Obaly na knihy


Dominika_a
Dominika_a 28.09.2018 v 11:43

Krásný den ,
Používáte obaly na knihy? Tím myšleno třeba látkové.
Vyráběly jste si je sami ( klidně mi sem můžete hodit návod) , nebo zakoupily? :)

Luna7
Luna7 28.09.2018 v 22:35

Doma mám jenom jeden látkový obal a použila jsem ho jenom jednou na Deník Anny Frankové, který jsem měla půjčený a byl v měkké vazbě. To bylo už před několika roky a od té doby jsem ho už nepoužila. Důvod je taky ten, že ho na pevnou knihu nenarvu. :)
Jinak jsem obal dostala od babičky, která ho někde koupila.

Orange8knihomol
Orange8knihomol 29.09.2018 v 21:03

Já obaly na knihy nepoužívám, neboť mi to přijde zbytečné, jelikož s knihami zacházím velmi opatrně, abych je zachovala v takovém stavu, v jakém byly, když jsem si je zakoupila.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 30.09.2018 v 07:54

Obal používám, pokud se mi do něj právě čtená kniha vejde. Šila jsem si ho sama. Jednak knihu většinou tahám všude s sebou a v kabelce sdílí prostor s ledasčím, jednak mám ráda, když moje kniha zůstává v anonymitě před lidmi okolo. Návod neposkytnu, šila jsem intuitivně, pro pevnou vazbu max. do 400 stran.

Marylaa
Marylaa 30.09.2018 v 10:50

Na některé knihy používám obaly co jsou původně na sešity, tlustší, které půjčují balím do igelitové fólie.

Evina.Cetba
Evina.Cetba 30.09.2018 v 15:20

Nepoužívím. S obaly se nepářu. Často vídám u druhých třeba balení knihy do nákupních letáků - nabídka potravin nebo do novin.


Sidonka3
Sidonka3 30.09.2018 v 15:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Twinny
Twinny 30.09.2018 v 16:40

Neobaluji. Ještě si živě pamatuji obalování učebnic na základní škole. Pokud by měl obal držet, musela bych jej přilepit. A to je pro mě ničení knihy. Často se mi mísí moje knihy s půjčenými, takže podle obalu hned poznám, které jsou moje a které musím vrátit do knihovny.
A látkové obaly se mi moc nelíbí, to se raději kochám obálkou.

Dominika_a
Dominika_a 30.09.2018 v 20:56

Jde mi právě o to, když si koupím knihu, která nemá pevnou vazbu, a dám ji do batohu, s ledasčím, tak aby se neponičila. Jsem na knihy opatrná, ale občas stačí jen špatný pohyb, a kniha v batohu " létá ". Pak mě mrzí , i když je jen ohnutý růžek.
Hledala jsem, ale žádný obal mě moc nezaujal, tak mě zajímalo jak to mají ostatní čtenáři. :)

Marylaa
Marylaa 01.10.2018 v 10:53

Tak co je prostě obalit do reklamních letáků? To proti takovému poškození pomůže a na rozdíl od látkového obalů je to obal na míru konkrétní knížce.

TakySimona
TakySimona 01.10.2018 v 11:15

Některé knihovny už našly "díru na trhu" a za symbolicjý poplatek vám vaše knihy profesionálně "zaletují" do fólie!
:-)

cecetka
cecetka 01.10.2018 v 19:08

Nejen knihovny. Uz na tom vydelavaji i v papirnictvich :-)

TakySimona
TakySimona 01.10.2018 v 19:21

Nevidím na tom nic špatného, cecetko (je to doufám od "čečetka" a ne "cecky"!). Každý přece SVOBODNĚ rozhodujeme za co utratíme svoje peníze. Aha, wait, pak tu máme agenta Bureše...

reader.007
reader.007 01.10.2018 v 21:26

Kdo nechce dát vydělat knihovnám či papírnictvím, vždycky si to může zprubovat sám, stačí navštívit nejbližší železářství, nakoupit igelit na fóliovníky a tradá... čiňte se občané, cvičení dělá mistra.

Lector
Lector 01.10.2018 v 21:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Petass
Petass 01.10.2018 v 22:06

Lector :)

Balila jsem dřív knihy dle Lectorova návodu hlavně na dovolenou, pak jsem dostala od Ježíška látkový obal a od té doby používám ten. Tento postup jen na knihy, které jsou větší a do látkového se mi nevlezou :) Nedám na něj dopustit a nejspíš pořídím další.

cecetka
cecetka 02.10.2018 v 05:16

TakySimona: To je v pohode. Samotnou me prvni dny v zari prekvapilo, kolik lidi nechava obalovat ucebnice. Nastesti tuto cinnost zvladam doma sama dost dobre ;-) Uz jsem to tady psala. Jsem nagor a doma mame do eurofolie obaleny vsechny knihy. Uz to tak delam asi 20 let.
Latkove obaly na cestovani jsou taky OK. A nektere jsou opravdu moc hezke.

fog
fog 02.10.2018 v 17:51

Protože doba strávena nad knihou přece jen představuje nezanedbatelný kus
mého života, tak jsem si obalování knížek chtěla vyřešit ke své maximální
spokojenosti. A také proto, že se o knihy starám jak o své děti :) nemůžu přece
připustit, aby utrpěly nějakou újmu...
Postupně jsem se, po používání různých papírových obalů, nakonec také
ustálila na těch látkových - jsou trvanlivé, jsou na nekonečně mnoho použití,
když se ušmudlají, stačí je vyprat, a v neposlední řadě jsou také hezké.
Takže jsem si je ušila, a to ve dvou velikostech, s čímž si v pohodě vystačím na
všechny knihy (no, skoro na všechny, když nepočítám netypické rozměry, ale
těch zase tolik není...).
Časem jsem je ještě vylepšila tím, že přes přečtené listy na levé straně
přetáhnu gumičku s plastovou brzdičkou (co se používají na bundách), listy se
mi pak nechtěně nezavírají... a mám ještě v plánu ušít obaly s kapsičkou - to na
lístečky s poznámkami, které si při čtení občas píšu a které mi pak pořád z knihy vypadávají :)
A pokud se někomu zdá, že se tím přespříliš zabývám, tak já jsem si to vyřešila
jednou provždy a teď už si jen spokojeně užívám čtení :)

Text příspěvku byl upraven 02.10.18 v 17:52

Nočnípták
Nočnípták 02.10.2018 v 23:19

Ten návod podle ábíčka je třeba trochu upravit. Přehyby z pravé a levé strany jsou třeba dělat větší. Když je uděláte podle toho obrázku, tak při rozevření knihy/hlavně trochu tlustší/ vám z desek obal spadne. Jinak přesně takhle balil můj slabikář a početnici do první třídy už můj tatínek před víc jak padesáti lety. Když jsem se to naučila, balila jsem každou knížku. Moje knihovnička byla celá taková špinavě hnědá, jenom názvy na hřbetech byly barevné. Asi se mě to i líbilo, ale hlavně jsem byla hrdá na to, že to umím jako taťka. A pak jednou jsem všechny ty obaly sundala a vyhodila. To byla barevná krása. Od té doby si šiju obaly látkové. Mám několik velikostí a mají i kapsičky. A líbí se mě od fog ten nápad s gumičkou.

Lector
Lector 03.10.2018 v 08:40

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 03.10.2018 v 09:00

A ještě mohou být i naprosto zdarma, protože jako obalovací materiál se hodí reklamní letáky. Samozřejmě ty poznámky to vylučuje.

SarahBellez
SarahBellez 03.10.2018 v 09:01

Nemá tu někdo na prodej knihu Papírová města?

Věrča18
Věrča18 03.10.2018 v 10:48

Knihy neobaluji, mají přece svůj obal, který je obvykle zajímavý a ráda ho vidím, když po knize sahám, patří ke knize a četbě, proč přebalovat? Maximálně při transportu dávám do malé igelitové tašky, aby nepřišla k úhoně:-)

reader.007
majanka
majanka 28.10.2018 v 13:23

Asi sa budete smiať, ale na obaly na knihy používam tzv. "policový papier".
Má to niekoľko výhod:
- je trocha pevnejší ako obyčajný baliaci papier,
- je trocha akoby povoskovaný, takže dá sa pripadne utrieť vlhkou handričkou,
- urobím si takú veľkosť obalu, akú potrebujem na konkrétnu knihu,
- dá sa použiť viackrát,
- existujú veľmi pekné vzory papiera.
- keď čítam v autobuse alebo vo vlaku, nikto nemusí vedieť o akú knihu ide.



Vložit příspěvek