Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?


ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 23:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Damato
Damato 04.01.2020 v 23:20

jestli tomu dobře rozumím...doba komunistické cenzury , o které píše Zóna, je vlastně pořád tady, jen se to celé jinak jmenuje???

ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 23:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 04.01.2020 v 23:31

Buď budeme pohlížet na literaturu liberálně - ať si každý čte, co chce,

nebo v té záplavě textů potřebujeme autoritu ("odborníka", známou osobnost, umělou inteligenci, žebříček prodejnosti a já nevím, co ještě).

Každý z pohledů má něco do sebe. Autorita mě (možná) vyvaruje před špatnou literaturou, doporučí mi správného autora, ale svým způsobem zacloní můj výhled a já si nemůžu být jist, jestli mě nepodvádí.

Naopak, pro liberální pohled to bude náročnější, musím si to doporučit sám (a kombinovat různé indikátory) a často se i spletu.

ijcro
ijcro 04.01.2020 v 23:49

@ZÓNA:
Buďme realisté. Jestliže u nás ročně vyjde cca 15-16 tis. knih a z toho tak půlka v beletrii, pak je schopna přečíst najednou takové kvantum jen umělá inteligence na výkonném železe (a to má dneska třeba Google). Ovšem literární kritiky napříč žánry není schopna (ta UI), maximálně vyhodí tak statistiku čtivosti. A kolik se tak recenzuje knih, aniž by to byla reklama? To je velká neznámá. Téměř každá recenze je uvedená kouzelnou větičkou typu – „toto dílo nás zaujalo, protože…“ Takže první kritérium pro recenzenty je už nějak uchopitelný zájem, který nutně vede k úzkému hrdlu láhve, jímž projdou je malé podmnožiny knih. Rozdobenost trhu má ještě efekt spreje, mnoho titulů knih versus nízké počty kusů.

JáJejí
JáJejí 05.01.2020 v 02:05

Budu zde plevelit, nebo dokonce tapetovat už dříve, nebo jinde použitýma argumentama (sic!, jsou dvě hodiny v noci, mohu být nejen gramaticky a pravopisně uvolněná),
ale důkazem toho, jak naivní je spoléhat se na názory kritiky, odborníků, nakladatelských redaktorů, atd. jsou knihy, které se dočkaly uznání až po smrti autora.
Anebo ty, s jejichž rukopisem autor(ka) nejprve obešel(a) spoustu nakladatelství a byl(a) odmítnut(a), a pak z toho po vydání někým osvíceným, nebo jen statečným byl bestseller, nebo dokonce nadčasová a skvělá kniha.

Další případ - čtenářská orientace podle udělených literárních cen. Jednou nám skvělá lektorka paní Čaňková při přednášce o současné britské literatuře popisovala, jak vypadá výběr knih pro long-list a short-list Man Bookerovy ceny. Přesně, jak píše ijcro, v těch termínech ty desítky knih nemůže přečíst žádný člen poroty a tak nominuje podle sice odborného, ale přece jenom letmého náhledu.
***
Já bych taky chtěla, aby byli všichni chlapi moudří, krásní, laskaví, skromní, se smyslem pro humor, hlubokým hlasem a hlavně chtěli právě MĚ...
A realita?
:-))))


jaskr
jaskr 05.01.2020 v 20:20

Odpoved na nazev diskuze: ano, je to dobre. Bylo by samozrejme lepsi, kdyby meli lide vice sebereflexe, ale jsem realista. Je lepsi, kdyz kazdy muze vydat knihu nez aby prochazela nejakym schvalovacim rizenim, jak by si pral Zona (cituji "NESOUHLASÍM S VYDÁVÁNÍM KNIH, KTERÉ NEPOSOUDÍ ODBORNÍK A NEDÁ TZV. ŠTEMPL K TOMU, ABY SPATŘILY SVĚTLO SVĚTA. "). Posouzovazni a schvalovani odbornikem je neco, co se da snadno zneuzit pro cenzuru. Zaroven tak mohou vyjit skvele knihy, ktere by se treba nakladatelum nevyplatily a nikdy se tak ke ctenarum nedostaly. Jestli spravne chapu Zonu, tak pokud vydavatelstvi vyda sebehorsi knihu, je to v poradku, protoze to schvalil odbornik z vydavatelstvi. Ale pokud nekdo vyda sebelepsi knihu vlastnim nakladem, je to spatne, protoze to neschvalil odbornik (at uz je tim terminem mysleno cokoli - v diskuzi jsem to nenasel, ale neprocital jsem ji celou). To "uctivani" autorit mi prijde az desive, zvlast v kulture, kdy se ani odbornici casto neshodnou. Kdyz uz se bavime o papirovych knihach vydanych vlastnim nakladem, mate nekdo statistiku kolik jich u nas rocne vychazi? V jakem nakladu a pripadne jak jsou (ne)uspesne. Co se tyce elektronickych knih, je to jine. A tu muze vydat skutecne kazdy, ale ty tu nikdo moc neresi

ZÓNA
ZÓNA 05.01.2020 v 20:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

alekis
alekis 05.01.2020 v 20:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

petr_
petr_ 05.01.2020 v 20:54

Kniha je vlastně médium. I ve vydavatelstvích pracují jenom lidé (i ti nekompetentní). Pravda je, že pokud je vydána kniha je dobré aby se na ní podíval odborník a posoudil její kvality. Což pro autora nemusí být směrodatné. Mnoho knih, ať již odborných, nebo beletrie mohou psát lidé, kteří sami jsou natolik fundovaní, že dovedou posoudit, jestli kniha bude dobrá, nebo ne. Často knihy píší odborníci, kteří jsou na špici svého oboru, a pro ty je těžké, aby jim knihu někdo kontroloval, nebo měnil (třeba i po grafické stránce). Znám několik takových lidí, kteří vypráví, jak jsou vydavatelé schopní z dobré knížky udělat brak, jenom proto, že jsou nekompetentní. Podobné problémy je vidět i v jiných médiích (třeba v televizi), kdy dobré téma zpracovávají lidé, jejichž profesí je televize a o tématu, které zpracovávají nemají ani ponětí. Podobně je to i s flimem. Všichni jsme se setkali s filmem podle knižní předlohy, kde se ztratil hlavní motiv knihy.

Proto není divu, že někteří pisatelé si knihu vydávají sami a je to jejich riziko, jestli kniha bude úspěšná, nebo ne. Takže jim přejme aby byli natolik soudní, aby je nepotkal nezdar.

bamba
bamba 05.01.2020 v 21:07

Vo vede je to o niečo jednoduchšie, ak chcem niekoho presvedčiť o svojej pravde, stačí zabiť 60 volov a vlastniť aspoň jeden biely plášť /to je ale iba pre posledných niekoľko storočí, predtým stačili voly/.

Naias
Naias 05.01.2020 v 21:11

Zóna, to ste ešte nečítali knihu nevydanú vlastným nákladom, ktorú ste považovali za totálny šunt? Ja hej a nie len jednu. A čo myslíte, prečo existuje napríklad anticena Skřipec? Lebo obavy z nakladateľstiev sú plané? Niektorým ide o to, aby kniha bola dobrá, ale pre iných je na prvom mieste predaj a kvalita ich netrápi. To predsa nemôžete nevidieť.

ijcro
ijcro 05.01.2020 v 21:30

Skřipec je ale dost speciální cena pro zvláštní nominanty.

Clint
Clint 05.01.2020 v 21:40

@Damato
"... výstižné a vše říkající o stavu naší kultury...docela smutné"
Nevěšte hlavu. To přece o stavu naší kultury nic nevypovídá. Není to tak černý, jak se vám zdá. Tohle jako měřítko kvality kultury neobstojí.

Naias
Naias 05.01.2020 v 21:44

Nezáleží na tom, za čo sa Skřipec udeľuje a komu, uviedla som to len preto, že to znamená, že obavy z nakladateľstiev nie sú plané. Predpokladať, že čo nakladateľ, to prameň kvality, je proste nezmysel. Nechápem, ako to môže niekto tvrdiť.

ZÓNA
ZÓNA 05.01.2020 v 22:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Clint
Clint 05.01.2020 v 22:33

"svévolná vydávání knih..." - zajímavě řečeno :)
nicméně mám za to, že je to tak v pořádku. Kvalita na povrch vypluje a zbytek svévolných vydání zůstane zapomenut. Víte co lidí maluje, vyřezává, nebo se jinak výtvarně realizuje a porůznu vystavuje svoje výtvory? Co na to mají říkat osvědčení umělci?

Nebo sportovci. Desetitisíce lidí běhá maratony, půlmaratony a jiný organizovaný běhy. Olympionici by taky mohli protestovat...

Jsem zastánce toho, že pokud seberealizace (a její následná prezentace) nikomu neubližuje, není proč ji jakkoli omezovat.

Text příspěvku byl upraven 05.01.20 v 22:48

ZÓNA
ZÓNA 05.01.2020 v 22:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Adhara
Adhara 07.01.2020 v 11:41

Dovolím si polemizovať s názorom, že vydávanie zlých kníh nikomu neubližuje.

Ubližuje je silné slovo, ale isté škody to robí. Je iné, keď si niekto machlí čarbanice a vystavuje si ich len doma v izbe a iné je, keď pisálek prostredníctvom kníhkupectva prezentuje svoje výtvory pred svetom.

Áno, nájdu sa aj jedinci, ktorým sa tie knihy budú páčiť – žiaľ, niektorí z nich budú mať tiež ambície písať a zlú knihu si vezmú ako vzor. To sa naozaj deje – istý nemenovaný nekvalitný bestseller spôsobil obrovskú vlnu fanfiction. A jedna takáto upravená fanfiction sa stala novým, ešte horším bestsellerom. Zlé umenie plodí zlé umenie. A zlé umenie vytláča dobré umenie. Počet políc v kníhkupectvách je obmedzený. Zlé knihy vychádzajú na úkor dobrých. A keď sa nebodaj nájde nejaké vydavateľstvo, ktoré chce vydávať len kvalitné knihy, pisálek zo zlým rukopisom sa právom cíti ukrivdene. Keď vychádzajú iné zlé rukopisy, tak prečo nie aj ten jeho, však?

Čo je ešte zlé na zlom umení? Vytvára nesprávny obraz o svete. Áno, fikcia nikdy nie je kópiou reality (preto ma udivuje, že niekto fantastické žánre označuje za blbiny, keď rovnako nereálne je, aby sa odslova-doslova odohral aj dej nefantastického románu) a snáď to väčšina čitateľov vie. Lenže podvedomie je podvedomie. Keď sa čitateľovi opakovane tlačia do hlavy hlúposti, zabudne, odkiaľ ich má a bude náchylný ich považovať za pravdu.

ijcro
ijcro 07.01.2020 v 11:51

Docela by mě zajímalo, jen tak na okraj, jaká je představa nekvalitních knih :) čím jsou nekvalitní texty charakteristické?

siena
siena 07.01.2020 v 12:04

ijcro, ano, přesně to mne napadlo, když jsem si příspěvek paní uživatelky Adhara, přečetla. A ještě to, co nám dosud nikdo z těch, kdo tu stále do kola vnáší tezi, jak je špatné, že může vycházet všechno, neodpověděl, kdo o tom bude rozhodovat, kdo právě řekne, co je charakteristické.
A ještě bych si dovolila poznámku a předem se omlouvám...adhara, jestli jsem správně pochopila, jste sama autorkou. Mohla bych se zeptat, pokládáte si tu otázku sama sobě? A vzhledem k tomu, že Vaše knihy vycházejí, považujete je tedy za tak "excelentní", že ty mohou a nad ostatními visí ten otazník a hrozba, že budou ubližovat druhým? Vím, že je to velmi osobní a provokativní, ale nezlobte se, celkem se to ale nabízí...

Text příspěvku byl upraven 07.01.20 v 12:06

alekis
alekis 07.01.2020 v 12:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 07.01.2020 v 12:14

Adhara - S týmto sa nedá nesúhlasiť, no v prípade vydávania zlých kníh je to druhotný problém. Ten prvotný má názov biznis. Predaj kníh, ale aj inej tvorby, dnes má s umením spoločné už málo. Predáva sa to, po čom je dopyt. Vo väčšine prípadov sa , bohužiaľ, aj píše to, po čom je dopyt. Nekvalitných kníh, kópií, rýchlokvasiek napísaných preto, aby sa na pult dostali v správny čas, je v kníhkupectvách veľmi veľké množstvo. Toto je v prípade zlých kníh, a ich ďalšieho neblahého vplyvu na to, čo môžeme nazývať literárnym umením, väčší problém.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.01.2020 v 12:18

Skoro mi přijde, že dost lidí určuje kvalitní/nekvalitní literaturu podle toho, co se jím samotným líbilo/nelíbilo. Viz prohlášení, že jsou brakové žánry, ale i v nich lze najít kvalitní knihy, ne že jsou brakové knihy...

Lector
Lector 07.01.2020 v 12:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek