Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


harmonisek95
harmonisek95 18.07.2020 v 18:29

Tak to vypadá, že všichni čtenáři fantasy literatury asi vyhnuli :)

Armádu útočící na hledanou zemi vede hlavní hrdina celé trilogie. Sám patří mezi Obdařené, o své schopnosti na čas dokonce přišel. Proslavený je po celém kontinentu a každý národ mu dal vlastní jméno.

harmonisek95
harmonisek95 19.07.2020 v 20:43

Vedle hlavního hrdiny se v knihách objevuje několik hlavních vedlejších postav, jejichž dějové linky také sledujeme. Patří sem kromě již zmíněné královny také několik Bratrů (jsou to řádoví bratři, ale mnichy si rozhodně nepředstavujte), jedna příslušníce divošského národa a krajská správkyně.

Kniha se dá zařadit do jednoho z témat letošní Čtenářské výzvy.

soukroma
soukroma 22.07.2020 v 18:45

Nějak to tu usnulo - možná nějaká série od Ryana? Ale tenhle žánr opravdu nečtu, takže dál už nic nedodám.

harmonisek95
harmonisek95 22.07.2020 v 20:32

Víš, strašně špatně se napovídá, když o tebe čtyři dny nikdo nejeví zájem. Nápověda jsem nechala si myslím dost a žádná odezva.

Co se týká tvé střelby od boku, tak jsi uhádla autora. Přidej ještě zemi, na kterou se ptám a můžeš zadávat :) poraď se s nějakým znalcem, když ti tento žánr nic neříká. Hlavně už mě tu nenech dlouho viset:)

soukroma
soukroma 22.07.2020 v 21:31

takového znalce v okolí vážně nemám ;-) Snažila jsem se, takže to neházej celé na mě!

harmonisek95
harmonisek95 22.07.2020 v 21:41

Jenomže kromě nás dvou to tady nikoho jiného nezajímá. :)
OK, nachám to tady viset do pátku, jestli se někomu bude chtít doluštit hádanku. Pokud se tak nestane, tak budeš zadávat ty:)


soukroma
soukroma 22.07.2020 v 21:54

při nejlepší vůli z anotací Stínu krkavce nejsem moudrá: hovoří se tam o Říši, Království a Sjednoceném království ;-(

harmonisek95
harmonisek95 22.07.2020 v 21:58

Já si tvé snahy cením a děkuji za ni:)

harmonisek95
harmonisek95 24.07.2020 v 17:30

Jak jsem řekla, předávám štafetu soukromé:)
Ptala jsem se na Volarské impérium, vytvořené již uhádnutým autorem.

soukroma
soukroma 24.07.2020 v 17:56

Před mnoha a mnoha staletími se jednomu rekovi podařilo otevřít si cestu do Asie. Stačilo k tomu brilantní řešení jedné úlohy - a rek nezklamal, skvěle vzdělán nechal promluvit válečnický grif. A to vše se odehrálo v jednom málo známém městě; hádanka ovšem překonala tisíciletí, a připomíná se v ní tak dosud jméno hledaného města.
O rekovi i této epizodě toho bylo napsáno nepřeberně, u nás se mu věnuje také jedna z nejstarších českých světských básní. Zachovala se ovšem jen ve zlomcích.

woodward
woodward 24.07.2020 v 20:56

Město Gordion ve Frygii. Alexandreis

Text příspěvku byl upraven 24.07.20 v 20:57

soukroma
soukroma 24.07.2020 v 21:25

výborně, tam byl gordický uzel rozťat

woodward
woodward 25.07.2020 v 21:57

Dva kamarádi na útěku před zákonem sedí ve skrýši na vřesovišti, popíjejí a prozpěvují. Jeden z nich je bývalý námořník a zpívá Píseň proti písním:

Žalozpěv o Melisandě na hony je vzdálen švandě,
balada o Marianě samým hořem shořela,
Havran zpívá "víckrát ne" a nemá tuchy o legrandě,
Květy zla jsou krásná sbírka, ale nijak veselá.

Však kdo nám složí jezdeckou
či pijáckou, či loveckou,
jak těm, co kdysi cválali,
když jako víno zrudl den?
Jen nalejte mi pintu mou
a já vám složím cinkavou
a válečnou a vinařskou
a probudím ty pod drnem.

Druhý je hostinský, který přišel o hospodu a zpívá píseň proti hokynářům:

Bůh stvořil zlé hokynáře,
aby člověk dostal strach
a namísto v jejich krámech
stravoval se v hospodách,
kde čeká špek na hambálku
a vínečko ve dřevě,
a Stvořitel veselosti
vidí, že to dobré je.

Jak se ta jeho hospoda jmenovala? (A jak se jmenuje kniha, z které jsem to všechno opsal?)

PanPredseda
PanPredseda 26.07.2020 v 20:38

G. K. Chesterton, Létající hospoda.
Hospoda se jmenovala U staré lodi (kterou měla neuměle namalovanou na štítu), v průběhu knihy měnila svou přesnou lokaci.

woodward
woodward 26.07.2020 v 21:58

To je všechno správně.

PanPredseda
PanPredseda 27.07.2020 v 17:23

U vísky leží hřbitov, na nějž se vydali dva mladí muži, aby vykonali své hrůzné dílo To se však nepodařilo tak, jak by si přáli, a vyděsilo je připomínkou jejich neblahé minulosti.
Uveďte místo (vesnici) a název povídky (nebo stejnojmenné sbírky povídek ;-))

Text příspěvku byl upraven 27.07.20 v 21:13

PanPredseda
PanPredseda 28.07.2020 v 19:58

Autor hledané povídky napsal mimo jiné také novelu o zvláštní dvojici mužů, která tak docela dvojicí není. S hledanou povídkou má tato novela společný žánr.

Hun
Hun 28.07.2020 v 21:58

Aha, tak ta poslední nápověda pomohla. Snad bychom tedy mohli hledat vesnici Debenham v povídce Lupič mrtvol od R. L. Stevensona.

Přiznám, že jsem vůbec netušil, že psal i povídky...

PanPredseda
PanPredseda 28.07.2020 v 22:04

Autor i název povídky je správně (i když já ji znám spíše pod názvem Lupiči mrtvol). Místo nikoliv.

Hun
Hun 29.07.2020 v 01:01

Tak že by snad Pencuik?

PanPredseda
PanPredseda 29.07.2020 v 06:46

Také ne. Jde mi o název, který je přímo spojován s hřbitovem. Ovšem při hledání na Wikipedii jsem zjistil, že ač jsem to vždy považoval za vesnici, tak se jedná o farnost. Tímto se omlouvám.

Hun
Hun 29.07.2020 v 10:00

Snad tedy Glencorse?

PanPredseda
PanPredseda 29.07.2020 v 10:24

Ano. Glencorse z povídky Lupiči mrtvol bylo to místo, na které jsem se ptal.
Tudíž zadáváte.

Hun
Hun 31.07.2020 v 00:50

Díky, tak já zkusím něco podobného:

Skupina mužů se vydává na hřbitov vykonat své hrůzné dílo. Ale rozdíl oproti právě uhodnuté povídce je v tom, že po skončení akce je na hřbitově o jednu mrtvolu víc místo míň. U kterého městyse se toto odehrálo a ve které knize?

PanPredseda
PanPredseda 31.07.2020 v 06:40

Biercova povídka Jedné letní noci ze stejné sbírky, jako povídka zadávaná mnou (tj. Lupiči mrtvol)? Ale asi tomu tak nebude, protože pokud se nepletu, tak tam není jmenováno žádné místo.



Vložit příspěvek