Filosofování pod starým mohutným dubem


Eicherik
Eicherik 08.07.2018 v 22:28

denib: Tak si zítra večer řeknem, jak jsme byli úspěšní. ;-)

R.E.M.
R.E.M. 08.07.2018 v 22:29

Začala jsem, s despektem, číst Osm týdnů v blázinci a kniha mě zaujala. Ani není tak depresivní, jak jsem čekala.

Text příspěvku byl upraven 08.07.18 v 22:30

denib
denib 08.07.2018 v 22:31

R.E.M.: To zní zajímavě. Počkám na tvé hodnocení, ale možná bych se do ní také pustila ...

Text příspěvku byl upraven 08.07.18 v 22:41

R.E.M.
R.E.M. 08.07.2018 v 22:40

Denib: pobyt je popsán realisticky, chvílemi i syrově a přitom je tam stále sympatický lehký nadhled. Jsem zhruba v polovině a čtení mě baví. A dokonce jsem se několikrát pousmála, což jsem u tskového námětu a prostředí nečekala.

Syn už má knihu přečtenou a líbila se mu taky.

Text příspěvku byl upraven 08.07.18 v 22:42

denib
denib 08.07.2018 v 22:45

R.E.M.: Tak koukám, že to je zase jedna kniha, kterou u nás nemají :-( To mě mrzí. Opravdu bych si to ráda přečetla. Zajímá mě to téma.

R.E.M.
R.E.M. 08.07.2018 v 23:07

Denib: Jsou tam vážně dobré postřehy a myšlenky.

Meziknihovní výpůjčka to nejistí?


denib
denib 09.07.2018 v 06:24

R.E.M.: Máš pravdu, to by šlo. I když trochu teď lituji, že jsem jí vyzkoušela - seznam toho, co si chci přečíst se tak rozšířil o další bambilion knížek :-)

braunerova
braunerova 09.07.2018 v 06:48

R.E.M. O seznamech nepřečtených knih mi nemluv. Začal jsem číst Rolfa Fremonta. Jeho cyklus Ve stínu věčnosti má 15 dílů a cyklus Soumrak nad Olympem také 15 dílů.

R.E.M.
R.E.M. 09.07.2018 v 07:24

denib, braunerova: Mám podobně přecpané seznamy knih, které si chci přečíst...
Některé až povrch, už moc nechybí, aby knihy přepadávaly ven. :-))

Ale před lety jsem měla chvíli pocit, že nemám co číst, a to byl děs. Mnohem horší. :)

Text příspěvku byl upraven 09.07.18 v 17:01

Richie1
Richie1 09.07.2018 v 09:29

Knižní série - to je čím dál větší problém. Začnete první díl, chytne vás to a už musíte číst i další díly. Mám pocit, že dnes je snaha udělat sérii snad ze všech bestselerů - zisk vládne všem.
V poslední době čtu jen samé série. V historii, scifi, fantasy ... ve všech žánrech, které mám rád. A klasicky nestíhám, když je každá série tak dlouhá. Takže i má hromádka nepřečtených knih stále narůstá. :-)

Dudu
Dudu 09.07.2018 v 10:00

Jsem teď delší dobu také u jedné série, kde už je tolik postav, že kdybych teď s ní přestal - a po delší době se k ní vrátil, určitě bych v tom měl pěknej guláš. Raději ji tedy dorazím bez větších prodlev, než abych po čase se vracel a přemýšlel, jak to tenkrát vlastně bylo...

Dudu
Dudu 09.07.2018 v 10:08

A obdivuji autory, kteří například zapletou do patnáctého dílu série nějakou situaci ze šestého dílu. To mi totiž přijde, jako by zkoušeli čtenářovu paměť, zda čtou knihy opravdu poctivě, či jdou cestou - něco z kraje, kus od prostředku a hlavně dorazit konec ;-)

denib
denib 09.07.2018 v 10:19

Občas jsem si u nějaké ságy musela udělat rodokmen hlavní rodiny :-)

Richie1
Richie1 09.07.2018 v 10:34

Denib: rodokmen jsem si kdysi dělal u knihy Já, Claudius. Jenže tam to je hrozný propletenec. Římané rádi adoptovali, takže ty jejich příbuzenské vztahy jsou neuvěřitelně složité. Když jsem si všechny postavy pospojoval, tak vnikla hustá a spletitá pavučina vztahů, v které bylo i tak obtížné se vyznat. Od té doby jsem už nikde tak složitý rodokmen nenašel, ani ve vymyšlených příbězích.

denib
denib 09.07.2018 v 13:25

Richie1: S mojí pamětí ani nemusí jít o složitý propletenec, stačí prostě víc postav :-)

denib
denib 09.07.2018 v 13:34

Vrátila jsem se teď z knihovny a takto dopadlo moje předsevzetí nepůjčit si dnes žádnou další knihu: přinesla jsem si jich 5. Nemůžu za to, všechno se proti mně spiklo, vážně :-)
Ještě než jsem vyrazila, tak mi přišel mail, že tam mám připraveného k vyzvednutí dalšího Gamache. A pak v knihovně to byla muka. Už přede dveřma jsem slyšela, jak na mě volá nějaká knížka z regálu: "Půjč si mě,prosím, půjč si mě, už mě dlouho nikdo nečetl ..." Když jsem otevírala dveře, tak nějaká jiná knížka volá: "Přece si neodneseš jen tu jednu rezervovanou, vždyť by jí bylo samotné smutno. A ty máš knížky ráda, ty nechceš, aby jí bylo smutno." A než jsem došla k přepážce, tak se dvě knížky začaly předhánět: "Já jsem tenká, mě si můžeš půjčit, nezaberu ti moc času." "No a? Já nejsem tenká, takže si se mnou užiješ víc a víc se toho dozvíš." Takže jsem to vzdala a u přepážky rovnou řekla, že si jdu vybrat další.
A ještě na odchodu mě paní knihovnice přesvědčila, že by se mi určitě líbil Lee Child a že ho prostě musím zkusit. U něj jsem ale alespoň dokázala říct, že si ho půjčím až příště. Víte kolik toho napsal? Jestli se do něj pustím a bude se mi líbit, tak se z toho zblázním .... No nespiknul se proti mě celý svět? :-)

Richie1
Richie1 09.07.2018 v 15:26

Denib: Hezky okecáváš svou závislost na knížkách :-)))

denib
denib 09.07.2018 v 15:35

A to jsem se vždycky chlubila, že k závislostem nemám sklony :-) Tedy kromě závislosti na brambůrkách ... A asi teda i na knížkách, chjo :-)

Richie1
Richie1 09.07.2018 v 15:41

Myslím, že takových je nás víc. Na této databázi určitě. :-)
Já tedy už do knihovny dávno nechodím ... ale zase mám mánii kupovat stále nové a nové knížky. Vytvářím si knihovnu doma. :-)

denib
denib 09.07.2018 v 15:46

Já už mám zase za sebou fázi nakupování. Teď si knížky půjčuju v městské knihovně a čtu je v domácí knihovně :-)

Richie1
Richie1 09.07.2018 v 15:57

Denib: aha, tak to by mě zajímalo, jak jsi se zbavila závislosti nakupování knih. Mně se to nějak nedaří. Do bytu už více knihoven nenacpu, takže pomalu začínám řešit pořízení většího bytu či domku. Více prostor = větší knihovna. :-)

Atuin
Atuin 09.07.2018 v 16:06

Já mám také knižní emargo, vždy to vydrží měsíc, dva, nejdéle 1/2 roku, teď s Odeonem se o to vůbec nepokouším :-)).
Potom narážím na něco co v knihovně nemají ( ani v jedné) a nějaká knížka si skulinkou cestičku najde...

denib
denib 09.07.2018 v 16:46

Richie1: No, můj způsob nedoporučuji. Jsou za tím zdravotní problémy, kvůli kterým jsem dlouho vůbec nečetla. Takže jsem po čase přestala i nakupovat. Teď už sice zase dlouho čtu, ale mezitím jsem se té nakupovací mánie naštěstí zbavila a jelikož nevydělávám, je dost snadné do ní zase nespadnout :-)
Ale má to své výhody - čtu teď snad s ještě větší radostí, mám zásoby nepřečtených knih pro případ nouze a snad se mi pod tou mojí knihovnou nepropadne podlaha :-) Takže konec dobrý, všechno dobré. Jo a taky bych jinak neznala naší milou paní knihovnici, která mi dnes slíbila, že až v srpnu dostanou novou Kim Stoneovou, přečtu si jí jako první :-)

Atuin
Atuin 09.07.2018 v 17:42

denib: Já vám rozumím i co se ohledně zdravotních důvodů týká ( ať jsou jakékoliv), dokonce znám i takové které vám tu činnost naprosto znemožní protože jí neumíte, ale otázka zní trochu jinak jak se třeba od jediné knihy odpoutáte, já to nejdéle dokozála 1/2 roku a pak svalová paměť byla prostě silnější. A to knihovnu milují a jak píšu zdravotní problémy mi bohužel nejsou cizí po celý život :-)).

Richie1
Richie1 09.07.2018 v 18:00

Denib: chápu, zdravotní problémy nejsou ta správná odvykací kůra :-)
Ale ten problém s penězi také znám. Když jich moc nemám, tak si nákup knih odpírám ... a když mám peněz dost, tak se naopak těžko mírním a kupuji. Ale aspoň mám také velkou zásobu nepřečtených knih - přinejmenším na 15 let dopředu.

Text příspěvku byl upraven 09.07.18 v 18:01



Vložit příspěvek