Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


Hun
Hun 31.08.2017 v 01:25

No jo, vlastně. O Lepantu jsem slyšel, jen zapomněl. :-)

soukroma
soukroma 31.08.2017 v 10:22

HÁDANKA
Hledáme vodní tok, kolem něhož nebyl nikdy klid. Autor rozsáhlé epopeje to nezamlčel v obsahu díla.

woodward
woodward 31.08.2017 v 10:30

Tichý Don?

soukroma
soukroma 31.08.2017 v 10:35

Ano, pořád nevím, zda ten titul je nějaká metafora, nebo tam dle autora nakonec (s nástupem radikálně nové doby) všechno usnulo/umřelo, což bych se zrovna u Šolochova nenadála.

woodward
woodward 31.08.2017 v 10:47

Poskytlas mi tak trochu inspiraci.
Stará pověst údajně vypráví o dceři, kterou střežil žárlivý otec, ale ona mu utekla za krásným milencem. Je to ovšem alegorie. Tu legendu autor stručně zmiňuje v hledaném románu a odvolává se na ni i v názvu díla (které je ovšem příběhem zcela realistickým a současným). Zmíněná pověst zahrnuje jméno jezera a dvou řek - ta tři jména jsou také součástí hádanky. A dvě z nich v tom románu rezonují prakticky na všech stránkách. Asi bude fér upozornit, že jistou výhodu zde mají pamětníci starých zlých časů.

woodward
woodward 31.08.2017 v 15:43

No dobře, já to teda rozvedu. Ty tři postavy z pověsti jsou personifikacemi jezera (žárlivý otec), řeky, která z něj vytéká (neposlušná dcera), a veletoku (krasavec k němuž uprchlice směřuje).


woodward
woodward 31.08.2017 v 17:42

Uznávám, že ono to pro některé z vás bude dost těžké, jelikož jde o román budovatelský.

soukroma
soukroma 31.08.2017 v 18:36

Legendu asi mám: Bajkal - Angara - Jenisej, ale budovatelský román tedy nemůžu žádný najít.

woodward
woodward 31.08.2017 v 18:38

No, ta pověst se tam jenom mihne, ale slovo legenda je důležité, dostalo se i do názvu. Budovatelský román je to proto, že se buduje přehrada.

soukroma
soukroma 31.08.2017 v 18:41

Tak pak už snad jen:
1958 a Legenda o řece
od: Anatolij Vasiľjevič Kuzněcov
"Proti budovatelum nové Sibíře a přemožitelum divokých sibiřských řek staví Kuzněcov protekční děti ženoucí se za snadnou kariérou..." (koukám, že zdejší anotace není hrozná jen svým obsahem)

woodward
woodward 31.08.2017 v 18:44

Já už si moc nepamatuju, o čem to je, vím že to vypráví kluk, jehož táta dostal na té stavbě práci. A pak ještě si vzpomínám na tu pověst. Každopádně jsi na řadě.

soukroma
soukroma 31.08.2017 v 18:57

Tak teď raději na jiný kontinent konce 19. století, kdy svět zažíval opravdový rozmach a každý se rád chlubil světu zejména technickým pokrokem. A jedna taková akce vzbuzující úžas mezi návštěvníky se odehrávala v nově postaveném "městě" na okraji významného průmyslového a jinak nepřitažlivého města, o němž ve fikci současného autora pronáší spisovatel Henry James tato slova:

"Město bílých paláců ve slunečních paprscích zářilo tak silně, až musel přimhouřit oči. Centrum MĚSTA bylo relativně nové - většina budov musela být po požáru v roce 1871 postavena znovu -, ale nyní si uvědomil, že ve porovnání s přeludem před jeho očima je MĚSTO jen tmavé, špinavé Černé město. V centru vyrůstaly tmavé, cihlové budovy, které byly stále vyšší a vyšší, až nakonec ve svém stínu zcela pohltily menší domy i chodníky, na něž už sluneční paprsky nedosáhly, a šero v ulicích umocňovaly také koleje nadzemní dráhy. Až na pár budov s výhledem na xxx jezero bylo MĚSTO jako tmavý, pochmurný kaňon plný špíny a hluku. James věděl, že jeho milovaný Londýn je stejně špinavý - možná i více -, ale přinejmenším měl tu slušnost ukrývat většinu dní v roce svoji špínu v hustých, jedovatých mlhách."

woodward
woodward 31.08.2017 v 19:08

Erik Larson: Ďábel v Bílém městě; Chicago

soukroma
soukroma 31.08.2017 v 19:11

Město je dobře, Chicago a světová výstava 1893. Ale hledaná kniha je jiná, jejím vypravěčem je Henry James, kterého do Ameriky - z mnoha důvodů - vytáhne Sherlock Holmes...

woodward
woodward 31.08.2017 v 19:16

Aha, tak tedy: Páté srdce, Dan Simmons

soukroma
soukroma 31.08.2017 v 19:31

Teď je to komplet a předávám.

woodward
woodward 31.08.2017 v 20:01

Tadyhle mám jeden zajímavý itinerář:

Když chcete jít, sir, k panu Brabcovi, tak musíte jít do ulice Mahátmá Gándhího, což jest poblíže náměstí Jiřího z Poděbrad. Uposlechnete-li mé rady, dáte se z kopečka dolů, vezmete to šrekou přes Uhelný plácek, pak se dáte doprava, uhnete se doleva, nadejdete si průchodem, a když vyjdete, tak uvidíte veřejného posluhu. Obejdete toho dobrého muže a spatříte materialistu, toho necháte stranou a půjdete dále, načež uzříte žehlírnu a mechanický mandl a pan Brabec bydlí hned naproti. Obávám se však, sir, že ho nezastihnete doma, jelikož pan Brabec v tudlenc dobu bývá v hospodě a hraje s panem Muhamedem Alim pilijár.

Myslím, že po této vyčerpávající instruktáži nebude těžké uhádnout, ve kterém městě pan Brabec bydlí a co je to vlastně za knížku.

encyklopedie
encyklopedie 31.08.2017 v 20:12

hihi
...Najednou se vlak zastavil a jeden pán od dráhy zařval strašlivým hlasem: „Indie, vystupovááát!“ Pročež jsme každý uchopil svá zavazadla, vystoupili jsme a byli jsme v Indii.
Momentálně v "Indii" - Bylo nás pět

woodward
woodward 31.08.2017 v 20:16

a co to město?

encyklopedie
encyklopedie 31.08.2017 v 20:17

....tak to já nevím, nikdy jsem v Rychnově nebyl......kdo uhodne, at zadává.....

Text příspěvku byl upraven 31.08.17 v 20:20

woodward
woodward 31.08.2017 v 21:01

jakej rychnov? je to v knize!

encyklopedie
encyklopedie 31.08.2017 v 21:02

...já neumím číst ....

woodward
woodward 01.09.2017 v 09:53

hergot, tak hádá tady někdo něco?

woodward
woodward 01.09.2017 v 10:34

Jistěže Kalkuta, dokonce se tam praví, že je to "hlavní město" :) Máš babu.

soukroma
soukroma 01.09.2017 v 12:46

Klášter v portugalské Mafře? Pak by to byl José Saramago - Baltasar a Blimunda (Paměti kláštera).



Vložit příspěvek