Účelově zkreslené hodnocení knih


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2021 v 18:33

Třeba v tom, že by výsledek své poctivé práce člověk neviděl hned, ale až si to "databáze usmyslí"?

A nepoctivý si něco prostě nakliká a uškodí tak akorát dalším knihám. Ale jak píše předseda, už řešeno. A podle mě vyřešeno jako blbost...

Text příspěvku byl upraven 06.05.21 v 18:36

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2021 v 18:38

Taky nechápu, proč všechno psát stále dokola jenom proto, že je někdo jiný si to najít ve vlákně. Díky za zmínění čísla listu. Stránky? Kdo ví, jak se tomu říká ... :D

knih-o-mol
knih-o-mol 06.05.2021 v 18:39

Parafrazoval bych Lao c’:”Jakmile bylo uznano dobre dobrym-uz tu bylo i to co je nedobre. Tak krasne s osklivym, dlohe s kratkym se doplnuje.“ Nesmyslnost zebricku nezastre nic a usti jen do podvodu a manipulaci. Reseni bych videl ve zruseni vsech zebricku, komentare bez hodnoceni jsou dostatecne vypovidajici. Staci si zebricky projit.

Jacck
Jacck 06.05.2021 v 18:48

výsledky své poctivé práce by viděl, jen by je neviděli ostatní. Ostatní by je viděli, až by se z nováčka stal veterán. Člověku, který chce databázi používat primárně k vlastnímu seznamu přečtených knih to nijak zvlášt vadit nebude, zatímco to výrazně ztíží práci různým jednorázovým nickům založeným pouze k účelu manipulace s hodnocením. A tyto jednorázové nicky by se daly vyřadit z hodnocení i zpětně, tj kdo nemá hodnocení a komentáře k určitému počtu knih, tak jeho hodnocení zmizí.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2021 v 18:48

A ti, co se necítí na sepsaní komentáře, ať zalezou do díry, protože nebudou moct ani hodnotit hvězdou. To je ale kulišácké ;) ;) ;)
(Protože kdo jenom hodnotí a nic nenapíše, je automaticky teoretickým podvodníkem.)

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 18:51

Nebo to tu zavřem' celé a poslední zhasne? :-/


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2021 v 18:55

A další dobrý návrh na stole. Pokud někdo přečte jenom jednu knihu za rok, jeho hodnocení bude smazáno, protože knihomol toho má přečíst mnohem víc, je to automaticky fake nick. Tady budou padat pořádný úplatky, až budou lidi dokazovat, že třeba jenom míň čtou...
(Dnes se sem valí jeden geniální návrh za druhým :O ... )

Sorry, ale číst toto od někoho, kdo loni přečetl pět knih a v květnu letos ještě ani jednu, je prostě vtipný, nezlobte se na mě, ale je to tak...
(A je jedno, kolik to bylo případně doopravdy, ale co je na databázi, to je oč tu běží.)

Já bych zhasla hned na začátku, ať se lidí pošlapou, až budou zdrhat ;)

Text příspěvku byl upraven 06.05.21 v 18:56

knih-o-mol
knih-o-mol 06.05.2021 v 19:01

To ne, ale hodnoceni je subjektivni, kazdy ma jinak nastaveny prechody mezi hvezdami. Kdyz si prectu komentar, vidim jak to uzivatel vidi, jake ma zkusenosti o co se zajima, kolik mu asi je, muzu se podivat jak hodnoti jine knihy co jsem cetl, text je vice vypovidajici nez sterilni hvezdy, narozdil od pouziti jazyka.

Text příspěvku byl upraven 06.05.21 v 19:05

Jacck
Jacck 06.05.2021 v 19:04

Lenka.Vílka a PanPredseda nejspíš používají falešné jednorázové nicky, tzv sock-puppet accounts, jinak si nedovedu jejich iracionální odpor vyložit. Stejně tak by nováčci neměli právo přispívat do diskuze, pak by se zabránilo tomu, aby duševně narušenější jedinci si zakládali nové nicky jen s tím účelem, aby mohli vulgárně nadávat jiným uživatelům (viz nedávný případ sieny)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2021 v 19:07

I tak to není správné řešení, protože to není spravedlivé řešení vůči těm, kteří sice čtou, ale nemají na napsání komentáře. Nebo nechtějí psát komentáře. Potom by to akorát ve více případech skončilo větou "Skvělá kniha" nebo smajlíkem, protože musí.... :(
(A komentářů u knih, ze kterých to lze poznat, zda si chci knihu přečíst nebo ne, je u knih většinou, podle mě, vždy dost.)

Text příspěvku byl upraven 06.05.21 v 19:08

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2021 v 19:14

Jacck: ááá někdo si našel své nové nejoblíbenější slovo :O vaše paranoia je vtipná...
To teď používáte na každého, kdo má svůj názor (stejně jako vy) a prostě si za ním stojí, protože si myslí, že je to tak lepší, protože možnost názoru má snad každý. Vy si napíšete argumenty pro své a my ostatní nemůže, protože se neshodují s vašimi? Toho jsem si všimla i v jiných vláknech.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2021 v 19:21

PanPrededa (nebo mám napsat PanPrededa+Lenka.Vilka?): to je ale dnes sranda co? Jelikož jsem tady nickem PanPredseda déle než Lenka.Vílka, asi bych měla reagovat jako PP, ne jako LV. Tímto bych sama sobě (LV) chtěla poděkovat, že jsem si (jako PP) doporučila tolik dobrých knih.
To jsem zvědavá, co si sama sobě odpovím dál v ději ;)

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 19:25

Lenko, Vy už to nehulte. :-)
A Jaccku, Vy byste měl změnit medikaci. To co berete na paranoiu evidentně nezabírá.
Nebo máte to své tvrzení o tom, že já a Lenka používáme falešné nicky, čím podložit? Pokud ne, laskavě držte pysk.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2021 v 19:29

PanPredseda: já se tím modrým alzákem nenechám zblbnout :D slibuju!

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 19:31

To už je v docela krátké době druhý zjevný příklad té příslovečné levičácké tolerance. Nejdřív Noční.Motýl a pak Jacck.

Text příspěvku byl upraven 06.05.21 v 19:32

knih-o-mol
knih-o-mol 06.05.2021 v 20:11

Ale ja vim co bude zkaza: az nejakeho ucitele napadne zadat povinnou cetbu a formu odevzdani bude komentar na DK. Pri cteni nekterych komentaru mi skoro prislo ze to uz probiha.

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 21:52

Ad knih-o-mol:
Tipnul bych si, že ještě žádný z kantorů nepožadoval komentář na DK, ale někteří žáci či studenti si tu na povinné četbě zchladili žáhu.

Text příspěvku byl upraven 08.05.21 v 07:56

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 22:01

Ad Jacck "hotovo, kniha (Cesta na Tajmyr...) objednána":
Vidíte, já si zas dnes objednal knihu, kterou napsala Adhara. Očekávám, že až se k ní dostanu, tak pro mne bude jistě kvalitnější počtení, než pro Vás Vámi objednaná Cesta na Tajmyr...
Pokud chcete, můžeme se o to i vsadit. Navrhuji typickou stalingradskou sázku: o dvě bedny vody.

PanPredseda
PanPredseda 07.05.2021 v 07:05

Ještě doplním jedno přirovnání, které bude pro Jaccka nejspíš nepříjemné.
Pokud zákonem zakážete držení zbraní, kdo kromě státních složek (SNB, ČSLA, LM... ech, čo to tárám, policie, armáda) bude ty zbraně mít?
Odpovím si sám: někteří (ovšem nikoli všichni) zločinci. Protože těm jsou zákony fuk. Lidé, kteří zákony dodržují, zbraně buď odevzdají a nebo, v případě, že stát tím pro ně začne naplňovat znaky totality, je schovají pod prkna na půdě, čímž se stanou zločinci.
Když začnete zákazy a příkazy (tedy krom nutnosti registrace) omezovat možnost hodnotit a komentovat zde, budou se sem častěji hlásit lidi, kteří jdou cílevědomě škodit, zkreslovat hodnocení apod., než lidi, kteří čtou a chtějí se o své názory a pocity podělit s ostatními.

PanPredseda
PanPredseda 07.05.2021 v 10:37

Abych se vrátil k něčemu konstruktivnímu. Mám dotaz na uživatele ijcro, Adhara, vas a případně i další, kteří píší a zároveň přispívají sem na DK:
Jaký je Váš názor na to, když byste u knihy, která Vás inspirovala ve Vaší vlastní tvorbě uvedl(a) v komentáři nebo dokonce v recenzi mimo jiné i tento fakt. Samozřejmě by bylo vhodné, aby komentář (recenze) neobsahoval jen tuto zmínku, ale primárně se zaměřil na hodnocenou knihu a ta inspirace byla zmíněna jen jaksi "mimochodem".
Je toto rozumná možnost, jak zde na DK upozornit na to, že píšete, nebo už je to hraniční?

Text příspěvku byl upraven 07.05.21 v 10:43

ijcro
ijcro 07.05.2021 v 11:13

Radši PR nedělám :(

PanPredseda
PanPredseda 07.05.2021 v 11:32

Ok, díky za názor.

Adhara
Adhara 07.05.2021 v 21:06

PanPredseda: ja to riešim cez pridanie svojej knihy do podobných kníh. :-) Ovšem takýto prípad som mala len raz (Crichtonova Sféra – môj Úvod do teórie chaosu). Pri iných knihách bola moja inšpirácia konkrétnymi dielami taká zlomková, že to nestojí za zmienku. Ak sa ale pýtate, či by sa mi páčilo na niečo také natrafiť, v princípe nie som proti, no muselo by to byť napísané tak, aby to nebolo odradzujúce.

PanPredseda
PanPredseda 08.05.2021 v 07:55

Ad Adhara:
Děkuji Vám za odpověď.

vas
vas 08.05.2021 v 12:56

K PP: "Jaký je Váš názor na to, když byste u knihy, která Vás inspirovala ve Vaší vlastní tvorbě uvedl(a) v komentáři nebo dokonce v recenzi mimo jiné i tento fakt."

Váš nápad je docela zajímavý a musím říct, že tohle mě nikdy nenapadlo. Tento způsob prezentace mi jako hraniční určitě nepřipadá. Byl by to vlastně hold jiné inspirativní knize. V počátcích mého psaní (Po stezkách oblud, Hon na vodní příšery aj.) mě mocně inspiroval tento týden zesnulý Jaroslav Mareš, který byl několik let také mým mentorem a přítelem. Dokonce se mi dostalo té cti, že jsem se dostal do jeho článků jako napůl literární postava. V krátkém povídání o krokodýlí žábě (pro časopis Fantastická fakta) ze mě udělal supermana čelícího bornejským krokodýlům a ve své nejslavnější knize o stolové hoře Kurupira zase slaboduchého greenhorna, který se motá po pralese a mezi indiány s nafukovacím člunem na zádech. Moje poslední dílko Mimozemci z Lekotilu je však už ve stylu "románu á clef" a nejméně polovinu neuvěřitelných historek jsem viděl nebo o nich slyšel, jenom jsem je trochu vypointoval. Samozřejmě, že jsem jména a osoby pozměnil. Takže inspirace nebyla literární, ale odpozorována z mého okolí od Prahy po Olomouc a od fiktivního Lekotilu až po reálný Manaus v Amazonii. A velká růžová andělská křídla, plující po černé hladině Rio Negra, o nichž v knize píšu, jsem opravdu viděl na vlastní oči.



Vložit příspěvek