Účelově zkreslené hodnocení knih


PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 10:14

Ad ijcro:
O tom jsem už také uvažoval, ale může to být dvousečné. A bude to necelých 10 let zpátky, co se pan Poch dožadoval našeho setkání a naznačoval, že mne bude inzultovat (bohužel již asi nedohledám, tudíž berte jen jako tvrzení jedné strany sporu). Naznačil jsem mu zhruba lokalitu, s tím, že tam může zkusit uspořádat autorské čtení apod. a já se dostavím.

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 10:33

No neke :-), tak se mi to povedlo dohledat: https://blog2.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A110403_185126_blogidnes&;vlakno=46697322

vas
vas 06.05.2021 v 10:48

Odpověď k PanPredseda:
"Nechci mrhat Vaším časem, ale u této knihy je velmi dobře vidět, čeho všeho jsou někteří autoři schopni (a ano, napsal jsem k ní komentář i recenzi)."

Hm, teď jsem se na to díval a musím říci, že marketingově je to perfektní. Všichni už o knize vědí. Cena za tuto P. R. informaci je však podle mého názoru příliš vysoká.

Text příspěvku byl upraven 06.05.21 v 10:51

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 10:52

Z hlediska marketingu je podle mne velký rozdíl mezi tím, když se o produktu ví a tím, když si ho lidé kupují. Prašule tečou z toho druhého.

vas
vas 06.05.2021 v 11:06

K ijcro:
Abych trochu napravil tu kauzu s Alešem, tak vám alespoň posílám jednu zajímavost, o níž jste možná neslyšel. Mikoláš byl (už jako starý nemocný muž) jedním z mála opravdových přátel indiánského lovce Čerwuiše z kmene Čamakoko. Tohoto opeřeného šoumena přivezl do Prahy z paraguayského Chaca cestovatel A. V. Frič a Aleš z něj byl nadšený. Dokonce ho prý několikrát portrétoval, ale obrázky se mi nepodařilo dohledat.

Hana H.
Hana H. 06.05.2021 v 11:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


vas
vas 06.05.2021 v 11:24

Souhlasím.
Jsem překvapený, že se mezi knihomoly, kteří jsou podle mě tou nejmírumilovnější formou života na naší planetě, vyskytují agresivní jedinci.
P. S. Vlastně jsou ještě mírumilovnější tvorové - amazonští kapustňáci. Ti jsou fakt super, akorát že nečtou.

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 11:45

Ad vas:
Agresivita je podle mého skromného názoru propojena s tím extragalaktickým sebevědomím. Třetím ze "svaté" trojice pak bývá autorské neumětelství.

ijcro
ijcro 06.05.2021 v 12:01

@PanPredseda:
imho, já zrovna nepíšu žádné literární perly, což ostatně už asi víte.

Ale s propagací každého samostatného autora je problém, nemá-li za sebou redakční podporu a nakladatele (ochotného propagovat), protože, co si budeme namlouvat, pokud autor nemá všeobecně známé jméno a není výherce správné literární soutěže, tak ho sebelepší dílo neprotlačí to reklamních headline.

Takže jakákoliv reklama je dobrá, i ta negativní, hlavně že se o autorovi a jeho dílech hovoří, píše a je často citován (to je totiž skoro jako lajky). Literární smrt naopak je, když po vás neštěkne pes a můžete vydat třeba dvacet knížek.

Takže je (morální) otázka, jestli je to správné. Někdo má povahu i žaludek na to, aby do toho vlastního, a třeba i konfliktního, public relations šel (i přes falešné profily a nebeskou sebechválu), protože mu to za to stojí a vyplatí se mu to (ne teď, ale třeba zítra).
No, a někdo na to není.

Adhara
Adhara 06.05.2021 v 12:09

Vas: ja vás chápem, na vlastnej koži viem, aké je ťažké publikovať a propagovať. Ale asi sa zhodneme v tom, že samokomentovanie je priehľadné a knihe to nepomôže, skôr naopak.

Začínajúci spisovateľ si môže založiť webstránky alebo ešte lepšie blogovať na nejakom serveri, kde sú ľudia (lebo na jeho novozaložených stránkach logicky ľudia veľmi nie sú), komentovať, byť aktívny. A nielen ohľadom vychvaľovania svojich kníh – to rýchlo začne liezť na nervy a navyše povzbudí predátorov, aby sa na jeho „úžasné“ knihy pozreli poriadne kritickým okom.

Osobne si myslím, že autor by sa mal svojimi príspevkami prezentovať ako zaujímavá a rozhľadená osobnosť, pretože skôr tým vzbudí neagresívnu zvedavosť na to, čo píše. Je to ale beh na dlhé trate. Podobne ako v písaní, ani v propagácii neexistuje skratka.

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 12:11

Já myslel, že jsem fanynka a ne predátor...
Můžu být i vetřelec?

ijcro
ijcro 06.05.2021 v 12:14

@Adhara:
Pokud se podíváte třeba na Sarden, jsou tam oslovováni stále stejní lidé (a jen sporadicky někdo nový).

vas
vas 06.05.2021 v 12:16

K Adhara:
Napsala jste to moc hezky. Pěkný návod pro začínající spisovatele. Je potřeba to hlavně nevzdávat. Pokud jsem to správně pochopil, tak píšete. Přeji vám tedy hodně úspěchů, korunovaných třeba vydáním knihy.

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 12:38

V příspěvku Adhary mne zaujalo, že "autor by sa mal svojimi príspevkami prezentovať ako zaujímavá a rozhľadená osobnosť, pretože skôr tým vzbudí neagresívnu zvedavosť na to, čo píše". S tím souhlasím, ale napadá mne otázka, jak přesně by toho byl schopen zde na DK, aby se dostal do povědomí většího množství uživatelů.
O ijcrovi vím, že píše, už delší dobu, ale přiznám se, že jsem četl zatím jen jednu ukázku z připravovaného díla. Ovšem musím říct, že mne skutečně zaujala.
Adhara se tuším už také v nějaké diskusi zmínila, že píše, nic jsem od ní nečetl. Přidám slovíčko zatím.
A o Vás, pane vas, to vím od včerejška.

Adhara
Adhara 06.05.2021 v 14:39

Ijcro: Ak márne čakáte na oslovenie od niekoho konkrétneho, možno nezaškodí ponúknuť sa mu sám (súkromnou správou). Ja viem, že pchať sa niekam, kde ho nepozývajú, je mnohým ľuďom vyslovene proti srsti – mne tiež. Ale občas to zafunguje. Prinajhoršom vás budú ignorovať. Ale to predsa robili už aj predtým. :-)

ijcro
ijcro 06.05.2021 v 16:37

@Adhara:
Mám zajímavou perličku s oslovováním plně anonymních schránek. Zasílal jsem před časem svůj jakýsi text do sedmi různých (!) nakladatelství. A měl ve zprávě nastavené automatické potvrzení o přečtení/zobrazení na obrazovce příjemce. Světe div se, v pěti případech to přečetl jeden a týž redaktor (samozřejmě že odpověděl jenom jednou :| ). Ale v Albatrosu to asi takhle funguje :D

Jacck
Jacck 06.05.2021 v 16:48

https://www.databazeknih.cz/knihy/cesta-na-tajmyr-aneb-po-jeniseji-k-severnimu-ledovemu-oceanu-455976

působí přinejmenším podezřele, že kniha má hodnocení odpad uživatelem Pikola, který má v profilu právě jenom jednu přečtenou knihu, a to tuto. Myslím že si knihu objednám a pak tam napíšu své hodnocení

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2021 v 16:52

Jacck: hele, a nebylo by podezřelejší, kdyby se člověk registroval v roce 2020 (nesplněno) a od té doby se tady už nikdy neukázal (nesplněno)?
V tom případě je to brutálně promyšlená konspirace :O

knih-o-mol
knih-o-mol 06.05.2021 v 17:03

taková smůla, člověk přečte jedinou knihu a zrovna odpad!

Jacck
Jacck 06.05.2021 v 17:07

hotovo, kniha objednána, i spolu s Österreich: Adlerweg (průvodce po rakouské Orlí stezce, v němčině) :-)

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 18:08

Ad Jacck a kniho-o-mol:
I já jsem tu měl docela dlouhou dobu přečtenou jen jednu knihu, která je odpad.

Jacck
Jacck 06.05.2021 v 18:19

pobijecmuch se ptal: "Nevím, jak se na DK tomuto bránit. Povolit nováčkovi komentovat až po 7 denní návštěvě našeho webu, nebo po napsání pěti jiných komentářů.
Nevím, zda je určité omezování správné. Nejsme přece čsfd, kde se skládá, cosi jako filmová maturita.
Máte někdo nějaké nápady?"
-----------------------
Spíš udělat veřejný a neveřejný seznam bodů. Všichni nováčci si sice můžou hodnotit knihy, ale do veřejného hodnocení se jejich hodnocení bude zobrazovat až po splnění určitých podmínek, např. ohodnocení 30-ti knih a minimálně dvouměsíčním pobytu zde. Některá zahraniční fora kde jsem působil mají z toho důvodu rozdělené uživatele na "uživatel nováček" a "uživatel veterán", přičemž nováčci nemají taková práva jako veteráni. V tomto případě by prostě nemohli veřejně hodnotit knihy

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 18:21

Ad Jacck:
Ale to už jsme tu řešili, Mlho. Spíš to odláká poctivé uživatele, než naklikávače falešných hodnocení.

Jacck
Jacck 06.05.2021 v 18:22

a v čem by to odlákalo poctivé uživatele?

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 18:33

Prvně mrkněte na stranu 4 této diskuse.



Vložit příspěvek