Pevná vazba, nebo brožovaná?


sad_unicorn
sad_unicorn 10.11.2015 v 20:58

pevná vazba je sice dražší ale je i lepší a praktičnější ?

lenkaknel
lenkaknel 10.11.2015 v 21:25

Rozhodně je.

notburga
notburga 10.11.2015 v 21:30

Potvrzuji. Hodí se na knihy, které často čtete. V tomto ohledu umím být nekompromisní - klidně prodám paperback a koupím pevnou vazbu, pokud narazím na knihu, která mě opravdu zaujme a vím, že se k ní budu často vracet.
Nechtějte vidět, jak vypadají některá oblíbená fantasy z manželovy knihovničky, která bohužel v pořádném vydání nevyšla ;)

majklp
majklp 11.11.2015 v 14:22

Nejraději mám pevnou vazbu typu V7 (papírové desky, na hřbetě plátno). Miluju ovšem americké paperbacky, se všemi těmi křiklavě barevnými obálkami a kapesním formátem - totéž u českých scifi. Přebaly na knihách moc rád nemám, při čtení je praktičtější je sundat a pak je zase horší je najít. Jinak tedy klasická celoplátěná nebo kožená vazba V8 není špatná. Dnešní často viděnou umělohmotnou pevnou vazbu - omyvatelnou - V9 nemám vyloženě rád.

verulik196
verulik196 11.11.2015 v 19:53

Určitě pevná vazba, paperback se brzo zničí - pokrčí se rohy... Navíc má lepené a ne sešité stránky, tak jako u pevných vazeb.

Eicherik
Eicherik 11.11.2015 v 20:07

Paperback, neboli brožovanou knihu si kupuji jen v případě, že dotyčná kniha s pevnou vazbou nevyšla.


LAUGH
LAUGH 12.11.2015 v 09:31

Rozhodně s pevnou vazbou V8, pokud ji chci mít ve své knihovně. Vazba V2 (paperback) pouze v případě, že se nebudu ke knize vracet vícekrát a dám ji k dispozici ostatním čtenářům v naší knihovně.

katerinad
katerinad 12.11.2015 v 17:43

Mám ráda pevnou vazbu, ale líbí se mi poslední dobou paperbacky s klopami, jsou pevnější a rožky se tak neničí jak u těch normálních.

tester
tester 12.11.2015 v 18:54

Na brožované knize dobře poznám její kvalitu podle toho jak je opotřebovaná. Když je to salát je kvalita jasná !!! U jiných vazeb to tak nepoznám.

spojka
spojka 12.11.2015 v 21:50

Jednoznačně hardback.

Paperback si kupuju u cizojazyčných knih, protože třeba anglický (nejen) hardback je dvakrát dražší než paperback = takže tady prostě není co řešit.

Avšak mám rovněž vypozorováno (z knih co vlastním), že vůbec nezáleží na tom, jak něžně, opatrně a láskyplně s knihou zacházím, protože pokud je to šunt, tak po jednom přečtení vypadá kniha (hlavně teda americká vydání:) jako by ji četla celá rodina včetně těch z pátého kolene.

Třeba série ASOIAF. Každý díl je hezky barevný, ale zároveň jsou to pěkné bichličky, takže hřbet každé z knih zdobí úchvatné bílé oloupané pruhy. A celkově vypadají jako kdybych je četla 50x a navíc rozpůjčovala dětem v základní škole.

Gone Girl - největší tragédie, úplná katastrofa. Tady se mi slouply okraje zepředu i zezadu obálky. WTF. Po jednom přečtení. Po pátém přečtení se nejspíš sloupne celý obal (taková ta fólie), pod kterým je bílo. Děs běs.

Miss Peregrine - u druhého dílu mi vazba výrazně zešikměla (u prvního mírně) a ačkoliv jsou knihy takové sépiové, tak mi u prvního dílu zezelenal kus hřbetu!

Jo a ještě u Harryho Pottera (2014) 5, 6 mi zmizely zlaté nápisy na titulní straně:( Asi kouzlo.

Ach jo, to je život...

Marthas
Marthas 13.11.2015 v 16:00

Taky mám raději hardback, zatím se mi sice nestalo, že pokud bych vlastnila paperback, tak bych ho prodala a koupila si hardback ale schopná bych toho byla...
Třeba u Meg Cabot a její Heather Wells vlastním první dva díly v paperbacku, a to pouze proto, že jsem byla tak blbá a když se mi naskytla příležitost koupit levně hardback, řekla jsem si, že mám knih příliš a že si to nekoupím a pak jsem zjistila jaká je to super knižní série ale to už byl k objednání pouze paperback, o čemž jsem nevěděla, takže takovu shodu mých blbostí... Ty knihy se sice stále dají číst, ale vedle sebe to s těmi hardbacky moc dobře nevypadá...
Ohledně přebalu, miluju přebaly ale zároveń je i nenávidím: knihy s přebaly se mi líbí ale, jakmile nechtěně přebal poškodím, mám tak šílené výčitky svědomí, že bych je nepřála ani svému nepříteli... Někdo by řekl, že bych to mohla číst bez přebalu ale mě nevyhovuje ten pocit, když se dotýkám knihy bez přebalu, vím, že jí něco chybí a i takovému chráněnému přebalu se může něco stát...

Text příspěvku byl upraven 13.11.15 v 16:02

majklp
majklp 20.11.2015 v 22:36

Je to paradox, že ano? Papírový přebal slouží jako ochrana knihy, ale nakonec právě ten přebal chráníme, aby se nepoškodil :-)

Text příspěvku byl upraven 20.11.15 v 22:36

adamant
adamant 21.11.2015 v 10:37

Myslím, že je to jen o osobním pocitu. Také mám raději pevnou vazbu, ale když se do knihy začtete, je to úplně fuk. A když za moc nestojí, ani pevná vazba tomu nepomůže.

Gobineau
Gobineau 23.12.2015 v 19:03

Rozhodne pevna vazba, z dvoch dovodov. Paperbacky su vacsinou lepene, tazko sa otvaraju, lep sa casom lame. Pevna vazba je vacsinou sita, lepsie sa s nou naraba.

Co je este dolezitejsie je graficka uprava. Paperbacky su vacsinou (hoci nie vzdy) tlacene na menej kvalitnom papiery, aj typ pisma je niekedy ako v novinach. Na pevnych vazbach vydanych za socializmu si dnes cenim ze mali temer vzdy vynikajucu graficku upravu - tie knihy bola radost drzat v ruke!

Jedno meno co mi dodnes utkvelo je https://cs.wikipedia.org/wiki/Old%C5%99ich_Hlavsa_(typograf) .

siena
siena 23.12.2015 v 19:20

Gobineau, kdybyste měl zájem, můžete kouknout na díl pořadu ČT Retro, který se typografii věnoval...
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10176269182-retro/211411000360012/

zloliška
zloliška 28.12.2015 v 13:00

Jak tak pročítám tuto diskuzi, asi jsem mezi vámi pořádná vyjimka, protože já nedám dopustit na paperback. Knihu s pevnou vazbou místo papírové bych koupila jen v případě, že by měla hezčí přebal.

Azizi
Azizi 29.12.2015 v 16:50

Paperback. Je ľahší, menší, skladnejší na cestovanie, lepšie sa drží v ruke.

Lamanai
Lamanai 08.01.2016 v 12:19

Záleží i na tom, jak dlouho má knížka vydržet. Pokud je to nějaká letištní literatura na cestu, může stačit PB, i z ekonomických důvodů. Jsou i literární styly, které jsou pro něj stvořené. Třeba k takovému Rodokapsu to přímo patří. Pokud se to ještě nějak nerozlišuje, když to není přímo PB, ale sešit :-) Matematické úlohy podle mě též stačí jako PB.

Pro potěšení z některých knih je ta pevná vazba příjemná. Mimochodem, objednal jsem si jednu knížku z německého bazaru a moc mě potěšilo, že má na přebalu plátno. Je to Nekonečný příběh od Michaela Endeho. Takže to k tomu krásně jde.

A pak je tu spousta dalších faktorů. Pevná vazba některých knih je bez dobré grafiky v podstatě "promarněná", někdy je to jedno. Já jsem kdysi brojil proti e-knihám, ale už řadu let mám čtečku a prostřídávám všechny formy. Blbou knížku stejně nezachrání ani pevná vazba a skvělá grafika. Na druhou stranu kvalitní čtení (s dlouhodobou výpovědí) může dostat vyšší estetický rozměr.

banka29
banka29 24.01.2016 v 17:45

Mám raději pevnou vazbu,lépe se mi čte a mám pocit,že paperback se při opakovaném čtení docela níčí.Každopádně když je kniha dobrá tak na tom nezáleží :)

Daydreamer
Daydreamer 01.02.2016 v 23:08

JEDNOZNAČNĚ pevná vazba. A u starších, mnou hledaných knih, nejraději polokožená :-).

gunther2960
gunther2960 04.03.2016 v 05:57

urcite paperback, ctu vetsinou v leze a pevna vazba by mi utrhla ruce

Fantýna
Fantýna 15.03.2016 v 21:01

Když si chci přečíst knihu pro zábavu, tak volím pevnou vazbu.

Kdybych chtěla luštit křížovky nebo sudoku, tak bych jsem si vybrala PB. Dále mi to nevadí u učebnic, pracovních sešitů.

Antares
Antares 17.03.2016 v 16:01

mám najradšej viazané v pevnej väzbe, no nie je to podmienkou. hlavne ak cenový rozdiel dosahuje závratné výšiny, tak siahnem aj po paperbacku... len teda nemám rada, keď sa mi kniha v polovici čítania začne rozlepovať... to ma vie trochu nasra* :))

baghira
baghira 18.03.2016 v 11:05

Pevná vazba tam, kde to má smysl - u výpravných publikací, velkého formátu, se spoustou obrazového a grafického materiálu. Ve všech ostatních případech... e-book. :)

vendy.b.
vendy.b. 18.03.2016 v 19:24

Mně osobně je to naprosto jedno. Obal knihy v podstatě neřeším. A když už bych si měla vybrat mezi 2 obaly, tak si vyberu ten, co se mi víc líbí po vizuální stránce a ne podle toho, jakou má vazbu.
Knížky furt tahám v tašce s sebou a knihy, které jsem četla snad nejvíckrát, nejsou nijak poškozené a mají tu vazbu brožovanou. Naopak jsem teď četla Budoucnost v pevné vazbě a omylem jsem ji poškrábala, takže to není o vazbách, ale spíš o tom, jak se o knížku pečuje.



Vložit příspěvek