Jak to máte s antikvariáty?


Stegman
Stegman 10.01.2023 v 02:30

Už pár dní pořád musím myslet na jednu myšlenku: jak je to s antikvariáty a spropitným? Dáváte v antikvariátech dýška?
O knihkupectvích mě tímhle způsobem nikdy nenapadlo uvažovat, vždycky jsem je bral jako běžný obchod s pevně stanovenými cenami. Když jsem teď ale během krátké doby navštívil hned několik antikvariátů a viděl všechnu tu péči, co antikváři věnují všem těm starým knihám, tak mi došlo, že jsem je neodměnil tak, jak by si v mých očích zasloužili. No jo, ale neurazili by se?
Nebo záleží na velikosti dýška? Kolik byste třeba v antikvariátu dali za knihu, která stojí 45 Kč? 50 či 60 Kč? Dali byste jim automaticky něco na podporu té jejich nevýdělečné práce, nebo by záleželo na stavu té knihy / jednání prodejců, podobně jako v restauraci? Díky moc za odpovědi.

Text příspěvku byl upraven 10.01.23 v 02:30

bamba
bamba 10.01.2023 v 10:54

Kupujem cez internet a ani tam nedávam sprepitné. V kamennom obchode už vôbec nie, ale nechodím do antikv. Môj nos to nevydrží.

sall02
sall02 11.01.2023 v 16:56

Zajímavý postřeh, nikdy jsem nad tím moc nepřemýšlela. Když nakupuji knihy, nakupuji přes internet nebo v kamenných prodejnách. Antikvariáty moc nenavštěvuji, tam kde bydlím, tam totiž nejsou, takže je beru jako místo návštěvy pouze, když jsem např. v Praze. Je pravda, že když už jsem tam něco ulovila, málo mě to nestálo, protože většinou se jednalo o špatně sehnatelné tituly, na kterých si někdo dal přirážku, takže ne, ani v antikvariátu jsem zatím nedala dýško. Pokud si ale někdy tam seženu knihu řekněme za 50,-, tak bych klidně něco víc přihodila :-) Záleželo by taky, jak by na mě daný obchod působil a jestli pan prodejce by byl sympatický :-)

Eldar80
Eldar80 13.01.2023 v 23:21

Ne. Sice v antikvariátech nakupuju často, ale kupuju si knihy, které mají stále vysokou hodnotu. Takže když si kupuju knihu třeba za 200, tak zkrátka tu potřebu necítím. A už jsem se setkal se situací, kdy knihy v antikvariátech byly až tak drahé, že ani tam jsem si je nekoupil. Ale párkrát jsem víc peněz dal. Bylo mi třeba trapné si odnést několikaset stránkovou knihu za 5Kč...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.01.2023 v 23:40

Nebudu psát, kde dělám, ale komu se to už prostřelilo, ten to ví. Stále je dost lidí, kteří jsou překvapení, že mi někdo dýško vůbec dá. Dokonce jsem slyšela reakci: A proč jako?. Je to trochu jiná služba, vytvářím něco, co druhý neumí, ale beru klasickou výplatu, tak proč by mi někdo něco nechával?! Ale upřímně, já viděla takových zmršených výsledků, kde lidi zaplatili jenom proto, že by jim nebylo příjemné říct, že je to hrozný. Jak potom má někdo poznat, že někdo ocenil jeho péči? Slova jsou zadarmo. Slova lze použít pro lež a už se nikdy nevrátit. Ale dát někomu něco ze své výplaty navíc, to je signál...
V čem jsou restaurace jiné než jiná místa? Má se člověk ptát, jak ho platí? A když nemá jenom minimum, tak dýško nedostane?
Mě to přijde jako slušnost, když jsem spokojená. Otázkou je, zda nemám zvrácený pohled, protože to vidím "z obou stran pultu"...věřím tomu, že je ve světě dost dalších slušných lidí a dělají ho lepším :)

Text příspěvku byl upraven 13.01.23 v 23:41

Eicherik
Eicherik 14.01.2023 v 09:39

Nejčastěji kupuji v mém oblíbeném antikvariátu. Kniha stojí třeba 333,- Kč. Dostanu možnost si ji zkontrolovat. Jen tak zběžně ji prohlédnu a řeknu: beru. A prodavač mi řekne: tak mi dejte 300. :-)


Štěpinambura
Štěpinambura 15.01.2023 v 21:06

Když se mi antikvariát líbí tak vždycky ráda dýško dám.

majazws
majazws 15.01.2023 v 23:01

Asi záleží, jestli očekávám nějakou službu nebo pomoc. Pokud hledám a doptávám se na nějaký určitý titul, chci poradit s nějakým tipem, nebo mám s tím konkrétním antikvariátem dobrý vztah. Tak teď jako pracující, proč ne. Ovšem pokud jdu jen tak, na čumendu a vlastně odcházím s knížkou, tak nějak na svačinu. Asi ne. Ovšem v mém případě hraje i to, jestli ještě někam mířím, nebo budu muset doběhnout autobus. Ale se spropitným v antikvariátu jsem se nijak nesetkávala, ani jako student.
Pokud je však prodejce, přístup a celkově celé to místo přívětivé, mnohem častěji se tam vracím, na skok a odcházím i s knihami, které jsem neplánovala a možná, ani nikdy nepřečtu.

jant02
jant02 19.01.2023 v 14:00

Mám jeden oblíbený antikvariát v Nitře na Kupecké ulici, který navštěvuji jednou až dvakrát za rok (mám to z Moravy trochu z ruky). Je to antikvariát, který je zároveň kavárna. Kromě knih se tam dají koupit i LP desky a vždy tam hraje skvělá hudba (žádné rádio). Tak tam nechávám dýško s velkou radostí, a to i když si žádnou kávu nedám. Ovšem musím podotknout, že nedat si tam kávu není snadné, protože to prostředí k popíjení kávy s knihou v ruce přímo vybízí.

Dakarianna
Dakarianna 19.01.2023 v 14:14

Ani mě to teda nikdy nenapadlo:) Ale vlastně proč ne. Asi ne ve chvíli, kdy si sama najdu a vyberu knihu podobně jako v běžném knihkupectví, ale kdyby mi tam někdo pomáhal hledat, radil a tak a ta kniha by byla v rámci desetikorun, tak to jo. Ale já stejně chodím do antikvariátů spíš"očumovat", než něco konkrétního hledat :))

lea25
lea25 25.01.2023 v 17:54

Občas nechám v každém obchodě dyško.Třeba i za milé slovo,radu a úsměv nebo jen tak..

Text příspěvku byl upraven 25.01.23 v 18:09

HelaS419
HelaS419 09.02.2023 v 00:52

Nakupuji přes net. Hlavně knížky, co si pamatuji z děství, že mně zaujaly a už je nemám - pro vnučku. Takže Sekoru a tak.
Nebo bych ráda měla původní vydání. To se týkalo zejména Muže se srdcem kovboje; byť vyšla znovu, to staré bylo prostě lepší.
Nebo Cirkus Humberto, Foxové z Harrow... atd. atd.
A Saturnina kupuju ve velkém pro přátele, kteří ho neznají; pak si ho čtem večer u ohně s čelovkou :-)
Takže knihobot, webky antikvariátů... s obojím mám velice dobrou zkušenost, všechno přišlo jak mělo.

Text příspěvku byl upraven 09.02.23 v 00:53

iam.sokol
iam.sokol 10.02.2023 v 01:07

Mám pár oblíbených antikvariátů v Praze, kam si chodím vyzvedávat knížky. A většinou dýško nechávám, protože se skvěle starají o knihy a vždy dostanu perfektní kvalitu :)

Janadvorackova
Janadvorackova 11.02.2023 v 14:29

V antikvariátu jsem nebyla snad dvacet let. Knížky kupuji přes eshopy. Obecně by mě to ale asi ani nenapadlo. I v pohostinství mě to většinou nenapadne. I doba, kdy jsem byla někde na obědě je asi šest, sedm let v minulosti... Nepočítám cukrárny, tam za okoralé dorty nedostali nic.
Zatím poslední záležitost, kdy mě to napadlo, byla návštěva kamaráda - opraváře. Náhodně se nabídl "kdybys něco potřebovala a já za to nic nechci." Ale v takovém případě já zase neberu to "já za to nic nechci."
Ale tam, kde jsou dané ceny, to asi nutné není.

Text příspěvku byl upraven 11.02.23 v 14:30

Rikitan
Rikitan 23.02.2023 v 22:54

Tak Trh knih podstatně zdražuje. Počítejme s tím, že se sem přelije část prodejců.

Sigfried
Sigfried 24.02.2023 v 11:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Skallarix
Skallarix 25.02.2023 v 06:29

Jejich služby (trhknih) jsem přestal používat před několika lety. Nějak mi nevyhovoval jejich systém a už tenkrát se mi zdálo, že mají až moc vysokou provizi.

Text příspěvku byl upraven 26.02.23 v 14:27

DominaCZ
DominaCZ 27.02.2023 v 21:20

Ne tenhle trend dýšek jsem nepochopila nikdy, ani za dob kdy jsem se učila kadeřnicí a báby nám to cpaly automaticky, ani dnes kdy na dýško dle kydů ve skupině Balíkáři čeká každej kurýr, nebo prostě norma v podobě těch restaurací.

Nechápu proč někomu, kdo dostává plat a dělá dvojí práci, mám dávat ještě svý prachy navíc.

Dáváte snad něco do kapsičky když vás veze sanita nebo pokladní za hezky namarkovanej nákup?? Asi ne že.

Jo kdyby pro mě udělal někdo něco nečekaně pomocného nebo hezkého tak to ocením, ale proč to dávat už i v obchodě s knihami fakt nevím.
Je to něco jako v shopu v košíku připomínka "dvacka pro baliče ve skladech"
To jako že mi bez toho do tý krabice jako trest flusnou, když ze mě nic nekápne, nebo jak?? Snaha druhý furt jen odírat.

Takže ne, nedávám a dávat nehodlám.

Reader1133
Reader1133 07.03.2023 v 21:00

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

novecento
novecento 23.02.2024 v 10:54

Varování. Špatné zkušenosti s Antikvariátem Avion v Liberci. Na jejich echopu koupíte za velké peníze plesnivé a zatuchlé knihy se slepenými stránkami. Když jsem jednu léty plesnivou knihu ze 379,- Kč poslal zpět. Dostal jsem úsměvnou odpověď:
Protože jste knihu poničil plísní, nemůžeme vám proplatit refundaci.
S pozdravem Veronika Bečková, antikvariát Avion Liberec
Tak Vážení: antikvariát Avion Liberec-echop ani náhodou!!!
P.S. tohle není pomsta, ale obyčejná realita(pro mně velice smutná) Petr, F-M

Text příspěvku byl upraven 23.02.24 v 10:55



Vložit příspěvek