Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


Koka
Koka 25.04.2020 v 08:18

Moje hádanka: pašeráci zvířat nejsou pro mne (a snad ani pro mnoho jiných soudných lidí) moc sympatické postavy. Nedávno se však v literatuře vyskytl jeden autor, který pašování ohroženého zvířete v zájmu jeho záchrany popisuje ve své knize tak hezky, napínavě i vtipně, že mu člověk musí fandit.
Odkud kam jej pašoval?

siena
siena 25.04.2020 v 08:51

Knihu jsem nečetla, ale četla tvůj komentář. Takže mohu jen země:
z Uruguaye do Argentiny (Co mě naučil tučňák, Tom Michell)

Text příspěvku byl upraven 25.04.20 v 09:09

Koka
Koka 25.04.2020 v 09:16

Je to tak. Můžeš popojet ...

siena
siena 25.04.2020 v 09:33

Opravdu popojedem...do jednoho podhorského města, kde jeden "přivandrovalec z jihu" vyšetřuje vraždu architekta. Půvabně a shovívavě popsané všelijaké předsudky, které si v sobě všichni nosíme, nejenom obyvatelé zmíněného města. A také kniha, kdy při čtení máte pocit, že se sami procházíte po ulicích...Po ulicích, pro které je charakteristická vůně jedné "pekařské" pochoutky...

Text příspěvku byl upraven 25.04.20 v 14:42

siena
siena 26.04.2020 v 09:03

Když jsem psala, že popojedem, myslela jsem tím hlavně geograficky, prstem po mapě. Ale mohli bychom i fyzicky, neb bychom měli i čím:) A k té projíždce bychom si mohli pustit pěknou hudbu filmového klasika...

Text příspěvku byl upraven 26.04.20 v 09:07

siena
siena 29.04.2020 v 13:30

Zkusím další nápovědu...existuje samozřejmě mnoho fotografií "hledaného" města, ale ten nejpůsobivější a nejcharakterističtější pohled na něj, je z vyhlídky, z kopce, ba z hory (oficiální název) kde je kapucínský klášter...


soukroma
soukroma 29.04.2020 v 13:42

To trochu vypadá na Salzburg, ale kniha?

siena
siena 29.04.2020 v 13:54

Dovolím si použít...samá voda...

bamba
bamba 29.04.2020 v 15:10

Francúzsko? Kniha o San Michele?

siena
siena 29.04.2020 v 15:20

Ne, ne...

bamba
bamba 29.04.2020 v 15:22

škoda, monastyr Šipka - Rumunsko - ale tam je literárne možno najbližší Dracula?

siena
siena 29.04.2020 v 15:25

Víte, bamba, určitě nejsem tak vtipná a originální jako vy, tudíž i má hádanka je celkem obyčejná (kniha obyčejná není, naopak)...ale vážně nevím, jakou má spojitost Dracula s vyšetřováním vraždy architekta v jednom podhorském městě. Ale to bude tou mou absencí představivosti, určitě.
A ještě drobnost...Mont Saint Michele není a nebyl klášterem kapucínů.

Text příspěvku byl upraven 29.04.20 v 15:39

siena
siena 30.04.2020 v 12:04

Zkusím další nápovědu, pokusím se nasměrovat geograficky...
"Hledané" město, které dle mého je hlavním hrdinou románu, bylo rezidencí savojských králů a jejich stopa je hodně viditelná. Hrálo důležitou roli i v historii celé země, odehrály se v něm její důležité milníky...

Text příspěvku byl upraven 30.04.20 v 12:05

soukroma
soukroma 30.04.2020 v 12:17

Turín - Jméno růže?

woodward
woodward 30.04.2020 v 12:21

Turín určitě není hlavním hrdinou "Jména růže". Navrhuji "Paní z neděle"

siena
siena 30.04.2020 v 13:25

woodwarde, děkuji za vsuvku, dříve, než jsem stihla odpovědět. Nevím, ale nejspíš si to budu brát osobně, a bude mi to varováním pro příště, až bych měla chuť se do hádanek zapojit...

Ano, je to kniha Paní z neděle, autorů Carlo Fruttero, Franco Lucentini. Kniha, která vypráví příběh vraždy bytového architekta, kterou vyšetřuje přivandrovalec z jihu, tedy ze Sicílie, a který se postupně seznamuje se svéráznými obyvateli Turína. Jak jsem psala, autoři touto knihou, dle mého, vzdali především hold samotnému městu, městu, které se proslavilo mimo jiné tyčinkami Grissini, kde má sídlo automobilka Fiat a na které je přenádherný pohled z vyhlídky z Monte dei Cappuccini. V roce 1976 byl natočen film, s Jacqueline Bisset, Marcellem Mastroianni, Jean-Louis Trintignant, s hudbou Ennia Morricone.

Text příspěvku byl upraven 30.04.20 v 13:25

soukroma
soukroma 30.04.2020 v 14:07

tak aspoň mám soukromý bodík za město, uhodnuvší knihu vůbec neznám, ani film

siena
siena 30.04.2020 v 14:17

No, neznát je jedna věc. Ale jak jinak si, než osobně, že nestojím o přečtení, brát tipy na knihu, která vypráví příběh vyšetřování vraždy architekta, Dracula a Jméno růže.

soukroma
soukroma 30.04.2020 v 14:26

siena: kdybych se takhle měla rozhořčovat nad všemi zcestnými tipy na svoje hádanky a snad si to brát osobně..., tady musí být občas zadavatel rád, že vůbec někdo se chce zapojit a hádat. A právě proto kritika od zadavatele hádanky je naprosto kontraproduktivní, spíš je třeba se zamyslet nad charakterem vlastní hádanky a zejména indiciemi. A reagovat na každý tip s nadhledem. Samá voda tak leda odplaví mizivý zájem.

woodward
woodward 30.04.2020 v 14:37

Znamená to, že jsem uhád?

soukroma
soukroma 30.04.2020 v 14:53

knihu určitě :-)))

siena
siena 30.04.2020 v 15:21

Ano, soukroma, děkuji, že jste se uvolila a hádala. Zamyslela jsem se i nad charakterem hádanky a indiciemi, které jsem, mimochodem, všechny objasnila v mé odpovědi, a budu se snažit zdejší zájem neodplavovat. A proto nechám prostor jen těm, kteří toto zvládají mnohem lépe a na nejvyšší úrovni!
A protože jsem byla celkem nekompromisně ohodnocena, omlouvám se, woodwarde, neodvažuji se vynést soud, kdo by měl hádat dále...abych zase nebyla kontraproduktivní...:)

Text příspěvku byl upraven 30.04.20 v 15:33

woodward
woodward 30.04.2020 v 15:46

nemyslím, že jste kontraproduktivní a myslím, že jsem uhádl. Takže:

Muž, který nemiluje cestování, žije v pěkné vilce v horách, jejichž jméno je zeměpisnou částí hádanky. Náš hrdina však pochopitelně čas od času cestovat musí a na jedné z cest se mu podařilo přispět na pomoc urozené dámě v nesnázích. S dámou se oženil a ona se později vyučila profesi svého manžela. Literární částí hádanky je název knihy, vyprávějící o jejich seznámení (a o mnoha dalších věcech).

woodward
woodward 03.05.2020 v 10:38

Tři dny uplynuly a nikdo se tady ani neochomejtnul!

Napovím vám, že zmíněné nesnáze urozené dámy, pozdější manželky našeho hrdiny, byly způsobeny kouzlem. A ještě vám napovím, že jméno hledaných hor může někomu znít jako protimluv.

Raksa.A
Raksa.A 03.05.2020 v 11:54

woodwarde, já se ochomejtla. Ale jelikož nemám žádný nápad na hádanku, rozhodně nebudu hádat jednoho ze svých oblíbených hrdinů....



Vložit příspěvek