Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?


ijcro
ijcro 17.12.2019 v 21:15

@Lenka.Vílka: já asi ty autory špatně rozpoznávám :) :) :D

ijcro
ijcro 17.12.2019 v 21:21

@Naias: má pisálkovská zvůle je jen moje vůle :) překonat sebe a napsat něco pro někoho třeba i zajímavého.

Naias
Naias 17.12.2019 v 21:28

Bez toho, aby vaše dielo posúdila odborná komisia, či je dostatočne kvalitné?! Sodoma, Gomora!

ijcro
ijcro 17.12.2019 v 21:35

@Naias: I vy šprýmařko! :) Já přece nevím, jestli páchám kvalitní literaturu :D to musí posoudit jiní. Mně úplně stačí, co mi odepisují nakladatelé :)

Naias
Naias 17.12.2019 v 21:37

No hej, ale kto sú tí iní? Snáď nie nekvalifikovaní čitatelia?

ijcro
ijcro 17.12.2019 v 21:41

@Naias: Co třeba vy? ;-)


ZÓNA
ZÓNA 17.12.2019 v 22:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 18.12.2019 v 07:23

@ZÓNA: je to jen takové lehké konverzační téma :) na těžké myšlenky jsou tu jiné lehké váhy :)

Lector
Lector 18.12.2019 v 07:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 18.12.2019 v 08:00

@Lector: pokusím se o úvahu ve třech odstavcích :) (je to sice o rolích, ale budiž)

Je nečekaně složité nalézt odborníka, který by dokázal objektivně zhodnotit literaturu a oddělit zrno od plev. Buď lze čekat, až čas, jako největší odborník na zhodnocení čehokoliv, ukáže pravou hodnotu kvalitní literatury, anebo se spoléhat na automatiku umělé inteligence, která časem jistě dokáže nastavit takové metriky ke zhodnocení textu, které bude možné prohlásit za objektivní, a později i posouzení obsahu na stav vědomí čtenáře dle věku či mentálních schopností. Jenže to je taky hudba, řekl bych, vzdálenější budoucnosti.

Takže se běžný čtenář, jako já, spoléhá při výběru na hodnocení od druhých, nebo se opírá o osvědčená schémata na očekávaném půdorysu příběhů, kdy už tuší, z jakého ranku si vybrat, nebo zkusí na tip náhodný výběr.

Objektivní hodnocení na kvalitní literaturu (která vzniká právě teď, není starší než rok-dva) je problém nalézt prostě z toho prostého důvodu, že neexistuje. Každý literární server či literární noviny mohou být v podezření, že nefungují autonomně, o vlastní vůli, ale že propagují produkty spolupracujících partnerů, kteří logicky některá díla upřednostňují před jinými z čistě ekonomických důvodů. Jinými slovy, soustřeďují se na žánrové podmnožiny, které nějakým způsobem někoho „správně zaujaly“. Jestliže vyjde každý týden na sto padesát titulů, z nichž polovina jsou recykláty nebo n-tá vydání a z těch nových se ve výběrech objeví deset, dvacet, tak to znamená, že ostatní jsou sobě žánrově podobné a nestojí ani za zmínku. Každopádně i literární servery žijí z reklamy a objektivita jde stranou, když hledají další zdroje příjmu na provoz, lidi i vlastní propagaci. A ruku na srdce, kdo by byl objektivní v případě, kdyby měl každý týden namísto dvou knih důsledně zhodnotit dvacet titulů?

Naias
Naias 18.12.2019 v 08:08

Ďakujem, Lector, od vás ma to zvlášť teší.

Ijcro, k tomu môjmu posudzovaniu vašich kníh, smola, ja nemám čítačku.

Lector
Lector 18.12.2019 v 08:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 18.12.2019 v 09:08

V zítřejším Bibliu, příloze Literárních novin, mají být rady renomovaných nakladatelských domů (výslovně zmíněn Host a Paseka) začínajícím autorům.

Nepředpokládám, že by tam pro zdejší diskutující a o publikaci se už nějakou dobu pokoušející bylo něco nového, ale jedna nikdy neví.
:-)

ijcro
ijcro 18.12.2019 v 09:28

@JáJejí: lehké, zobecnitelné shrnutí, jak se stát známějším autorem, je zde https://www.straky.cz/faq.aspx
ale není to cesta pro každého (zvláště ne pro zvrhlé grafomany, páchající bláboly), byť máme svobodu a psát může opravdu každý odvážný.

alekis
alekis 18.12.2019 v 09:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 18.12.2019 v 10:01

pro ijcro:

Tak dovedeno ad absurdum, stane se adept spisovatelství skutečným spisovatelem tím, že nebude psát vůbec? Nebo aspoň se nesnažit své dílo nabídnout někomu k posouzení?

A teď vážně(ji):
Od toho článku, (nebo tedy prý záznamu nějaké besedy) trochu poťouchle očekávám, zda resp. jak bude reagovat na situaci, kdy se vyrojila spousta instagramových/poetizerových producentů zalomených řádek, resp.stav, kdy číst je demodé, ale zato psát je IN!
:-)

ijcro
ijcro 18.12.2019 v 10:31

@aleksis, JáJejí, Naias:
já jsem jen pisálek, těžko můžu říct cokoliv za opravdové spisovatele (může vydat třeba i jen jednu knihu). Ale je fakt, když jsem v roce 1992 poslal jednomu známému nakladatelství svůj román (ještě na papíře), tak jsem už tehdy zažil vcelku nepříjemné překvapení :D , jak jednají s pisálky a na dlouhá léta mě to odradilo zasílat někam svoje výtvory. Ale před pěti lety jsem to na radu kamarádů přece jen zase zkusil. Jestli je to dobře, to fakt musí posoudit jiní (pro Naias - ti, co si to přečtou). Mimochodem, nakladatel vám neřekne, co děláte špatně. Nikdo s vámi nechce ztrácet čas, jelikož jste jeden z mnoha "adeptů" :) nejste-li pro ně "známá tvář"... upřímně řečeno, prodává se jméno, obsah až nepřímo

alekis
alekis 18.12.2019 v 10:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 18.12.2019 v 11:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 18.12.2019 v 11:56

pro ijcro: Proč ta falešná skromnost? Četla jsem zatím jenom ukázky ze dvou vašich knih, ale rozhodně pisálek nejste. Jen si své čtenáře sbíráte pěkně poctivě po jednotkách, nikoliv nějakou nafouklou PR kampaní.

pro Hanka_Bohmová: Krásný souběh! A poslední věty bych aktualizovala jen v tom, že se nemstí ani umění, ani skuteční umělci. Pocitem vyděděnosti dnes trpíme asi všichni.

ZÓNA
ZÓNA 18.12.2019 v 12:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 18.12.2019 v 12:50

Zóna, ak tu niekto uhýba, ste to vy. Čo sa pamätám, na konkrétne otázky ste dávali vágne odpovede, väčšinou "tak som to nemyslel".
Predostrieť masám kvalitnú literatúru? Zopakujem, čo som prednedávnom napísala – môžete doviesť koňa k vode, ale nemôžete ho donútiť, aby pil. Ono tej kvalitnej literatúry (stále mi nie je jasné, podľa akého kritéria sa kvalita pozná, ale povedzme, že mám určitú predstavu) je dosť a je ľahko dostupná. Myslíte, že sa na ňu čitatelia vrhnú, ak sa odstránia nekvalitné knihy? Ja si o tom dovolím pochybovať. A keď už sme pri tej praktickosti, prosila by som vysvetlenie, čo je vlastne tá praktická stránka, ako by sme hypoteticky doplatili na to, keby sa všetci rozhodli písať knihy. A tiež ako písaniu šuntu v praxi zabrániť. A ako zabrániť dopytu po ňom, pretože nebyť dopytu, nebola by ponuka.

JáJejí
JáJejí 18.12.2019 v 12:50

pro ZÓNA: Zase vás zrazuje jazyk. Jaké masy, prosím vás?

Věřte sobě a vybírejte si podle svého vkusu a chuti, vážně je z čeho.
V ČR je víc jak stovka knižních nakladatelů a někteří ti drobní a nezávislí fakt nejsou otroky komerce.
A máte-li pocit, že si osobně zasloužíte jen to posvěcené nějakou superautoritou, staňte se jí vy sám. Prostředky na to na webu jsou.
Sám si náhodně vybranou knihu přečtěte poprvé, jako kritik, sám o tom napište na nějaký web, blog, či jiný kanál a pak si knihu, která ve vašich očích obstojí přečtěte podruhé, teď už jako vděčný čtenář.

A budete-li fakt tak dobrý v úsudku a předvídání, jistě se k vám přidá vděčná početná skupina čtenářů a čtenářek, kteří filtry a síta postrádají.

Text příspěvku byl upraven 18.12.19 v 12:52

ijcro
ijcro 18.12.2019 v 12:53

@ZÓNA: rozumím vám, ale nikdo nechce literární brak pojmenovat, jednak se dobře prodává a druhák v rámci nynější korektnosti nikdo nechce riskovat střet s rozlíceným prodejcem... ono stačí se ohlédnout sem do diskuzí kolem bazaru - jak se sáhne (některým) lidem na peníze, resp. živobytí, tak je všude spousta nevole :)

Naias
Naias 18.12.2019 v 13:02

JáJejí, tu ide o zrejme o dobro ľudstva, ktoré treba pred vlastným zlým vkusom chrániť. Len mi nie je jasné, prečo.

Zóna, mám známu, ktorá číta len milostné romány, ktoré ja považujem za stupídne, ale ju to ohromne baví. Je pracovitá, bystrá, platí riadne dane, zdarne vychovala dcéru, proste je to užitočná občianka našej republiky. A vraví, že po práci a starostlivosti o domácnosť je taká unavená, že sa na iné knihy nevie sústrediť. Čím ona alebo jej vkus ostatným škodí? Ako ju presvedčiť, aby presedlala na iný druh literatúry?



Vložit příspěvek