Zeměplocha

DISKUZE » O knihách


Marylaa
Marylaa 08.10.2018 v 11:07

Rozhodla jsem si doplnit mezery ve vzdělání a přečíst knihy o Zeměploše. Prosím o radu: je nutné to číst od začátku? A co je první díl?

Text příspěvku byl upraven 08.10.18 v 11:13

woodward
woodward 08.10.2018 v 11:11

Není to asi nutné, ale myslím, že je lepší to číst popořádku.

Naias
Naias 08.10.2018 v 11:27

https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/elanius-carodejky-a-jina-havet-ze-zemeplochy-1649/str-1
Prvý diel je Barva kouzel, druhý Lehké fantastično. Tieto dva diely na seba priamo naväzujú.

Text příspěvku byl upraven 08.10.18 v 11:42

Marylaa
Marylaa 08.10.2018 v 11:51

Jo, člověk má hledat než se zeptá :) Ale v té staré diskuzi také není, co vlastně je první díl. V těch knihách co mají v knihovně je na začátku nějaký seznam všech těch knih a jako první je tam "Barva kouzel". Je to první díl?

Naias
Naias 08.10.2018 v 11:58

To som už dopísala.

elfos
elfos 08.10.2018 v 11:58

Ano, Barva kouzel je první díl série Úžasná zeměplocha.
Další je Lehké fantastično, atd.

https://www.databazeknih.cz/serie/uzasna-zemeplocha-28

Knihy o Toničce Bolavé stojí samostatně, ale jsou taky součástí Zeměplochy.

https://www.databazeknih.cz/serie/uzasna-zemeplocha-knihy-o-tonicce-bolave-37


Marylaa
Marylaa 08.10.2018 v 12:07

Děkuji za odpovědi :) Tak jsem to dobře trefila, když jsem půjčila v knihovně tu Bravu kouzel. Tak doufám, že to bude stát za přečtení.

Mirka2778
Mirka2778 08.10.2018 v 12:58

Zeměplochu určitě není nutné číst popořadě, ale je pravda, že na seznámení je nejvhodnější Barvou kouzel začít. Zeměplocha má několik "jakoby sérií" (čarodějky, hlídka, mágové.....) a většina čtenářů má některé hrdiny oblíbenější, některé méně (samozřejmě). Ať se líbí!!

Tohle by měl být základní přehled.
http://www.discworld.cz/zemeplocha/o_zemeplose/

Text příspěvku byl upraven 08.10.18 v 13:15

baghira
baghira 08.10.2018 v 14:59

Samotné příběhy na sebe nenavazují. Ale jsou propojené postavami, které mají svůj vývoj. Proto je dobré číst po pořádku. (Ostatně i sám spisovatel prodělával svůj vývoj - třeba když srovnáte prvních řekněme pět-šest knih série se zbytkem série).

denib
denib 08.10.2018 v 16:04

Je lepší číst Zeměplochu popořadě, ale nutné to není. Já jsem jako první četla Morta a Soudné sestry a jsem ráda. Líbily se mi totiž mnohem víc než Barva kouzel :-) Ale všechny knihy ze série jsou výborné ...

Padfoot
Padfoot 08.10.2018 v 16:24

Je víc dějových linií, ale i tam je ta dějová návaznost dost volná...
Hezký průvodce je tady: http://www.discworld.cz/zemeplocha/o_zemeplose/

Jinak pro mě je Barva kouzel jedna z těch slabších, takže se případně nenech odradit a zkus třeba jinou skupinu postav :)
(Páni, jak já ti závidím, že to budeš číst poprvé! :D)

hannah2000
hannah2000 08.10.2018 v 20:59

Přidám svojí zkušenost. Také jsem si říkala, že je ostuda, když jsem od Pratchetta přečetla jen Kuchařku stařenky Oggové. A tak jsem po zkoumání a váhání sáhla po 1.díle - Barvě kouzel. No a nevím. Nějak mě ten děj ne a ne chytit. Určitě mě některé části pobavily, četla jsem to ale hodně dlouho a do dalšího dílu nějak nemám chuť. No a stále mám trochu pocit, že byla chyba, že jsem začala 1. dílem. Radili mi například Národ nebo sérii s Toničkou Bolavou. A taky mi říkali, cituji: "Ten Pratchtett je takovej zvláštní, někomu to sedne a někomu ne, také jsem nečetl všechny a dělal jsem tam přestávky, nicméně, když ti to zaleze pod kůži, tak tě mají." Takže já to nechám uležet, možná knížku ještě jednou prolistuju, seženu film a zkouknu a uvidím. No ale jsem zvědavá, co Marylaa.

Text příspěvku byl upraven 08.10.18 v 21:08

Padfoot
Padfoot 08.10.2018 v 21:15

hannah2000: Jsem velkej fanda Zeměplochy, ale i mě dělala Barva kouzel trochu problém a obecně knížky s Mrakoplašem jsou pro mě ty méně oblíbené (kromě Zajímavých časů, ale na tom nesejde...). Ale knížky z Ankh-Morporku o Hlídce naprosto miluju. Opravdu bych doporučovala prostě sáhnout po jiné knize, třeba s jinými postavami - Nohy z jílu nebo Čarodějky na cestách, Mort a Těžké melodično je můj asi největší oblíbenec...
Zeměplocha je specifická tím, že je to jakoby několik sérií, které se prolínají. Každá se odehrává v jiné části Zeměplochy, jsou tam jiné postavy, které mají jiné vlastnosti a podle toho je jiná i povaha a atmosféra příběhu. Knihy o Hlídce jsou spíš do detektivky, Mrakoplašova dobrodružství jsou víc pohádková, knihy se Smrťem jsou zase úplně jiné...
Nechci tu do vás zbytečně hustit, ale mrzelo by mě, kdyby někoho Barva kouzel odradila od zbytku...

hannah2000
hannah2000 08.10.2018 v 21:33

Padfoot: Já od té Barvy kouzel možná čekala trochu větší spád. Spíš mě zaujaly jen určité úseky, ale ono to vyprávění je takové nasekané, spíš víc příběhů v jedné knize. Tak možná najdu nějakou knihu o Hlídce, nebo ještě nevím. Mám tedy zatím uchystané Lehké fantastično a Čaroprávnost. Ale jak jsem psala váhám. No každopádně musím říct, že jsem Zeměplochu zatím nezavrhla. Připadá mi to, jako že chodím jako divák okolo, nakukuju dovnitř okýnkami a ne a ne najít hlavní vchod, abych byla součástí dění :-) .

Text příspěvku byl upraven 08.10.18 v 21:43

Dudu
Dudu 08.10.2018 v 22:08

Pro mě je už ten hlavní vchod navždy uzamčený. Párkrát jsem to zkusil - ale vždy s výsledkem usínajícím.

denib
denib 08.10.2018 v 22:24

hannah2000: Jestli tě Barva kouzel moc nebavila, tak bych určitě zkusila jiné knihy, než ty, co máš nachystané. Doporučuji zkusit Soudné sestry nebo Stráže! Stráže!

Padfoot
Padfoot 08.10.2018 v 22:34

Lehké fantastično je pokračování Barvy kouzel - stejné postavy, děj navazuje... Tak nevím jestli to pro tebe bude výhra :) Doporučuju Stráže! Stráže!, nebo Morta (to byla i moje první Zeměplocha). Pokud Mrakoplaše, tak Zajímavé časy... sama jsem ji četla nedávno a na to, jak knížky s Mrakoplašem nemusím (a pár jsem i nedočetla), tak jsem byla nadšená.
Ale určitě nezavrhovat :) Podle mě je celá série hrozně nevyvážená. Některé díly jsou prokousávačka, a některé utíkají tak rychle, až to zamrzí.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 08.10.2018 v 22:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

hannah2000
hannah2000 08.10.2018 v 22:53

Ještě se porozhlídnu, ale možná zkusím buď Stráže! Stráže! nebo Morta nebo Soudné sestry. Ty co mám, radši vrátím. A pak sem napíšu, jak to dopadlo.
Ale každopádně dík denib a Padfoot za tipy.
A jsem zvědavá na dojem z prvního čtení u Marylyy.

Raksa.A
Raksa.A 09.10.2018 v 14:42

Pokud máš ráda biograf, zkus Pohyblivé obrázky, pokud Austrálii, pak Poslední kontinent, pokud Fantoma opery, potom je Maškaráda to pravé...
Já mám ráda Hrr na ně a Zloděje času.

reader.007
reader.007 09.10.2018 v 21:05

Já naťukla Soudné sestry a ani jsem se nezačetla - nebavilo. Až když mne namotivoval jiný kamarád a s větším odhodláním jsem brousila kolem příslušného regálu v knihkupectví, mne zaujala obálka Mužů ve zbrani a bylo definitivně vymalováno: prochechtala jsem celou knihu a na dlouhou dobu jsem nic než Zeměplochu nevzala do ruky.

Mirka2778
Mirka2778 10.10.2018 v 07:03

Mě čarodějky taky tolik nebaví, ale čtu i je. Ovšem hlídka je asi nejlepší. Mrakoplaše mám taky ráda. Malí bohové a Pyramidy, ty mě prostě baví.

reader.007
reader.007 10.10.2018 v 08:29

Mirka2778: já netvrdím že mne čarodějky nebaví, jen to nebyly právě ony, co mne naladilo na tu správnou vlnu, osobně mi přijde nejméně zábavná linie s Mrakoplašem, i když takový Erik... :-)

Mirka2778
Mirka2778 10.10.2018 v 08:53

Naštěstí je na Zeměploše pro každého něco!
Doma mám všechny a sahám po nich podle chuti.
Když si tak vzpomínám, mě ve skutečnosti nalákala Dobrá znamení od Pratchetta a Gaimana, která k Zeměploše nepatří.

Marylaa
Marylaa 10.10.2018 v 10:16

Měla jsem se zeptat, až dočtu Bílou velrybu, k přečtení které jsem se upsala v jiné diskuzi. Vzbudili jste totiž moji zvědavost a ještě k tomu asi abych potom napsala svoje dojmy :) A přece jen nerada čtu víc knih najednou.
Od Pratchetta jsem zatím četla něco mimo Zeměplochu, myslím že to bylo tohle: https://www.databazeknih.cz/knihy/velka-jizda-17183 a docela se mi to líbilo. (četla jsem právě něco mimo, protože jsem nejdřív chtěla zjistit jak číst tu Zeměplochu, takže děkuji všem za rady)



Vložit příspěvek