Filosofování pod starým mohutným dubem


PanPredseda
PanPredseda 19.06.2022 v 10:32

Lenko, čtu povídky, povídka je můj nejoblíbenější literární útvar. Splňuje totiž to, co Edgar Allan Poe definoval ve své Filozofii básnické skladby - jednotnost dojmu. Poe sice psal o básni (svém Havranovi) a dodnes není zcela jisté, zda Havrana složil až dupinovsky promyšleně, nebo je Filozofie básnické skladby částečně mystifikací, v kterých si Poe liboval, ale pro povídky (a nejen jeho) to platí také. Přečtení na jeden zátah, jedno posezení s knihou.
Přiznám se, že od Kinga jsem zatím četl jen povídky (sbírka Noční směna), stejně to mám i u Pratchetta (sbírka Divadlo krutosti).
Povedená povídka je pro mne vrcholem literárního umění autora.
Nepovedená povídka... ta stojí za starou bačkoru. Setkal jsem se s přístupem "ne, ne, žádné domýšlení" i u povídky. :-(
Díky antologii Hlas Krve jsem objevil Henryho Kuttnera, který je u nás sehnatelný a přečetl si i další jeho peckovní povídky.

alekis
alekis 19.06.2022 v 11:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.06.2022 v 12:54

Jo, mmch, stále ke knihám, po opětovném kolečku opakování filmového Oddělení Q (včera Složka 64), bude mít premiéru Marco. Já jsem ráda, protože tenhle díl u nás v kině nedávali. Takže příští sobotu všichni u telky na Dvojce! Nebo zpětně ;) dávají opět kolem desáté začátek.

https://www.databazeknih.cz/knihy/pripady-oddeleni-q-marco-207124

Jsem zvědavá, snad to jiné obsazení zvládnu. Možná pod podmínkou pokračování, abych si zvykla ;)

Text příspěvku byl upraven 19.06.22 v 12:56

keri.H
keri.H 19.06.2022 v 14:37

Eicherik: Jela jsem po delší době metrem a musím říct, že v hlavě jsem měla knihu 101 minut a přemýšlela nad tím vším. :D

keri.H
keri.H 19.06.2022 v 14:41

denib: Jsem zvědavá, co řekneš na Pacienta. Mě se knihy od Palmera líbí a tahle byla taky dobrá. :)

Eicherik
Eicherik 19.06.2022 v 14:47

keri.H: Určitě se do ní pustím, ale vidím to až po létě. :-)


denib
denib 19.06.2022 v 14:55

keri.H: Zatím se mi to celkem líbí. Ještě jsem od něj nic nečetla. Resp. nemám od něj nic v přečtených, ale jméno znám. Skoro si říkám, jestli jsem třeba něco nečetla někdy dávno, ještě před DK a pak na to nezapomněla...

Marika Vanova
Marika Vanova 19.06.2022 v 15:39

Lenka.Vílka - povídky moc často nečtu, proč vlastně? Asi mám radši jeden román, jeden příběh. Mám problém, že čekám v knize povídek, že něco půjde a něco ne a tak nějak to úplně nemusím.
K těm sériím - když to navazuje, tak je čtu ráda od začátku, chronologicky. Třeba D. Dán mi v tom dělá hokej a tak to čtu jinak, než to píše a vydává. Když to vlastně nesouvisí, mohu přeskakovat - př. Útěky od J. Caplin.

Marika Vanova
Marika Vanova 19.06.2022 v 15:41

R.E.M. - Svět knihy - takže to si chce dát pár dní volno a tradá do něj, hmm, tak třeba mi to někdy taky vyjde.

keri.H
keri.H 19.06.2022 v 18:46

Lenka.Vílka: Nějak hodně povídek jsem nepřečetla, ale nevadí mi si je přečíst. Uvítala jsem je v době, kdy bylo méně času a já chtěla jen něco kratšího. :)
Co se týká sérií, tak třeba u detektivek čtu na přeskáčku. Ale u 87. revíru byly i vztahy detektivů a pak bylo zajímavý, že jsem četla o dětech, které byly starší a potom jak se narodily. :D Ale už to pak neřeším.

Text příspěvku byl upraven 19.06.22 v 18:49

Eicherik
Eicherik 19.06.2022 v 18:53

Povídky mám hodně rád. Zrovna dnes jsem jednu povídkovou knížku dočetl. Koukal jsem se do statistiky a mám k dnešnímu dni ohodnoceno 1187 povídek. :-)

denib
denib 20.06.2022 v 06:43

keri.H: Tak jsem dočetla Palmera. Nebyl špatný, ale taky mě nijak extra nenadchnul. Od začátku bylo jasné, co se v knížce stane. Předvídatelné a zároveň nepravděpodobné a nedotažené.

Naias
Naias 20.06.2022 v 07:32

Práve som sa naučila nové slovo - flibbertigibbet, čo znamená treperenda. Neviem, v ktorom jazyku to znie lepšie. :D

Marika Vanova
Marika Vanova 21.06.2022 v 11:16

V 11,14 právě začalo léto, jupí

Marika Vanova
Marika Vanova 22.06.2022 v 08:27

Přečetla jsem si první díl Bridgertonovi - Vévoda a já, bylo to fajn, oddychovka i jsem se zasmála. Tak jsem si řekla, že se podívám na ten seriál. Pustila jsem to a byla jsem pěkně vytočená. Podle knihy je tam toho dost málo. A proč tam dali spoustu postav, které docela hrály podstatné věci, ale v knize vůbec nejsou? A proč (nemám nic proti barvě kůže) dají do role vévody, hrabat, hraběnek černochy? Copak v roce 1813 byl nějaký anglický vévoda neangličan? V té době to byly nanejvýš sluhové. Proti rasám všeho druhu nic nemám, ale proti historickým nesmyslům ano. Já vím, že tahle kniha je vlastně taková pohádka, ale stejně. Nakonec jsem si zvykla a není to špatný seriál, když se odpoutáte od knihy. Teď se do mě asi někdo pustí, ale klidně, za svým názorem si stojím, mám mlčet, když se mi to nelíbí, ale teď se to "nenosí" se ozvat k tomuhle?

Text příspěvku byl upraven 22.06.22 v 08:30

alekis
alekis 22.06.2022 v 13:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marika Vanova
Marika Vanova 22.06.2022 v 14:28

alekis - svět se zbláznil, nezdá se ti?

alekis
alekis 22.06.2022 v 14:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

AdmiralPata
AdmiralPata 22.06.2022 v 21:15

To nebyl jen dotaz, ale určité skupiny tu hru cíleně bojkotovali a některé weby ji myslím dokonce odmítli recenzovat z mnoha důvodů. Jedním z nich bylo například urážlivé vykreslení Kumánských nájezdníků jen jako surovců apod...

U Bridgertonových je to myslím vysvětleno tak,že se jedná o alternativní realitu a ne o historický seriál. Nejsem si ale stoprocentně jistý, měl jsem seriál puštěný jen jako zvukovou kulisu k modelaření a pamatuju si z něj jen útržky.

Je ale zajímavé, že tyto problémy se většinou řeší jen u filmů, seriálů, her ale kolem knih jsem se s tím ještě nesetkal (snad jen v kauze kolem Rowlingové). A nebo jen nečtu ty správné knihy

Eicherik
Eicherik 23.06.2022 v 21:49

Jak vypadala Praha za Rudolfa II.: Strašlivá špína, zápach a vepři na ulici
(Dotyk)

A já mám tu rudolfinskou Prahu v literatuře tak rád. :-D

Eicherik
Eicherik 24.06.2022 v 09:34

Přinesl jsem si z knihovny Ženu v Orient expresu. Tady očekávám vysokou čistotu, vůni drahých parfémů, vzornou obsluhu a movité cestující. :-D
A hlavně rytmický zvuk kolejnic a vůni pražců. :-)

Text příspěvku byl upraven 24.06.22 v 09:36

keri.H
keri.H 24.06.2022 v 09:43

Eicherik: Pak napiš, jak se ti kniha líbí. Taky nad ní uvažuju. :)

keri.H
keri.H 24.06.2022 v 09:48

Protože je víkend, zajímá mě, kde budete trávit čas?

Mě pohltila kniha Muže z chatrče a pohybuju se v Praze a v Ústí. :)

Eicherik
Eicherik 24.06.2022 v 09:50

keri.H: Určitě napíšu. :-)

Tak mě tak napadá. Existují relaxační cédéčka. Kvákající žáby, zpívající delfíni..... Jestli taky existuje cédéčko se zvukem jedoucího vlaku? To by potom byla iluze dokonalá. :-)

encyklopedie
encyklopedie 24.06.2022 v 09:56

Eicherik
https://www.youtube.com/watch?v=BgFKbd1slAU

...jde stáhnout jenom zvuk

Text příspěvku byl upraven 24.06.22 v 09:56



Vložit příspěvek