Niečo na odľahčenie


R.E.M.
R.E.M. 12.03.2020 v 14:49

woodward: ad Horníček "že se mělo jít dál".
Dál se jít nemuselo, stačilo rozprostřít od moře k moři.

woodward
woodward 12.03.2020 v 15:13

a kdo by se tam rozprostřel? od časů praotce Čecha už uteklo hodně vody a furt je nás jen deset milionů.

R.E.M.
R.E.M. 12.03.2020 v 15:15

Karel IV. to docela zvládnul. :)

Škoda toho, i nástupu tehdy poměrně nevýznamných Habsburků... Mohli jsme být třeba velmocí. :-))

Text příspěvku byl upraven 12.03.20 v 15:17

bamba
bamba 12.03.2020 v 15:49

Chvíľu sme boli - ale len ako Veľkomoravská ríša.

siena
siena 12.03.2020 v 15:59

R.E.M., nevím, ale Habsburky za nevýznamný rod opravdu nepovažuji...

R.E.M.
R.E.M. 12.03.2020 v 17:02

Siena: Pak už se stali mocným rodem, bezesporu - po tom, co se Rudolf Habsburský stal římským císařem.
Pocházel z hraběcího rodu... co vím, tak tehdy nijak zvlášť mocného...

Text příspěvku byl upraven 12.03.20 v 17:58


bamba
bamba 13.03.2020 v 07:48

Okrem zásahu do podnikateľských práv si môže vláda vyžiadať od bežných ľudí súpis zvierat a rastlín, ktoré vlastnia....
Myslela som, že pomaly budem končiť so srandou... Poslušne hlásim: mám dve mačky , jeden rozkošatený figovník a vyrašilo mi niekoľko narcisov.

Text příspěvku byl upraven 13.03.20 v 07:51

woodward
woodward 13.03.2020 v 07:57

Pane jo. Všichni chalupáři budou muset pořídit seznam všeho, co jim roste kolem chalupy. Ale mohly by to udělat děcka, když teď nechoděj do školy. Aspoň se pocvičej v botanice.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.03.2020 v 08:04

Nevím, nevím. Hele, děcka z města jezdí na vejlety, aby věděli, že kráva vypadá i jinak než vod strejdy macka. Neberme jim iluze, že zelenina neroste v obchodech na pultu, ale půl roku "někde jinde" nebo "narychlo někde jinde", mohli by z toho bejt zmatený :/
(Ale protože jsem lidumil: "Už máme venku papriky, dětičky." Snad se u toho moc nezapotíte...)

keri.H
keri.H 13.03.2020 v 08:10

Všichni si vezmou papíry a budou obcházet zahrady a sepisovat rostliny. To by mě zajímalo, kdo to pak bude kontrolovat, zda to sedí.
Mám doma pár kytiček, takže soupis by nebyl tak velký. :) Jen nevím, jak se některé jmenují, protože jsem je koupila před lety a byl to cizí název.

Text příspěvku byl upraven 13.03.20 v 08:11

woodward
woodward 13.03.2020 v 08:12

Taky si představuju sedláky, jak běhají po loukách s notesem a zapisujou každou sněženku.

bamba
bamba 13.03.2020 v 08:15

woodward - teda ak nevadí, že sú snežienky trochu jedovaté - tento rok ich mám veľa - to sa napočítam! Budem behať s guličkovým počítadlom...

woodward
woodward 13.03.2020 v 08:27

Keri.H: Jsou to tvoje kytky, tak si je pojmenuj sama. Když přijde kontrola z úřadu, představíš je: ta malá růžová na okně, to je Marcelka a ten velkej žlutej vedle fíkusu je Jindřich. To by ouřad koukal!

Bamba: možná budeš na jedovatý sněženky potřebovat povolení. Nebo je aspoň nechat očipovat.

keri.H
keri.H 13.03.2020 v 10:07

woodward: To je dobrý nápad, pak je budu každému, kdo přijde představovat, aby proběhlo i seznámení. :)

siena
siena 13.03.2020 v 11:44

R.E.M., oni ani Lucemburkové nebyl na počátku nijak významný rod. Ať už si o Rakousku-Uhersku myslíme každý cokoliv, velmoc to byla, tudíž i "my", včetně přístupu k moři:)

Text příspěvku byl upraven 13.03.20 v 12:06

woodward
woodward 13.03.2020 v 12:39

Koneckonců, dneska máme taky přístup k moři (teda pokud zrovna nezuří koronavirus a nouzovej stav). A máme to k tomu moři stejně daleko jako za Rakouska. Jenom to možná je dneska cenově dostupnější. Ale když pan Horníček říkal, že se mělo jít dál, mluvil mi z duše. Místo na kopci v Zahradním městě bych bydlel na kopci nad pláží a protože by mezi lidem byla spousta zcestovalých námořníků, vyhnula by se nám ta zlořečená středoevropská provinciální zaprděnost.

Text příspěvku byl upraven 13.03.20 v 12:40

siena
siena 13.03.2020 v 13:53

woodward, to já vůbec nezpochybňuji a souhlasím s Vámi. Jen jsem, možná špatně, paní uživatelka, mne když tak opraví, pochopila tu souvislost s Habsburky...jako kdybychom tím, tu možnost ztratili:)

Koka
Koka 13.03.2020 v 14:15

Ono - s těmi významnými rody to, myslím, nebude tak horké. Habsburkové, Lucemburkové a jiní, mnozí další nositelé příjmení na -burg, také nejdřív nebývali tím, čím se stali později, a také jednou tím ani nebudou. Myslím, že zejména čtenáři a čtenářky historických románů moc dobře vědí, jak snadno lze přijít i o moc, majetek či vládu trvající i celá staletí. Staletí uplynou a najednou vše může být jinak. Stačí, když se podívám, jak se v Británii "drolí" královský rod. Jistě to ještě potrvá pár staletí, ale ani Windsorové nejsou veční, i když dnes by to nikdo z nich nepřipustil.

Vybavila se mi podobná situace, jenomže v "malém vydání", protože v malých poměrech:
V knize Sedm dní do pohřbu
https://www.databazeknih.cz/knihy/sedm-dni-do-pohrbu-193834
vzpomíná autor - manžel významné slovenské překladatelky Zory Jesenské, jak jen ona si zakládala na tom, že je z "významné martinské rodiny" . Totiž - v té době a v té zemi stačilo mít v rodině učitele, faráře, básníka a nějakého doktora (medicíny či práv) - a už to byla významná, nóbl rodina. Neuplynulo ani století a jak jen se ta kritéria změnila!

hannah2000
hannah2000 20.03.2020 v 19:09

Vím, že název vlákna je "Niečo na odľahčenie", ale já našla něco na odreagování :-)
Číst mi zatím moc nejde neb se nedokážu ňák soustředit, ale kvízy se mi líbí, tak třeba zaujmou i někoho jiného ;-).

Knižní kvízy z Martinusu:

https://blog.martinus.cz/2020/03/jak-dobre-znate-knihy-dana-browna

https://blog.martinus.cz/2020/03/test-co-si-pamatujete-ze-stredozeme

https://blog.martinus.cz/2020/02/kviz-co-byste-si-ted-meli-precist

https://blog.martinus.cz/2020/02/hp-test-jake-je-vase-kouzelnicke-povolani

A v Harry Potterovi bych byla: Prodavač/ka v Krucáncích a kaňourech
- s tímto vysvětlením:
Zbožňujete staré, zaprášené bichle, při studiu v Bradavicích jste nejvíc času strávili v knihovně (párkrát dokonce i v oddělení s omezeným přístupem) a vaše vlastní domácí knihovna je skoro tak velká jako celé Krucánky a kaňoury. Kde jinde byste měli uplatnit svou lásku ke knihám než právě v kouzelnickém knihkupectví! ???? Vsadíme se, že byste si hravě poradili i s autogramiádou Zlatoslava Lockharta a Obludné obludárium okamžitě zkrotili. Vaši kouzelnickou kariéru vám věru závidíme. - Jojo, to jsem celá já :-D

Text příspěvku byl upraven 20.03.20 v 19:33

reader.007
reader.007 20.03.2020 v 22:00

Podle testu Co byste si teď měli přečíst mě to koplo na Malé ženy. Tak to děkuju pěkně, už jsem měla tu čest a nikdy víc.

Dudu
Dudu 21.03.2020 v 07:24

Mně vyšla Fáma od Lesley Kara - thriller pro ženy. To tedy raději vynechám - hihi. Do teď jsem nevěděl, že se píší takovéto thrillery - tam se asi morduje ne tak drsným způsobem, prostě ho zamorduje místo sekerky vařečkou, v syrovější variantě ho mázne válečkem.

Eicherik
Eicherik 21.03.2020 v 08:35

Dudu: Taky mě vyšla Fáma. :-)

keri.H
keri.H 21.03.2020 v 08:39

Dudu: Na fámu se chystám až dočtu Zkázu od M. Palmera.

Vyšlo mi Náš Coney Island. Nic pro mě, radši zůstanu u detektivek. :)

Eicherik
Eicherik 21.03.2020 v 08:42

Thrillerům pro ženy se nevyhýbám. Záleží na tématu. :-) Detektivka nezklame nikdy. :-)

Text příspěvku byl upraven 21.03.20 v 08:43

Dudu
Dudu 21.03.2020 v 09:50

Já jsem se rozhodl pro Rychlopalbu, páč posledních 18 knih bylo pouze od Amíku, je tedy na čase se vrátit do našich luhů a hájů - a nadto je cestování zakázané.



Vložit příspěvek