čtou a i s lidmi, co nečtou. A obojí mi přijde normální. Pokud jsou to čtenáři a pokud čtou ještě stejný žánr jako já, pak je pěkné si s nimi povídat o knihách a hodnotit knihy, co se nám na nich líbilo a nelíbilo. A pokud je to nečtenář, tak to taky nevadí, protože můžeme probírat spoutu jiných různých témat a probírat jiné věci, které třeba máme společné. :) Takže já si myslím, že je jedno, zda je někdo čtenář nebo nečtenář, protože i mezi nečtenáři se mohou najít super lidi a naopak. :)

keri.H
keri.H 26.01.2015 v 13:28

Psax: Ráda bych věděla, z jaké knihy je ukázka. Zatím se mi nedostala do ruky a podle ukázky si myslím, že by byla škoda si jí nepřečíst. :)

Psax
Psax 30.01.2015 v 15:48

keri.H:
Forbína z Těžké Barbory
https://www.youtube.com/watch?v=E0ZI_6DlD2o

Majča Mishix
Majča Mishix 25.02.2015 v 19:15

To netuším ale já osobně bych si bez knih nedokázala představit život!

Bíba1968
Bíba1968 26.02.2015 v 08:26

Proč někteří lidé odmítají číst netuším: Pravda je ta že si podle mého mínění musí najít člověk cestu ke čtení sám. Když jsem byla malá tak u nás doma nečetl nikdo ani rodiče ani sourozenci.Pouze já a tato vášeň mě zůstala. Kdy se to ve mě probudilo nevím ale je fakt že když se setkám s někým kdo vůvec nečte tak mě to vlastně mrzí i za něj jelikož mám pocit že se ten člověk o něco ve svém životě okrádá.

kowalenska.m
kowalenska.m 26.02.2015 v 09:57

Mozna to je neco vrozeneho. Neco, co nejde uplne ovlivnit. Kdyz nekdo nema treba vkus, take to neovlivni. Ja cteni miluju, a moc nechapu vymluvy, proc nekdo necte, ze je to delsi ,jak film. Miluji i filmy, nijak se to nevylucuje. A kdyz si clovek spocita casove, tak napriklad kniha s 500 se da v pohode precist za 8hodin cisteho casu. A kolik v ni je pribehu?! Tedy naoonec to dle me prijde stejne. U spousty lidi mam pocit, ze akorat nenasli, co by je bavilo. Zkratka to, co je v povinne cetbe neni pro všechny. ;)

Lector
Lector 26.02.2015 v 10:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

terikanda
terikanda 26.02.2015 v 16:54

ja to taky nemohla pochpot ale podle mne je to tim ze nenasli cetbu ktera je bavi ja jsem taky necetla

skunkos
skunkos 05.10.2015 v 10:05

Lidé si většinou ke čtení nenajdou cestu sami. Vysvětlím. Film si pustíte a hned jej vídíte, má to rychlý efekt, rychlá zpětná vazba. Sportujete většinou s ostatními - rychlá zpětná vazba.

Jenže čte si každý tak nějak sám. Takový školák na to nikde moc nenarazí, pokud nepočítám hodinu češtiny.

Nejlepší asi je, když někdo čte v rodině a dotyčný příbuzný to okouká a začne číst taky. Lidé odmítají číst, protože vlastně neví, co to přináší, nemá to okamžitý efekt či zpětnou vazbu, je to investice času.

skunkos
skunkos 05.10.2015 v 10:07

kowalenska.m: Vkus je věc čistě sociální/kulturní, s genetikou nemá vůbec nic společného. Nic jako "vkus" neexistuje, jen tak označujeme chování/preference, které jsou v souladu s normou společnosti. Láska ke čtení určitě není věc vrozená, nesvádějte to na genetiku. :)

Lector
Lector 05.10.2015 v 11:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

skunkos
skunkos 05.10.2015 v 12:03

Nikde jsem taky netvrdil, že ta rovnice je totální.

radkamysli
radkamysli 05.10.2015 v 12:59

Možná za to můžou geny...

Lector
Lector 05.10.2015 v 14:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek