Hádejte autory:)


Lenka27
Lenka27 16.08.2018 v 07:47

Ačkoli už se ho nezeptáme, zajímalo by mě, zda se cítil více spisovatelem, či pedagogem.

soukroma
soukroma 16.08.2018 v 08:18

Pedagogem každým coulem, právě i prostřednictvím svých literárních děl, byl Jan Amos Komenský.

Lenka27
Lenka27 16.08.2018 v 08:59

Ne, ten to nebyl, ten se právě realizoval prostřednictvím svých literárních děl. Hledaný je "pan spisovatel", ale otázka vzdělání současného lidu ho rozhodně nenechávala chladným. Nepřemýšlel, ale i konal.

woodward
woodward 16.08.2018 v 09:01

Tolstoj?

Ale Komenskýho bych nezavrhoval, když si vezmeš, jak ty kluky odnaučil vyřezávat do lavic ty obrazce... ;-p

VladiKlaisner
VladiKlaisner 16.08.2018 v 09:11

Když ne Komenský, tak mě napadá Alois Jirásek nebo Jaroslav Vrchlický.

Lenka27
Lenka27 16.08.2018 v 10:35

Woodward má pravdu, Tolstoj sepsal i učebnici azbuky, založil školu tuším v Jasnej Polaně. Jinak Komenský - obrazce fajn, ale škola hrou - mít ho někdy po ruce asi by skončil jako Hus :-).


woodward
woodward 16.08.2018 v 11:03

Příběhů s krimi-tématikou je víc než hvězd v mléčné dráze. Schválně, jestli uhádnete, kdo napsal tohle:

… komisař Fusek se podobal přetopenému kotli a měl velmi intensivní pocit, že v nejbližším okamžiku vztekem praskne. K tomu ovšem nedošlo dík skutečnosti, že parní kotel má pojistný ventil a v každém muži dřímá smysl pro humor. V kritických okamžicích funguje obojí zařízení přibližně stejně.
Vypadá to asi takto: spěcháte na nádraží a cestou zmoknete. Jste rozmrzen. Pochopitelně. V polovině cesty vám praskne tkanička v botě. To vás rozzlobí. Pochopitelně. Nakonec vám vlak ujede. Nepochopitelně. Podle vašich hodinek měl odjet až za pět minut.
Máte pocit, že svět je řízen naprosto neodpovědným způsobem a netečné tváře nádražního personálu vás pobuřují. Připadáte si jako
dynamitová nálož a v duchu si myslíte, že byste teď nikomu neradil, aby si s vámi něco začínal.
Vtom se na vás oboří neznámá stará dáma, a považujíc vás za úředníka drah, arogantně vám vynadá za to, že automat na peronní lístky nefunguje. Vlna zadrženého vzteku vám stoupne až k hrdlu, pak se to ve vás nějak zlomí, sednete si na kufr a dáte se do smíchu.
Komisař Fusek se chvíli nechápavě díval na rozzlobeného černocha a pak celý smíchem přímo zavyl. Smál se dlouho a bouřlivě. Celý se v křesle jaksi sesul a dal si sprchou smíchu odplavovat z duše nastřádaný vztek. Černoch ho chvíli pátravě pozoroval, pak se zašklebil, zvrátil hlavu nazad a připojil svůj dunivý smích k smíchu komisařovu.
Malý mužík s křiklavou kravatou zřejmě neshledával v situaci vůbec nic komického. Pobouřeně sebou cloumal a snažil se vyprostit své pravé zápěstí z mohutné pracky smějícího se černocha. Když se mu to konečně podařilo, přistoupil blíže ke komisařovu stolu a řekl s typicky krátkou ostravskou výslovností:
"Dovolte, abych se představil. Jsem soukromy detektiv Vrana a žadam, aby me sděleni bylo brano važně. Tento muž se mi stal napadny tim, že kupoval prostředek proti piham. Taži se vas: nač potřebuje černoch prostředek proti piham? To se vas taži ja, soukromy detektiv Vrana."

Hun
Hun 16.08.2018 v 11:13

Ten styl, hlavně v první polovině, mi přijde jako typickej Jirotka. Ale ten výňatek si nevybavuju, tak je to spíš odhad.

woodward
woodward 16.08.2018 v 11:16

Velmi dobrej odhad. Je to Jirotka - Muž se psem. Te černoch toho Vránu přivlíknul na komisařství, protože si chtěl postěžovat, že o něm ten chlap tvrdí, že on je Jiří Teston.

Hun
Hun 16.08.2018 v 11:29

No vidíš, já Muže se psem četl relativně nedávno (asi před 4 lety), ale tuhle pasáž ani jména zúčastněných si nevybavuju. Jak je tohle možný?

woodward
woodward 16.08.2018 v 11:52

Ono tam těch historek o tom, co se kde přihodilo, když policie celé Evropy pátrala po Testonovi, je přehršel - a všechno vlastně na začátku, než se vlastní příběh pořádně rozběhne.

Hun
Hun 16.08.2018 v 23:29

No jo, nedá se to všechno pamatovat...

Takže: I stará dobrá Anglie měla svého Erbena, tj. sběratele lidových písní. Na rozdíl od našeho Káji Jardy ale také sám hudbu skládal, a to vydatně. Navíc působil skoro o sto let později. Koho hledáme?

Lenka27
Lenka27 17.08.2018 v 04:48

Napadl mě jenom dokument Kena Russela Ralph Vaughan Williams (sbíral, skládal, ale o tom, že by kromě dopisů něco napsal, nevím). Taková střelba naslepo.

Hun
Hun 17.08.2018 v 10:28

Výborně, měl jsem na mysli R. V. Williamse.

Lenka27 zadává...

Lenka27
Lenka27 18.08.2018 v 09:25

Hledám dalšího milovníka pohádek a lidové slovesnosti. Úspěch mu přinesly básně, později se vydal jiným směrem a velmi úspěšně.

Lenka27
Lenka27 18.08.2018 v 15:55

Autor je považován za jednoho ze zakladatelů historického žánru.

Ulriška
Ulriška 18.08.2018 v 16:17

Walter Scott

Lenka27
Lenka27 18.08.2018 v 18:28

Ano, je to on. Zrovna dneska se mi vybavily scény z knihy Ivanhoe, a to už je drahně let, co jsem četla. Předávám.

Ulriška
Ulriška 18.08.2018 v 20:20

Který humorista je expert na Jane Austenovou?

bamba
bamba 18.08.2018 v 21:58

G B Shaw možno? Ale je možné že sa väčšmi venoval anglickému pravopisu.

Text příspěvku byl upraven 18.08.18 v 22:00

Ulriška
Ulriška 19.08.2018 v 09:34

Tak ten to není.
Hledaný má zcela totožné jméno s již zesnulým hercem.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 19.08.2018 v 10:44

David Lodge?

Ulriška
Ulriška 19.08.2018 v 11:01

Tak ten to je.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 19.08.2018 v 11:14

Hledáme spisovatele, který se stal populárním především v meziválečném období, kdy vyšly jeho knihy ve více než 90 mil výtisků a na jeho autogramiádu v luxusním newyorském hotelu se stála několika hodinová fronta. Dnes už zůstává téměř zapomenut.

soukroma
soukroma 19.08.2018 v 12:24

Asi ho mám: Maurice Dekobra? Ale pokud mám, tak určitě neznám. To jsou pády do zapomnění.



Vložit příspěvek