Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 25.08.2016 v 20:12

Dnes mě nejvíc potěšilo sloní mládě v pražské zoo, zjištění, že socha Radegasta tamtéž není kopie, nýbrž druhý originál a točená kofola. :-)

Eicherik
Eicherik 25.08.2016 v 20:54

S pravdou je to někdy těžké, protože se někdy těžko pozná co je a co pravda není. Důležité je, pokud člověk zjistí, že to o čem si myslel, že je pravda a ono se to ukáže jako nepravda, aby tu pravdu uznal a sám sobě si nelhal a onu nepravdu dál nerozšiřoval.

woodward
woodward 25.08.2016 v 21:01

s pravdou je to vždycky těžké. je totiž jenom jedna, těžko se hledá a v dnešní době si lidi usnadňujou život tím, že názoru říkají pravda a předstírají, že jich může být spousta - každej může mít tu svoji. což je nesmysl.

simviki
simviki 26.08.2016 v 05:46

všichni tady skloňují slovo pravda, tak si dovolím přidat odkaz taky na jednu oblíbenou písničku přímo k tématu https://www.youtube.com/watch?v=6nMKhuN-Htw

Ellbereth
Ellbereth 26.08.2016 v 07:21

Úplně se nemůžu ztotožnit s tím, že pravda je jen jedna. Jasné....pokud se řekne, že jablko je červené a ono je červené, tak je to jedna pravda. Pokud je pravda ověřitelná a měřitelná, je pravděpodobně jen jedna. Ale pokud se budeme bavit například zrovna o politice nebo o víře, tak pravda v podstatě vyplývá z přesvědčení lidí. Svým způsobem jsou to lidé, kdo tuhle pravdu tvoří a jsou třeba i schopni za svou pravdu umírat, byť by bylo vhodnější ji nazvat názorem. Za názor by asi člověk ochotný umírat nebyl, za pravdu je to už věc jiná. Navíc jak si člověk může ověřit, že jiný člověk říká něco "pravdivého" o svém jednání a úmyslech a přitom skutečnou pravdu tají. Je to opravdu těžké, ale spíše se ztotožňuji s názorem Eicherika, že pravda je důležitá hlavně pro nás samotné a naše srdce, protože lhát sám sobě je asi to nejhorší, co můžeme udělat. Takže ano, pátrat po skutečné pravdě, být otevřený, vyslechnout si názory jiných, ale v některých ohledech nikdy není jistota, že jsem se dopátrali :-)
Doufám, že to dává smysl hehe :-D Takže lovu na pravdu zdar :-D
Jinak dneska je zase nádherný den :-D bude opalovačka, těším se :-D A včera jsem byla u kadeřnice, tak mám radost, že mám zase krásné vlásky juch :-D

simviki
simviki 26.08.2016 v 07:28

Ellbereth krásně napsané :-)

Jinak dnes mě potěšilo, že se mi podařilo v práci i přes nezájem a lhostejnost těch kompetentních prosadit, aby dva študáci, kteří na rozdíl od ostatních brigádníků opravdu pracují a neschovávají se za automatem na kafe, v kuřárně nebo na záchodě :-), dostali pro ně mnohem výhodnější pracovní smlouvu. A taky brzy ráno krásný "orion" na obloze plné hvězd.. a teď zas slunce na blankytné modři :-)

Text příspěvku byl upraven 26.08.16 v 07:28


R.E.M.
R.E.M. 26.08.2016 v 07:46

Ellbereth: Něco podobného jsem chtěla napsat. Tak už nemusím. Nebudu se opakovat.

woodward
woodward 26.08.2016 v 08:39

ellbereth napsala: "Ale pokud se budeme bavit například zrovna o politice nebo o víře, tak pravda v podstatě vyplývá z přesvědčení lidí."

Jenomže pokud se bavíme o politice nebo víře, na pravdu nedosáhneme nikdy, protože je řeč jenom o cestách k ní. Důležité nejsou doktríny ale skutky. Přivedla-li upřímná víra tohoto člověka k dobrotě a k poznání, že láska k bližnímu je nejenom programem či doktrínou, ale i skutečnou "prevencí" problémů a malérů ve vztazích mezi lidmi a v konečném důsledku cestou k lepšímu životu pro něj i jeho okolí, dospěl k pravdě. Pokud si jiný člověk nasazuje masku ctihodnosti, jejíž součástí je i na odiv stavěná zbožnost, jde jen o klamnou dekoraci a k pravdě nedojde nikdy, protože žádnou víru nemá. Na vině není náboženství, ale ten dotyčný jedinec.
V politice se pravda nejspíš ani najít nedá, protože každý politik se staví do pozice "šampiona" svých stoupenců - ať už ti stoupenci jsou definováni jakkoliv - a odpůrce těch ostatních, kteří by ho chtěli z jeho pozice vyšťouchnout. Jenže svět není postaven podle linií partajních usnesení, takže politické doktríny a žvanění politiků obecně vždycky nutně obsahují vysoké procento lží.
Politické přesvědčení je výraz přinejmenším ošidný, protože navozuje zdání jakési trvanlivosti ve stylu: "svět je takový a já si o tom myslím toto". jenže svět je pestrý, nekonečně proměnlivý a lidi nejsou "substrát" ale obrovská množina subjektů, z nichž každý je jedinečný. S jistým nadhledem a časovým odstupem se lze dobrat pravdy o příčinách, důsledcích a "kvalitách" politických kroků učiněných v minulosti. Ale jinou pravdu v politice nalézt nejde.

Ellbereth
Ellbereth 26.08.2016 v 08:57

simviki, R.E.M.: děkuji za pochopení

woodward: Souhlasím a v podstatě říkáme jedno a totéž :-) Jen to možná nazýváme jinými slovy. Jde prostě o to, že slovo pravda je zneužíváno a používáno tam, kde se v podstatě vůbec nehodí. A hlupáci pravidelně skáčou na špek :-D Pro mě nejtrefnější přirovnání bylo asi v knize pana Prattcheta Malí Bohové....bůh je tak velký, kolik má věřících :-) vtipná, okouzlující a parodizující kniha.

Je pátek, venku krásně, takže nějaké méně duchaplné téma?

Text příspěvku byl upraven 26.08.16 v 09:13

Ellbereth
Ellbereth 26.08.2016 v 09:36

Takže koukám, jednodušší debata prostě nebude a nebude :-D

Pro začátek...kosovi a motýlovi je úplně šumák, jestli je jablko červené nebo zelené....hlavně, že chutná a udrží ho při životě. To my lidé jsme šťouralové a často nevidíme jednoduchost života, byť ji máme přímo pod nosem.

Pracuji bohužel i s kriminálníky a oni se musí obhájit sami před sebou, protože by jim jinak hráblo. Nemohou si přiznat, že co dělají je zlé, protože pak už by jim nezbylo nic. A dokud si to nepřiznají, nikdy z toho nevede cesta ven. To by ovšem dokázal jen velmi duševně silný člověk, jenže ten by se zase nesnížil k ničemu takovému. Nepřeji těmto lumpům nic zlého, jen jim přeji, aby dostali svědomí, rozum a pochopili, co činí.

Náboženství nejsou omyly. Za omyly opět stojí pouze lidé, kteří využívají nevzdělanost a poddajnost lidí k manipulaci s nimi. Pro mě osobně je takovým příkladem římsko-katolická církev. Káží vodu, ale pijí víno. Víra sama o sobě špatná není. Člověk v ní může najít útěchu i morální sílu, samozřejmě vždy za předpokladu, že svojí vírou nebude ubližovat druhému a vždy druhého bude respektovat, byť by se mu nelíbil sebevíc. A pokud bychom dospěli k tak vysokému duševnímu vývoji, že bychom dokázali žít jen v míru, respektovali bychom vše živé na zemi a skutečně si uvědomovali sebe sama a naši Zem, nebylo by zapotřebí žádných zas..aných politiků, protože jsou to velmi často oni, kdo zde vytváří nesváry, protože je pokouší mamon. Zatím je toto vše bohužel utopie.
Poznání je v nás samotných, ne v okolním světě. Změňme sebe sami k lepšímu a to dobré na sebe nenechá dlouho čekat.
A mějte si mě klidně za blázna :-D blázni jsou totiž šťastní lidé :-D

Text příspěvku byl upraven 26.08.16 v 09:37

woodward
woodward 26.08.2016 v 09:41

Ellbereth: Jo, krásně. Právě jsem se vrátil z nákupu zásob, žaluzie jsem preventivně spustil už večer a teď tady budu čekat, až to vedro přejde.
Jasně že říkáme v podstatě totéž. Já jsem jenom chtěl upozornit na to, že nic takového jako "každý má svou pravdu" ve skutečnosti neexistuje. Úcta k názorům jiných? Jistě, ale jenom potud, pokud ty názory nekolidujou s tím co sám VÍM. Protože když něco vím - poznal jsem to a lze to doložit - není to názor. Bohužel, dneska se jaksi stalo módou tvrdit, že právo na názor má i ten, kdo tvrdí věci, o kterých spousta lidí VÍ, že jsou to blbosti. A na druhou stranu je spousta takových, co tvrdí, že něco VĚDÍ, jenže vzápětí prohlašujou, že je to jejich PŘESVĚDČENÍ. V takových případech zastávám názor, že názory podobných kecálků si žádnou úctu nezasloužej.

Text příspěvku byl upraven 26.08.16 v 09:42

Ellbereth
Ellbereth 26.08.2016 v 09:47

woodward: ale jojo je krásně :-D sluníčko je energie a kolik takových krásných dnů si tady u nás člověk užije? Moje pravda je, že slunce miluju :-D hihi provokuju :-D Jinak souhlas, v podstatě to cítím úplně stejně. Je to dost podobné tomu, když se řekne, že by člověk měl ctít moudrost starších, jenže co když se ten starší projeví v názorech jako ještě větší hlupák než postpubertální mladé tele :-) a navíc toho staršího máte v rodině. To je pak jako moooooc srandy :-D lepší pak odejít a neřešit nic.

woodward
woodward 26.08.2016 v 10:11

Stáří s tím nemá co dělat. Werich říkal, že každej starej blbec byl kdysi mladej blbec. Jedinej rozdíl je v tom, že ti mladí z toho někdy vyrostou.

Eicherik
Eicherik 26.08.2016 v 10:24

Ten samý Werich co podepsal antichartu?

Ellbereth
Ellbereth 26.08.2016 v 10:39

Binysek: Ale ano...kos asi motýl nebudou filozofovat nad tím, zda je jablko červené nebo zelené :-D je to pro ně ta správná barva, která pro ně znamená život. To jsem tím myslela.
Víte, na můj vkus jste příliš zaměřená na hmotu a jen na to, co vidíte. Vaše věc :-) A co jsem si všimla, tak si v diskuzích svoje "pravdy" dost tvrdě prosazujete a pokud má někdo jiný názor, tak je hned hlupákem a nic nechápe. Dovolím si se do debat s vámi již nepouštět. Děkuji za pochopení a přeji hezky den :-)

woodward
woodward 26.08.2016 v 10:49

O Elbereth! Gilthoniel! Velmi přesně odhadnuto a vyjádřeno! :D

MarkétaLore
MarkétaLore 26.08.2016 v 11:30

Kdyby tu byla kní, tak už děkuje a tleská, i když nejsem si uplně jistá komu. někdo by se asi našel.

Eicherik
Eicherik 26.08.2016 v 17:29

Chtělo by to nějaké téma na odlehčení.

Dnes mě potěšilo, že vyšlo album mé oblíbené kolumbijské kapely. :-)

Ellbereth
Ellbereth 26.08.2016 v 18:20

Jaký? :-D
Mě dneska potěšilo koupání s mamčou, tohle je léto podle mého gusta :-)

Eicherik
Eicherik 26.08.2016 v 18:21

Jaký téma nebo jaký kapely? :-D

Ellbereth
Ellbereth 26.08.2016 v 18:24

Kapela :-) to už odlehčení je, ne?

Eicherik
Eicherik 26.08.2016 v 18:26

No nevím, nevím. :-D
INQUISITION
https://www.youtube.com/watch?v=UGdbsGFrvbY

Eicherik
Eicherik 26.08.2016 v 18:40

Jelikož mě odlehčující téma nenapadlo tak tu mám téma opačné. Jsou tu tábory lidí, kterým se nelíbí některá vlákna. Obávám se, že i toto vlákno patří u jistého tábora k neoblíbeným. :-D
Možná by tento "problém" vyřešila možnost zatrhnout si sledování oblíbených vláken, aby to některé členy DK nepobuřovalo. :-) Nebudu to téma "vidět", nebude mě pobuřovat. :-)
Já osobně tuhle změnu nepotřebuju, ale jisté řešení by to bylo.

Ellbereth
Ellbereth 26.08.2016 v 18:46

fuuuu to je tvrďárna :-D ale kupodivu jsem to doposlouchala, rytmus to má dobrý.
Zítra jedu na fesťáček hlavně kvůli tomuto týpkovi
https://www.youtube.com/watch?v=WhBoR_tgXCI
asi to nikomu nic moc neřekne, ale pro mě je to pan frajer. Je to beatbox, všechno jede jen se svou pusou a na mašinku u nohou si nahrává smyčky. Jsem strašlivě zvědavá na živák :-)

Eicherik
Eicherik 26.08.2016 v 19:00

Proč ne? Hezky si to užij. :-)



Vložit příspěvek