Přeceňované knihy - váš názor


nechapacka84
nechapacka84 18.01.2014 v 18:35

1. Hunger Games
2. Cesta
3. Alchymista
4. Mnich, který prodal své ferrari
5. 1984

Ječmínek
Ječmínek 20.02.2014 v 13:11

Kmotr, Saturnin, Tulák po hvězdách, Malý princ.

Lector
Lector 20.02.2014 v 14:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

nechapacka84
nechapacka84 21.02.2014 v 09:44

lector... to sa predsa dá povedať o akejkoľvek ideologickej knihe. Ako píšeš od biblie, cez korán, k marxovy až po novodobé ekonomické rozpravy. (budhisticke sutry nevyjímaje) To ale predsa nije problém knih. Ja osobne trebarz považujem komunistický manifest za skvelú knihu, bezohľadu na to, že bola 40 rokov vnucovaná, a 24 rokov je hanená. Porovnávame ale ozaj dve úlne rozdielne skupiny knih.

Text příspěvku byl upraven 21.02.14 v 09:55

eLeR
eLeR 21.02.2014 v 13:12

Chatrč ..

Lector
Lector 21.02.2014 v 14:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


gabish
gabish 21.02.2014 v 20:30

1 .Enderova hra
2. Enderova hra
3. Enderova hra

Raksa.A
Raksa.A 21.02.2014 v 21:11

to Lector: nejen co to znamená, že je kniha přeceňovaná. Také kým je přeceňovaná. A také je třeba jen nepochopená - viz bible, korán. Někteří lidé čtou, eventuelně věří, bojují a vraždí a pak lidi jako já čtou, a jen zírají, kde že by to v těch knihách mělo být, a ono to tam sakra není. Dneska už jsem víceméně v klidu, ale máš představu, co jsem se kvůli "ustáleným" názorům na tyhle knihy nahádala? A jak na mě koukali různí moulové, když jsem se jim snažila vysvětlit, jak rozumná kniha je korán například oproti Starému zákonu?

Text příspěvku byl upraven 21.02.14 v 21:12

nechapacka84
nechapacka84 21.02.2014 v 22:32

pre lector: len pár postrehov. Na to, že ti moja "rádoby" anketná otázka pripadá scestna jej venuješ neprirodzene veľa priestoru, čomu som ale rád. Ak ťa teda slovo precenované "žhavý do ruda" klidne to premenujem na diskutabilné. Nijak netúžim po tom viesť ohľadne tejto ankety akési filozosické debaty. A Ak by tak bolo, tak všetky otázky ktoré pokladáš ohľadom kriterii, mieri objektivity či sudcov kníh, by som položil asi ozaj na iných miestach než verejný server databázi kníh. Fakt je ten že zo subjektívneho hľadiska máme všetci (ostatne priznávaš to u určitého druhu literatúri i ty)... máme všetci ná pár knih dosť odlišný názor ako je objektívné hodnotenie na jednej z najvatších databází knih v ČR a SR. (Objektivita hodnotení plynie práve z podstaty servru.)
Toto nemalo byť proste nič iné ako pustenie ventilu rozhorčenia nad niektorými percentami, a priestor pre podobne postihnuté nick-y ako som ja ;)

Text příspěvku byl upraven 21.02.14 v 22:36

Lector
Lector 22.02.2014 v 20:34

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

nechapacka84
nechapacka84 22.02.2014 v 20:42

ale kdeže... som ten posledný kto by koohokoľvek súdil za nepatričnosť. Len ten konfrontačný tón bol zbytočný. Já sa ospravedlnujem ak bol ten tón zle pochopený....
a teraz objatie, pusa, kapka a zavladne pravda láska a slunce v duši... hehe :)

Kvothe
Kvothe 01.03.2014 v 02:01

Mám pocit, že se tu ale fakt rozebírají dvě rozdílná témata. Jedno téma zní nejpřeceňovanější knihy a druhé, které nastínil Lector jsou knihy nejzneužívanější a to zkrátka jsou dvě rozdílné kategorie!

Do té knihy přeceňované spadá například právě Alchymista a to proto, že není nijak objevný, jen tlumočí myšlenky východní filosofie, popřípadě i evropské jako je Platón atd. Prostě tak spojuje různé populární pseudomoudré naučky různých knih o práci na vlastní osobnosti a zastřeší to velmi "hlubokým" příběhem o hledání pokladu. Je to cajk, ale přeceňovaná je proto, protože dost lidí je přesvědčeno, že je to geniální a všemoudré dílo, které jim zachrání život a to je (všem fanouškům se omlouvám) skutečně k smíchu.

Do druhé kategorie spadá třeba Bible - je to kniha velmi dobře napsaná a má skutečnou uměleckou hodnotu, takže z této strany nemůže být natolik přeceňovaná. Zneužívanou se stává ale jako nástroj ideologie - například evangelium sv. Jana a inkvizice...cosi, jakože uschlé výhonky víry budou spáleny a je to - zneužití. To ale není přeceněnění knihy, může to být přecenění významu myšleny a její převedení ve skutek, ale to bych nezaměňoval.

Kvothe
Kvothe 01.03.2014 v 02:04

Co se knih týče, tak s nechapackem84 souhlasím až na 1984 - to je zase něco jiného tuším - není to kniha přeceňovaná, ani zneužívaná. Je to opět kniha velké umělecké kvality a myšlenkového obsahu, ale lidé ji banalizují neustálými citacemi a rádoby moudrými narážkamai a mluví o tom, jak jí čtou, protože se chtějí zdát intelektuálnější, než jsou - totéž je bohužel například případ Kafkova Procesu nebo Kafky obecně, ale nelze říct, že je Proces přeceňovaný.

Alienor
Alienor 03.07.2014 v 23:43

Ja mám problém s Malým princom. Prečítala som to asi 5 krát a doteraz neviem, čo je na tom také úžasné. Nechcem hodnotiť. Nechcem povedať, že tá kniha je preceňovaná. Ale nerozumiem, čo konkrétne na nej ostatní vidia. Stále dúfam, že mi niekto vysvetlí, čo mu tá kniha dáva. Zatiaľ márne.

Text příspěvku byl upraven 04.07.14 v 10:25

Valyk
Valyk 04.07.2014 v 09:35

Aby bylo jasno - můj subjektivní pohled:

1) Jak jsem vyhrál válku, Patrick Ryan. Vůbec nechápu, jak na tomto laciném humoru může někdo ujíždět.

2) Kmotr, Mario Puzo. Z mého pohledu průměrná kniha, ale podle DK TOP 10....

3) Stopařův průvodce galaxií. Adams Douglas. Neskutečná slátanina plná fantasmagorických keců, ale tady je vychvalovaná do nebes....

Tak. Odplivl jsem si, abych zachoval smysl tohoto vlákna.

Alienor
Alienor 04.07.2014 v 10:34

A taktiež sa čudujem, ako ľudia velebia Píseň ledu a ohně, knihy i seriál. Spisovateľove poviedky milujem, mám v knižnici a nedám za nič, ale toto... Čítala som, videla som, nepochopila som, čím je to tak jedinečné.

Text příspěvku byl upraven 04.07.14 v 10:34

Naias
Naias 04.07.2014 v 10:46

Ja som nepochopila, čo je na Klube Pickwickovcov. Milujem anglický humor, ale toto je úplne mimo mňa.

jiri77
jiri77 23.07.2014 v 20:02

Zločin a trest-Dostojevskij, Zabiják-Zola, Osvícení-King, Pianistka-Jelinek,Lolita-Nabokov, nevím jestli přeceňované ale mě naprosto nesedly.

Text příspěvku byl upraven 26.10.14 v 08:08

Cauthemoc
Cauthemoc 23.07.2014 v 21:13

Hmm, nějak se pozastavuji nad knihami, které mi byly kdysi doporučovány - Lolita, Pokání, Bylo nás pět. Nebo například Hvězdy nám nepřály. Nevím, proč jsou brány až tak masově, chápu, že rakovina a sarkasmus letí, byla to pěkná kniha. Ale ažtak tedy vážně ne.

binysek
binysek 23.07.2014 v 22:26

tak pro mne je to valná většina thrillerů a tzv fantasy literatura pojaté jako literatura vážná, upíři pojatí stejně a z konkrétních knih je to Duna - pro mne kniha k nepřečtení a v podstatě všechny Kingovky -zajímavé, ale přeceňované a knihy pana Nesbo - nuda

lednak
lednak 24.07.2014 v 11:03

Možná by na tomto místě byla užitečná spíš pozitivní kvalifikace, např. "Knihy, které jsem četl víc než jednou". Možná tady už takové vlákno je, nevím, při zběžném projetí jsem ho nenašel. Ale výsledný "seznam" by měl asi větší vypovídací hodnotu pro ostatní, než tyhle tzv. "přeceňované". I když i to je relativní - třeba "Sto roků samoty" bych už podruhé nezvládl, přesto nelituji, že jsem ji přečetl.

Koka
Koka 24.07.2014 v 11:12

lednak: diskusní vlákno, které nemůžeš najít, je zde
http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/ktere-knihy-jste-cetli-nej-vickrat-1375/str-2#new

Livia
Livia 30.07.2014 v 17:39

Starec a more, mala som strašný problém tu knihu dočítať, a práve pri nej začala moja averzia čítaniu povinnej literatúry.

Lamanai
Lamanai 31.07.2014 v 14:01

Našel jsem tu spoustu titulů, které se mi líbily. Asi se taky někomu trefím do vkusu, ale pro mě bylo jedno z největších zklamání Foucoultovo kyvadlo. Taková intelektuální onanie, ale proti gustu (jen mě mrzelo, že jsem ji včas neodložil). Z poslední doby asi Stařík, který vylezl z okna a zmizel. Jako číst se to dalo, nebylo to úplně zlý, ale pro mě to nemá ani na Foresta Gumpa ani na Cimrmana nebo Paasiliinu (mám tam správné počty hlásek? :-)

SaDiablo
SaDiablo 14.12.2014 v 10:42

Hvězdy nám nepřály
Nemesis
Lolita
Mistr a Markétka
Norské dřevo

Text příspěvku byl upraven 18.12.14 v 22:53



Vložit příspěvek