Účelově zkreslené hodnocení knih


PanPredseda
PanPredseda 05.05.2021 v 22:03

Asi se shodneme i na tom, že působí zvláštně, když autor svému vlastnímu dílu dává hodnocení hvězdičkami.

vas
vas 05.05.2021 v 22:09

Tyto věci jsou mi tak trochu jedno. Nicméně chápu snaživé autory i jejich drsné kritiky, protože vidím literární barikádu z obou stran. Vy sám jste už něco publikoval? Pokud je tato otázka příliš osobní, klidně mi napište soukromě. Jinak jsem svou identitu myslím na svém profilu odhalil dostatečně.

PanPredseda
PanPredseda 05.05.2021 v 22:17

Něco je hodně široký pojem. Ale krom pár recenzí zde na DK jsem nic nepublikoval.
Edit: Jakou literární barikádu vidíte?

Text příspěvku byl upraven 05.05.21 v 22:18

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.05.2021 v 22:20

Vas: vy nejste Vojtěch Sláma?

vas
vas 05.05.2021 v 22:30

Díky za odpověď.
Ve své příspěvku jsem chtěl jenom upozornit, že není snadné zdolávat ta pomyslná redakční horstva - sekretářka, redaktor, majitel etc. Napsal jsem asi deset knížek rozličné úrovně a moje poslední dílko vyšlo jenom jako e-kniha. Jednat s nakladateli (až na vzácné a přátelské výjimky) je neskutečná pruda. Legrační je i finanční stránka českého "škrabákova". Za pár stránek P. R. materiálů pro energetickou společnost jsem kdysi vydělal stejné peníze jako za 300 stránek docela náročné odborné publikace. Tož tak...

vas
vas 05.05.2021 v 22:33

Bingo, slečno či paní Lenko.


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.05.2021 v 22:37

Vas: hotovej Sherlock jsem :D

vas
vas 05.05.2021 v 22:40

Páter Knox by měl radost.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.05.2021 v 22:44

Ano, teoreticky znám spoustu způsobů, jak někoho zabít. A dokonce i jak to udělat, aby mi na to nikdo nepřišel :D možná mi z těch detektivek už hrabe...

PanPredseda
PanPredseda 05.05.2021 v 22:44

Ad vas:
Z vlastní zkušenosti to neznám, ale něco podobného mi sdělil i jiný spisovatel. Ale i když zdoláváte horstva a bojujete s prudou, je vidět, že nemáte potřebu své knihy vychvalovat z falešných profilů, případně nutit kamarády, ať Vám dají pětihvězdičkové hodnocení. Toho si vážím.

vas
vas 05.05.2021 v 22:57

Je to od vás velmi milé, ale myslím, že mě přeceňujete. Občas také využívám hraničních metod. Pravda, provedl jsem tyto nekošer reklamy za celý svůj život jenom párkrát, nicméně provedl. Když ale dělám nějaký rozhovor se spřáteleným novinářem, je to dost podobné. Hvězdní kolegové na to mají celé týmy a nižší level zase hvězdičkující kamarády. Možná, že jsem až moc otevřený, ale je to asi správné napsat.

ijcro
ijcro 05.05.2021 v 23:09

@vas:
Publikování je těžká disciplína.
Pan Michael Bronec sepsal pár bodů, jak se stát známějším.
Já si myslím, že důležité je nevzdat se (o svých zkušenostech jsem tu už něco psal).
A jestli se umíte vkusně prodat, tak máte k dobru plus.

vas
vas 05.05.2021 v 23:11

Děkuji,
myslel jsem, že teď dostanu do hlavy kamenem a ne vlídným slovem.

ijcro
ijcro 05.05.2021 v 23:38

@vas:
Myslíte? :)

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 03:46

Ad vas:
"Občas také využívám hraničních metod."
Setkávám se při svém zaujetí (teď přemýšlím jak to nazvat) zatím pouze českými spisovateli, jejichž sebevědomí značně přesahuje jejich literární kvality, s metodami natolik přeshraničními, že nejvhodnější termín pro ně bude extragalaktické.
Takže jestli jste si "na výletě v Krkonoších zašel kousek do Polska," nebude pro mne těžké nad tím přimhouřit oko.
Rozhovor s novinářem je za mne OK, vystupujete tam za svou osobu a dá se očekávat, že si budete trochu "přihřívat polívčičku".
Já narážím na spisovatele, kteří píšou silně nekvalitní literaturu (obsahově, češtinářsky, "nejlépe" kombinace obojího), a pod účelově založenými uživatelskými profily tyto své braky hodnotí pěti hvězdičkami, 100 % apod., komentují si je pochvalnými komentáři, případně si na ně píšou i recenze. (Jestli máte chvilku, no spíš trochu víc času, porozhlédněte se nejen zde po aktivitách mého "oblíbence".)
Z Vašeho uživatelského profilu pro mne vyplývá, že Vy to neděláte (komentář u vlastní knihy, v němž reagujete na kritiku jiného uživatele naopak kvituji).

vas
vas 06.05.2021 v 08:22

Vaše postřehy jsou zajímavé a nezbývá než s nimi souhlasit. Termín extragalaktické sebevědomí je super - hlavně, když se projeví na českém literárním dvorku. Některá zdejší "hodnocení" jsou opravdu úsměvná. I literární zločiny formou hvězdiček by měly mít nějakou formu a ne být posílány z pěti profilů, na nichž je pouze jedno dotčené hodnocení a navíc stejné datum založení. Netvrdím ale, že nechápu tu touhu na své dílko upozornit.

vas
vas 06.05.2021 v 08:38

P. S. Před chvílí mi smázli nebo spíše přesunuli můj komentář z roku 2012, o němž jste psal:

Váš komentář (text níže) byl přesunut do diskuze u knihy Záhadná monstra. Buď nebyl vaším názorem na knihu, nebo obsahoval spoiler (prozrazení děje). Více v Pravidlech.

Pro Kubu:
Zdravím a děkuji za váš kritický, ale přece jenom trochu nespravedlivý soud.
Pokud se vám zdá, že se domorodcům vysmívám, tak to plyne spíše z mé spisovatelské neobratnosti než z přesvědčení. Naopak, mám o před svými kamarády z Amazonie nebo Afriky hluboký respekt. A cestování miluji, před pár dny jsem se vrátil ze středního Rio Negra a Demini.
Mějte se fajn V. A. Sláma
P. S. V druhé části kritiky máte úplnou pravdu, Jarek Mareš je daleko lepším spisovatelem než já! Je to jako srovnávat Mikoláše Alše s Rubensem. (dnes v 08:25)

ijcro
ijcro 06.05.2021 v 09:00

@vas:
Plně nesouhlasím, Mikoláš Aleš snese srovnání s kýmkoliv!
(V daném období a obvyklých technikách)

vas
vas 06.05.2021 v 09:04

Pro ijcro:
Ano, byl to hloupý a více než deset let starý příspěvek. To mě nicméně neomlouvá. Nic jiného mě ale v tu chvíli nenapadlo. Měl jsem při srovnání uvést příklad nějakého mazala a ne mistra Alše.

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 09:07

Ad vas 08:38:
Aha, je možné, že si ho v návaznosti na naši debatu někdo všiml a nahlásil pro přesunutí do diskuse. Podle zdejších pravidel totiž platí, že komentář by měl vyjadřovat názor na knihu, což ta Vaše odpověď nečiní. Jenže pak se ztrácí návaznost, když autorova reakce na komentář (a jak jsem psal výše, já ji v takovéto podobě kvituji) je v diskusi, kam se autor původního komentáře vůbec nemusí podívat (může sledovat komentáře, ale ne diskusi).
Taková jsou ale pravidla, v tomto případě bohužel.

Text příspěvku byl upraven 06.05.21 v 09:21

vas
vas 06.05.2021 v 09:11

No nic, to nevadí. Spíše si ale všimli jeho aktualizace, protože jsem tam ráno opravil gramatickou chybu, která tam strašila plných 10 let.

Text příspěvku byl upraven 06.05.21 v 09:17

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 09:35

Ad vas "Netvrdím ale, že nechápu tu touhu na své dílko upozornit.":
Rozumím, ale i tato touha by měla být naplňována rozumným způsobem. Přívlastek "extragalaktický" jsem totiž ve svém příspěvku nespojoval se sebevědomím ale s řekněme nevybíravostí až nečestností metod (kdy Vy jste své metody nazval hraničními), jaké někteří autoři používají při naplňování uvedené touhy.

vas
vas 06.05.2021 v 09:39

Jasně, rozumím. Nicméně extragalaktické sebevědomí je dost dobré sousloví, které si poznamenám do svého literárního notýsku.

PanPredseda
PanPredseda 06.05.2021 v 09:46

Nechci mrhat Vaším časem, ale u této knihy je velmi dobře vidět, čeho všeho jsou někteří autoři schopni (a ano, napsal jsem k ní komentář i recenzi): https://www.databazeknih.cz/knihy/mrtvi-se-prichazeji-nekdy-rozloucit-soubor-povidek-z-obdobi-let-2002-2007-50761

ijcro
ijcro 06.05.2021 v 10:08

@PanPredseda:
Bylo by skvělé, kdybyste se potkal s panem Pochem na nějakém literárním dýchánku. Kdo ví..., jestli by z očí do očí nebyl "jiným" člověkem...



Vložit příspěvek