Česká pošta a její služby


siena
siena 09.02.2022 v 15:07

reader.007, jaj, tak to znám a rozumím. O to větší dík, žes i přesto napsala znovu:)

reader.007
reader.007 09.02.2022 v 16:38

Když to někomu pomůže, rádo se stalo...

reader.007
reader.007 03.10.2022 v 16:02

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-posta-zdrazi-40410436

to tu dlouho nebylo, tak spotřebitelům zase trochu přisolíme...

bagel
bagel 03.10.2022 v 18:24

Super, zrovna dnes mě Česká pošta pořádně naštvala. Nechala jsem si poslat asi 15 knih z Knihobota do Balíkovny, jejíž výdejnu mám naproti bytu. No a pošta mi to prý z kapacitních důvodů nechala na hlavní poště a já táhla všechno pěšky domů.

reader.007
reader.007 03.10.2022 v 18:33

Už by jela reklamace... V obchodních podmínkách žádné přesměrování nevidím, takže pohádky Ovčí babičky o kapacitě bych je nechala zohlednit v ceně přepravy. Člověk si nemá nechat vše líbit...

Když je řeč o Balíkovně, našla jsem na té jejich mapce kiks, kdy se s umístěním pobočky "netrefili" asi o 200m, což pro neznalého může být dost velké překvapení, když pak stepuje někde, kde mu nedají ani dobrýtro, natož kýžený balík. Ale evidentně to není priorita aby se zákazníci trefili, neboť i když jsem je na to upozornila (řekla jsem si naivně: když už tam ten formulář pro komunikaci mají, proč to nezkusit), jenže 14 dní v tahu a změna veškerá žádná...

Nermal
Nermal 05.10.2022 v 16:56

No, spíš bych to zkusil poslat na Mapy.cz, tam by se to mohlo spíš ujmout.


Ana72154
Ana72154 05.10.2022 v 23:36

bagel a reader.007: Pracuji na poště, kdy přicházím i do kontaktu s balíky, které balíkovny (tabáky, prodejny atd.) z kapacitních důvodů odmítnou převzít (i když místo ve skutečnosti mají). Proto pracovník balíky odveze na "hlavní úložiště"- což je pošta. Balíkovny (mimo pošty) vlastní soukromníci, kteří si sami rozhodují jaké balíky chtějí nechat u sebe uložit a které ne. Někteří si vezmou vše, dokud jim to kapacita dovolí, jiní si vezmou jen malé obálky a ostatní ať pracovník odveze uložit na poštu, že se s nimi nebudou tahat.
Je to smutné, ale bohužel pravdivé. A vůči těm adresátům je mi to blbé :(

Text příspěvku byl upraven 05.10.22 v 23:37

reader.007
reader.007 05.10.2022 v 23:53

Ana72154: v tom případě ale pošta jako instituce pochybuje nejen v tom, že slibuje něco co nemůže vždy splnit (dodání na konkrétní pobočku bez nějakých výjimek), ale i v tom, že se o takové variantě vůbec nezmiňuje v obchodních podmínkách. Na tak velkou "firmu" se právní oddělení docela fláká... Když jsem dělala na poště já, pomalu neminul den kdy by nedorazilo nějaké vylepšování obchodních podmínek a většinou to byly takové nesmysly, které fakticky neměly žádný význam, ale na to čas měli.
Je sice zdánlivě sympatické že má ČP tak velkou síť poboček, ale jejich nespolehlivost jim nedělá dobrou reklamu.

Nermal: asi máš pravdu, ale já nejsem ten typ který bude obcházet a tlouct na všelijaká vrata aby dosáhl zlepšení. Koneckonců není to moje odpovědnost...

bagel
bagel 06.10.2022 v 17:40

Ana72154: tojsem nevěděla, myslela jsem, že je to vina pošty. A když si vzpomenu, jak velký byl ten můj balík, tak se ani už zase tak moc nedivím.

Eicherik
Eicherik 16.04.2023 v 10:20

Nezdá se vám, že Balíkovna nějak zpomalila? Dříve, když mi Balíkovna napsala, že má v rukou můj balíček, tak jsem ho druhý den dostal. Minulé pondělí mi napsala a dostal jsem ho až ve středu. A teď naposledy mi napsala ve středu a balíček pořád nikde.

Fanoušek České pošty. :-)

Nermal
Nermal 16.04.2023 v 10:45

Nevím, zda to může souviset, ale pošta rozšířila portfolio Balíkovny, mj. o Alzaboxy. (Takže to mám teď blíž.) Možná je teď složitější logistika a řidičů je málo. Ale pohledem Pražáka těžko soudit, tím nedohlédnu na potíže ve vzdálenějších místech země.
Překvapilo mě však masivní rušení poboček i v rámci Prahy. Namátkou jsem se podíval na tři pobočky, kolem kterých jezdím, a všechny tři budou zrušeny.

vladimir3043
vladimir3043 16.04.2023 v 12:39

Od 1. 4. nastaly změny v rozvozu balíkoven, nějakým způsobem to zase jinak rozdělili (i jedno město/vesnici) na nějaká různá jiná pásma - obvody a do každého to teď rozváží někdo jiný. U nás dříve jedni a ti samí řidiči, kteří spadali pod poštu, rozváželi všechny balíky (do druhého dne) do všech místních poboček balíkoven. Když jsem se informoval na poště, tak i dříve jezdila ukládat nedoručené zásilky jedna doručovatelka a jeden balíkař za den, od 1. 4. prý jich jezdí už šest různých (pokaždé někdo jiný), přepážkové pracovnice pošty je prý už ani neznají. Prostě v tom udělali jen další chaos a nepořádek, do 30. 3. to bylo perfektně zajeté a fungovalo to víceméně bezvadně.

5 dní už je teď pro balíkovnu standart :-) viz. sledování níže (do pobočky otevřené do 17:00 prý přijeli 3. 4. až po 17:00 a pak to už nemohli nikomu předat, tudíž to druhý den překládají na jiné auto a čeká se na balíček dál. 5. 4. ho tam předali znovu ale v 16:50)

6.4.2023 Zásilka byla vyzvednuta.
6.4.2023 E-mail odesílateli - zásilka byla vyzvednuta.
5.4.2023 SMS zpráva adresátovi - uložení zásilky.
5.4.2023 E-mail adresátovi - uložení zásilky.
5.4.2023 Zásilka uložena v Balíkovně.
3.4.2023 Přeprava zásilky k dodací poště.
3.4.2023 Zásilka vypravena z třídícího centra. 22200 DSPU Praha
3.4.2023 Zásilka v přepravě.
1.4.2023 E-mail odesílateli - zásilka převzata do přepravy.
1.4.2023 E-mail adresátovi - zásilka převzata do přepravy.
1.4.2023 Zásilka převzata do přepravy. 25242 Jesenice u Prahy
30.3.2023 E-mail odesílateli - obdrženy údaje k zásilce.
30.3.2023 Obdrženy údaje k zásilce.

Text příspěvku byl upraven 16.04.23 v 13:26

Nermal
Nermal 16.04.2023 v 13:59

Naštěstí aspoň Balík do ruky funguje spolehlivě, do večera ho podáš, dopoledne ho máš. Za příplatek i v sobotu.

Balíky z Balíkovny jsem si nechával posílat na domovskou poštu, protože mimopoštovní dodejny byly nespolehlivé, ale ukládací boxy zatím fungují spolehlivě a balík mám dřív.

Skallarix
Skallarix 16.04.2023 v 14:46

-Přiletěl poštovní modul.
+ Takže mu to trvalo 3 milióny let?
- Co bys chtěl, normální poštovní průměr.

reader.007
reader.007 16.04.2023 v 21:49

Mně tedy Balíkovna (jako odesilateli) zatím funguje rychle (většinou je zásilka druhý až třetí den na místě), nicméně co se týče té rychlosti, tak nás prý ještě čekají změny. Naše pošťačka mi před pár dny sdělila, že i když si teď pro obyčejné zásilky/dopisy vybírám "ekonomický způsob" odeslání, pro příště možná bude lépe si přitlačit za prioritní, neboť se chystají znechucovat svou klientelu ještě pozvolnějším přístupem než je dnes.
Abych byla konkrétnější:
doručování pro naši a asi tak 3-4 okolní obce zajišťuje pošta v 5 km vzdáleném městě a napříště to hodlají dělat tak, že 1. den objedou jednu ves, 2. den objedou druhou a tak dále... Čím veřejnější služby, tím laxnější přístup. Prostě budeme služby postupně zpomalovat tak, že až jednou nebudou, ani si toho nevšimnete.

Nepochybuji že se za tak geniální dedukci vrcholní manažeři opět dobře odmění...

Eicherik
Eicherik 17.04.2023 v 21:42

Balík do ruky? Raději ne. :-)

https://1url.cz/Or8lq

Nermal
Nermal 17.04.2023 v 23:59

Vzhledem k tomu, že pošta doručení předem avizuje, tak tohle fakt nehrozí. Stačí změnit doručení, nebo přesměrovat rovnou na poštu, pokud nejsem doma.

Akorát jsem si všiml, že pošťačka teď místo 9:30 chodí někdy až 13:30. Počítám, že doručuje dva obvody za sebou. Dřív to bylo jen kvůli něčí nemoci, že by teď i kvůli odměnám navíc?

Text příspěvku byl upraven 18.04.23 v 01:29

RCC
RCC 18.04.2023 v 01:10

Ne vždy pošta doručení předem avizuje, a někdy to udělá, ale nedodrží. Proto mám rád Balíkovnu. Ta je na poště, pro balíček si mohu doběhnout. Je to zábavná procházka. Jenže se mi už stalo, že (prý z technických důvodů) museli změnit místo doručení. To nové místo bylo vzdálené šestnáct kilometrů. Celkově volím obvykle mezi Balíkovnou a Zásilkovnou, podle konkrétních podmínek. Obě výdejní místa jsou ve stejné budově.

Nermal
Nermal 18.04.2023 v 01:50

Úryvek z Ekonomického deníku z rozhovoru s bývalým šéfem České pošty Romanem Knapem k Balíkovně:

....
"Pak totiž vidíme, že najednou diskuze mezi mladými lidmi o tom, jestli využívají státní poštu anebo Balíkovnu úplně odpadá. Trend odnosných zásilek, jak tomu říkáme, jasně převažuje. Lidé už navíc ani nehrají ten krysí závod o to, jestli zrovna byli nebo nebyli doma, stihli seběhnout schody, slyšeli či neslyšeli zvonek, ale rovnou využívají výdejních míst, která jsou přístupná kdykoliv a jsou nejblíže kde potřebují a nehledají ani pobočku. Díky tomuto trendu, na který pošta díky Balíkovně naskočila, si udržela svůj podíl na trhu."
...

Taky jsem měl ten pocit, že místo rychlosti doručování se řeší kolem dokola, zda pošťák byl či nebyl s balíkem u baráku a zazvonil či nezazvonil, anebo ho uložil rovnou na poště.

Text příspěvku byl upraven 18.04.23 v 01:51

Eicherik
Eicherik 18.04.2023 v 06:20

Včera mi napsala Balíkovna, že má můj balíček..... :-)

R.E.M.
R.E.M. 18.04.2023 v 09:48

Pokud se takto arogantně vyjadřuje bývalý šéf České pošty, tak nepochopil potřeby zákazníků - nemají potřebu hrát krysí závod" (tuto potřebu mají možná šéfové ČP), ale obdržet za peníze odpovídající služby. Šéf by měl vědět, že zákazníci mohou preferovat kvalitu jedné složky služby před druhou. Jednomu nebude vadit ani ho nezatíží, že si zajede autem nějaký km k výdejně, hlavně když bude mít zásilku o den dřív, ovšem pro druhého bude mnohem důležitější doručení balíku do ruky opravdu do ruky (nezapomeňme, že existují i hůře pohybliví lidé).

Kdysi ČP avizovala doručení den předem, teď zavolá doručovatel, že jede se zásilku a za 5 min. tam bude, v lepším případě mi pošlou SMS nebo e-mail 1 - 2 h před doručením, což člověk v zaměstnání vůbec nemusí postřehnout nebo právě při práci nemůže řešit změnu doručení.

Tedy ne že by jiné doručovací služby - firmy byly lepší.

Text příspěvku byl upraven 18.04.23 v 09:49

RCC
RCC 18.04.2023 v 12:59

Pokud zavolají, to je ještě dobré. Jenže většinou nezavolají. Přijde pouze zpráva, že dnes od osmi do šestnácti hodin bude doručována zásilka. To znamená zůstat celý den doma. A datum doručení je bez záruky. Někdy se čeká úplně zbytečně. To mluvím o doručování na vsi, ve městech by si to pravděpodobně nedovolili. Ale na druhou stranu zůstává Česká pošta nejspolehlivější dopravce, protože ostatní jsou mnohem horší. To jsou potom i situace, kdy vám přivezou zásilku, přičemž nic nemáte objednáno. Balík je na jiné jméno a do jiné vesnice, ale to řidiči ani tak nevadí, on chce podpis o převzetí. I když někdy ani ten podpis nechtějí. Dokonce mi doručovali monitor k počítači tak, že naprosto bez ohlášení přijel řidič, který mi balíček přehodil přes plot na dvůr. Takže rozhodně raději poštu, i přes mé určité výhrady.

Eicherik
Eicherik 18.04.2023 v 18:34

.....a dnes mi balíček dorazil. :-)

Nermal
Nermal 18.04.2023 v 20:46

Já mám štěstí (?), že drtivou většinu balíků, co mi chodí, očekávám, jelikož jsou to většinou nějaké objednávky. Pokud využiju sledování online na webu, nebo přes mobilní aplikaci, tak mám jasno. Balíkovna avizuje do e-mailu hned, když zásilka naskočí v systému. O Balíku do ruky vím rovněž, buď mi e-shop číslo zásilky pošle, nebo si ho vyžádám sám (většinou u menších prodejců).
No a pak už jen kontroluju, že zásilka jede podle plánu. Balík na Balíkovnu či Do ruky přijde druhý den ráno, konkrétně náš balíkář přijíždí mezi 10:30 a 11:30. Stejně vždycky volá, že se blíží a jestli jsem doma.
U doporučených psaní je to horší, ale prioritní přijde taky druhý den ráno, ekonomické za 2 dny. Ráno jen zkontroluju, zda se pošťačka nechystá mi ekonomické psaní přinést už o den dřív, abych byl doma.
Anebo si rovnou nastavím večerní doručení zásilky mezi 16-21 hod. (Což asi na vsi nejde, chápu.)
K Balíkovně chtějí kód, k Balíku do ruky ani ten ne. Nejlepší je nechat si to poslat do nějakého boxu, nemusím řešit doručení. Psaní může převzít soused, nejste-li doma. Dohodl jsem se s doručovatelkou, že mi může menší zásilky hodit do schránky, pokud se vejdou. (Případný autogram poskytnu nazítří.) Jinak si můžete zásilku, která už leží na poště, nechat opakovaně doručit, je to v ceně.

Text příspěvku byl upraven 18.04.23 v 20:52

Nermal
Nermal 18.04.2023 v 21:27

Na jiném fóru než DK psala jedna zřejmě starší paní, že Českou poštu využívá hlavně kvůli tomu, že může platit v hotovosti. Nemá možnost platit kartou, ani obsluhovat podání zásilky přes chytrý mobil s aplikací.
(A to nemluvím o tom, že teoreticky není žádná povinnost mít zřízen obyčejný email. Jen si zkuste představit, co byste dnes pořídili, když u všech kolonek s emailem je hvězdička (povinná položka). Jste pak člověkem druhé, ne-li třetí kategorie.)



Vložit příspěvek