Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


bamba
bamba 30.05.2019 v 16:13

Hun môže auřadovať.

Hun
Hun 30.05.2019 v 19:56

Děkuji velice, jsem z oboru, tak jsem rád, že jsem si to nenechal vyfouknout. Jinak pro zajímavost: Ten zápis "auřad", "kaule" a podobně neznamená, že jsme to tak v 19. stol. vyslovovali. Jen se tehdy ještě držel zvyk zapisovat dvojhlásku "ou" jako "au". Ale to sem nepatří, jdu něco vymyslet...

Hun
Hun 30.05.2019 v 23:07

Ještě jsem byl upozorněn, že jsem ignoroval dotaz na jazykovou autoritu angličtiny. Takže ještě jedna vsuvka: Pokud je mi známo, angličtina žádného oficiálního regulátora nemá. Jednotlivé slovníky a příručky si prostě konkurují a každá do nějaké míry odráží postoje daného kolektivu autorů... Angličtina si to může dovolit, protože její pravopis už se před staletími beztak totálně vzdálil skutečné výslovnosti (a to v důsledku Velkého samohláskového posouvání, na nějž anglický pravopis prostě nereflektoval, a také v důsledku zmatku v pravopise způsobeného přílivem francouzských slovíček v pozdním středověku). Tudíž není třeba, aby nějaký ústav tak jako u nás např. kodifikoval změnu ve výslovnosti a podle ní upravil oficiální pravopis. Protože ta výslovnost stejně dávno není na pravopis navázaná.
Více např. zde: https://proofreading.cz/historie-anglictiny-3-dil-chaoticky-pravopis/

soukroma
soukroma 30.05.2019 v 23:39

Díky za vhled do (ne)autoritářského (i když...?) anglického pravopisu. A co gramatika, ta má nějakého správce?

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 31.05.2019 v 00:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hun
Hun 31.05.2019 v 01:53

Gramatická pravidla se co vím řeší tak, že každá velká korporace má svůj vlastní Standards Manual, kde si je sama upřesňuje. A všechny texty té společnosti se tím pak řídí.

V angličtině bude určitě mnohem víc fakultativních věcí než v češtině.


Hun
Hun 31.05.2019 v 02:21

Tak a teď už konečně hádanka:

Hledáme dva slavné autory, krajany z malé evropské země. Oni ale v dospělosti ve své vlasti moc nepobyli. Setkali se spolu ve velké evropské metropoli daleko od domova, v zemi, kde oba strávili velkou část života. Jeden z nich se tam za druhé světové zapojil do odboje.

A ještě dodám, že oba autoři dost experimentovali s formou.

Koka
Koka 31.05.2019 v 08:30

Tipuji: Tristan Tzara a Eugene Ionesco

bamba
bamba 31.05.2019 v 09:38

ešte k tomu anglickému pravopisu
Za vlády Jindřicha V. (1413–1422) byl pro úřední účely z londýnského dialektu vytvořen tzv. kancelářský standard (Chancery Standard), který je základem moderního anglického spisovného jazyka včetně pravopisu. /wiki/

Hun
Hun 31.05.2019 v 10:21

bamba: Na informace z Wikipedie pozor, bývají tam hrozné nesmysly. Pokud já vím, současné pravopisné zvyklosti v angličtině jsou dílem tiskaře Williama Caxtona (tak je to aspoň ve skriptech, která jsem četl já). Od té doby došlo ještě k dalším změnám, spíše kosmetickým, ale od 18. století už je pravopis prakticky neměnný.

Koka: Město správně, autoři špatně. :-) Miřte mezi mnohem slavnější jména...

Text příspěvku byl upraven 31.05.19 v 10:22

Koka
Koka 31.05.2019 v 11:35

Hun - pro mne kategorie "slavná" a "více slavná" jména nejsou moc vodítkem ani nápovědou, u mne se totiž proslavili zcela jiní autoři, než u většiny populace :=))
Ale zkusím tedy tuto dvojku: J. Joyce a S. Beckett

Hun
Hun 31.05.2019 v 11:50

Tak teď už je to ono, dva irští světoběžníci. Tím odbojářem byl Beckett.

Podává Koka.

Koka
Koka 31.05.2019 v 11:58

A teď od odboje k hrám: hledáme autora, jehož nejen literární, ale i výtvarné a scénické aktivity mají výrazně hravý charakter. Nelze se ani divit, má to v rodině: už jeho maminka byla jednou z nejslavnějších tvůrkyň našich hraček.

tatjana1737
tatjana1737 31.05.2019 v 13:15

Napadl mne Vojtěch Kubašta, ale o jeho mamince nic nevím. A slepou stopou se zdají být i Jiří Trnka či Josef Skupa?

Koka
Koka 31.05.2019 v 13:50

Hledaný autor je výrazně mladší generace, než ti, které tatjana1737 zmiňuje. S nimi se mohla setkat leda tak jeho maminka. Každopádně tatjana uhodla národnost autora.
Jedna z jeho zdejších knih je přímo inspirovaná tvorbou jeho maminky, ale zas nechci moc "nafukovat" ty zmínky o jeho mámě, i když ta kontinuita náhledu světa a jeho hravého, vzdušného uchopení je tam zřetelná (i přes velmi kovově znějící jméno)
(= to je nápověda :=)))

Ulriška
Ulriška 31.05.2019 v 14:26

Petr Nikl

Koka
Koka 31.05.2019 v 14:47

Ulriška si ráda hraje, nebo si pamatuje nafukovací hračky našeho dětství?
Ano, je to tak - Petr Nikl a spolu s ním zmíněna jeho maminka paní L. Niklová, designérka úžasných celosvětově originálních hraček.

Ulriška
Ulriška 31.05.2019 v 15:01

Kdo si hraje, nezlobí, toho se Ulriška drží. :-)

Hledáme pár. Ti si spolu "hráli" rádi. A ani jeden netrval na tom, že se do jejich "hraní" nemůže připlést někdo další. Jejich vztah byl nekonvenční. Ona je spojována s emancipačními snahami žen a feminismem. On je považován za čelního představitele filosofického a uměleckého směru.

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 17:07

Co takhle dvojka Simone-Lucie-Ernestine-Marie Bertrand de Beauvoir (plné jméno jsem si nemohla nechat pro sebe) a Jean-Paul Sartre (ten jmen víc asi nedostal)?

Ulriška
Ulriška 31.05.2019 v 17:20

Přesně oni.

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 18:08

Hledáme pro změnu také dva autory, kteří ale rozhodně nebyli pár. Vzešli z podobného nadšení pro komunismus, ale zatímco jeden si jel ověřit, kam to vede, a napsal o tom knihu, druhý nikam nejel, ničemu zveřejněnému neuvěřil a napsal rovnou filipiku.

woodward
woodward 31.05.2019 v 18:14

Napadá mě nesourodá dvojka André Gide a S.K.Neumann

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 18:18

a to je správně - jeden dostal Nobelovku, druhý se - už předem - pomstil a napsal Anti-Gide neboli Optimismus bez pověr a ilusí ;-)

soukroma
soukroma 01.06.2019 v 10:42

a woodward zadává

woodward
woodward 01.06.2019 v 11:20

nojo, už jsem tady.

Hledá se autor, který v úvodu k jednomu z mnoha svých románů napsal:

Bude se v něm vyprávět o důvtipné pošetilosti, zchytralé hlouposti a přejemnělé zkaženosti jedné zanikající společnosti. Setkáte se v něm s roztomilými ženami a s oslňujícími, lehkovážnými muži, najdete zde duchaplnost spojenou se srdci prázdnými a překypující srdce spojená s prázdnýma rukama, setkáte se zde
s jedním velikým mužem uprostřed hlupáků, najdete zde divadlo a politiku, nepřátelství a chlípnost a přátelství a milkování a obchod a lásku a věčnou jednostejnost ve věčně proměnlivém dění.
Najdete v této knize i muže věřící v možnost ustavičně lepšího poznávání zákonů vývoje a v možnost přizpůsobit se těmto zákonům a budovat tak svět stále oduševnělejší. Dále pak vypráví tento román o zápase mužů a idejí, jenž se odehrává kolem hospodářské revoluce.
Tato kniha nezapomíná ani na líčení lidské zaslepenosti tváří v tvář pokračujícímu vývoji dějin a neporušitelnou, leč jen málokterými pochopenou vzájemnou spojitost všech se všemi a na víru v pozvolný, avšak bezpečný pokrok lidského rozumu mezi dobou ledovou, která minula, a tou, která
nadchází.



Vložit příspěvek