Čtení na pokračování 2 (neboli level 1)


HTO
HTO 29.07.2013 v 00:40

Stydím se. Upnul jsem se na Slovensko a jinam můj mozek nezamířil.

Dell
Dell 29.07.2013 v 10:17

No, já se nad tím hezky bavím. :-) A to jsem si vždycky myslela, že opravdu čtu, co je psáno a poslouchám, co se říká. Nightlybirde, kdybys věděl, jak usilovně jsem to tu šacovala. :-)

nightlybird
nightlybird 29.07.2013 v 11:08

Je mi jasné, že ta slovenština je matoucí - vycházel jsem ale z toho, že je tady řada Slováků a že by se měli taky zapojit. Navíc - jak jsem se už víckrát zmiňoval - v letech minulých byla vydavatelská politika na Slovensku uvolněnější. Když je kniha ve slovenštině, neznamená to a priori, že je autor Slovák, může to být světový autor, ne-li klasik.
A jen malá poznámka pro všechny hráče - pokud zadáváte ukázku, koukněte na DK, jestli tam kniha je a kolik čtenářů ji četlo - vím, není to směrodatné, ale přece jen se pravděpodobnost uhádnutí knihy a autora zvyšuje s počtem čtenářů, kteří knihu četli.
Ono je dost těžké poznat knihu podle namátkového úryvku - aspoň pro čtenáře klasického typu - natož když to obecně četlo jeden nebo dva lidi.

Koka
Koka 29.07.2013 v 13:26

Tak slovenskej literatúry sa vám zažiadalo? No dobre, tak prosím, tu ju máte:

"Ešte je mocný! Nikdy nebol taký mocný! A teraz má v rukách faktickú moc aj príslušný aparát, ktorý ju stráži a uplatňuje. Ale sám cíti, že je koniec. S tým mŕtvym odchádza celá jedna éra. Galovič je jej pozostatkom. Bude už len prekážať. Prekáža už dlho, ale nie všetci to pripisovali jemu, hromozvodom verejnej mienky bol ten mŕtvy, nie on. Odteraz ním bude on. On, a sám. Bol ako výr. Lovil v tmách. Teraz sa nechtiac zrazu nájde na výsĺní. Všetky vtáky sa na neho vrhnú. Uďobú ho. Vrabce, sýkorky, drozdy, lastovičky sa na neho vrhnú s bojovým škrekom. Bol pánom tmy. Na svetle bude bezbranný a smiešny .... jedného dňa mu niekto bezočivo povie: my dobre vieme, proti čomu si. Ale mal by si sa pokúsiť vysvetliť, či si aj za niečo? A frázy o revolučnej bdelosti ho neuspokoja ... "

(Táto kniha bola napísaná pred mnohými desaťročiami, vyšla aj v češtine a podľa DK ju prečítalo nie tak úplne málo čitateľov : --))

nightlybird
nightlybird 29.07.2013 v 14:37

Tak to jsem zcela vedle. Sice mi něco signalizuje věta :Uďobú ho. Vrabce, sýkorky, drozdy, lastovičky sa na neho vrhnú ... , je to ale nezřetelné. Jó, ta paměť.
Dostalas mne.

Koka
Koka 29.07.2013 v 14:42

No ale toto?! A přitom nightlybird dostal svého času několik palců za komentář k této knize! Jo, pamět, ta s námi tuto hru asi nehraje, ale jenom si zahrává!
Nápověda: část názvu knihy se v citovaném textu objevuje, a to ne jednou.

Text příspěvku byl upraven 29.07.13 v 14:47


RADOST
RADOST 29.07.2013 v 16:27

Ladislav Mňačko - Jak chutná moc?

Koka
Koka 29.07.2013 v 16:31

To jsi mi ale udělala radost :-) !
Pro úplnost ještě dodám, že slovenský název zní Ako chutí moc (údajně chutná, a moc!) .
Prosím, pokračuj.

RADOST
RADOST 29.07.2013 v 16:40

Radost jsem udělala především sobě. Vybavila se mi knihovnička mých rodičů, kniha vyšla kdysi, snad v šedesátých letech. v edici Máj spolu s jinými díly, která pak byla na indexu.

Odkud jsem opsala tento úryvek?
Žabák si ji však změřil jen líným pohledem, nevstal, aby ji posunul na správné místo. Nic nebylo takové, jaké mělo být, zatracený rapportführer, všecko to ráno pokazil, všecko zpřeházel. Fredi snad měl pravdu; proč nepřibrat do písárny pomocníka ......

Marwin
Marwin 29.07.2013 v 17:52

Krabice živých - Frýd

RADOST
RADOST 29.07.2013 v 17:54

Ano, správně. Předávám štafetu, prosím o nové zadání.

Marwin
Marwin 29.07.2013 v 18:16

"Rasový předsudky jsou hrozná věc,.......Věř mi.To je přece něco hroznýho , zacházet se slušným , loajálním Indiánem jako s nějakou černou hubou nebo se židákem nebo Taliánem nebo špinavým Portorikáncem."


tečky nahrazují jméno , které by ukázku až moc zjednodušilo

Koka
Koka 29.07.2013 v 18:20

Tipuji Hlavu 22

Marwin
Marwin 29.07.2013 v 18:29

Ano.Protože moje hádanka vydržela pouhé čtyři!!! minuty , jsem otřesen !
Prosím plejte paní ředitelko !

Koka
Koka 29.07.2013 v 18:33

Ten citát je tak chronicky známý, že jsem nevydržela. Prosím, odpusťte!
(A příště, prosím, generální ředitelka, ano?!)

P.S.
Marwine, velmi se na Vás sázela s tím Mňačkem, jste přece mňačkolog, není-liž pravda?

Text příspěvku byl upraven 29.07.13 v 18:34

Koka
Koka 29.07.2013 v 18:49

Ještě doplňuji předchozí odpověď: Joseph Heller: Hlava XXII.

A teď něco ze sportu:

"Ukazoval ho jako zajímavé monstrum bohatým lidem, jeho prostřednictvím získával vlivné známosti, pořádal nesčíslné turnaje, a teprve když usoudil, že zázračné dítě prostě vyrostlo v mladého šachistu, teprve tehdy ho přivedl k otci do Ruska, jenže pak si svou atrakci přece jen zas odvezl, když dospěl k názoru, že se poněkud mýlil, že jeho fenomén má ještě naději tak dva až tři roky. "

Marwin
Marwin 29.07.2013 v 19:00

Koka :ukázky se zde střídají tak rychle , že nemám šanci reagovat.Mňačko je můj takřka nejvíc nejlepší kamarád , ale bohužel byl hozen do placu ve chvíli , kdy jsem přepravoval tchýni z chalupy(o psu nemluvě) .Následoval úklid po řemeslníkovi a napsání několika neodkladných faktur .To je omluva.Že jsem byl přihlášen v oné době do diskuze ,na to nelze brát zřetel , já se jen občas zapomenu odhlásit.

Koka
Koka 29.07.2013 v 19:04

Vysvětlení přijato. To mi připomělo, že tedy ještě kupodivu nebyla ukázka z " ... (o psu nemluvě)". Jak jen můžeme na ten klenot zapomínat!

nightlybird
nightlybird 30.07.2013 v 01:46

Koka - doufám, že to nebudeš dávat teď, ale někdy časem - teď by to bylo trochu profláklé.
Marwine - já to dělám taky tak. Jak zapnu komp (třeba hned ráno), tak se porůznu popřihlašuju (zpravidla kvůli poště) a pak na počítač celý den nemám čas, ale ho ani nevypínám a dostanu se k němu až někdy večer.

Text příspěvku byl upraven 30.07.13 v 01:52

Koka
Koka 30.07.2013 v 13:45

Nightlybird: jistěže ho teď (a snad ani později) do placu nebudu dávat, ale netrpělivě čekám na to, co dá to palcu ten/ta, kdo uhodne můj úryvek ze včerejška v 18:49:48.
Najde se někdo, nebo je zapotřebí nápovědy?

Text příspěvku byl upraven 30.07.13 v 13:48

nightlybird
nightlybird 30.07.2013 v 14:37

Úryvek mi nic neříká, bude to nějaká biografie o šachistovi ruského původu, Kasparov to asi nebude , ten byl z Baku. Sakra práce - no, ale aspoň jsem si projel fofrem povídky Oty Pavla (ten mne jediný momentálně napadl).

Koka
Koka 30.07.2013 v 14:43

Biografie to není, ale těžký psychologický román o posedlosti a vášni. Napsal jej autor, který se skándálně proslavil jiným dílem a nemravné posedlosti a vášni.

Thanyss
Thanyss 30.07.2013 v 14:54

Čistě jen tip podle nápovědy: http://www.databazeknih.cz/knihy/luzinova-obrana-pozvani-na-popravu-623

Koka
Koka 30.07.2013 v 14:56

Thanyss, z těch dvou románů, které jsou v citovaném prolinku, který tipujete?

Text příspěvku byl upraven 30.07.13 v 14:57

Thanyss
Thanyss 30.07.2013 v 15:01

Lužinovu obranu :)



Vložit příspěvek