Čtení náročnějších knih


ijcro
ijcro 18.09.2019 v 21:45

@Lector: Nad následujícími řádky se snad už dá diskutovat, ne?
--
Moje představa procesu je jednoduchá:

Moderátor, jako správce vlákna diskuze, dohlíží na dodržování diskusních pravidel „svého“ vlákna a může to být kdokoliv z přihlášených uživatelů a to pouze jeden.

Nezpůsobilý je ten uživatel/diskutér, který vyvolává konflikty, osočuje a uráží druhé a vůbec porušuje pravidla diskuze.

Ban chápu jako zákaz činnosti (založit vlákno, diskutovat) s nějakým limitem (třeba tři bany, stop na tři týdny atp.).

Model procesu:

Moderátor vytvoří dle pravidel vlákno diskuze a naláká diskutující smysluplným názvem a anoncí (nějaká ta typická upozornění přihlášeným uživatelů po nějakou dobu), o čem by se mělo vůbec diskutovat. Smysluplnost obsahu vláken diskuzí je plně v rukou diskutujících a moderátora.

Pokud je někdo z diskutujících nezpůsobilý diskutér resp. druh sociopata, který pouze rozdmýchává vášně, měl by moderátor ze své správcovské role dát ban diskutérovi (tj. znemožnit mu v tomto vlákně diskutovat) anebo celé vlákno zavřít, pokud se sejdou dva či více nezpůsobilých a společně porušují pravidla.

Diskutér s banem by nemohl sám založit nové vlákno diskuze, jen přispívat. Pokud by měl banů víc z více vláken (kdyby to byl třeba takový turista mezi vlákny diskuzí), pak by měl stop a nemohl přispívat nikde.

Pokud se moderátor sám po založení vlákna projeví jako nezpůsobilý (tj. založil si vlákno proto, aby ty vášně rozdmychával a vedl ostatní k flamewar), pak je to problém a mezera v pravidlech. V tento okamžik by měl zasáhnout admin, buď ze své vůle anebo na stížnost jiného diskutujícího, a diskusní vlákno ukončit a moderátorovi dát ban.

--
No, a tohle pak nějak vetknout do technického řešení webu.

Text příspěvku byl upraven 18.09.19 v 21:47

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.09.2019 v 21:56

Nechci vám kazit debatu, kluci a holky, ale...
Všem vadí, pokud se přirozenou akcí stane, že se vlákno posune i trochu jinam než do "svého názvu". Co se tedy zde odehrává právě teď? Zajímavé je číst to a kroutit hlavou. Samozřejmě ne všechny příspěvky. Jenom těch uživatelů, kteří mě tady obecně většinu času umí (snaží) (po)bavit... ;)

ijcro
ijcro 18.09.2019 v 22:02

Omlouvám se za plácání prázdné slámy na náhrobku náročnějších knih :) ale vůbec jsem si neuvědomil, že jedu jako podle google maps a nejsem na dálnici, ale o patnáct metrů vedle v nějakém zvrzaném oraništi ;-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.09.2019 v 22:03

Vracím se tedy k otázce, která byla položena před "obnovením" vlákna. Co je to náročnější kniha? Pro každého asi jiná. V každém věku asi jiná. Super by bylo mluvit o tohle.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.09.2019 v 22:12

Ijcro: to nebylo primárně na vás. Možná už to jenom po delší době bouchlo :( jsem zde známá jako bytost na nižší intelektuální úrovni :D tak prostě mluvím, jak to mám v hlavě. Nemám potřebu to upravovat, abych všem udělala radost. Ale vadí mi uživatelé bojující za čistotu vláken, kteří přesto potom plevelí jako prase a v epilogu své exhibice napíšou: "Nechtěl(a) jsem kazit zdejší prostor, mizím." a potom ty svoje vejšplechty smažou :(

ijcro
ijcro 18.09.2019 v 22:25

Podíval jsem se na začátek vlákna a přiznám se, že už vůbec nevím, jak to je s náročností myšleno. Já měl za to, že se jedná o knihy vnitřně složité, příklad jsem uváděl, těžké na pochopení a náročností je míněno právě to proniknutí mysli "tam dovnitř".


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.09.2019 v 22:45

Problém je v tom, že pokud někoho život odkojil třeba na hard sci-fi a někdo mu dá do ruky červenou knihovnu, tak to pro něj bude hodně náročné čtivo! Nebo se mu bude zdát, že je to taky vlastně hard sci-fi, jenom z jiné galaxie ;)

Je to individuální téma. Sakra, já tady nechci nic řídit, ale něco mě napadlo, co by bylo fajn. Narazila jsem na knihu, kterou jsem překonala svoje limity a chci se o to podělit s ostatními, protože je problém stíhat nové příspěvky u knih, jsou hned pryč. Tak napíšu sem. Dvě mouchy jednou ranou. Alespoň si můj názor někdo přečte (třeba by toto sepsání způsobilo, že nebude komentář "moc dlouhý ", na čtení/psaní delších komentářů se názory lidí různí). Podělim se, pokecáme o tom. Jasně, někomu se to nemusí zdát jako náročná kniha, ale o to přece nejde. Jasně, asi se mi vrátil ten kvartální názor, že je mi blbě z tý veškerý negace kolem, ale je fakt takovej problém, bejt chvíli pozitivní?

Jasně, já to chápu, asi se najde dost lidí, kteří na to zareagují slovy: "Ten je blbec." Fakt haha. Ale na zastávce při čekání na socku by jste se takhle nikomu nesmáli, co?

Text příspěvku byl upraven 18.09.19 v 22:46

Lector
Lector 19.09.2019 v 02:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 19.09.2019 v 03:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.09.2019 v 06:54

Lector: a kam vám to přesunou? Nebylo by tedy lepší smazat? Ať se tady všichni držíme svého sociálního scénáře...
Ale co já vím, třeba se mi splní sen a někdo toto vlákno využije tak, jak by měl. Ach, to by bylo krásné :)

JáJejí
JáJejí 19.09.2019 v 07:32

Návrhy Lectora i ijcro jsou dobré, ale spojuje je nutnost podstatně zasáhnout do software DK. Tedy bez Dana se nedají provést. A jak už zmiňoval Lector, Dan se k tomu už (ne)jednou nevyjádřil nijak. Což já beru jako znamení toho, že je to pro něho "škoda práce a energie".

Navrhuji začít z úplně jiného konce. Využít toho, co my, BFDKOU (Bloody Fucking Databáze Knih Obvious User :-)), tedy běžní uživatelé bez moderátorských, nebo adminovským práv, můžeme už teď. A třeba se k nám časem přidá i nějaký osvícený moderátor. O jednom bych dokonce věděla, kdyby nebyl "zhnusen úrovní diskuse, a proto nezasahuje" (citát z telefonního hovoru).

Založit diskusní vlákno s (pracovním! :-) ) názvem typu:
Chcete, aby vás měli v Diskusi (docela) rádi?

a tam sepsat ta základní pravidla, které jsem zmiňovala včera + přidat např. to o snaze dodržovat, nebo alespoň vracet se k tématu založeného vlákna.
A pak případné nováčky, nebo ty, co mají těžké problémy s jakoukoli "autoritou" na porušení těch zásad upozorňovat.
Poprvé, podruhé a potřetí klidně a laskavě, ale pokud si někdo nedá říct, pak klidně stejně neurvale, jako to s gustem čínívám já.

#MinimalismInPresent

Lector
Lector 19.09.2019 v 07:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 19.09.2019 v 08:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 19.09.2019 v 08:25

Já si naopak myslím, že maximalizace počtu diskutujících není cílem.
***
Dobrá, večer založím nové vlákno v kategorii Nápady na vylepšení webu a tam dám první nástřel těch Pravidel diskuse.

Jako Subject To Change.
:-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.09.2019 v 08:30

Lector: proti vám nic nemám, už si to odčarujte z té věci co máte na krku, že je všechno proti vám. Ale jsme na páté stránce a hele, kolik je tady příkladů z názvu vlákna? :(

JáJejí
JáJejí 19.09.2019 v 10:05

Tak jestli platí, že téma vlákna určuje jeho název a první příspěvek zakladatele, tak bychom tu podle testerova (dej mu příroda lehké zapomenutí) vzoru měli NAOPAK psát své vychytávky, jak přečíst klenoty světové literatury a filosofie za co nejkratší čas.

Možná, že by se u každé knihy mohlo soutěžit...
Třeba kdo přečte do češtiny ještě kompletně ani nepřeložené Plačky nad Finneganem za míň, jak 45 vteřin!
:-)

Text příspěvku byl upraven 19.09.19 v 10:06

mata57
mata57 19.09.2019 v 10:35

JáJejí: jest tak, téma bylo urychlení přenosu informačního obsahu knihy za pomoci vyhledávače slov. CAR - computer aided reading. :)

JáJejí
JáJejí 19.09.2019 v 10:41

No, téma bylo spíše: Jak si drbat ego knihami, které jsem při CAR nemohl pochopit!
.-)

JáJejí
JáJejí 19.09.2019 v 17:37

Diskuse o pravidlech přepnuta sem:
https://www.databazeknih.cz/diskuzet?p=2&;topic=4812#tu

Text příspěvku byl upraven 19.09.19 v 19:48

Lector
Lector 19.09.2019 v 21:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 20.09.2019 v 06:23

Děkuji za docela pochvalu, Lectore!
:-))))

R.E.M.
R.E.M. 20.09.2019 v 08:12

Zastavám opačný názor co se týká potřeby dalších pravidel, pro diskutující, pro zakladatele... Myslím, že by jen ubylo příspěvků a nových diskuzí
Dosavadní pravidla, pokud je uživatelé dodržují, jsou dostatečná.
Občasné rozkošatění diskuze není nic zavrženíhodného.

Ať každý začne u sebe.
Nebylo by marné, kdyby i moderátoři přistupovali k příspěvkům nestranně, a ne, že jeden dostane ban a druhý za stejný prohřešek ne.

Jájejí: máte velkou šanci zlepšit diskuze. Začněte u sebe, nenapadejte jiné uživatele pro odlišné názory, neprovokujte a nerozvracejte diskuze.

JáJejí
JáJejí 20.09.2019 v 08:19

Tak mi konkrétně vyjmenujte, tady, veřejně, koho kde napadám a která vlákna jsem rozvrátila.

Ano, provokuji s chutí a ráda. Mám-li k tomu důvod daný protistranou.

R.E.M.
R.E.M. 20.09.2019 v 08:26

Námatkou vlákno Filosofování... tam vám jiní uživatelé dali jasně najevo, že neakceptují tento způsob diskuze.

Vlákno o vtipech bylo nejdřív na Váš podnět cenzurováno, nepohodlné příspěvky smazány, pak pro odlišné názory smazána celá diskuze.

Všechny urážky vyhledávat opravdu nebudu, některé jsou patrně i smazány.

Víc se k tomu nebudu vyjadřovat. Je to zbytečné.

Text příspěvku byl upraven 20.09.19 v 08:27

JáJejí
JáJejí 20.09.2019 v 08:34

Ve vláknu Filosofování pod starým dubem jsem velmi podrobně popsala, kdy a jak se do diskuse zapojuju. Ano, zakladateli a dalším pravidelným návštěvníkům tohoto pohodového vlákna se to nelíbí, jejich právo.

Ve vláknu o vtipech se objevil velmi xenofobní rádobyvtip. Nikoho jsem o zásah nežádala, udělal to, bohužel anonymně, jak je tady pravidlem, někdo z moderátorů, nebo přímo Dan, jistě na dobře myšlené udání podané opět tichošlápkově přes Soukromé zprávy. Tam se dějí skutečně podivuhodné aktivity.

Nechtěla jsem po vás kompletní výčet, jen příklady. Ani jeden nic z mých údajných VIN nepotvrdil.

Ani já se nemám potřebu dále obhajovat.

Text příspěvku byl upraven 20.09.19 v 08:44



Vložit příspěvek