Čtečky e-knih

DISKUZE » Volná diskuze


marlowe
marlowe 09.02.2014 v 17:44

Viki, trochu se bojím, že můžeš mít i pravdu...
(Mimochodem, právě teď čtu "Dívku na klíček" a Paolo Bacigalupi vidí naši budoucnost ještě o kapánek černěji... - To jenom tak na okraj k těm pesimistickým vizím...)

Text příspěvku byl upraven 09.02.14 v 17:49

Ronin Roujin
Ronin Roujin 09.02.2014 v 18:26

Robur
jak je vidět (přečtu pár stánek) tak ten tablet ke čtení nepoužíváte, čtečka je zrčena ke čtení, tzn. vezmu čtečku a minimálně půl hodiny v kuse čtu.

epete
epete 09.02.2014 v 18:53

Hana H.: Milí zlatí, tlučete na špatný keř...
To bych si nikdy nedovolil, snažil jsem se keř podepřít a ne porazit :-) A na Calibre nedám dopustit (popravdě řečeno, všechny koupené eknihy jsem si s jeho pomocí musel upravit, aby se blížily kvalitě na kterou jsem si zvykl).

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 09.02.2014 v 20:40

Tak mi to po pár dnech, co sleduji tuto konverzaci nedalo a jdu se také vyjádřit. Jak by řekl Pajonek, kurecpalec, kde je tady svoboda názoru? Hádáte se tu občas jako s prominutím malí Jardové. Někomu prostě vyhovuje tahle čtečka, někomu jiná a někomu tablet.

Já mám tablet, rok už na něm čtu 4-6 hodin denně, podle toho jak čas dovolí. Jistě chápu přednosti E-Inku, ale mně tablet momentálně vyhovuje. Díky Moon Readeru, který ke čtení používám, mohu využívat většinu formátů, bez problémů listovat v knihách, vyhledávat slova, používat noční režim, sledovat čas čtení a čas čtení do konce knihy. Což můj kamarád ani ve čtečce nemá, protože je to prý až u dražších verzí. Navíc v případě, když se blíží učitel, přepnu režim na Office a tvářím se, že si dělám poznámky. Ano, čtečku bych si v budoucnu pořídit chtěla, ale jejich malé formáty mi nyní nevyhovují, vyzkoušela jsem jich několik a nesedlo mi to. Na 7" tabletu mám stránku jako z knihy a jsem naprosto spokojená. Calibre používám pouze, když si chci knihu případně upravit, aby byla ještě hezčí a rozhodně to nejsou ztracené hodiny, ale otázka cca minuty, dvou. Tablet mi vyhovuje, protože v něm mám vše v jednom, pohádky pro prcka, knížky pro mne i věci do práce či ke studiu. A jakožto převážně student si nemohu dovolit jen tak vyhodit minimálně 3000,- za něco, co mi nevyhovuje a nepotřebuji to. Časem si chci na čtečku našetřit, ale momentálně jsem spokojená, tak jak jsem. Tím nechci nikomu vymlouvat jeho názor na čtečku, prostě jen říkám ten svůj.

Takže se teď do mě pusťte tak jako do všech přede mnou. Jsem přeci úplně hloupá a vy nejlépe víte, co je pro mne nejlepší. Toto vlákno jsem sledovala proto, abych se dozvěděla o názorech jiných, které by mi v budoucnu mohly pomoci při výběru. Naivně jsem se domnívala, že je k tomu určeno. Ale když vidím posledních pár stránek, asi toto vlákno přestanu sledovat úplně. Namísto rad a zkušeností, se tu pořádá hon na ty, co používají něco, co se vám nezdá. Ach jo.

Omlouvám se, že jsem se tak rozhorlila, ale už mě to nějakou dobu štve a já neumím být potichu.
Jinak děkuji za informace o autorských právech, ráda jsem se o tom něco dozvěděla :)

Text příspěvku byl upraven 09.02.14 v 21:06

pajonek
pajonek 09.02.2014 v 22:24

Maruško, podívej se tady na stránku 2 - myslím, že už víc psát nemusím, je tam naprosto vše ....a někdo nečte pozpátku ....
tady se nikdo nehádá, z takových to půtek se dovíš víc, než z láskyplné diskuze,
každý bojovník se totiž snaží na tom svém stroji vynachválit to nejlepší !!!
a vo to go ---jen by se nemělo předhazovat ve čtečkách pořád něco o tabletech , tablety mají úplně jinou specifikaci než je čtení knih... připadám si tady někdy, jako by chtěl kdosi postavit z Rubikovy kostky Domino.....

LuciusWlk
LuciusWlk 09.02.2014 v 22:41

Marie: jen neutíkej. Takových jako ty je potřeba, aby taky dalo normálně debatovat. :))
Tady je jeden zajímavý článek:
http://www.lupa.cz/clanky/jiri-hlavenka-proc-by-mohly-byt-elektronicke-knihy-levne/


MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 10.02.2014 v 00:40

Pajonku, tady nejde pouze o tablety. Tady jde o prosté a slušné akceptování názoru druhých. Každý jsme jiný, někdo chce čtečku jen na čtení, někdo chce aby měla více vlastností. Někdo chce čtečku, která přečte všechny formáty, někomu vyhovuje si knihy upravovat v Calibre. Každý má právo projevit svůj názor v diskuzi k tomu určené. Ale vnucování svého názoru sem podle mě nepatří. Přesně jsi to vystihl, snažíte se bojovat za svou čtečku, ale je to vážně potřeba? Nemůže si o svém výběru udělat obrázek každý sám, podle toho, co mi vyhovuje, aniž by byl do něčeho nucen. Tohle není diskuzní téma, kde je potřeba bojovat za to, co je dle vás nejlepší, na to si vytvořte třeba diskuzi Nejlepší čtečka na světě a třeba se tam poperte :D Ale sem chodí uživatele podle mě, stejně jako já, načerpat informace a zkušenosti. Což však bylo díky vašim bojům upozaděno. Škoda

Text příspěvku byl upraven 10.02.14 v 00:41

marlowe
marlowe 10.02.2014 v 06:34

LuciusWlk: Ten článek je fakt výbornej, díky za něj. Polopatičtěji snad už ani tohle téma zpracovat nešlo. Jasné, srozumitelné, logické. Člověk intuitivně cítí, že je něco špatně, ale nemá po ruce argumenty. Na rozdíl od autora článku, který jich má plný rukáv…

Po Vikiho chmurné vizi okopírovaného štokrlete zase trochu optimismu v žilách… :-)

orisi
orisi 10.02.2014 v 07:23

MarieAnnaSarah - Ano bohužel jsme muži a ti většinou musí přesvědčit každého kdo se mílí, ze jeho názor je ten jediný a správný. Jak bych to ..... my muži jsme jak kluci na písku. Kdo se mílí musí pochopit že mám pravdu pouze já :D.

Viki9
Viki9 10.02.2014 v 07:32

... ten článek je nejen výborný, ale do všech detailů odpovídá na vše, co v této diskusi proběhlo - vše další by bylo jen mlácení prázdné slámy ...
... přesto, že jsme na databázi čtenářů, nevěřím, že si ho všichni celý přečtou ... proto mě nedá, nevypíchnout jednu větu sem (a to upozorňuji, že jich tam stejně výstižných je spousty) - "Platí to, co komentátoři říkají odjakživa: lidé nechtějí krást, chtějí kupovat, ale za přijatelné ceny".
... asi by bylo moudré opravdu tuto diskusi uzavřít a otevřít novou, jak radí naše Neúnavná Mariánka Anička, třeba s názvem "Chválím svou čtečku a vím proč"

Text příspěvku byl upraven 10.02.14 v 10:08

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 10.02.2014 v 09:22

Luciusi moc pěkný článek, i já děkuji :)

LuciusWlk
LuciusWlk 11.02.2014 v 10:37

Souhlasím s tím, že lidé sem chodí pro rady a také mě mrzí, že jednotlivci podporují svou čtečku a vychvalují pouze klady svého přístroje. Neznalý jedinec poté co dá na takovéto rady zažije mnohdy rozčarování, nebo zklamání, když zjistí, jak složité může být s čtečkou pracovat. Ne každý je zběhlý ve formátování knih v PC, znalostí angličtiny a pod. A ne každý se s tím chce otravovat. Proto prosím, buďte objektivní, anebo napište že vám toto vyhovuje a jste spokojení protože.....A když už se srovnává, tak objektivně. Tablety zde myslím vůbec nepatří, už téma napovídá, o čem by tato diskuze měla být. Co se čteček týče, poradil jsem myslím spoustě lidí, ale napřed se snažím zjistit, co umí, co očekává a chtěl by.

Mlle Alouette
Mlle Alouette 16.02.2014 v 18:48

Chtěla bych si pořídit čtečku e-knih s e-ink displejem. Poradíte model, který splňuje nejlépe nejlépe mé parametry?

Jsem studentka, potřebuji kvalitně číst i v .pdf, .doc apod. odborné texty. Stačí obvyklá šestipalcová úhlopříčka, nebo je pro mě lepší vícepalcová?
Čtečka by měla být použitelná na přímém slunci, zároveň bych však chtěla číst i potmě. Je lepší podsvícená, nebo se vyplatí koupit si pouzdro s osvícením?
Velmi bych ocenila možnost přehrávání klasické hudby v lepším než mp3 formátu (m4a apod.), to už ale asi chci moc, že? Pro audioknihy mi stačí mp3, ale zvukové funkce čtečky jsou spíše bonusem, který nutně nevyžaduji.
Chtěla bych si zlepšovat angličtinu (tu nejvíce), němčinu, francouzštinu a španělštinu, proto potřebuji nějaké slovníkové funkce (ideálně něco jako nástroj na procvičování slovíček, který mají čtečky Kindle). Mimochodem, jsou k dispozici nějaké e-knihy v latině?
Zároveň bych chtěla číst hodně česky, zvláště klasiku, povinnou četbu. E-knihy bych kupovala výjimečně, spíše chci stahovat zdarma. Jaké formáty by pro mé potřeby měla čtečka podporovat?
Určitě bych chtěla označovat text, vkládat poznámky, záložky apod. Vystačím s dotykovou klávesnicí?
Samozřejmě potřebuji dostatečnou vnitřní paměť, zejména kvůli .pdf souborům. Kvalita zobrazení obrázků je mi lhostejná.
Mobilní internet nepotřebuji, zato by se mi hodilo připojení Wi-Fi, ocenila bych i Bluetooth.

Zatím uvažuji o Kindle Paperwhite 2 nebo o jiném Kindle (DX), o jiných značkách téměř nic nevím.

Děkuji za jakékoli doporučení.

pajonek
pajonek 16.02.2014 v 18:54

...asi po sté - PocketBook /novější typ/ tohle všechno umí - bohatě odzkoušeno
...asi po sté - PDF je nejhorší formát pro čtečky - bohatě odzkoušeno

epete
epete 16.02.2014 v 19:20

E-knihy v latině (zdarma, různé formáty, legální zdroj):
http://www.gutenberg.org/browse/languages/la

Vlastním Kindle 3 (displej 6") a PDF nepoužívám. Ne, že by to nešlo, ale s úpravou souboru do dobře čitelné podoby je relativně hodně práce.

Text příspěvku byl upraven 16.02.14 v 19:20

area
area 17.02.2014 v 13:02

Kindle Paperwhite 2 mám, některé PDF bez problému, jiné jdou přečíst špatně. Ale lze poslat takový mail a Kindle to zdarma překonvertuje. Já jsem maximálně spokojená....

1pet26
1pet26 01.04.2014 v 17:33

Několik modelů k posouzení a koupi na http://elektronicke-ctecky-knih.cz

chromanna
chromanna 05.04.2014 v 09:26

Osobně jsem prošla čtenářkou evolucí a po čtečce jsem se vrátila opět ke knize, ale přesně pro studijní a pracovní účely mám čtečku. Výhoda oproti tabletu je bezesporu výdrž! Potřebovala jsem něco spolehlivého, s podporou českých znaků (učiteli nevysvětlíš ať nepoužívá diakritiku), s velikou výdrží, podsvíceného (vlaky, autobusy) a podporou DOC, PDF a PPT, dotykový displej. Nakonec po měsíčním sjížděním recnzí padla volba na preciznost Švýcarů - http://www.obchody24.cz/ctecka-e-knih-pocketbook-624-basic-touch-dotykova-seda

Cena by mohla být nižší - ale chápu, že jde o vlajkovou loď. V odborných recenzí vyzdvihávali zdaleka nejlepší kontrast a čitelnost textu. Ozkoušené výhody - intuitivní ovládání, velká výdrž, podsvícení, možnost ovládání v češtině, obsáhlá podpora různých formátů včetně kindel (!), dotykový displej, slovníky aj. doplňkové služby (mapy českých měst, umí text předčítat nahlas, synchronizace s účty v internetových knihkupectví), nejeskne se na slunci, možnost dokoupení obalu na míru. Nevyhovuje mi možnost vkládání poznámek, párkrát už se mi zasekla, pomalejší načítání velkých textů.

Relativion
Relativion 07.04.2014 v 21:30

Dobrý den rozhoduji se mezi PocketBook 624 a Amazon kindle 5 nevim v čem je která lepší máte nějakě zkušenosti?

Relativion
Relativion 08.04.2014 v 16:53

hlavně na čtení někde jsem četl že kindle má lepší display je to nějak znatelně poznat?

chromanna
chromanna 09.04.2014 v 08:24

Já mám PocketBook, od Amazonu mám jen tablet (Kindle Fire), takže nedokáži bát nestranná. Pocketbook umí bezkonkurenčně pracovat s PDF formátem. Snaží se kombinovat pokročilé možností a jednoduché ovládání. Velké množství funkcí (poznámkový blok, kalendář , cloudové úložiště, provázání s Palmknihami, zasílání domukemtů přes e-mail, široká nabídka slovníků, mapy vybraných českýh měst), které se u ostatních čteček nenajde, řadu uživatelů nadchne, pro jiné to naopak mohou být rušivé elementy. V základu je napěchována řadou knih (které jsem si úspěšně omylem smazala).

vavrulka
vavrulka 09.04.2014 v 14:56

Já mám PocketBook a můžu vřele doporučit! Měla jsem i Kindle Touch, ale ohřála se u mě jen pár dní. Absolutně mi nevyhovovala. Ničím. Celá je v AJ (i když umím, nepreferuji to), citlivý dotykový dispej, stránky se pořád otáčely jen jsem to nějak jinak nahla, lece se dotkla - což je hned, displej je jakoby zastrčený, někomu to třeba nevadí, mně ano. A v neposlední řadě, a pro mě krok k tomu čtečku vyměnit, je správa knihovny! Absolutně příšerná. Neopomenu ani to, že nemá slot na paměťovou kartu, jen interní paměť. Nechala jsem se bohužel strhnout davem a čtečku koupila. Nechápu, co na Kindlu všichni mají. I když zase na druhou stranu, sto lidí, sto chutí :) Asi je to individuální, ale za mě rozhodně nedoporučuji. To už mi víc vyhovovala Prestigio Nobile...

pajonek
pajonek 09.04.2014 v 15:00

vavrulka, konečně jeden pořádný příspěvek ...taky jsem dal kindla děckám na hraní,
vše co jsi napsala podtrhávám.... a to jsem jako knihovník vyzkoušel více jak 10 různých čteček, když jsme kupovali čtečky do knihovny ...koupili jsme Pockety a dobře udělali ... já Kindla nikdy nedoporučuji

Relativion
Relativion 09.04.2014 v 18:06

Díky za rady pujdu do pocketbook nebyl jsem si jistý tim displayem ale to asi nebude takový rozdíl a to pdf je super

pajonek
pajonek 09.04.2014 v 18:09

Relativion -- s tím PDF se moc neraduj...pédeefko je NEJHORŠÍ formát pro VŠECHNY čtečky .PDF není určeno pro čtečky, má úplně jiný význam,
ale Pocket si s tím nejlepší poradí.....



Vložit příspěvek