Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?


ZÓNA
ZÓNA 18.12.2019 v 13:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 18.12.2019 v 13:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 18.12.2019 v 13:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 18.12.2019 v 13:33

Tak nám, ZÓNA, napište konkrétně čili jmenovitě, kdo je pro vás ten/ta, co je schopen oddělit zrno od literárních plev.

V kamenných knihkupectvích, která už pomalu jsou všechna součástí nějakého distribučního řetězce, jsou knihy, které se prodávají v objemech, které dovolují nakladatelům pokračovat v činnosti, případně i vydělávat.
Kdybyste tam dal jen to, co vy nazýváte kvalitou, poklesne velmi dramaticky počet čtenářů, prodejny se zavřou a nakladatelé zkrachují.

Pro mě je mnohem důležitější pestrost knižní nabídky, dostupná opět co nejpestřejšími způsoby.
Chci si raději vybírat z toho, co někdo považuje za chaos, než být jako za socíku odkázaná na něčí milost a nemilost. A to, že se občas fatálně spálím, jako v případě knihy vaší ex, to je prostě riziko, které jsem ochotna podstupovat.

Text příspěvku byl upraven 18.12.19 v 13:34

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 18.12.2019 v 13:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 18.12.2019 v 13:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


alekis
alekis 18.12.2019 v 13:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 18.12.2019 v 13:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 18.12.2019 v 13:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 18.12.2019 v 13:52

Zóna, to, že niekto je za svoju robotu platený, neznamená, že ju robí dobre. A prečo by sme nemohli spochybňovať autority? Čo majú patent na rozum? Váš prvý príspevok som si prečítala a vôbec nemám dojem, že apelujete na autorov, ale že sa pýtate na názor čitateľov. A čo by bolo zlé na tom, keby sme všetci začali písať knihy, na to som odpoveď nedostala.

Alekis, vôbec ju nepresviedčam, naopak, pomohla som jej zohnať diel, ktorý jej chýbal do série. Tá sa tešila! A ja si svoje „tabletky proti bolesti“ tiež nedám vziať. Je s nimi sranda!

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 18.12.2019 v 13:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

alekis
alekis 18.12.2019 v 13:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 18.12.2019 v 14:04

Děkuji, alekis...

ijcro
ijcro 18.12.2019 v 14:04

Svým způsobem obdivuji bývalého kolegu (https://www.databazeknih.cz/autori/vaclav-semerad-2972), který nemohl najít nakladatele a tak se pokusil o vydávání vlastním nákladem "svým" nakladatelstvím (https://www.databazeknih.cz/nakladatelstvi/autobus-1496). Je to dost odvaha najít svoje místo na trhu a zároveň si vytvořit čtenářskou obec.

ZÓNA
ZÓNA 18.12.2019 v 14:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 19.12.2019 v 07:25

ZÓNA, tak na jednu stranu tu lkáte, že jsou knihkupectví přeplněná komerčním čtivem, na druhou stranu prý důvěřujete lidem v nakladatelství. Já v tom vidím logický spor.

Apelujete na samotné autory? Copak člověk může poznat, zda to, co napsal je dobré, zajímavé, novátorské? I ti největší spisovatelé si zoufali pochybnostmi nad svým právě psaným/vydaným textem.

Začínající autoři naopak zhusta trpí přesvědčením, že když je to jejich dílo, je přelomové, novátorské, nebo alespoň autenticky originální a proto si čtenářskou i recenzentskou pozornost (a z ní plynoucí honorář) zaslouží a zákonitě se MUSÍ dostavit..

Redigovala jsem teď, nebo spíše beta-čtenářovala, text jednoho mladého muže reflektující jeho zážitky a zkušenosti z cesty do Santiago de Compostella.
Nenechal si vymluvit, že takových příběhů jsou k dispozici i v češtině desítky. Navíc zvolil tak neživotný, moralizující, místy až kázající styl lavírující mezi vyprávěním a motivační literaturou, dialogy šustící papírem, že jsem vážně zvědavá, zda mu to někdo vydá.
A nedejte se mýlit, začíná nabízet těm největším vydavatelským domům včetně skupiny Albatros...
:-(

Text příspěvku byl upraven 19.12.19 v 07:26

ZÓNA
ZÓNA 19.12.2019 v 07:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 19.12.2019 v 08:04

ja sem radostne pridám niečo z čias hlbokého sosialzmusa - kedy sa smelo vydávať "hocičo, ale nie od hocikoho."
Mimochodom, kým sa smie ničiť mi moje uši mizernou hudbou, desivým aranžmá, príšernými textami - a to všetko v jednom ide do éteru a ostáva v ňom pekne dlho, tak mi niekoľko napísaných kníh /o ktoré nemám záujem/, na ktoré padá prach - nevadí. A v mojom okolí sme väčšinou vydávali knihy vlastným nákladom - je to rýchlejšie, jednoduchšie, a odkedy existuje čítačka aj oveľa lacnejšie.

JáJejí
JáJejí 19.12.2019 v 08:18

ZÓNA: "Ale zase nic za sebe nevyjasním".
Jako obvykle. Stále více mě přepadá podezřením, že si rozviřováním tohoto tématu řešíte něco výsostně osobního. V tom vám zdejší komunita pomoci nemůže.

ZÓNA
ZÓNA 19.12.2019 v 08:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 19.12.2019 v 09:30

Jak si mohou "zkušení editoři" pěkně naběhnout ukázala třeba aféra Cempírek - Lam Pham Thi při udělování ceny Magnesia Litera v roce 2009.

Nechejte to síto kvality/nekvality budoucím generacím čtenářů a literárních historiků a právě podporou té pestrosti literární produkce syťte naději, že ještě nějací budou.

Anebo jinak, podívejte se, jak jeden z nejbrilantnějších českých filosofů profesor Miroslav Petříček uvažuje nad nad "brakovou" literaturou a cení si některých jejich solitérních autorů a jejich děl. Viz třeba naposledy https://www.databazeknih.cz/knihy/filosofie-en-noir-378685.

Diskutovat v diskusi je jaksi žádoucí. A diskuse nemusí být jenom přitakávání.

Text příspěvku byl upraven 19.12.19 v 09:31

ijcro
ijcro 19.12.2019 v 13:23

Myslím si (tak trochu pro sebe a opatrně), že braková literatura má mnoho pater a vesele si se svými klišé prorůstá do všech žánrů tak, jak si čtenářstvo žádá. Těch nosných témat má jen pár, ale časem se rozmělní a pomíchají, až se oddělí nový žánr.

Otázka do pléna z jiného soudku: Jsou tady ve fóru přítomni nějací literární kritici? Ale ti praví, profesionální, ne samozvaní! Nebo aspoň redaktoři či editoři? Mohli by vnést trochu jasna do informační mlhy plné dohadů a střípků osobních zkušeností… třeba.

Docela by mě zajímalo, jako amatérského čtenáře, čím se hlavně zabývají tito odborníci nejbrilantnější z brilantních a jaké váhy používají? Je to hlavně stylistika, jazyk, obsah, forma, pikantní ingredience či jiné potlačovače nudy? Anebo sledují jen zobchodovatelnou stránkou autorských textů, směřující k co nejvýhodnějším a největším prodejům? A jsou schopni hodnotit na škále od enormní čtivosti až po odpuzující odpad?

Nebo to nechávají na amatérském čtenářstvu a pero kritiky spustí na papír jen v případě nízkých ratingů, prodejů a ohrožených marží?

JáJejí
JáJejí 30.12.2019 v 23:31

Zde excelovská bilance českého knižního trhu letošního roku:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesi-loni-utratili-vic-za-knihy-pocet-knihkupectvi-ale-klesa/1829039?fbclid=IwAR0nkL3qXCkpWSApCnPbtUHzeRwKMwk3phkgoddBlbm_y7yvvKqDkQO-5-s

Jobovkou pro mě je ten další úbytek nezávislých knihkupectví.

Text příspěvku byl upraven 30.12.19 v 23:32

Clint
Clint 04.01.2020 v 18:59

Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?

Je.

ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 19:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek