Čtečky e-knih


Kvothe
Kvothe 07.11.2011 v 00:17

Zdravím všechny uživatele Databáze knih a zároveň vás prosím o pomoc.

Rozhodl jsem se, že si pořídím čtečku elektronických knih a to primárně pro čtení souborů PDF a DOC, protože mám mnoho školních knih v digitální podobě, které mě nebaví tisknout a v počítači se mi čtou špatně. Normální knihy budu nadále číst ve staré dobré papírové podobě, ale někdy nemám na výběr.

Rád bych tedy poprosil všechny, kteří mají zážitky se čtečkami elektronických knih, aby zde zkompletovali všechny nutnosti, které taková čtečka musí mít, podle kterých bych si poté mohl vybrat již konkrétní produkt, kterých je opět nespočet. Jestliže má někdo skvělé zkušenosti s konkrétní čtečkou, samozřejmě uvítám i přímé návrhy.

Samozřejmě hraje roli i cena, ale kolik do čtečky investuji se rozhodnu až porovnám všechny nezbytné funkce, vaše zkušenosti atd. Podle mé zkušenosti není nejdražší vždy nejlepší, ale to ví asi každý - žádná novinka:-)

Snad jsem jasně vysvětlil proč jsem založil tuto novou kategorii příspěvků a doufám, že mi pomůžete.

Mockrát všem budoucím přispěvatelům děkuji a přeji hodně úspěchů v životě, skvělé zážitky s knihami atd. Samozřejmě vám také v budoucnu rád pomohu, když budu moci přispět k nějakému tématu. o kterém něco vím:-))

Kvothe

Lamanai
Lamanai 11.11.2011 v 10:54

Kvothe, zmíněné formáty bývají na čtečkách docela tragické, nejsou pro ně přímo určeny. Zkušenost mám jen s Kindle 3 Keyboard, ale ten na tento účel nepořizuj, byl bys hořce zklamán. Pro Tebou zmíněné formáty bych doporučil nějaký tablet, ačkoli nevím, jestli Ti to zase bude vyhovovat cenově. Mimochodem, čtečky mají kromě zobrazovacích problémů ještě jednu překážku - kapacitu disku. Sám se věnuji jazykům a na vedlejšák učím angličtinu, mám tuny knížek v PDF, ale většinou jsou to větší soubory, takže pro čtečku nejsou praktické. Můj tip pro Tebe je tedy - tablet.

Kvothe
Kvothe 12.11.2011 v 23:57

To Lamanai: Moc díky. Včera jsem nakonec dospěl ke stejnému závěru - sice to bude chtít chvilku šetření, ale koupím si tablet.Thanks for your advice. I'm quite sure now:-)

baghira
baghira 14.11.2011 v 11:19

Mám PocketBook 602, a seznam použitelných formátů je celkem bohatý - dá se říct, že se ještě nestalo, že bych něco nepřečetl, včetně pdf.

Na druhé straně, na odborné literatuře s bohatým formátováním (tabulky, grafy, obrázky s popisama...) bude mít problém prakticky každá čtečka s malým displejem. A PocketBook 902 s desetipalcovým displejem je zase nepraktický do kapsy :)

btw velikost disku - 32GB sd-karta by snad mohla stačit :)

Text příspěvku byl upraven 14.11.11 v 11:21

Petunnka
Petunnka 15.08.2012 v 14:59

Ráda bych oživila toto téma. Zvažuju koupi čtečky. Favorit je pocketbook 612 a 622. Nevím, kterou z těch dvou. Najde se někdo, kdo poradí a hodí mi sem nějaký názor - klidně další tip a zkušenost. Dííííky :-)

maphiosso
maphiosso 15.08.2012 v 20:22

Petunnka: Záleží samozřejmě, k čemu všemu hodláš čtečku využívat. Jestli chceš jenom číst nebo i poslouchat mp3 případně si nechat předčítat text apod.. Napsala jsi tady dvě dotykové verze od PocketBooku a kdybych měl mezi nimi vybírat, jednoznačně bych zvolil 622. 612 je přece jen starší kousek s E-Ink Ecran (starší typ displeje), a který není zas o tolik levnější, než jeho modernější bráška PB 622. Já osobně ale považuju za zbytečné ve čtečce knih vše, co se netýká čtení knih, jako např. mp3 přehrávač, hry apod. k těmto věcem řadím i dotykový displej, proto jsem si vybral Kindle 4, se kterým jsem více než spokojený, který bych ale nedoporučil nikomu, komu vadí konvertování formátů. Podpora formátů je asi největší slabinou kindlů. Takže kdybych si měl teď znovu vybrat svou TOP čtečku, tedy přehlednou, bez zbytečných funkcí, s nadstandardní podporou formátů a s kvalitním displejem, zvolil bych Pocket Book 611, která má sice displej starší generace E-ink Vizplex, ale v přímém porovnání s mým kindlem (E-Ink Pearl) jsem neregistroval žádný markantní rozdíl. Takže asi tak.. PS: doufám, že na databázi knih chodí i Ježíšek, aby věděl co mi nadělit k Vánocům :-)


Petunnka
Petunnka 15.08.2012 v 20:42

Maphiosso - člověče vyrazil jsi mi dech. 611 jsem taky zvažovala. Snad telepatie, ale tak nějak tu popíjíme vínko a nakonec jsem přítelovi řekla - o tuto nejlevnější verzi (611). Chci opravdu jen zkusit číst a na druhou stranu se bojím, že mě to třeba nechytne páč papír je papír :-). No, když jsem si to po sobě přečetla, tak děs, ale to vínečko... a určitě si pochopil... Ti ze srdce přeju ať ti taky někdo s láskou koupí 611, třeba k ježíšku. Já mám v pátek svátek, asi evidentní :-D Každopádně, když nevystřízlivím a koupi úplně nezruším, tak dám vědět...

maphiosso
maphiosso 15.08.2012 v 21:50

Petunnka: Všechno jsem pochopil;-) Díky za přání a hodně štěstí s novou čtečkou.

verakl
verakl 07.01.2013 v 04:50

Zrovna jsem si PocketBook touch 622 objednala a jsem zvědavá jak to splní mé očekávání. Vždy jsem byla proti, že papír je papír, ale láká mne na tom ten slovník a navíc už knihy nemám kam dávat a cena knih je taky nižší...no uvidíme :).

lulin
lulin 06.02.2013 v 13:05

Zdravím přátelé, chci se zde informovat co bych si měl zhruba pořídit.
Ve čtečkách se téměř vůbec nevyznám.
Chci to JEN na čtení, aby to mělo podporu více formátů, trvanlivost, odolnost. Něco jako kdybych chtěl mobil JEN na volání, tak bych sáhl po Nokia 34 10 ;)
Koukal jsem na netu, ale nevím čemu můžu důvěřovat.
Resp. vím, ale nedám 4000 za Kindle.
Viděl jsem na netu různé srandy od 900,- - nepotřebuju úplně to nejlevnější, ale rád bych se vešel max do 2000,- (je to možné aniž bych koupil totální šmejd?)

Díky za případné odpovědi

paulhunter
paulhunter 06.02.2013 v 13:10

Doporučil bych ti připlatit si 5 stovek a zakoupit Kindle 4. Nestojí čtyři tisíce, ale dva a půl. Mám právě tuto čtečku a naprostá spokojenost, neměnil bych ani za nic. Ideální velikost do ruky, dlouhá výdrž, elegantní zpracování a pouze potřebné funkce.

Která čtečka stojí 900 Kč? Jinak bych doporučil se ujistit, zda-li má čtečka technologie e-ink, díky které vypadá písmo na displeji (který není podsvícený!) jako vytištěné.

Text příspěvku byl upraven 06.02.13 v 13:18

maphiosso
maphiosso 06.02.2013 v 14:31

Škoda, včera na německém amazon.de skončila akce na Kindle 5 bez reklam, Vyšel na nějakých 1650 kč i s poštovným a poplatkem přeposílácí společnosti za zaslání do ČR. Ale i bez akce se tam dá pořídit okolo 2100 kč. Já mám právě z amazon.de Kindle paperwhite a nemůžu si ho vynachválit, ale souhlasím s Paulhunterem, že Kindle 4 (5) je v dané cenové asi nejlepší.

Text příspěvku byl upraven 06.02.13 v 14:40

marlowe
marlowe 06.02.2013 v 15:59

Úplný souhlas s paulhunterem: syn má Kindle 4 (s reklamama) za dva a půl, přítel dcery Kindle 5 (s reklamama) také za dva a půl – a naprostá spokojenost. Těch reklam bych se nebál, v podstatě vůbec neruší, objevují se jen ve spořičích a při hledání v podobě úzkého proužku, při vlastním čtení se žádná reklama nezobrazuje.
Já osobně mám iRiver Story – a také spokojenost (i když bych dnes asi sáhl spíše také po Kindlu). Nejvíce mi vyhovuje formát DOC, do kterého si většinu textů konvertuju – chce to si s tím na začátku trochu pohrát, zvolit nejvhodnější okraje a typ a velikost písma, ale když už máte tenhle „mustr“ vychytaný, je napříště překlopení do DOC-formátu otázkou vteřin.

lulin
lulin 07.02.2013 v 08:53

Díky za rady a názory.
S tím německým Amazonem mě to tedy pěkně mrzí :)
Už už se začínám připravovat, že si slavného Kindla pořídím taktéž, ale ještě se chci informovat jak je náročné převést jiné formáty do této čtečky?
Jak je to vlastně s těmi všemi formáty? Něco jsem si samozřejmě našel a přečetl, ale zajímá mě spíš praktická stránka věci - jak je který "pohodlný", k čemu se ten který hodí, jak velké jsou rozdíly pro čtenáře na čtečce, která těch formátů zvládne XY, atp.?

Gnomo
Gnomo 07.02.2013 v 09:19

Ahoj. Já čtu na "Jinke Hanlin" je to sice CN, ale zvládá všechny běžné formáty (PDF,DOC,PDB,TXT,JPEG…). Jsem spokojen.

Madluska
Madluska 11.02.2013 v 22:14

Ahoj,
ráda bych se zeptala někoho, kdo má o čtečkách přehled, co si myslí o tomto "stroji", protože cenově vychází asi docela dobře:
http://www.zapakatel.cz/cs/praha/detail/id-9281--elektronicka-ctecka-knih-ewooky-za-1490-kc-6
Uvažuji o čtečce jako o dárku, takže jakékoliv hodnocení co se kvality týče vážně uvítám, jelikož sama tomu rozumím přibližně stejně jako ovce ovsu. Díky!

spdb
spdb 01.03.2013 v 13:43

wooky nebrat, pokud vím tak čtou jen svoje formáty, jsou tam registrace a jejich strategie je IMHO destruktivní pro trh s e-knihami ... sám ji nemám ale vím to od jiných uživatelů
Z vlastní zkušenosti bych doporučil pocketbook, jsem s nimi naprosto spokojený.
Zauvažujte také zda je opravdu nutný dotykový displej, já to považuji u e-ink čteček za naprostou zbytečnost

medunkabezova
medunkabezova 26.05.2013 v 18:03

Ahoj,
prosim poradíte mi někdo, zda lze konvertovat formaty knizek z Amazonu pro Kindle do jiné ctečky? Pokud ano, jak? Předem moc díky!

epete
epete 26.05.2013 v 22:36

medunkabezova: Pro práci s knihami (archivace, převod, hodnocení) lze použít například program Calibre. Ke stažení je zde: http://calibre-ebook.com/

Konvertovat umí prakticky všechny formáty: epub, mobi, doc, rtf, html, txt a další. Převod mobi (Kindle) např. do epub funguje bez problémů.

pajonek
pajonek 27.05.2013 v 21:22

to orisi, dělám se čtečkami delší dobu, měl jsem přes knihovnu v rukách dost typů /protože jsme zásobovali knihovny/....samozřejmě jsem si udělal pomyslnou stupnici... a tebou uváděná čtečka IT WORKS by dostala hodně slabých 40% ...
je to prý čtečka.....podporuje sice pro zobrazení obrázků či videí celou řadu formátů, konkrétně JPG, BMP, GIF, MPEG, MKV, MOV, VOB, FLV, 3GP, MP4 a samozřejmě i AVI....ale protože mizerně čte pdf i epub, tak pro rozumné čtení zůstavají pouze dva solidní /ty nejobyčenější/ formáty, a to TXT a PDB......což je tedy mizerné...
ale měl jsem ji doma pouze dva dny....možná se mýlím

Ronin Roujin
Ronin Roujin 27.06.2013 v 19:20

» orisi
zkus někdy, jak se čte na opravdové čtečce s elektronickým inkoustem a uvidíš ten obrovský rozdíl proti tomuto pseudotabletu :)

Ronin Roujin
Ronin Roujin 19.07.2013 v 12:52

navíc ta čtečka má dosti slabou podporu formátů, z "čtečkových" neumí mobi, který je dosti rozšířen a z "tabletových" zase neumí DOC (který je nepsaný "zdrojový" formát pro výrobu e-booků)
formáty pdb a txt se pro čtení knih vůbec nehodí, protože neumějí žádné formátování, styl písma (bold, italika, atd)
prostě ta čtečka má tolik nevýhod (z nichž displej, který není e-inkový je kardinální), že se opravdu vyplatí si připlatit litr a koupit si sponzorovaný kindle

orisi
orisi 19.07.2013 v 21:13

Toto mě opravdu netankuje . Čtu na ní dost často . Případně online convertuji .

nikaxxx
nikaxxx 29.10.2013 v 21:06

Dobrý den,
v poslední době i já, důrazný odpůrce čteček a zastánce papírové podoby knih, podléhám novému trendu. Hlavně z prostorových důvodů - knížky už vrším pod knihovnu do neúhledných komínků.

Potřebovala bych ale poradit. Rozhoduji se mezi čtečkou Kindle 5, která mě láká vzhledem, funkčností a osvědčeností a čtečkou ereading Start 2 spárovanou pro změnu s českým internetovým obchodem.

Moc knížek v angličtině nepřelouskám a nevím, jaký jsou možnosti u Kindlu nepoužívat spojení s amazonem.
A další otázka, na kterou se mi nepodařilo najít nikde odpověď: jak je to se zálohou koupených knih? V případě, že mi někdo čtečku ukradne nebo se porouchá je možnost i zakoupené (a tím pádem nějak chráněné) knihy nahrát do nové čtečky nebo prostě o investice do knih přijdu?

Děkuju všem za názor a rady :). Vážim si jich :).

jsmp
jsmp 30.10.2013 v 15:24

Ochrana knih byva riesena 2 sposobmi (u cr a sr knihkupectiev)- DRM a vodoznaky
DRM - kniha je sifrovana asymetrickou kryptografiou, bla bla... Myslim ze tieto knihy nebude mozne citat na Kindle 5 - tato ochrana uz je na ustupe
Vodoznaky - Knihkupectvo do knihy vlozi nejake informacie ktore identifikuju kupca, teda ak tu knihu kupis a zavesis na net, tak knihkupectvo ta bude vediet identifikovat - tieto knihy nie su nijak sifrovane, takze ich mozes citat na kindle 5 (myslim ze v dnesnej dobe uz bude kazda kniha takto chranena)

Osobne by som kupil kindle a nad nejakymi no-name cinskymi smejdami(ereading start 2) by som neuvazoval.

Ja mam kindle 4 a som s nim spokojny. Medzi jeho hlavne vyhody povazujem:
- Zaloha knih funguje tak, ze ak si kupis knihy z amazonu, tak ich mas ulozene v cloude (teda vo svojom profile) a kedykolvek si ich mozes stiahnut do svojej kindle citacky (teda ak ti ju ukradnu, kupis novu a zase si tam tie knihy mozes stiahnut) - vyhoda je ta, ze knihy mozes citat na elektronickej citacke, dalej existuje citacka pre webove prehliadace a pre mobilne telefony (iPhone, Android, Windows phone). Mozes si teda doma rozcitat knihu na Kindle 5, v praci pokracovat v citani vo webovom prehliadaci, a cestou domov v mobile, zalozky sa samozrejme synchronizuju :)

- Kindle dalej umoznuje citat aj knihy ktore si do neho sama nahras(tieto knihy nie je mozne citat na mobilnych telefonoch a cez webove rozhranie) - podporuje formaty mobi a pdf. Knihu si mozes kupit v ceskom knihkupectve vo formate mobi a nahrat do Kindlu a citat.

- Dorucovanie dokumentov - kazdy kindle ma priradenu mailovu adresu, na ktoru mozes posielat dokumenty, ktore sa automaticky budu stahovat do kindlu - ak tam teda posles Word dokument, dojde k jeho skonvertovaniu do spravneho formatu a zaslaniu do Kindlu

- Tento odkaz ukazuje podporu roznych formatov (v skratke: nonane cinske citacky maju vacsinou podporu viacerych formatov, ale knihy byvaju casto "rozhodene". Preto je lepsi kindle :) )
http://forum.elektronicke-knihy.info/index.php?action=vthread&;forum=5&topic=26

Ak je daco nezrozumitelne alebo mas nejake otazky tak rad odpoviem :)

Text příspěvku byl upraven 30.10.13 v 16:36



Vložit příspěvek