Hodnotenie kníh


soltera 12.06.2017 v 11:17:24

Milá Databáze knih!
Našla som vo svojej pošte výzvu "Zjistili jsme, že jste přečetli knihy (58), kterým jste zatím nedali žádné hodnocení. Zde je, prosím, ohodnoťte."
Mnohé z týchto kníh som komentovala a pokiaľ som ich neohodnotila mala som na to nejaký dôvod nie?
Napr.
- ak sa mi kniha nepáči, pripadá mi neférové ohodnotiť ju ako "odpad" to predsa ja o žiadnej knihe napísať nemôžem. Niekto si dal tú námahu, aby ju napísal a niekto, aby ju vydal a to, že mne nesadla alebo sa mi vyslovene nepáčila je moja osobná vec. Prečo by som to mala verejne vyhodnocovať? Mne takýto "príkaz" zo strany Databázy príde ako nátlak a ja žiadnu formu nátlaku nemám rada.
Pokiaľ mám pocit, že sa k prečítanej knihe chcem vyjadrovať, urobím to, ale nie preto, že som k tomu nútená.
Takže, prosím, ponechajte mi možnosť robiť veci tak, ako ich ja citím.
Díky za pochopenie.
soltera

Azizi 12.06.2017 v 11:26:54

Myslím a dúfam, že to nebolo myslené tak, že musíme, ale že môžeme :)
Ale je pravda, že tá formulácia je trochu zavádzajúca.

bamba 12.06.2017 v 11:29:40

tiež neznášam kategorický imperatív a hodnotím to, čo ja chcem, kedy ja chcem a ako uznám za vhodné. Potom to už totiž pripomína rubriku z bratislavského večerníka, teda dve rubriky: dobre vykladali a zle vykladali. Týkalo sa to vagónov. Podobnosť čisto náhodná.

Dan 12.06.2017 v 12:49:41

Dobrý den,

rozhodně to neměl být žádný nátlak a rozumím, že ne každou přečtenou knihu člověk chce hvězdičkami hodnotit. Byl to pouze informativní přehled neohodnocených a přečtených knih. Obrovské množství uživatelů toho využilo a některé z opomenutých hodnocení doplnilo. Je to samozřejmě vždy na vás, i kdybyste nechtěla hvězdičkami hodnotit žádnou přečtenou knihu, nikdo vás nebude a ani nemůže nutit :-)

tsal 12.06.2017 v 14:02:38

Chápat všeobecnou pobídku jako rozkaz omezující na svobodě, to už jsou sakra grády! Zajímalo by mě, jestli uživatelé, které jednou odkliknutá a navždy zmizelá zpráva takto vyděsila a rozčílila, reagují podobě třeba i na nabídku Tesco karty. To pak musí být zajímavý život...

bamba 12.06.2017 v 14:08:14

od tesca neočakávam literárny výtvor! Toto je trošililinku iné fórum. Alebo sa mýlim.

tsal 12.06.2017 v 14:50:23

To já neočekávám ani od adminovské zprávy či čehokoliv jiného na DK. Měla by snad být v jambickém pentametru, aby splňovala vaše očekávání? (Jinak řečeno si dovolím citovat Červeného trpaslíka: Co to sakra meleš, ty vořechu?)

Přirovnání k Tescu v každém případě vnímám jako vhodné.
"Hele, ty tu nakupuješ. Nechceš naši kartu?"
"Hele, ty jsi tu zaregistrovaná. Nechceš něco ohodnotit?"
Oba případy jsou totožné a ani jeden si rozhodně nezaslouží slovo "příkaz" nebo "nátlak". Takové věci by v sobě totiž musely obsahovat postih za neuposlechnutí. A ten jaksi nedorazil, ten jste si tam sami vybájili, abyste se mohli cítit ublíženě. Předem se omluvuji za nedostatečný literární výtvor.

Marika Vanova 12.06.2017 v 15:48:41

Mě to" pobídnutí" také překvapilo a tak jsem něco, co jsem mohla, ohodnotila a něco opět ne, jako příkaz jsem to nebrala, ale jako možnost.

bamba 12.06.2017 v 22:23:58

no tak aspoň sonet.

R.E.M. 12.06.2017 v 22:34:52

Formulace "pobídky" nebyla úplně šťastná, ale to se stává.

soltera 14.06.2017 v 13:08:00

Ďakujem pekne za vaše ohlasy. Aby som to vysvetlila, ja sa snažím každú knihu ohodnotiť a ak mám k nej čo povedať, tak priložím aj komentár. Knihy, ktoré som nehodnotila som bud čítala tak dávno, že si nespomínam, alebo som ich radšej hodnotiť nechcela. Myslím, že z môjho profilu je jasné, že "spolupracujem" a práve mnohé z týchto nehodnotených kníh som aj komentovala, len hodnoteniu som sa vyhla.
Preto som vnímala ako formu nátlaku vetu "zde, je prosím ohodnoťte" Predsa táto veta nevyzerá ako ponuka, že "ohodnoť ak chceš", ale výzva k splneniu požiadavky blogu.
K tejto veci som sa vyjadrila v diskusii preto, aby sa nestalo, že mi v určitej lehote dôjde ďalší príkaz na ohodnotenie ;-)

Text příspěvku byl upraven 14.06.2017 v 13:13:58

Koka 14.06.2017 v 21:58:13

Ohodnotit knihu hvězdičkami vidím jako stálou možnost, která je zde snad od začátků DK, a nerozumím důvodu, proč to připomínat. (Možná aby někomu seděla statistika a počet osob, co knihu přečetly, byl totožný s počtem těch, co jí ohvězdily?) No dobrá, ať.
Ale když už posílat čtenářům upomínky (co já jsem se jich v mládí z naší okresní knihovny nadostávala!) , tak by bylo dobré, pane Dane, dotáhnout to po technické stránce. Když vám totiž, milí spolučtenáři a spoludatabázníci, přijde upomínka, v níž je tučně napsáno, že jste neohodnotili třeba 234 knih, a že se jedná o "tyto" knihy, tak vy si kliknutím na "tyto" ty potvorky otevřete, ukáže se vám 234 obáleček něch 234 knížek, poslušně třeba 231 kousků ohvězdičkujete (hned víte, i po 42 letech nebo po 24 měsících, jak se vám kniha líbila). Ale třeba, příkladmo tři kousky neohvězdičkujete - buď že už nemáte sil, nebo vůbec nechápete, co ty knihy dělají ve vašem seznamu přečtených. No a tak to zavřete. A když to za hodinu či za týden znovu otevřete, tak v v té zprávě - urgenci se vám pod "tyto" sice obejví už jenom ty tři neoznámkované obálky, ale výrazné číslo vašich hříchů, napsané tučně v závorce, se nezmění - pořád tam na vás štěká 234. Tak co?
A pak se zde od provozovatele dočteme, že "Byl to pouze informativní přehled neohodnocených a přečtených knih." K čemu mi je v té zprávě stálá neměnná informace, že jsem neohodnotila 234 knih, když už to pak není pravda? To nepovažuji za informativní přehled, ale za zbytečný chaos.

Nelmal 20.06.2017 v 13:12:20

jsem ráda, že my tato výzva a příkaz :-) přišel, hned sem to doplnila

nikdy by mě nenapadlo, že to někdo bude hrotit, brát jako povinnost a vůbec se tim zaobírat

woodward 27.06.2017 v 22:48:17

Hm, asi se fakt nic zvláštního nestalo, ale výzva "zde je prosím ohodnoťte", to by si mohli správcové webu odpustit. To je jasný příkaz, žádná nabídka!

kapr 28.06.2017 v 05:14:48

Asi bylo dobré zavést dvě nové, nevím jak to aktuálně nazvat, snad skupiny - přečteno před vstupem uživatele na DK - a přečteno před více než 10 lety. U obou těchto kategorií je vyžadování HODNOCENÍ u těchto titulů více než pochybné. Uživatel si chce v těchto případech jen poznamenat, že se s určitým titulem jen v minulosti do určité míry setkal, ale rozhodně si titul netroufá už aktuálně hodnotit, komentovat a vyjadřovat se k němu. Asi by pomohl trvalý odkaz na skupinu knih uživatelem označených jako přečtené, ale nehodnocené, tak aby se v případě jeho zájmu mohl ke knize po opětovném přečtení snadno vracet. Jednorázová upozornění na desítky až stovky těchto titulů vnímá řada uživatelů za akt agrese, který, zvláště napoprvé vnímala velmi negativně. Já sám jsem všem těmto položkám v jediný den uložil stejné základní hodnocení, ke kterému se chci po čase a po uvážení vrátit, někde hodnocení smazat, a jinde si knihu kterou jsem zřejmě v dávné historii četl velice rád přečtu vzhledem k tomu, že si jí velice vážím, tak ji znova přečtu a pečlivě ji zhodnotím tak, abych vypovídací systém nijak nenarušoval.
Na druhé straně mne mírně mate velice složitý systém jednotlivých menu a skupin odkazů, které jsou poměrně nesystémově rozmístěny hned na několika místech každé stránky DK.

Danilla 09.08.2017 v 23:13:19

Ahoj, potřebovala bych poradit, jak dat u hodnocení hvězdičky. Mam knihu v - právě čtené, přečtu knihu, dam - do prectenych a vyběhne mi ohodnotit knihu. Napíšu komentář, dám hvězdy ale při kliknutí na - vložte komentář, mi hvězdy zmizí a komentář je bez hvězd. Tak by me zajímalo, jak to udělat, aby hvězdy u komentáře zůstaly.

Koka 10.08.2017 v 08:35:58

Danilla - stalo se mi to podobně, jenomže naopak - když jsem k napsanému komentáři rovnou přilepila hvězdičky, tak ty se u knihy zobrazili a komentář (dlouze, pracně a promyšleně vytvářený!) zmizel. Proto od těch dob doporučuji: napište komentář, normálně jej "odpikněte" tedy zveřejněte a pak dodatečně, chvíli poté nebo kdykoliv jindy si pouze otevřete "kartu" dané knihy, třeba přečtěte jiné komentáře a u té příležitosti pouze udělte hvězdičky. Hvězdy se tak připojí k vašemu i staršímu komentáři, a je to pak kompletní.

Vložit příspěvek