Filosofování pod starým mohutným dubem


Richie1
Richie1 24.07.2016 v 14:09

Ono by asi záleželo, v jakém postavení bych byl. Život otroka jistě nemohl být moc povznášející. Jako boháč či nějaký patricij bych si ale ten život už dokázal uspořádat tak, abych ho prožil příjemně.
Starověk mě také láká - především pro tu svobodu myšlenek (alespoň v době rozkvětu Řecka a Říma).
Nejvíce by mi asi chyběla kvalitní zdravotní péče. Ale zase na druhou stranu nebylo tenkrát chemií a civilizačními technologiemi tak zničené zdraví jako tomu je u současných generací.

Ideálně bych asi chtěl žít v době Periklově - ve zlatém období Řecka. Byl bych atletem a zvítězil bych na Olympijských hrách - potom bych byl váženým aténským občanem a jako olympijský vítěz opečovávaný až do smrti. :-))
Setkával bych se s filosofem Sokratem, básníkem Sofoklem, sochařem Feidiem a především s historikem Hérodotem, kterému bych pomáhal sepisovat jeho Dějiny. :-)

Eicherik
Eicherik 24.07.2016 v 16:16

Postavení je samozřejmě důležité. Otrokem bych také být nechtěl. Můj ideál by byl život v nějakém germánském kmeni ve svobodné Germánii, někde hluboko v lesích.

anna7042
anna7042 24.07.2016 v 16:16

Ono je to vždycky o tom, v jaké dané době bychom měli pozici. Já za sebe bych jednoznačně brala secesi. A nesměla bych vědět, že mě čekají dvě světové.....heh.

reader.007
reader.007 24.07.2016 v 16:51

Ze stromů mám nejraději ořech. Nejen proto, že ho mám v horoskopu, ale prostě miluju jeho plody a neméně i vlahý stín.

A doba ve které bych chtěla žít? Ona ta současnost se všemi vymoženostmi (elektřina, pitná voda až do domu) špatná není, jako vždycky to kazej lidi. Na zdravotní až tak péči nelpím, ačkoliv že by mne bavilo umírat na neštovice nebo některou z morových epidemií... Navíc je tolik knih které do 20. století ještě nebyly sepsány :-)

Eicherik
Eicherik 24.07.2016 v 18:54

S potěšením shledávám, že pod větve starého dubu dorazili i první dámy. :-)

reader.007
reader.007 24.07.2016 v 19:12

vzhledem k vládě patriarchátu ale nečekej, že se připojím k nadšeným ovacím na starověk a středověk ;-)


Eicherik
Eicherik 24.07.2016 v 19:16

Tohle vlákno není primárně o starověku a středověku. :-)

reader.007
reader.007 24.07.2016 v 19:25

já vím, ale zatím jsem vám to nechtěla kazit příspěvky, které podle mě sice zapadají do vlákna, nicméně s řeckými filosofy, římskou armádou a evropskými druidy opravdu nesouvisí :-)
Takže až vyčerpáte téma, mileráda se uvelebím...

Eicherik
Eicherik 24.07.2016 v 19:26

Klidně nějaké téma nahoď.

reader.007
reader.007 24.07.2016 v 19:40

Dobrá, mám pro vás ukázku z knihy. Bylo by hrozně dlouhé ji opisovat, naštěstí je zde technika, audioknihy a nějaký ochotný pirát který "špinavou práci" odvedl za mne :-)
Nuže, pokud chcete, poslechněte si kapitolu z knihy Jurský park: Zničení planety
na youtube ji lze najít tady
https://www.youtube.com/watch?v=9AqCf6c0KEs
a jde o část mezi časy 8:08:10 do 8:16:07

zajímalo by mne jak na vás působí...

Eicherik
Eicherik 24.07.2016 v 19:59

Jak na mě působí? Souhlasím s Malcolmem. že planeta a nějaký život na zemi přežije a lidstvo vyhyne. Ale to asi není to co máš na mysli.

Eicherik
Eicherik 24.07.2016 v 20:00

Možná neprozrazuj pointu, až co ostatní.

reader.007
reader.007 24.07.2016 v 20:04

vlastně ano. Na pointě nezáleží, není to hádankářská soutěž :-)

moje otázka asi měla vypadat: jste s tím smíření? Lpíte na existenci lidstva? Myslíte že toho co po nás (ne)zbyde bude škoda?

Eicherik
Eicherik 24.07.2016 v 20:25

Tak tomu už rozumím. To už je opravdu filosofické téma. Já osobně jsem pesimista a myslím si že lidstvo v podstatě vyhyne. Jsem s tím smířený a na existenci lidstva nelpím. Už jsem si mockrát představoval, jak by země bez lidí byla hezčí. Za největší problém považuji přelidnění planety. A jediné z toho co po nás zbude a čeho bude škoda (samozřejmě dle mého) bude některá hudba. Je otázka, jestli by se inteligentním bytostem z jiné planety, kterým by se jí podařilo přehrát líbila.

Richie1
Richie1 24.07.2016 v 21:32

Reader, děkuji za položenou otázku i ukázku z knihy.
Na ten rozhovor Malcolma s Hammondem si moc dobře pamatuji. Když jsem knihu kdysi četl, hodně mě ty Malcolmovy názory zaujaly. Jeho přirovnání lidstva k mrknutí oka vzhledem k historii Země od té doby rád používám. :-)
Malcolm v podstatě přednesl názory autora - Michaela Crichtona - k problému ekologie planety. Crichton byl silným odpůrcem teorií o náhlých klimatických změnách způsobeným člověkem i odpůrcem různých ekologických hnutí. Považoval klimatické změny, k nimž údajně v současnosti dochází, za mýty a za důvod k politizaci vědy i živnou půdu pro "ekoterorismus". Mimochodem, podobné názory má i náš Václav Klaus.
Výklad Malcolma je velmi stručný, více to autor nechtěl v knize rozvádět. V podstatě řekl, že planeta problém nemá - problém mají lidé.
Mnohem větší místo dal svým teoriím Crichton v jiném výborném románu - Říše strachu.
http://www.databazeknih.cz/knihy/rise-strachu-24299

Já osobně jako člověk logicky lpím na existenci lidstva. Pokud by lidstvo skončilo, skončil bych i já - a to se mi ještě určitě nechce. :-)
Otázka je, jaká ta existence bude? Udržíme si svou současnou vysokou úroveň nebo se dokážeme sebezničit a poté živořit na úrovni pravěku?
Rád bych byl optimistou a věřil ve zdravý rozum lidstva jako celku.

Text příspěvku byl upraven 24.07.16 v 21:34

Luvák
Luvák 25.07.2016 v 10:42

Více se rozevřou nůžky mezi jednotlivými částmi lidstva: technologicky vyspělé země se stanou ještě vyspělejšími a to do stadia, kdy virtuální realita nahradí tu skutečnou. Rozvojové státy se pak propadnou do ještě hlubší chudoby a budou pokračovat ve své smutné existenci kolonií a zásobáren těch vyspělejších.
Pak lidstvo přestane existovat, neboť hypertrofie civilizace dosáhne maximální meze planety.

R.E.M.
R.E.M. 25.07.2016 v 20:55

Eicherik; Bezva nápad na plácek pod dubem.
a spol.: Dub je krásný strom, stejně jako voňavá lípa. Ovšem se zajímavými a příjemnými lidmi jsem ochotná se vmáčknout i pod mladou útlou bonsaj. :-)

Výborná ukázka (a link) z Jurského parku, a překvapení, že se v knize přemítá o budoucnosti planety a lidstva. Je reálné nebo vysoce pravděpodobné, že lidstvo jednou skončí. Ale nemůžu napsat, že je mi to jedno. Není. Planeta má větší šanci přežít, ale navždy bych to také neviděla.

Eicherik
Eicherik 25.07.2016 v 21:09

Planeta přežije déle, ale na věky tu taky bohůmžel nebude.

Eicherik
Eicherik 25.07.2016 v 21:27

R.E.M.: v jaké době by jsi chtěla žít?

R.E.M.
R.E.M. 25.07.2016 v 21:32

A když jde o filosofování, hodím pod dub několik "divných"otázek k diskuzi, formulovaných co nejjednodušeji, abych neovlivňovala:
Čtete knihy o filosofii a filosofech?
Proč ano/ne? První impuls pro čtení? Co jste očekávali od filosofie? Který filosof vás zaujal a proč? Co vám filosofie (její studium, četba) dala? Ovlivnila vás? jak?

Eicherik
Eicherik 25.07.2016 v 21:35

Velmi dobré otázky. :-)

R.E.M.
R.E.M. 25.07.2016 v 21:38

Eicherik: No přece v matriarchátu! ;-))
Anebo v současnosti - období let cca 1994-97 bylo v ČR dobré.
Do jiných období bych jen nakoukla jako zvědavý pozorovatel.

Eicherik
Eicherik 25.07.2016 v 21:45

Co máte pořád s tím matriarchátem? :-D
Takzvaný "divoký devadesátky". :-D To byla opravdu hodně divoká léta. :-)

Na otázky ohledně filosofie odpovím zítra. Snad se připojí i ostatní.

R.E.M.
R.E.M. 25.07.2016 v 21:51

Matriarchát - hezký to čas! :-)

Budu se těšit na odpovědi a názory k filosofii.

Richie1
Richie1 25.07.2016 v 21:53

1994-97 - to se chvíli vyplácely 13. a 14. platy ... jo, to bylo dobré období :-))



Vložit příspěvek