Putování labyrintem knih


Petass
Petass 12.07.2018 v 23:25

Asi nedokážu jmenovat jednu knihu, jednoho autora... Velmi mě v dětství ovlivnil Malý Mikuláš, který mi ukázal humor a přivedl mě ke knihám, ale potom... Těžko říct, z každé knihy se snažím si "něco vzít" a ano programově nečtu věci, "které by mě vyhodily z konceptu", ani mě to totiž nebaví :D Určitě mě ovlivnil Foglar, později v pubertě Fulghum, "klasiky" jsem během studií přečetla, ale že by některý výrazně vystupoval si neuvědomuji.

Jass: Božskou komedii mám na seznamu "musím přečíst", ale zatím k tomu nedošlo. Tak třeba se teď odhodlám :)

Text příspěvku byl upraven 12.07.18 v 23:26

newtory
newtory 12.07.2018 v 23:26

AD: Jass
Vyhodila z konceptu myslené do "nečitateľna", alebo do "nepochopiteľna", prípadne "neuchopiteľna" ?

Text příspěvku byl upraven 12.07.18 v 23:30

Petass
Petass 12.07.2018 v 23:34

"Vyhodily z konceptu" ve smyslu "nedokážu se ztotožnit s postavou" , nebo "téma či jednání postav je zcela mimo moje smýšlení o životě". Řekla bych, že se mi to stává hlavně u současných autorů, např. Petru Soukupovou prostě už zkoušet nebudu... U "klasiky" se mi to nestává :) Dřív jsem si myslela, že nedočíst knihu je ostuda, teď klidně něco nedočtu, když je to pro mě utrpení. Času je málo, tak proč ho ztrácet s knihou, kterou čtu jen, abych už to měla za sebou?

Petass
Petass 12.07.2018 v 23:37

Newtory: asi to vystihuje to "nepochopitelná" i když ne, že by mi vadilo, že něco nechápu. Nemusím rozumět všemu :) klidně přiznám, že něčemu nerozumím. Mám třeba ráda Václava Cílka, tam určitě nerozumím všemu, což ale neznamená, že knihu zavrhuji, naopak. Snad mi rozumíte :) jde spíš o životní názor, než o pochopení informací...

Tak teď koukám, že otázka byla na někoho jiného :) nevadí, už to tu nechám.

Text příspěvku byl upraven 13.07.18 v 00:05

Eldar80
Eldar80 12.07.2018 v 23:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

InaPražáková
InaPražáková 12.07.2018 v 23:54

Mám pocit, že mě kniha dokázala otočit myšlenkově kolem dokola jen do doby, kdy jsem brala do ruky kde co, aniž jsem něco očekávala a dělala si názor předem (plus na tom má podíl mladistvá větší citlivost). Taky to byly knihy, které jsem intelektuálně zdaleka nepochopila, ale o to víc na mě působily přímo, jako obrazy. Takhle se mi asi v patnácti v průběhu jedněch prázdnin náhodně dostal do ruky Tulák po hvězdách, Meyrinkův Golem a Sto roků samoty. Po prvním jsem začala přemýšlet o duchovních věcech, což mi do té doby nikdy nepřišlo na mysl, druhé jsem vůbec nepobrala, ale ještě měsíc se mi zdály nehezké sny o průchodech mezi světy, a třetí kniha nový námět k přemýšlení utvrdila. Dohromady z toho vyšel duchovní směr nebo světonázor, který mi už zůstal, jen se prokresluje do hloubky.
Podobný příval nových myšlenek už se neopakoval. Na jednu stranu mi to přijde škoda a říkám si, že bych měla občas číst knihy, o kterých vím jen to, že jim nebudu rozumět, na druhou stranu nevím, jestli takový guláš v hlavě ještě chci mít.


Eldar80
Eldar80 13.07.2018 v 00:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 13.07.2018 v 00:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

HTO
HTO 13.07.2018 v 04:39

Petass: K Burianovi – v Anthroposu je stálá výstava jeho maleb z pravěku.

Co se týká knih o pravěku jím ilustrovaných, dají se vcelku dobře sehnat. Jednu z nich si ale musíte pořídit v cizím jazyce, a to https://www.databazeknih.cz/knihy/clovek-a-jeho-pradejiny-43232 Dědic Zd. Buriana totiž požaduje za vydání takový honorář, že si to nikdo nemůže dovolit vydat. Dá se v ČR sehnat minimálně v osmi jazycích, podívejte se, jak se jmenují: https://fnrsknmer.rajce.idnes.cz/steeplechase/#doma279.jpg Je hanba, že vyšla v 15 zemích světa, ale u nás ne... Jsou tam úžasné malby, mj. etnografické; za všechny: je tam například portrét Truganini.

K Burianově odkazu se hlásí Martin Modlitba, za podívání také stojí.

Mimochodem, když si do Googlu zadáte „Anthropos“, vpravo nahoře vám vyskočí fotka slavného modelu mamuta, který měl nedávno kulaté narozeniny. Díky vám jsem zjistil, že Google jako hlavní fotku Anthroposu používá fotku, kterou jsem udělal já! Toho mamuta jsem tam fotil před devíti lety.

Petass
Petass 13.07.2018 v 07:39

HTO: Díky, já jsem po něm zatím nijak extra nepátrala, budu to muset konečně napravit. Že je ta výstava stála, jsem netušila. Narazila jsem na ni náhodou na jaře, když jsem hledala informace o technickém muzeu. Moje děti jsou ještě moc malé, z Antroposu by toho asi moc neměly. Sama jsem tam byla naposledy tak před 20 lety.

K fotce... Jsem na dovolené jen s telefonem a na něm mi to žádnou fotku na stránkách neukazuje. Ale podívám se až budu doma u PC. Uvádí Vás alespoň jako autora? :)

Jass
Jass 13.07.2018 v 10:07

To "vyhození z konceptu" nebylo myšleno nijak negativně. Je to jako... Je to trochu podobné četbě filosofických knih (protože ona to i svým způsobem filosofická kniha je...). Zkrátka Dante vychází z jiných předpokladů, jiných axiomů, než to automaticky děláme my, tím pádem musíte zcela posunout své myšlení... je to taková duševní gymnastika :D A nejzajímavější na tom je, že ty různé druhy myšlení se vlastně vzájemně nevyrušují... Nevím, jestli jsem své původní vyjádření objasnila, nebo jestli jsem to ještě víc zkomplikovala :D

newtory
newtory 13.07.2018 v 10:19

Jedným slovom (dvoma) iný historický kontext.

bytost
bytost 13.07.2018 v 15:22

Snad každá kniha nás, svým způsobem, ovlivňuje. Nejvíce mne snad překvapila kniha:
https://www.databazeknih.cz/knihy/muj-zivotopis-31356
svým obsahem i formou zpracování. Je důkazem toho, že smích a slzy jsou dvě strany jedné mince.

HTO
HTO 13.07.2018 v 19:55

Kdysi jsem napsal k Wernischově knize S brokovnicí pod kabátem: Ivan Wernisch je ontologický autor. Podobně jako při čtení VALISu od P. K. Dicka, větší porce Ivana Wernische je lépe si dávkovat, neboť napínají samu kostru světa, v němž člověk (čtenář) žije, jakoby hrozíce ji nahradit kostrou jinou: člověk se musí stále držet svého úběžníku; zásluhou takovýchto autorů ovšem svůj úběžník ohmatá z bezprecedentních úhlů, a za to jim patří dík.

K VALISu ještě dodám, že jsem využil příležitosti a nucený oddech mezi kapitolami jsem prokládal četbou Husseyových Presokratiků, kteřížto filosofové se tam velmi vyskytují.

Jinou věcí je vyčerpání krásou – leč možná i hloubkou? – čtené knihy. To se mi stává poslední roky.

Petass: Rádo se stalo. A ano, kliknutí vás hodí na ten obrázek ve Wikipedii, kde si přečtete, že to fotil HTO.

Lector
Lector 13.07.2018 v 21:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 13.07.2018 v 21:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pavlinda
pavlinda 13.07.2018 v 22:41

O T.G.M. píše i Oldra Sedlmayerová-nejsou to žádné pikantnosti,jak by se z milostné korespondence mohlo zdát,je v tom dost politiky.Mně osobně se její vzpomínky líbily.

Petass
Petass 22.07.2018 v 23:36

Čtu Severskou mytologii od N. Gaimana a nějak mi to nejde. Téma je pro mě novinkou a první kniha od autora... Doufala jsem, že se v mytologii tímto zorientuji, než se pustím do něčeho, co se jí inspirovalo, ale zatím v tom mám jen jeden velký zmatek... Pořád nad tím přemýšlím, tak jsem si říkala, že vás poprosím o pomoc/ názor/ cokoli
:-) Zajímáte se někdo o severskou mytologii? Doporučíme mi knihu, která mi bude více vyhovovat? A k tomu Gaimanovi, zatím mě moc neohromil... Nevím, zda se odhodlám k něčemu dalšímu z jeho tvorby. A ještě mě napadá... Docela mě překvapilo, jak jsou mýty sice jiné, ale současně dost podobné příběhům z jiných oblastí. Narazili jste někdy mezi pověstmi a mýty na něco, co vás až překvapilo? Ve smyslu, že "u nás" se "říká" něco podobného?

HTO
HTO 22.07.2018 v 23:42

Petass: severská mytologie je moje velká láska. U nás je k disposici mnoho knih, ale vyberu vám tu, díky které jsem se do ní zamiloval já: https://www.databazeknih.cz/knihy/edda-a-saga-o-ynglinzich-31409 Gylfiho oblouzení mi kdysi otevřelo dveře do úplně jiného světa, o němž jsem ani nevěděl, že po něm toužím.

Ještě poznámka ke Gaimanovi: pokud čtete komiksy, Sandman by měl být jeden z nejlepších (vím z doslechu). Pokud chcete román, zkuste Nikdykde, to je vynikající.

Petass
Petass 22.07.2018 v 23:47

HTO: Děkuji! Podívám se na všechno. :-)

newtory
newtory 23.07.2018 v 00:13

Inak, niekedy je možno lepšie namiesto nácviku plávania na suchu, skočiť rovno do vody...
Čo tak zobrať si rovno EDDU ? Možno si s ňou budete lepšie rozumieť ako s tými, čo o nej iba píšu (neplatí pre odporúčanie HTO, to je priamy zdroj).
P.S. Celkom zaujímavé a nenáročné je rozprávanie o vikingoch od Brenta, štýlom "z každého rožku troška", jedným slovom česky : "všehochuť".
https://www.databazeknih.cz/knihy/saga-vikingov-236721

Petass
Petass 23.07.2018 v 00:22

Newtory: Máte pravdu, měla jsem začít rovnou plavat... Mám pocit, že s Gaimanem se plácám mělčinou a klidné vody poznání nikde... Zkusím Eddu na doporučení HTO a Vikingy si taky znamenám :)

Petass
Petass 23.07.2018 v 00:25

Neměla jsem původně v plánu se do knihy pouštět, ale ležela v knihovně mezi "vrácenými", přišlo mi to jako fajn možnost seznámit se s mytologií i autorem, ale balíček 2v1 v tomto případě moc nezafungoval... ;)

HTO
HTO 23.07.2018 v 00:30

Snorri Sturluson, tedy Prozaická Edda, je taky myslím přístupnější, pokud nejste zvyklí na poezii. Král Gylfi se tam na mytologické věci přímo vyptává.

Tohle je pro děti, ale celá tahle edice je skvěle ilustrovaná: https://www.databazeknih.cz/knihy/myty-a-legendy-vikingove-44954

Petass
Petass 23.07.2018 v 00:34

Obávám se, že budu potřebovat přečíst všechny :-D Ale kdy?!



Vložit příspěvek