Hodnotenie kníh


soltera
soltera 12.06.2017 v 11:17

Milá Databáze knih!
Našla som vo svojej pošte výzvu "Zjistili jsme, že jste přečetli knihy (58), kterým jste zatím nedali žádné hodnocení. Zde je, prosím, ohodnoťte."
Mnohé z týchto kníh som komentovala a pokiaľ som ich neohodnotila mala som na to nejaký dôvod nie?
Napr.
- ak sa mi kniha nepáči, pripadá mi neférové ohodnotiť ju ako "odpad" to predsa ja o žiadnej knihe napísať nemôžem. Niekto si dal tú námahu, aby ju napísal a niekto, aby ju vydal a to, že mne nesadla alebo sa mi vyslovene nepáčila je moja osobná vec. Prečo by som to mala verejne vyhodnocovať? Mne takýto "príkaz" zo strany Databázy príde ako nátlak a ja žiadnu formu nátlaku nemám rada.
Pokiaľ mám pocit, že sa k prečítanej knihe chcem vyjadrovať, urobím to, ale nie preto, že som k tomu nútená.
Takže, prosím, ponechajte mi možnosť robiť veci tak, ako ich ja citím.
Díky za pochopenie.
soltera

Azizi
Azizi 12.06.2017 v 11:26

Myslím a dúfam, že to nebolo myslené tak, že musíme, ale že môžeme :)
Ale je pravda, že tá formulácia je trochu zavádzajúca.

bamba
bamba 12.06.2017 v 11:29

tiež neznášam kategorický imperatív a hodnotím to, čo ja chcem, kedy ja chcem a ako uznám za vhodné. Potom to už totiž pripomína rubriku z bratislavského večerníka, teda dve rubriky: dobre vykladali a zle vykladali. Týkalo sa to vagónov. Podobnosť čisto náhodná.

Dan
Dan 12.06.2017 v 12:49

Dobrý den,

rozhodně to neměl být žádný nátlak a rozumím, že ne každou přečtenou knihu člověk chce hvězdičkami hodnotit. Byl to pouze informativní přehled neohodnocených a přečtených knih. Obrovské množství uživatelů toho využilo a některé z opomenutých hodnocení doplnilo. Je to samozřejmě vždy na vás, i kdybyste nechtěla hvězdičkami hodnotit žádnou přečtenou knihu, nikdo vás nebude a ani nemůže nutit :-)

bamba
bamba 12.06.2017 v 14:08

od tesca neočakávam literárny výtvor! Toto je trošililinku iné fórum. Alebo sa mýlim.

Marika Vanova
Marika Vanova 12.06.2017 v 15:48

Mě to" pobídnutí" také překvapilo a tak jsem něco, co jsem mohla, ohodnotila a něco opět ne, jako příkaz jsem to nebrala, ale jako možnost.


bamba
bamba 12.06.2017 v 22:23

no tak aspoň sonet.

R.E.M.
R.E.M. 12.06.2017 v 22:34

Formulace "pobídky" nebyla úplně šťastná, ale to se stává.

soltera
soltera 14.06.2017 v 13:08

Ďakujem pekne za vaše ohlasy. Aby som to vysvetlila, ja sa snažím každú knihu ohodnotiť a ak mám k nej čo povedať, tak priložím aj komentár. Knihy, ktoré som nehodnotila som bud čítala tak dávno, že si nespomínam, alebo som ich radšej hodnotiť nechcela. Myslím, že z môjho profilu je jasné, že "spolupracujem" a práve mnohé z týchto nehodnotených kníh som aj komentovala, len hodnoteniu som sa vyhla.
Preto som vnímala ako formu nátlaku vetu "zde, je prosím ohodnoťte" Predsa táto veta nevyzerá ako ponuka, že "ohodnoť ak chceš", ale výzva k splneniu požiadavky blogu.
K tejto veci som sa vyjadrila v diskusii preto, aby sa nestalo, že mi v určitej lehote dôjde ďalší príkaz na ohodnotenie ;-)

Text příspěvku byl upraven 14.06.17 v 13:13

Koka
Koka 14.06.2017 v 21:58

Ohodnotit knihu hvězdičkami vidím jako stálou možnost, která je zde snad od začátků DK, a nerozumím důvodu, proč to připomínat. (Možná aby někomu seděla statistika a počet osob, co knihu přečetly, byl totožný s počtem těch, co jí ohvězdily?) No dobrá, ať.
Ale když už posílat čtenářům upomínky (co já jsem se jich v mládí z naší okresní knihovny nadostávala!) , tak by bylo dobré, pane Dane, dotáhnout to po technické stránce. Když vám totiž, milí spolučtenáři a spoludatabázníci, přijde upomínka, v níž je tučně napsáno, že jste neohodnotili třeba 234 knih, a že se jedná o "tyto" knihy, tak vy si kliknutím na "tyto" ty potvorky otevřete, ukáže se vám 234 obáleček něch 234 knížek, poslušně třeba 231 kousků ohvězdičkujete (hned víte, i po 42 letech nebo po 24 měsících, jak se vám kniha líbila). Ale třeba, příkladmo tři kousky neohvězdičkujete - buď že už nemáte sil, nebo vůbec nechápete, co ty knihy dělají ve vašem seznamu přečtených. No a tak to zavřete. A když to za hodinu či za týden znovu otevřete, tak v v té zprávě - urgenci se vám pod "tyto" sice obejví už jenom ty tři neoznámkované obálky, ale výrazné číslo vašich hříchů, napsané tučně v závorce, se nezmění - pořád tam na vás štěká 234. Tak co?
A pak se zde od provozovatele dočteme, že "Byl to pouze informativní přehled neohodnocených a přečtených knih." K čemu mi je v té zprávě stálá neměnná informace, že jsem neohodnotila 234 knih, když už to pak není pravda? To nepovažuji za informativní přehled, ale za zbytečný chaos.

Nelmal
Nelmal 20.06.2017 v 13:12

jsem ráda, že my tato výzva a příkaz :-) přišel, hned sem to doplnila

nikdy by mě nenapadlo, že to někdo bude hrotit, brát jako povinnost a vůbec se tim zaobírat

woodward
woodward 27.06.2017 v 22:48

Hm, asi se fakt nic zvláštního nestalo, ale výzva "zde je prosím ohodnoťte", to by si mohli správcové webu odpustit. To je jasný příkaz, žádná nabídka!

kapr
kapr 28.06.2017 v 05:14

Asi bylo dobré zavést dvě nové, nevím jak to aktuálně nazvat, snad skupiny - přečteno před vstupem uživatele na DK - a přečteno před více než 10 lety. U obou těchto kategorií je vyžadování HODNOCENÍ u těchto titulů více než pochybné. Uživatel si chce v těchto případech jen poznamenat, že se s určitým titulem jen v minulosti do určité míry setkal, ale rozhodně si titul netroufá už aktuálně hodnotit, komentovat a vyjadřovat se k němu. Asi by pomohl trvalý odkaz na skupinu knih uživatelem označených jako přečtené, ale nehodnocené, tak aby se v případě jeho zájmu mohl ke knize po opětovném přečtení snadno vracet. Jednorázová upozornění na desítky až stovky těchto titulů vnímá řada uživatelů za akt agrese, který, zvláště napoprvé vnímala velmi negativně. Já sám jsem všem těmto položkám v jediný den uložil stejné základní hodnocení, ke kterému se chci po čase a po uvážení vrátit, někde hodnocení smazat, a jinde si knihu kterou jsem zřejmě v dávné historii četl velice rád přečtu vzhledem k tomu, že si jí velice vážím, tak ji znova přečtu a pečlivě ji zhodnotím tak, abych vypovídací systém nijak nenarušoval.
Na druhé straně mne mírně mate velice složitý systém jednotlivých menu a skupin odkazů, které jsou poměrně nesystémově rozmístěny hned na několika místech každé stránky DK.

Danilla
Danilla 09.08.2017 v 23:13

Ahoj, potřebovala bych poradit, jak dat u hodnocení hvězdičky. Mam knihu v - právě čtené, přečtu knihu, dam - do prectenych a vyběhne mi ohodnotit knihu. Napíšu komentář, dám hvězdy ale při kliknutí na - vložte komentář, mi hvězdy zmizí a komentář je bez hvězd. Tak by me zajímalo, jak to udělat, aby hvězdy u komentáře zůstaly.

Koka
Koka 10.08.2017 v 08:35

Danilla - stalo se mi to podobně, jenomže naopak - když jsem k napsanému komentáři rovnou přilepila hvězdičky, tak ty se u knihy zobrazili a komentář (dlouze, pracně a promyšleně vytvářený!) zmizel. Proto od těch dob doporučuji: napište komentář, normálně jej "odpikněte" tedy zveřejněte a pak dodatečně, chvíli poté nebo kdykoliv jindy si pouze otevřete "kartu" dané knihy, třeba přečtěte jiné komentáře a u té příležitosti pouze udělte hvězdičky. Hvězdy se tak připojí k vašemu i staršímu komentáři, a je to pak kompletní.

woodward
woodward 22.09.2017 v 09:23

To co říká Koka je správně. Dodám jen že zrovna tak můžete nejdřív dát hvězdičky a až potom začít psát komentář. Jsou to prostě dvě na sobě nezávislé operace. Jednu je třeba dokončit dřív než člověk začne s druhou - na pořadí nezáleží.

chiara
chiara 14.10.2017 v 08:26

Při hodnocení přečtené knihy si dost často čtu i přidané komentáře. U jedné knihy mě vyloženě "praštilo do oka", že ačkoliv byl komentář napsán počátkem října, měl 14 palců což je tedy opravdu rarita, navíc úroveň komentáře tomu vůbec neodpovídala. Koukla jsem na profil uživatele a u třech naposledy přečtených knih to samé. Dál už jsem nepokračovala, jen mě to hodně nemile překvapilo, proč lidé podvádějí i v takovýchto zcela bezvýznamných věcech????? To napíše komentář a zaúkoluje rodinu a všechny kámošky aby jí opalcovali????

Marika Vanova
Marika Vanova 14.10.2017 v 08:39

To si spíš naberou tolik oblíbených, že si to pak vrací.

kní
kní 14.10.2017 v 08:53

Nemyslím si, že by podváděli, spíše je to prostý efekt facebook.

Koka
Koka 14.10.2017 v 11:05

chiara, těch nenasytů, pro které je počet palců za jejich všední, banální až nekompetentní komentáře cílem a měřítkem životního úspěchu, je tady několik. Rozbíralo se to v diskuzi už dávno - viz strana 10 a následujcí u tohoto vlákna:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/komentare-vs-diskuze-1542/str-10
Ale zkusme je chápat: jsou lidé, kteří nemohou žít bez inzulínu, a jsou i tací, kteří nemohou žít bez podvodně získaného virtuálního úspěchu - je pro ně také zdrojem pohonu.

Ale když jsme u toho, co tak - pane Dane - zavést novou soutěž o nejlepší komentář uplynulého týdne? (Myslím, že soutěž obálek se už vyčerpala, zdá se mi, že se jí účastní čím dál méně hlasujících a soutěžní obálky se čím dál více podobají jedna druhé.)
Třeba by nějaký moderátor nebo Vámi pověřený respektovaný uživatel nominoval v neděli 10 komentářů, a čtenáři by jim posílali své hlasy. Ten "vítězný" by pak svítil další týden na titulní stránce - jako vizitka této DK.

zlovlk
zlovlk 14.10.2017 v 14:20

Ačkoliv s tím také ideově nemám žádný větší problém, zjistil jsem v poslední době, že pro mě "sběrači palců" začínají trochu nabourávat funkčnost databáze. A to hlavně proto, že stále přibývají. Ještě před rokem jsem po seřazení komentářů podle popularity měl víceméně jistotu, že uvidím nejlepší a nejzajímavější komentáře a už z prvních několika si udělám o knize docela dobrý obrázek. Později se začalo stávat, že tu a tam se v čele ocitlo nějaké bezobsažné plácání nově vzcházejících žebříčkových hvězd. To ještě šlo. Ale dneska už musím obvykle přeskočit tak prvních pět komentářů, často velice banálních nebo nicneříkajících, abych se dostal k těm pro mě lákavějším. A i potom se ještě musím probírat; je to namáhavé a celkově mě to od čtení názorů začíná odrazovat. A jak to bude vypadat, až přejde další rok?

Skoro si říkám, zda by nebylo nakonec nejlepší mít kromě "oblíbených uživatelů" i neveřejný seznam "neoblíbených", jehož jedinou funkcí by bylo automatické umísťování komentářů neoblíbených uživatelů v "palcovém žebříčku" až úplně nakonec. Žádná cenzura - jen by prostě byly vzadu a při důkladném pročítání komentářů bych se k nim třeba dostal; ale nemusel bych se jimi prodírat při rychlém nahlédnutí.

kní
kní 14.10.2017 v 15:03

Není jednoduchým řešením nastavit si v zobrazení komentářů "od oblíbených uživatelů"?

zlovlk
zlovlk 14.10.2017 v 15:53

Určité řešení to je a možná zkusím v tomto módu nějakou dobu fungovat - díky za tip.
I tak má ale situace k optimu ještě daleko. Často je nahoře jen jeden komentář některého mého oblíbeného uživatele (nebo také třeba dva nebo vůbec žádný - asi mám málo favoritů!) a pak následují další komentáře seřazené od nejnovějších. Možná by pomohlo rozšíření oblíbenecké stáje; ještě nad tím pouvažuji.

chiara
chiara 17.10.2017 v 19:18

Koka, já to chápu, většinou to v pohodě přehlížím ale prostě tak primitivní komentář a tolik palců u toho mě tentokrát vytočilo. Měla jsem takový den blbec a tohle byla poslední kapka. Potom mě to i mrzelo, že jsem podlehla prvnímu popudu a napsala to sem, ale prostě nešlo jinak.

Zlovlk: "sběrači palců" začínají trochu nabourávat funkčnost databáze - naprosto přesně jsi vyjádřil, co mi na tom hlavně vadí

Kní: to mě dosud nenapadlo ale pak zase může uniknout výborný komentář od někoho nového, přesto díky za tip

martina.tim
martina.tim 17.10.2017 v 20:18

:D Mě nejvíc fascinovalo, když jsem u takového sběrače rozklikla kdo mu vůbec ten palec dal a podívala jsem se na ně a zjistila jsem, že oni ani tu knihu nečetli, že mají jiný vkus na knihy atd... Tak jak může někdo dát palec, když o té knize nic neví??? Když ji nečetl??? :D Nad tím se musí člověk prostě pousmát. Jakmile vidím již známého sběrače raději komentář nečtu.



Vložit příspěvek