Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


soukroma
soukroma 17.02.2018 v 14:00

přesněji Panamský průplav - to bylo to dotazované strategické místo

předávám

soukroma
soukroma 17.02.2018 v 16:51

Švýcarské Alpy - Uvěznění (v jeskyni Naděje)?

soukroma
soukroma 17.02.2018 v 17:27

Před více než 150 lety jeden britský důstojník zaměřil kótu s výškou dosahující pěti mil nad mořem, které se kvůli odlehlosti nakonec nedostalo ani pořádného jména. A kvůli náročnosti ji pokořit vždy více děsila než lákala dobrodruhy a lezce. Pětinu z těch, kteří se jí pokusili zdolat, udolala sama. Komplexní historii jejího dobývání se věnuje kniha britského dokumentaristy vysokohorských úspěchů.
Vedle titulu knihy nás zajímá pohoří, v níž se hledané místo nachází.

soukroma
soukroma 17.02.2018 v 18:10

Ne, nesedí ani hora (hledáme něco o víc než půlkilometru vyššího, navíc "té kótě se nedostalo ani jména" - proto se taky ptám na pohoří), ani autor knihy (britský dokumentarista, nikoli horolezec).

Text příspěvku byl upraven 17.02.18 v 18:17

soukroma
soukroma 17.02.2018 v 18:26

Ano, to je ono.

soukroma
soukroma 17.02.2018 v 18:59

Britské muzeum?
Den zkázy v Britském muzeu
od: David Lodge


soukroma
soukroma 17.02.2018 v 19:58

Velmi populární hrdina (ve smyslu známý) působil v místě, které patřilo k nám, přitom už za jeho života přešlo od jednoho státu k jinému, aby zažilo další změny v následujícím století a abychom nakonec o ten starobylý kraj obnovili zájem aspoň turistický, byť to dnes máme přes hory a doly.

biki
biki 17.02.2018 v 21:40

Že by Koločava?
Nikola Šuhaj loupežník - Ivan Olbracht.

soukroma
soukroma 17.02.2018 v 22:36

Ano, vesnice Koločava, tehdy Rakousko-Uhersko, Zakarpatská Ukrajina, Podkarpatská Rus, dnes západní Ukrajina...

biki
biki 17.02.2018 v 23:57

Jeden můj mladší kolega se do této oblasti vypravil s partou kamarádů na motorkách. Strávili tam několik dní včetně návštěvy Koločavy a podle jeho vyprávění si tam místy připadali, že se od dob Nikoly Šuhaje nic nezměnilo. A ještě perlička: když o své cestě nadšeně básnil u oběda v závodní jídelně, jeden z ještě mladších spolustolovníků se dotázal, cože je to ta Koločava. No nic.

Hádanka: kde se odehrává střetnutí zástupců vesmírných civilizací včetně pozemšťanů, z něhož jako vítěz vyjde jediný přeživší? Ještě podotýkám, že jistou roli tam hraje i "utržené" sluchátko.

soukroma
soukroma 18.02.2018 v 10:41

Šmánkote, zjistila jsem, že Mach a Šebestová pomáhají českému čtenáři pochopit teorii strun, ba dokonce superstrun, v Elegantním vesmíru Briana Greena, to mě nesmírně, ehm, překvapilo - snad se tam touhle hádankou nemíří (i když to přečetlo pár desítek lidí)? :-)

biki
biki 18.02.2018 v 18:23

S Machem a Šebestovou to opravdu nemá nic společného, ani s teorií strun (i když, možná ...). Ono sluchátko telefonu i s kusem šňůry zůstalo v ruce pozemskému účastníkovi výše uvedeného utkání - na místo střetnutí byl totiž teleportován v okamžiku, kdy zrovna telefonoval. Ke všemu ještě držel v náručí svou osmiletou dceru, která se tak stala nedobrovolným účastníkem smrtící hry.

Kniha je prvotina autora. Je to v podstatě hrozná ptákovina, ale akční, zábavná, a mě se moc líbila.

soukroma
soukroma 18.02.2018 v 18:28

Kupodivu asi tuším (a souhlasím s poslední poznámkou) - newyorská státní knihovna - Souboj a Matthew Reilly?

biki
biki 18.02.2018 v 19:15

Přesně tak, opět předávám slovo.

soukroma
soukroma 18.02.2018 v 20:37

Hledáme místo, odkud pocházel národní hrdina v básni oblíbeného místního básníka z konce 19. století, kterou dnes mají vytištěnou jako mikrotext na celostátní bankovce.

soukroma
soukroma 18.02.2018 v 22:32

Ano, místo je zcela správně - *Sněžná řeka v Austrálii
*báseň Muž od Sněžné řeky publikovaná roku 1890 se přetavila do filmů a seriálů o téměř sto let po svém vzniku (a poprvé jsem slyšela, že by se jakýkoli literární útvar použil jako účinný bezpečnostní prvek modeních bankovek - desetidolarovek australských ;-)
*její autor byl pro změnu z buše: Andrew Barton "Banjo" Paterson a byl slavný snad ještě více svojí další básní, a to Waltzing Matilda!

soukroma
soukroma 18.02.2018 v 22:51

Tak to se těším - doufám, že to není naše domovina, naše bankovky totiž nezkoumám ;-)

woodward
woodward 19.02.2018 v 03:45

asi by bylo správné, kdyby součástí hádanky byl i titul básně případně sbírky ze které ta báseň pochází.

woodward
woodward 19.02.2018 v 03:46

Čistě z voleje mě napadá, že báseň na bankovkách - to zní keltsky. takže by to mohlo být Irsko?

soukroma
soukroma 19.02.2018 v 11:57

Tak úryvků/několik veršů z básně je na mnoha bankovkách více zemí (včetně Izraele), včera jsem na to mrkla - celých básní je pořídku, tím je ta "moje" výše hledaná 10ti dolarovka australská výjimečná, a ta má na druhé straně dokonce dokonce ještě dalších pár veršů, než výše hledaných.

soukroma
soukroma 19.02.2018 v 12:21

To jsem si tedy naběhla, ještě bych to brala s tou dvoustovkou šekelů (i když nemám vůbec představu, kolik to vlastně dělá ;-).

HÁDANKA
V jedné romanticko dobrodružné knize se v rumunském Vidinu potkává Angličan Samuel White Baker s bílou otrokyní Florence Finnian von Sassovou, kterou odkoupí, a tahle dvojice se následně svorně vydává hledat dosud neobjevené prameny velké řeky (expedice se odehrála v letech, kdy se na opačném konci světa odehrávala válka severu proti jihu).
Strastiplná cesta k cíli začíná ve městě (hledáme), které pro nás dnes sice stále "voní" Orientem, ale především děsí různorodými moderními nebezpečími. Jméno významného velkoměsta na vodě se odvozuje právě od soutoku dvou zdrojových řek pro významný veletok.
Z tohoto města putují na jih na kraj divočiny, kde se tehdy nacházela pevnost a křesťanská misie (dnes se jmenuje jinak - hledáme původní jméno, či aspoň název dnešního města).
Obě města už dlouho bojují proti sobě, přestože (snad) pořád oficiálně patří do jednoho státu.
Hledáme dvě města a název knihy.

soukroma
soukroma 19.02.2018 v 13:36

Ano, je to správně - hledání pramenů Nilu kniha moc dobře neukázala, ale aspoň připomněla jednoho z neohrožených průzkumníků a jeho výpravy.
Gondokoro na Bílém Nilu je dnes Džuba, hlavní město Jižního Súdánu. A Chartúm jistě není třeba představovat, jen připomenu, že leží na soutoku Bílého a Modrého Nilu.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 19.02.2018 v 15:34

Nevím jestli jsem pátrala správně, ale neni to náhodou Yorkshire Dales?

woodward
woodward 19.02.2018 v 15:43

Brawton, To by se zvěrolékaři stát nemělo.

woodward
woodward 19.02.2018 v 16:16

Kamarádi si domlouvají schůzku v hospodě, kde podle jednoho z nich mají Velkopopovické pivo a mají tam i holky.
"Přijď raděj vo půl sedmý, kdybych se někde vopozdil,"
... volá jeden na druhého ...
"V šest hodin nemůžeš přijít?"
... ujišťuje se druhý ...
"Tak přijdu tedy v šest."
...potvrzuje první.

Hádáme hospodu, ulici a název románu.



Vložit příspěvek