Hádejte autory:)


soukroma
soukroma 09.07.2019 v 09:42

Světově! Mysli světově! Kdopak za války mohl točit animované filmy, které nemají konkurenci s krásnými postavičkami, s nádhernými kukadly? Kniha hledaného a film patřící už třičtvrtě století mezi 10 top světa se jmenují stejně... A jak píši, u nás známe jen dvě díla autora, samotného autora ale stěží.

Text příspěvku byl upraven 09.07.19 v 09:44

VladiKlaisner
VladiKlaisner 09.07.2019 v 10:47

Carlo Colldi - Pinocchio?

Text příspěvku byl upraven 09.07.19 v 10:48

soukroma
soukroma 09.07.2019 v 10:53

Autor proslul dvěma extrémně rozdílnými díly: deníkem děvky a roztomilým dojemným příběhem z přírody. Nacistům se kupodivu nelíbil ten druhý příběh a odsoudili knihu na hranici.
A to odsouzené dílo vydané v 20. letech se už za války dočkalo kouzelného zpracování v supersvětovém studiu, takže dočista neshořelo, nýbrž se s ním můžeme těšit dodnes.
A zatímco jméno hledaného autora zná jen málokdo, jeho titulního hrdinu díky animaci zná snad celý svět. Kniha hledaného a film patřící už třičtvrtě století mezi 10 top světa se jmenují stejně. Hlavní postava má typicky nádherná kukadla, vedle jiných kvalit :-) Film si užívají malí i velcí, bez slz se to neobejde.
A ještě zopakuji k autorovi: jeho životní trasa byla Pešť - Vídeň - Curych. (Ital ani Němec to nebyl)

mirektrubak
mirektrubak 09.07.2019 v 11:09

Toho titulního hrdinu zná celý svět, donedávna ovšem mimo mě. No fakt, byl jsem loni na takovém jakože-safari (ne, nebylo to v Africe, zdůrazňuji, abych se vyhnul podezření, že se tady vychloubám svojí zcestovalostí :-) a když kolem běžel takový malý, bíle puntíkovaný jelen, tak všichni v Jeepu zjihli a vzrušeně šeptali Bambi, Bambi! Tak jsem se poprvé dozvěděl o existenci roztomilé animované postavičky a následně pak (protože mě literární zdroje zajímají víc, než filmové adaptace) o autorovi, který ho přivedl na svět. A zjistil i tu vskutku bizarní kombinaci dvou jeho nejznámějších knih! A říkal si, že je dobře, že se mu povedlo ta dvě témata uchovat v oddělených svazcích, kdyby se mu to slilo do jednoho, tak by z toho vzniklo asi něco jako Josefina a koloušek a to by bylo ... ech ... no dobrá, tady svůj proud myšlenek zastavím a vyslovím své přesvědčení, že správná odpověď je Felix Salten, občanským jménem Siegmund Salzmann.

soukroma
soukroma 09.07.2019 v 11:54

Je to tak, děkuji za obsáhlou odpověď s osobním příběhem - ono je asi docela klidně možné, že (některých?) Disneyovek některé! naše generace byly tak nějak "ušetřeny", ale Bambi je prostě pojem.
S cestou proti času, od filmu ke knize, je třeba zmínit (jak káže wikipedie), že Amíci klidně změnili základní charakter postavy: ze srnečka na kolouška (jelínka) - prý srnci v té velké zemi nežijí (což mě tedy překvapuje ;-).

Takže máme Bambiho, díky němu poptávaného autora, a tím je Rakušan Felix Salten.

A mirektrubak nám někoho zadá :-)

tatjana1737
tatjana1737 09.07.2019 v 14:10

No vidíte, a já Bambiho nikdy neviděla... A ani Lvího krále. A ani animovanou Krásku a zvíře... jsem divná! :-)


woodward
woodward 09.07.2019 v 14:38

To si nepřipouštěj. :))
Já toho neviděl!

soukroma
soukroma 09.07.2019 v 14:41

tatjana1737: a na Tebe jsem sázela, že s třemi mrňaty to bude uhodnuto hned ...

mirektrubak
mirektrubak 09.07.2019 v 15:48

Aha, tak jsem se právě, díky tomuto vláknu, dozvěděl, že je rozdíl mezi srnečkem a kolouškem, děkuji! :-) Asi jsem přece jen měl na té základce dávat víc pozor, místo abych Monči Petkovové namáčel copy do kalamáře :-))

HÁDANKA: Budeme hledat autorku. Děvče, které – ještě mladé – zemřelo způsobem, bohužel tolik typickým pro židovský národ v minulém století. Přestože nevedla zrovna vzorový život (partnerský vztah se ženatým mužem), její pobyt na tomto světě nesl znaky svatosti – především v obětování se pro druhé v dobách nacistické okupace své země.
Nebyla vychovávána ve víře, ale duchovní cestu si nakonec sama našla, spíš křesťanskou než judaistickou (její knihy také v Česku vydalo křesťanské nakladatelství). Zůstaly po ní dvě díla: kniha dopisů a deníkové záznamy.

soukroma
soukroma 09.07.2019 v 17:28

Čekala jsem nějaké výrazně židovské jméno, a ona je to Holanďanka Etty Hillesum (Ester už je návodnější).

mirektrubak
mirektrubak 09.07.2019 v 20:12

Ano, úžasná Etty Hillesum. Stejně jako mnoho dalších lidí, kteří pro druhé dělali mnoho, měla pocit, že toho dělá vlastně málo. A stejně jako mnoho dalších lidí, kteří vynikají moudrostí, měla pocit, že její myšlenky vlastně nejsou nijak zvlášť zaznamenání-hodné.
Mám rád tenhle její výrok: „Je to vlastně náš jediný mravní úkol: zkypřit v sobě široké plochy pro setbu pokoje, pro stále větší míru pokoje, aby jej člověk mohl vyzařovat na druhé. Čím víc je pokoje v nás, tím klidnější bude i náš rozbouřený svět.“

Gratuluji ke správné odpovědi, přeji hezký večer a předávám slovo. :-)

soukroma
soukroma 09.07.2019 v 23:17

Děkuji. Jedna skvělá autorka napínavého žánru zabrousila pro nás asi překvapivě hluboko do záležitostí duchovních a napsala mj. knihu (u nás naneštěstí nevyšla) o "tvůrcově mysli". Měla sice na mysli hlavně boha, ale aplikovala úplně stejné principy na sebe jako autora a své postavy. Za války pro rozhlas napsala seriál o Ježíšovi, dokonce jí byl nabídnut čestný univerzitní titul z teologie (odmítla ho).
Nevyhýbala se žádným žánrům a překládala Božskou komedii. Dante ji ovlivnil stejně jako Chesterton.

biki
biki 09.07.2019 v 23:22

Dorothy Sayersová.

soukroma
soukroma 09.07.2019 v 23:24

ano, a odkaz na její The Mind of the Maker

biki
biki 10.07.2019 v 17:57

Když už jsem tak dlouho otálela s hádankou, tak něco lehkého:

když vidím jméno hledaného autora na obalu knih, vždy mi na mysli neodbytně vytanou halušky.

Koka
Koka 10.07.2019 v 18:12

tak to bude Bryndza (s velkým Bé) :=))

biki
biki 10.07.2019 v 18:14

Jak jinak, předávám slovo.

Koka
Koka 10.07.2019 v 18:21

Budu pokračovat v asociacích, které zde nahodila biki s tou kombinací bryndzových halušek:
Když čtu autorovo jméno, vždy mi přijdou na mysl palné zbraně.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 10.07.2019 v 19:55

Puškin?

bamba
bamba 10.07.2019 v 20:37

Churchill - ale v tomto prípade sú pomalé a ťažkopádne.

Koka
Koka 11.07.2019 v 09:23

Promiňte, zaspala jsem odpovědi :=)

VladiKleisner to trefila: V případě A. S. Puškina sehrály palné zbraně velikou roli v jeho:
- příjmení (Puškin),
- životě (byl potomkem vojenských důstojníků),
- tvorbě (vzpomeňme alespoň slavný souboj Lenského s Oněginem, ale časté jsou i další "palební" scény v jeho díle)
- i smrti (ach, ty šílené souboje o čest !).

tatjana1737
tatjana1737 11.07.2019 v 14:39

Až po odkrytí správné odpovědi se musím usmívat, jak to bylo jednoduché. A ta vysvětlení se mi moc líbí.

Koka
Koka 11.07.2019 v 19:32

tatjana1737, děkuji za kompliment a volám VladiKlaisner k dalšímu zadání.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 11.07.2019 v 20:14

Jejej, netušila jsem že to bylo až tak snadné až jsem zapomněla se podívat na odezvu zadavatele. Dejte mi chvilku, něco vymyslím.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 12.07.2019 v 06:45

...a budeme pokračovat ve stejném duchu:
Při vyslovení autorova jména si vzpomenu na posezení v krčme na Slovensku za časů dávno minulých.



Vložit příspěvek