Otázky


archivářka115
archivářka115 25.04.2021 v 13:33

Já jsem pracovala 20 let v knihovně. Podle našeho programu jsme současně s Národní a Městskou knihovnou zpracovávali knihy způsobem - nejdřív příjmení a potom křestní jméno. Když 20 let píšete jmenný popis tímto způsobem, tak se nedivte, že mně připadá divné, že se tady píše nejdřív jméno a potom příjmení. Už v knihovně nepracuju, ale popis knih zůstal stejný. Nikdy jsem se s tím nesetkala , ale jak jsem četla, v jiných knihovnách se píše nejdřív jméno a potom příjmení. Změna je život.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.04.2021 v 13:47

Mě zaujalo, když jsme viděla reportáž z knihovny v Ostravě a jejich značení knih. U nás je na hřbetu 1 cm zahráno pro první dvě písmena autora (nebo číslo v naučné sekci) a barevný proužek. Ale tam měli hřbet tak prapodivně polepený. Kolmo od spodu hřbetu nějaké číslo. Jednalo se o beletrii, tak předpokládám, že šlo o jejich katalogové číslo. Blbé, že potom se blbě hledá podle autora, když je tím celý schovaný :(
Tak pokud má jenom jednu knihu, najdu podle čísla. To chápu. Ale pokud si doma najdu jenom že mají ten a onen titul a podle toho hledám, je to divný. Ale asi tam zvyklý hledat jinak než u nás... ?

Text příspěvku byl upraven 25.04.21 v 13:49

jaskr
jaskr 25.04.2021 v 14:47

Pokud se jednalo o Moravskoslezskou vědeckou knihovnu, tak ta funguje (resp. fungovala, už jsem tam dlouho nebyl) tak, že si v katalogu najdete knihy, které chcete. Vezmete jejich katoalogová čískla, dáte je knihovnici a oni vám vybrané knihy přinesou. Nefunguje to tak, že chodíte mezi policemi s knihami a sama si je berete.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.04.2021 v 15:01

Jaskr: to byla beletrie

PanPredseda
PanPredseda 25.04.2021 v 15:44

Vědecká beletrie? ;-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.04.2021 v 15:46

Hmm....třeba Pleteme snadno a rychle? :D


ijcro
ijcro 25.04.2021 v 19:06

Nevzpomínáte si někdo na filmy kolem toku 1970-1974?

Hledám dva filmy (oba běžely v ČSSR v kinech a byly barevné), jeden ruský, odehrávající se za jejich revoluce, a v hlavní roli byl bílý cirkusový kůň. Druhý byl, myslím, rumunský, ale to nevím jistě, a pojednával o dvou partách dětí, které spolu vedly blátivé bitvy, prostředí odpovídalo tak začátku 20-tého století. Ani u jednoho si nevzpomínám na rok uvedení do kin ani na název (ten o koni běžel v kinech tak po roce 1971).

Děkuji za nějaký případný postřeh :)

jana14
Zetuška
ijcro
ijcro 25.04.2021 v 23:24

@jana14:
Děkuji, mohl by to být Браслет, podívám se na celý film, akorát je černobílý...

@Zetuška:
Děkuji, také se podívám, ale Vlaštovky to určitě nebudou :)

alibrum
alibrum 26.04.2021 v 00:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.04.2021 v 07:07

Světový den duševního vlastnictví.
Jak ho oslavíte?
Já doufám, že večer napíšu komentář ke knize a budu doufat, že nepadne do špatných rukou. No, alespoň že ne dneska :D ale až zítra třeba ;)

A pokud jste si chtěli stáhnout z uložto nějaký fan překlad, nechte to až na zítra :D

Text příspěvku byl upraven 26.04.21 v 07:17

PanPredseda
PanPredseda 26.04.2021 v 07:32

To se ty světové dny proti panu Pochovi takhle spikly? 8-O

SputnikV
SputnikV 26.04.2021 v 07:49

otázky duševního vlastnictví ve mně vyvolávají dotazy - knihu nesmím rozmnožit, stáhnout a e knihu ani prodat. Písničku mohu přehrát jen za poplatek OSA - zajímalo by mne, zda všechny tyhle poplatky odeslal autorům i do ciziny i dědicům a dost o tom pochybuju - ale obraz mohu ukazovat, jak se mi zlíbí, nechat ho ofotit, udělat kopii, prostě mohu si s ním dělat co chci a nikomu už nic platit nemusím. proč?

encyklopedie
encyklopedie 26.04.2021 v 08:11

Predsedo...co máš proboha pořád s tím Pochem? Nejsi to nakonec ty? ....kde se podívám na příspěvek predseda tam je Poch....

PanPredseda
PanPredseda 26.04.2021 v 08:14

Nejsem. Podle mého názoru je to plagiátor, tudíž Světový den knihy a autorských práv i Světový den duševního vlastnictví jsou vhodné k připomenutí jeho hříchu.

bamba
bamba 26.04.2021 v 08:52

Sputnik - pri obrazoch je vlastníkom práv majiteľ obrazu - napríklad ten, čo si ten obraz kedysi kúpil, alebo namaľoval. A môže požadovať za jeho použitie - reprodukciu poplatok. Pri písanom texte je to primárne autor, dedičia...

PanPredseda
PanPredseda 26.04.2021 v 09:04

Ad SputnikV:
Protože je tak napsán Autorský zákon? (Neověřoval jsem, jestli všechna Vaše tvrzení skutečně zákonu odpovídají. Některá tato tvrzení jsou totiž nepřesná. Pokud se nemýlím, knihu mohu rozmnožit pro svou vlastní potřebu.)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.04.2021 v 09:08

Si taky myslim, že pro vlastní potřebu množit se může...i kniha :)

PanPredseda
PanPredseda 26.04.2021 v 09:15

Ale je třeba zaplatit "výpalné" z kopírky, vypalovačky, harddisku, prázdných cédéček apod.

Ahink3105
Ahink3105 26.04.2021 v 10:38

Mám dotaz k výzvě. Proč mi některá témata zůstávají černá, i když je mám splněná? Např. jsem právě dočetla knihu Pod svícnem není vždy tma. Uvedla jsem ji do výzvy jako knihu vydanou v roce 2021, ale téma mám stále napsané černou barvou, ne zelenou?

PanPredseda
PanPredseda 26.04.2021 v 10:45

Ad Ahink3105:
Nejlepší bude použít odkaz Napište nám dole na stránce a specifikovat problém.
Případně můžete napsat do tohoto tématu: https://www.databazeknih.cz/diskuze/chyby-na-webu-6/technicke-potize-1880/str-61#new

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.04.2021 v 10:47

Ahink3105: to je tím, že máte naklikáno dopředu víc knih do tématu. Mě to udělalo to stejné. Pokud tam máte dopředu víc knih, prostě to zůstane černé, když jednu z nich splníte. Započitano je, to vidíte v přehledu, jenom zůstane černé.

Pokud si plánované knihy dáte pryč, necháte jenom tu splněnou, bod vám zezelená. A když tam ty knihy vrátíte, zůstane už zelený....

Ano, pro puntičkáře problém, ale podle mě to není technická chyba.

Je to asi stejná chyba, jako když se knize smaže neexistující série, ale název oné série zasune zůstane v adrese knihy. Prostě nedomyšlení akcí :/

Text příspěvku byl upraven 26.04.21 v 10:58

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.04.2021 v 10:48

PanPredseda: to není technická chyba, jenom nedomyšlené zpracování ze strany DK ;)

Text příspěvku byl upraven 26.04.21 v 10:53

PanPredseda
PanPredseda 26.04.2021 v 10:56

Už mlčim.



Vložit příspěvek