Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


intelektuálka
intelektuálka 26.02.2018 v 13:40

A mě zase napadá V. Nezval, S. K. Neumann, V. Mrštík za Moravu
A velikán byl i K. H. Mácha.
A v asociaci na Máchu i Josef Jungmann.

Text příspěvku byl upraven 26.02.18 v 13:50

soukroma
soukroma 26.02.2018 v 14:25

Jenže se hádá nějaká zeměpisná oblast dvou významných rodáků, takže Mácha s rodištěm Prahou to asi nebude, leda by nás Hun napálil tím, že odpovědí by byla Malá strana (kde se zřejmě narodila hezká plejáda našich velkých, neříkám nejmilovanějších, spisovatelů).

woodward
woodward 26.02.2018 v 15:16

Jára Cimrman pocházel z Vídně a taky se tam narodil :) s tím nic nenaděláš.

Petass
Petass 26.02.2018 v 21:47

Možná by nám mohl Hun prozradit, zda se motáme alespoň ve správném časovém období... Pojem "národovec" svádí k národnímu obrození, ale vůbec to tak nemusí být.

Hun
Hun 26.02.2018 v 22:19

Děkuji všem za badatelský zápal. Byl jsem celý den na běžkách, tak se omlouvám, že jsem nereagoval na vaše tipy.

Takže „odkud pocházel“ a „kde se narodil“ je opravdu totéž – oba spisovatelé jsou rodáci z hledaného kraje. A vlastně je odpovědi nejblíž zatím VlKa. V hledaném kraji se opravdu odehrává Babička. A Alois Jirásek je taky správně, akorát on je v mé hádance tím prvním, tedy ten „velký český národovec a spisovatel“.

VlKa už vlastně našla hledaný region. Ještě ale musíme dopátrat knihu, ve které druhý tamní rodák popisuje region jako cudný, jemný a mírný. Jo a taky se v té knize „chlubí“, že jeho dědeček se „tuze dobře“ znal s Jiráskovým otcem. Takže který další český literární Velikán se narodil co by kamenem dohodil od Jiráskova rodného Hronova?

Petass
Petass 26.02.2018 v 22:24

Můj druhý tip byl Jirásek a Rais, ale nedaří se mi dohledat knižní propojení... Asi budu už jen fandit Vlka, aby to dotáhla :)


soukroma
soukroma 26.02.2018 v 22:48

Tak aspoň že tím milovaným autorem je přeci jen Karel Čapek (narozený v Malých Svatoňovicích, což jistě není třeba dodávat) - jeho sloupek v Lidových novinách, Z našeho kraje, z května 1926 vyšel v souborném vydání jeho článků, glos, sloupků, úvah a studií, Od člověka k člověku.

"...Je to ten kout mezi Úpou a Metují, mezi Babiččiným údolím a mírnou kotlinou Jiráskova Hronova. Kdekoliv se vyleze na kopeček, je vidět na severu Sněžku a na východě Bor a Hejšovinu, velké hraniční kameny země. ..."

Osobní poznámka: kdykoli něco hledám, skoro vždycky mě laskavý vyhledávač prokáže službu a odkáže mě zas a znovu na tuto knihu Čapkových myšlenek a postřehů - není divu, rozuměl svému světu a ještě to dovedl přesně včlenit do slovního projevu.

Text příspěvku byl upraven 26.02.18 v 22:51

Hun
Hun 26.02.2018 v 23:43

Tak jest. Malé Svatoňovice leží ledva 15 km od Hronova. A Babiččino údolí je rovněž nedaleko. Shodou okolností jsme dnes běžkovali taky relativně kousek odtamtud.

Jinak já mám Čapkův popis v ruce v podobě knihy „Obrázky z domova“. Ale to už je jen detail.

Ačkoli lví podíl na výsledku má VlKa, odpověď dotáhla Soukroma. Asi jí tedy náleží žolík – ale dohodněte se, milé dámy. :-)

bubka
bubka 27.02.2018 v 05:11

nechci rejpat, ale je ještě Karel Čapek znám nebo dokonce milován? Nebo Jirásek, Rais, Němcová nebo ti další jmenovaní?

woodward
woodward 27.02.2018 v 06:39

nerejpej.

soukroma
soukroma 27.02.2018 v 10:37

Pověst o hledaném místě je z pera rovněž autora milovaného (ve skutečnosti "prvního národního spisovatele" - však ho k tomu také mohlo postrčit i jméno, které kvůli národní historické události při narození dostal), který také nadmíru miloval svůj kraj (narodil se sice ve velkoměstě, valnou část života ale strávil na venkově nedaleko odtamtud). I když je to povídka vlastně hororová (o bezhlavém jezdci), jméno místa (potenciálně tajemně znějící) i místo samotné (původně rokle, dnes desetitisícové městečko), je skutečné a na místním hřbitově také autor spočinul.
Podle povídky byl natočen film - jméno hledaného místa v originále i v českém překladu filmového titulu zní stejně, nicméně v titulu povídky v českém překladu zní jinak. Obé tedy potřebujeme znát.

Text příspěvku byl upraven 27.02.18 v 10:37

Petass
Petass 27.02.2018 v 12:47

Tak já to zkusím...
Washington Irving a Sleepy Hollow, Legenda o spícím luhu/Legend of Sleepy Hollow

soukroma
soukroma 27.02.2018 v 12:52

výtečně, Washington Irving a Ospalá díra a její legenda (z roku 1820), původně v češtině Legenda o Spícím luhu, ale koukám, že už je z toho tady také Legenda o Ospalé díře.
(zajímavosti o místě https://en.wikipedia.org/wiki/Sleepy_Hollow,_New_York)
předávám

Petass
Petass 27.02.2018 v 12:56

Byla to krásná hádanka! Jdu něco vymyslet...

soukroma
soukroma 27.02.2018 v 13:33

Petass: děkuji za pochvalu :-)

Petass
Petass 27.02.2018 v 14:08

Hledáme město a historický region (2 údaje), ze kterého pochází náš hlavní hrdina, milovník (svým způsobem i spisovatel/poeta), jehož láska je opětována milovanou ženou ve chvíli, kdy sám umírá na zranění. První český překlad vytvořil jeden z našich "obrozenců" a je považován v tomto směru za jeho vrcholné dílo.

Jde o veleznámé dílo mnohokrát zpracované filmově, divadelně, rozhlasově... Zatím nebudu více napovídat, protože každá byť minimální nápověda, povede k okamžitému odhalení :-D

Text příspěvku byl upraven 27.02.18 v 14:09

woodward
woodward 27.02.2018 v 14:20

Bergerac, Akvitánie (dept. Dordogne). E. Rostand Cyrano z Bergeracu.

Text příspěvku byl upraven 27.02.18 v 14:21

Koka
Koka 27.02.2018 v 14:20

město Bergerac v Akvitánii

Petass
Petass 27.02.2018 v 14:23

Je to správně, Akvitánie je současný region, doplníme ještě ten historický? Jeden Dumasův horkohlavý hrdina odtud také pocházel :) Předávám woodwardovi :)

Text příspěvku byl upraven 27.02.18 v 14:25

woodward
woodward 27.02.2018 v 14:30

Já vím, gaskoňští kadeti... tenkrát sahalo Gaskoňsko snad až k Loiře. Ale Akvitánie je taky historickej region. Tak já se nadlábnu a pak něco vymyslím.

Petass
Petass 27.02.2018 v 14:33

Ano, Gaskoňsko bylo hledaným regionem. Dobrou chuť :)

Současný bylo myšleno tak, že do Akvitánie patří Bergerac dnes, ale tehdy to bylo Gaskoňsko.

Text příspěvku byl upraven 27.02.18 v 14:38

woodward
woodward 27.02.2018 v 15:24

Zajímá nás jistý potrhlý, velmi sebestředný učenec, který uzavřel sázku s kolegou a vzal tím na sebe velmi náročný úkol jehož splnění nezávisí ani zdaleka jenom na něm samém. Autorem příběhu je velký dramatik, prozaik, esejista, nobelista. Kromě názvu příběhu byste měli taky uhádnout, v které ulici náš učenec bydlel.

Petass
Petass 27.02.2018 v 15:52

Já vím, ale nechci zadávat :-D Tak to honem někdo uhodněte, je to hezká hádanka...

woodward
woodward 27.02.2018 v 16:17

VIKa je převozníkem.

soukroma
soukroma 27.02.2018 v 18:02

Nebude to poslední útočiště Jack Londona? Moc pěkné a rozlehlé útočiště to muselo být (ale už není) - jak poctivě dohledáno: Wolf House, Glen Ellen, California.



Vložit příspěvek