Čtení na pokračování 2 (neboli level 1)


Koka
Koka 30.07.2013 v 15:02

Da, da - Vladimir Nabokov: Lužinova obrana.

Prosím, jste na tahu.

Thanyss
Thanyss 30.07.2013 v 15:03

Ale trkla mě až ta nápověda, to se přiznávám. :)
Hned jak vymyslím vhodný úryvek, zveřejním jej...

Marwin
Marwin 30.07.2013 v 15:41

Potřebuji asi na hodinu odjet a nemohu být přítomen této diskuzi.
Žádám proto , aby tato doba byla využita k pokládání těžkých ukázek , tyto aby byly tímto vyčerpány a až budu zase přítomen , bylo by vhodné psát ukázky takového typu , aby bylo lze na ně správně odpovědět například :"Ferda Mravenec".
Děkuji za pozornost , doufám , že výše uvedená věta dává smysl.

Koka
Koka 30.07.2013 v 15:45

Marwine: ten Nabokov s Lužinovu obranou byl pro Vás - vím, že ruskou literaturu umíte a také u šachových knih jsem Vaše komentáře zahlédla, tak jsem se chtěla podbízet :-) . Tak příště.

HTO
HTO 30.07.2013 v 16:33

Ten Nabokov mě napadl, i pro to, že ho mám ležet tady, ale proč jsem to nenapsal, to zůstane jednou z velkých záhad tohoto století. Buď za to může Tesla, který může za všechno, nebo někdo zazvonil a já na to zapomněl, což se mně jeví pravděpodobnějším.

Marwin
Marwin 30.07.2013 v 18:28

Koka: Zatím jsem uhodl v této sekci dvě ukázky .Válku s mloky , protože kolem ní padlo asi 50 nápověd a Krabici živých , protože jsem nedávno náhodou četl příběh pátera Štveráka , který s Norbertem Frýdem byl v jednom koncentráku a připomíná ve své knize Frýdovu tvorbu.
U dalších ukázek jsem neměl sebemenší šanci .Ty knihy jsem nečetl a ani se k tomu nechystám .
Jsem velmi vděčen Kní , že otevřela Třetí (tzv. dětskou) sekci .Tam se vyblbneme!!!!Hurá.
Můj vztah k ruské a sovětské literatuře je vřelý , ovšem většinou v oblasti válečných knih (Někrasov , Šolochov atd.) a pak samozřejmě milovaný lýšnyj čelovjek.A můj vztah k šachům ? Vůbec je neumím , ale již více než dvanáct let jezdím po všech možných turnajích jako týlové zabezpečení a doprovod mladého šampiona.


Koka
Koka 30.07.2013 v 18:41

Marwine: Člověk si ze stop, ktoré zde po sobě uživatelé DK zanechají v podobě komentářů, recenzí, diskusních příspěvků atd., vytvoří nějakou představu o každém z nich, a - jak se mi čím dál častěji potvrzuje - je to představa mylná. Pozdravujte v "dětské sekci" (která snad měla být scifácká, ne?) a občas se podívejte, prosím, i sem, do střední úrovně, ostatně střední třída vždy byla základem společnosti. Thanyss si vzala oddechový čas a jistě pro nás připravuje pořádný "překladatelský oříšek".

Thanyss
Thanyss 31.07.2013 v 07:27

Dobré ráno a omlouvám se za to dlouhé čekání. Abych dále nezdržovala vybrala jsem ukázku, dle mého, jednoduchou k uhádnutí. Račte tedy hádat:

Ten zatracený hrnec, bachratý jako břicho tlusté kotlářky, s tím protáhlým nosem, který se všelijak kroutil, v ní budil chuť a zároveň strach, až jí z toho šel po zádech mráz. Ano, vypadá to úplně jako kovové vnitřnosti nějaké obludné čarodějnice, která kapku po kapce vypouští ze střev oheň. Pěkný pramen jedu, jen co je pravda, s touhletou výrobou se měli schovat někde ve sklepě, tak je nestydatá a ohavná! Ale přesto přese všechno by byla nejraději strčila nos až dovnitř, načichala se té vůně a okusila ten neřád, i kdyby si po něm měla spálit jazyk, až by se jí sloupal jako pomeranč.
" A co vy to vlastně pijete?" zeptala se potměšile mužských a oči jí zasvítiliy při pohledu na tu krásnou zlatou barvu v jejich skleničkách.
"Víš, stará, tohleto je utrejch strejce Colomba... Jen ze sebe nedělej jelimánka! Však my ti dáme ochutnat."

Skjaninka
Skjaninka 31.07.2013 v 08:46

Ahojte, môžem sa Vám sem tak trošku vtrieť?
Thanyss, mýlim sa keď poviem, že ukážka je od Zolovho Zabijáka?????

Thanyss
Thanyss 31.07.2013 v 08:48

Janka, ty se nevtíráš :)
A jinak se nemýlíš, opravdu je to Zolův Zabiják, předávám štafetu a něčím nás překvap.

Skjaninka
Skjaninka 31.07.2013 v 08:58

Tak to je veľká náhoda, pretože som nedávno Zabijákom listovala, mám v pláne ho čítať a preto som to vedela.
Niečo pohľadám a vložím, vydržte.

Skjaninka
Skjaninka 31.07.2013 v 09:57

Myslím, že nebude mať dlhé trvanie uhádnuť niekomu z vás, z ktorej knihy je táto ukážka:

"Seděla u volantu horlivá a pozorná a bedlivě sledovala to, co jsem jí ukazoval. Pak projela se vzrušenými krátkými výkřiky své první zatáčky a hrozně - jako ďábla - se bála přijíždějících reflektorů, ale právě tak byla zase pyšná, když nás šťastně minuly. Záhy se v tomto malém prostoru, matně ozářeném světlem z přístrojové desky, rozhostil pocit kamarádství, jaký se tak rychle dostavuje při technických a věcných záležitostech, a když jsme si za půl hodiny potom vyměnili místa a já zase řídil na zpáteční cestě, sblížili jsme se tak, jako bychom si byli navzájem vyprávěli celé své životopisy."

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 09:57

nightlybird
nightlybird 31.07.2013 v 10:03

Pocit kamarádství je sice hezká věc, ale vložené ukázky některých jedinců se zrovna jako kamarádské netváří. Mohl bych minimálně tři jmenovat, nechci ale prudit. Nicméně mi jednání tohoto druhu nepřipadá ani vznešené, natož ušlechtilé
Tak si jdu dát aspoň velký rum.

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 10:06

Koka
Koka 31.07.2013 v 10:06

Nightlybird má pravdu, v té ukázce se není čeho chytit, kromě faktu, že v době, kdy se děj odehrává, již byl vynalezen automobil. Abych šla příkladem hazardérům, tipuji Svět podle Garpa nebo Pravidla moštárny.

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 10:17

Skjaninka
Skjaninka 31.07.2013 v 10:35

Nightlybird - na zdravie k tomu rumu.

Koka - ani o jednu z Irvingových kníh sa nejedná...:-)

Koka
Koka 31.07.2013 v 10:38

Skjaninka: výborná nápověda! Celou tvorbu Irvinga jsme tímto vyloučily a už nám zbývá jenom ten zanedbatelný zbytek. Ti další hadači to už budou mít hodně usnadněné :-)

Skjaninka
Skjaninka 31.07.2013 v 10:58

Ok, uznávam, že ukážka veľa nenapovie, predsa mne, ktorá pozná správnu odpoveď, sa to zdá ľahšie, než to v skutočnosti je.
Dopĺňam ešte jednu citáciu z danej knihy, ale toto už musí stačiť:

"Jakýsi vůz přibzučel a přejel. „Malá mercedeska,“ řekl jsem, aniž jsem se zvedl.
„Čtyřválec.“
„Přijíždí ještě jeden,“ řekla Pat.
„Ano, renault. Má chladič jako prasečí rypák?“
„Ano.“
„Je to tedy renault. Ale poslouchej, teď přijíždí něco správného! Lancia! Určitě honí ty dva jako vlk jehňata. Poslechni si motor! Jako varhany!“
Vůz se přehnal kolem. „O tom asi víš víc než jen tři jména, co?“ zeptala se Pat.
„Ovšem. A dokonce je vím správně.“
Zasmála se. „Je to vlastně smutné, nebo ne?“
„Vůbec to neni smutné. Jenom přirozené. Dobré auto je mi často milejší než dvacet luk s květinami."

Thanyss
Thanyss 31.07.2013 v 11:00

Není to něco od Steinbecka? :)

Skjaninka
Skjaninka 31.07.2013 v 11:03

Klárka, ty vieš, že mám pre Steinbecka slabosť, že??? Ale v tomto prípade sa nejedná ani o neho.

Thanyss
Thanyss 31.07.2013 v 11:04

Tak pak už jen Remarque, o tom jsi myslím taky básnila :)

Skjaninka
Skjaninka 31.07.2013 v 11:06

Vydedukovala si to správne.....ale ešte stále nemáme konkrétnu knihu...:)

Thanyss
Thanyss 31.07.2013 v 11:09

Tak dedukuju dále, protože od Remarqua jsem nic nečetla:
V první ukázce je zmínka o přátelství, v knihovně máš 5 knih od EMR a podle anotace bych to tipla na Tři kamarády???

Koka
Koka 31.07.2013 v 11:09

Že bychom po třetí nápovědě zjistily, že jsou to Tři kamarádi?

.... vypadá to blbě, ale vidím, že v sekundách, než jsem toto klepala, odpověděla Thanyss, přičemž jsem její odpověd neviděla, tak se omlouvám za nevhodný příspěvek, Neopisovala jsem : -)

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 11:12

Skjaninka
Skjaninka 31.07.2013 v 11:12

Ano, sú to traja kamaráti. Klárka to vydedukovala správne.
Pre budúcnosť sa budem snažiť vyberať lepšie ukážky, toto bola moja premiéra, tak dúfam, že mi bude odpustené. Teším sa na ďalšie citácie od vás, a snáď sa poučím k lepšiemu výberu. :)

Koka
Koka 31.07.2013 v 11:14

Všimněte si: celá správná odpověď byla v nightlybirdově "protestu" - ten lišák!



Vložit příspěvek