Pevná vazba, nebo brožovaná?


tatjana1737
tatjana1737 20.03.2016 v 20:46

Jsem příznivcem pevné vazby, kniha lépe zůstává "v celku" když se k ní čtenář nechová dobře, dává ji rozevřenou hřbetem nahoru apod. (podotýkám, že to není můj případ! Ale znám mnoho nebohých knih v knihovně...) Desky se také nepomačkají a rohy tolik neošoupou. Baperbacky mají desky sice z pevnějšího papíru, ale i tak se mohou ohnout či polámat, což u pevné vazby tolik nehrozí. A většinou mají knihy v pevné vazbě i nějaký pěkný přebal či látkovou záložku :-). Což by bylo zajímavé téma do diskuse - děláte na konci té záložky uzlík nebo ji necháváte se párat? :-)

bamba
bamba 20.03.2016 v 21:04

ja teda neviem ale látkové záložky sú archaizmus - nepamätám si kedy som naposledy kúpila knihu s textilom v strede.

woodward
woodward 20.03.2016 v 21:38

Já jsem u novějších knih látkovou záložku taky dlouho neviděl. Ale mám to rád, protože všelijaký papírky, co si strkám do knih, jednak mají tendenci vypadnout a jednak se stává, že je na nich napsané něco důležitého a člověk je pak nemůže najít.

Eicherik
Eicherik 20.03.2016 v 21:49

Látkové záložky sice mizí, ale zase takovou vzácností ještě nejsou. Teď čtu třeba Černá křídla Cthulhu 2 vydaná loni a ty ji zrovna mají.

HTO
HTO 20.03.2016 v 21:53

Taky má látkovou záložku: http://www.databazeknih.cz/knihy/david-copperfield-240471 Ta edice ji má obecně. Stejně tak edice AAA.

tatjana1737
tatjana1737 21.03.2016 v 10:27

Látkovou záložku má i kupa odborné literatury. A tuším, že ji má i "Grey" a 50 odstínů obecně :-). Stejně tak ilustrovaný Harry Potter a kupa dalších knížek. Takže bych neřekla, že je to archaismus, ale pořád se ještě drží :-). A já patřím k těm, co na konci dělají uzlík :-))).


Azizi
Azizi 21.03.2016 v 10:32

Naposledy som mala vsadenú záložku v http://www.databazeknih.cz/knihy/nikdykde-1179
Ale uzlíky nerobím.

Marthas
Marthas 21.03.2016 v 12:51

Já tedy zrovna čtu Neklidné zlo (Připady Mitchelové a Markbyho) od Ann Granger a ta má též záložku... Pravda ale je, že z celé té série ji mají asi čtyři knížky a to má zatím 14 dílů a patnáctým, který ještě nevyšel by to mělo končit... Jinak já uzlíčky nedělám, ale taky tu záložku nestříhám, když se párá, to dělají v knihovně.-/

woodward
woodward 21.03.2016 v 13:15

zaskočilas mě, a to hned dvakrát. jednak jsem netušil, že těch dílů je tolik a jednak jsem zjistil, že kromě dvou jsem už všechny přečetl. hned jsem si objednal v městské knihovně stíny vraždy. ;)

R0RI
R0RI 21.03.2016 v 14:19

Jednoznačne tvrdá väzba,ktorá je šitá a vydrží tým pádom viac..vo svojej knižnici doma mám len zopár kníh v mäkkej väzbe aj to len preto,že kniha nebola inak vydaná.Na druhej strane keď sa mi dostane do rúk poškodená kniha viem si ju opraviť :)

Daydreamer
Daydreamer 21.03.2016 v 18:29

RORI : naprostý souhlas. Pokud je kniha dosažitelná vázaná, není co řešit...:-). A taky si umím knihy opravit, i když nejsme žádný knihař - bohužel. Asi jsem se minul povoláním :-). A z jedné čisté brože jsem si dokonce vyrobil knihu vázanou :-). Výsledek je samozřejmě amatérský, ale i tak mne potěšil :-)

krevetinka
krevetinka 29.10.2018 v 10:05

Máte raději knihy s tvrdou nebo měkkou vazbou? Popřípadě z jakého důvodu?

Naias
bamba
bamba 29.10.2018 v 13:39

mám rada ultramäkkú - soft - svojich 300 g čítačky - pri beletrii.

Sinsin
Sinsin 03.01.2021 v 10:37

Dobrý den.
Nevíte náhodou, jestli Vychri zimi budou mít podobné ilustrace jako předcházející knihy Písně Ledu a Ohně, nebo jestli nezačnou dělat úplně nová vydání s úplně jinými ilustracemi na vazbě?

karolina0346
karolina0346 07.02.2023 v 15:09

Teď jsem trochu prohloupila paperbackem...

Stála jsem u knih od Austenové a říkala si, že za svůj poukaz koupím necelé dvě knihy ve vydání od Slovartu, nebo tři knihy v paperbacku od Ledy a ještě mi to vyjde i na záložku.

Dala jsem na kvantitu. V těch levných výtisích jsou chyby... jako by to nikdo před tiskem nečetl... a navíc se ty knihy vůbec nehodí k Pýchu a předsudku, které mám v pevné vazbě s nádherným přebalem.

Ach jo...

Jinak je mi to ale celkem jedno. Jako dárek bych určitě vybírala pevnou.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.02.2023 v 15:16

Doufám, že to bylo myšleno jinak jenom to blbě vyznělo, že když kniha vyjde v paperbacku, tak flákají korekturu, ale když je to pevná vazba, tak to někomu na kontrolu dají :/

Text příspěvku byl upraven 07.02.23 v 15:17

reader.007
reader.007 07.02.2023 v 16:01

Kašly kašly kuck kuck...
Jen jsem si tak vzpomněla na vydání Karlíka a továrny na čokoládu kterou vydala Academia v roce 2002. Tak kdyby jako někdo chtěl podpořit toto "prestižní" nakladatelství, tak si ušetřete námahu, na korektuře tam nejspíš nechudnou.

siena
siena 07.02.2023 v 16:29

Domnívám se, že současný ředitel, pan Padevět, z něj opravdu prestižní nakladatelství udělal. Takže, mohu jen doporučit a nejen jeho knihy:)

karolina0346
karolina0346 07.02.2023 v 21:21

Lenka.Vílka: Týká se to těch knih, které jsem si koupila, není to snad jasné?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.02.2023 v 21:37

karolina0346: no, vzhledem k tomu, že jste založila nové vlákno, kde zmiňujete v názvu paperback a pevnou vazbu a začnete větou "Teď jsem trochu prohloupila paperbackem..." a rozepisujete se o tom "Dala jsem na kvantitu. V těch levných výtisích jsou chyby... jako by to nikdo před tiskem nečetl...", tak se nedivte, že jsem napsala, co jsem napsala a proč doufám, že jenom blbě formulujete svoje sdělení. Že něco blbě vytiskli, ne že to má co dělat s vazbou, ale bohužel se nepovedlo a vyznělo to tak. Navíc nové vlákno (již sloučeno) s tím názvem byl potom dost zavádějící...a nemělo nic společného s obsahem příspěvku.
Zkuste pro podobné věci třeba vlákno filosofování. Tam není nikdy podobných příběhů dost :)

Text příspěvku byl upraven 07.02.23 v 21:40

Nermal
Nermal 10.02.2023 v 19:18

Pokud kniha, kterou si chci koupit, vyšla v pevné vazbě, není co řešit, souhlasím.
Brožovanou si koupím např. nějakou tuctovou krimi na dovolenou, nebo něco tenčího účelového na jedno přečtení.
Pro knihy, které kolují mezi čtenáři, se taky víc hodí pevná vazba. Neumím si představit např. knížky od Lenky Lanczové, jak by asi při zájmu čtenářek vypadaly v brožovaném vydání po několikerém přečtení na bazaru knih.
Brože z USA na recyklovaném ošklivém papíře škoda zmiňovat, tady by je asi nikdo ani nekupoval, nevypadají pěkně, ani když jsou úplně nové.
Samostatnou kapitolou jsou nakladatelské skvosty, hezky vypravené po všech stránkách, kde nic jiného než pevná vazba nepřichází v úvahu.

karolina0346
karolina0346 11.02.2023 v 22:05

Lenka.Vílka: Cože, jaké nové vlákno?

Žádné nové vlákno jsem nezakládala a věc se má přesně tak, jak píšu. Prohloupila jsem volbou brožovaných výtisků před pevnou vazbou, abych za stejnou částku získala více knih.
Teď, momentálně, naposledy, když jsem byla v knihkupectví. Nemluvím o knihách obecně, ale o své nedávné zkušenosti.

Navíc tam podotýkám, že je mi jinak jedno, v jaké vazbě kniha je. AHA!

Hotovo, tečka, kupte si třeba křečka.

Text příspěvku byl upraven 11.02.23 v 22:08

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.02.2023 v 08:07

karolina0346: jo, jo, je to tak. Založila. Já nahlásila na sloučení a teď jsme tady. Že si něco u nepamatujete, neznamená, že se to nestalo.
Myslím, že už jsme se dávno shodli na tom, že jste to tak nemyslela, ale napsala to tak krkolomně, že jsem prostě musela tu svojí větu napsat. Momentálně tedy nemám tušení, o co vám jde s proč furt dokola píšete něco, co už znamé je. Ale pokud máte potřebu udělat tečku za něčím, kde už dávno je, klidně jí udělejte. A básničku taky.



Vložit příspěvek