Knihy schválené jako vhodné pro ženy

Kenya28.05.2018 v 23:51

souhlas s Adhara

+ zřejmě je vycházeno z názoru, že ženy mají rády romantické příběhy. Mezi těmi mohou být pěkné knihy i ty méně hodnotné ( i když o tom, která kniha je dobrá, která je kýč a která je odpad by se dalo polemizovat viz hodnocení u knih zde - například). Mě to nijak neuráží, protože si jako průměrná žena ráda přečtu jak červenou knihovnu, tak detektivku, psychologický román i sbírku básní. Ve všech žánrech se najdou kusy různé kvality a hodnoty. I když souhlasím, že možná bych místo označení "knihy pro ženy" použila třeba již zmíněné "romantické příběhy". Tak či onak, pokud mne bude někdo kritizovat za to, co čtu, či v jaké části knihkupectví si knihy prohlížím, budu ho já kritizovat za to, že je omezený trouba. Naopak mi přijde směšné a ubohé - v dnešní společnosti často viděné - stavění se do různých póz typu "sleduji jen dokumenty" čtu pouze to či ono...

Text příspěvku byl upraven 28.05.2018 v 23:53

bubka29.05.2018 v 08:23

někteří lidé - a bohužel, z nich mnoho žen, by za takovou knihu označilo jakoukoliv kuchařku, knihu o zašívání a výchově dětí nebo studijní materiál jak být dokonalou manželkou a matkou a moc nekafrat.

jsem rozhodně žena (optala jsem se svých chromozómů), a nečtu romantické příběhy a docela mne ruší, pokud se stanou dominantními třeba v detektivce, ale nevadí mi v některých humoristických románech (např. Wodehouse), poličkám s názvem : knihy pro ženy se rozhodně vyhnu stejně jako těm s označením thrilery, ale nedělám možná dobře, protože se ukazuje že tam mohou být zařazeny i skvostné knihy Amy Tanové.

Soudím, že jsem s chutí a mnohdy i opakovaně přečetla knihu, o jejích literárních kvalitách nejsem nijak přesvědčena, ale prostě pobavila, zato jinou, rozhodně literární skvost, jsem dočetla jen s vypětím. Je to jako s jídlem, chutnat nám klidně mohou i nezdravá jídla, ale to neznamená, že nevíme, jak moc jsou nezdravá, zatímco rozhodně zdravým jídlům, aniž bychom popírali jejich zdravost se zdaleka vyhneme. (co budete volit - talíř svíčkové neb tofu salát?) já to o sobě vím)

jo a dokumenty zejména ty o přírodě, rozhodně sleduju, dám jim dokonce přednost před Kauzami Jaroslava Soukupa.

gladya29.05.2018 v 09:21

S kvalitní literaturou a brakem to mám podobně jako bubka.

Nemám ráda generalizace a soudy jako: nečtu české autory, nečtu knížky napsané ženami apod.

Tak je to i literaturou pro ženy, takové štítky přece nená jen červená knihovna.

Ve všech žánrech jsou lepší i horší kousky, jak z hlediska literární úrovně, tak z hlediska zábavnosti.

Zkrátka štítky a škatulky by měly být jen velmi orientačním vodítkem.

Text příspěvku byl upraven 29.05.2018 v 09:25

Jacck29.05.2018 v 09:37

bubka, raději si ty chromosomy nech pořádně zkontrolovat, třeba tvůj 21. chromosom by mohl být ztrojený. To že čteš samé konspirační ruské škváry typu Nová republika a sleduješ ruský brainwashing zvaný Kauzy Soudruha Soukupa si raději nech pro sebe.

freejazz29.05.2018 v 09:41

gladya - bolo by to fajn, ovšem za predpokladu, že marketing a propagáciu v dnešných vydavateľstvách by viedli ľudia, ktorí sa naozaj vyznajú a trebárs o polnoci vedia vyrapotať milióny užitočných i menej užitočných informácií o autoroch a knihách.
žiaľ, tak, ako všade inde, aj tu prichádza k devalvácii hodnôt a zmäteniu jazykov. netuším, ako by dopadli testy pracovníkov, ktorí majú na starosti propagáciu a predaj kníh, ale asi by to nebolo nič svetoborné. ovládajú marketingové finty, ale majú - slušne povedané - veľmi plytkú slovnú zásobu, ktorá poukazuje na to, že - nečítajú. a ako môže človek, ktorý nečíta, predávať knihy? je ľahšie predstaviť si vegetariána v mäsiarstve... z neznalosti komodity potom vyplýva používanie otrepaných fínt, klišé a bľabotanie. ak sa k tomu pripočíta "orientácia na výkon" prestáva ísť o knihu už úplne.
takže je v konečnom dôsledku úplne jedno, či je vydavateľský redaktor vzdelaný, rozhľadený a sčítaný, konečné slovo má "marketingový guru" ktorý po vyčerpaní svojich otrepaných nápadov jednoducho zdvihne kotvy a ide predávať trebárs kondómy. tovar ako tovar.
a dôkaz?
poslal som svoj rukopis do troch vydavateľstiev. dostal som tri neformálne, osobné vyjadrenia redaktorov, ktorí rukopis čítali a posudzovali a veľmi kladne hodnotili. žiaľ, ani jedno z vydavateľstiev knihu nezaradilo do edičného plánu - lebo sa im tematicky nehodilo. ako to napísal jeden z redaktorov - keby vaša kniha trúbila, svietila, prípadne sa k nej dalo niečo pribaliť, určite by sme ju vydali.

takže krikľavé obaly, lepkavé názvy a škatuľkovanie budú mať pravdepodobne na svedomí všetci nevzdelaní a obmedzení marketingoví maniaci. a úspešne sa im tak darí deformovať trh a vkus publika.

(doufám, že vám moje slovenština nedělala problém:)

bubka29.05.2018 v 15:53

Jacck, ty jsi tak chytrý, ta vzdělaný, tys musel být ozdobou školení protidemokratických a protiruských trollů, vsadím se, že máš diplom se zlatou ořízkou a otiskl ti tam palec sám McCarthy, je pro mne čest, že moje příspěvky tak hltáš... zmíníš se o mně ve zprávě nadřízenému? zmiň se, prosím, budu mít radost.


gladya29.05.2018 v 18:01

Bubla a Jacck, ale no tak. Na takové politické debaty si prosím najděte jiné platformy.

Zmínku o Kauzách JS jsem brala spíš ironicky. A i kdyby, člověk si může pustit Soukupa a pak třeba 168 nebo Reportéry. A je na každém, aby použil mozek a přebral si to.

intelektuálka29.05.2018 v 18:30

Jaccku - teď jsem se dívala na chromosomy, 21. se týká mentální retardace - to od tebe není hezké

bubka30.05.2018 v 07:44

intelektuálka - proč by to nebylo od něj hezké, svěřil se nám se svou anomálií a my se mu neposmíváme. Je přece mezi přáteli

Gladya, nejsem sice bubla, ale i tak - o jaké politice mluvíš? Ne, Kauzy nejsou ironické, Kauzy jsou ukázkou toho, co se v republice děje, jsou opravu smutné.

Vlastně, nejen dnes, ale vždy je vše politika, knihy, wiki, projev, vše je politika, je nemožno ji ignorovat

ne, Reportéry nesleduju, Wolner je manipulátor a to mi brání a 168 ani omylem. Jsem ČT navždy nabažena

Text příspěvku byl upraven 30.05.2018 v 07:46

gladya30.05.2018 v 10:49

Bubko (za překlep se omlouvám), dávám si vždycky závazek, že tady už budu mluvit jen o knížkách, ale nedá mi to. Možná jsem měla smůlu, ale to z Kauz JS, co jsem viděla nebylo nic tak převraného, co by nebylo známo třeba z ČT. Pravda, neviděla jsem všechno, tak moc zase televizi nesleduju.

Uznávám, že už jen v prosté volbě toho, o čem pořad jako 168 nebo Kauzy je, může být jistá manipulace. Přinejmenším je to ovlivněno postoji dotyčných novinářů. O interpretaci kauz ani nemluvím. Ale v tom si Soukup ČT nemá co vyčítat. A ČT je alespoň profesionální. Zase abych byla objektivní, bylo by smutné, kdyby nebyla, za to ji platíme.

Víš, netvrdím, že je ČT není za co kritizovat. Ale jestli si lidé vytvářejí názory jen na základě Soukupových exhibicí, je to docela průšvih.

Jacck30.05.2018 v 11:07

gladya, ale ono je to mnohem zlověstnější. Rusko tady vede podvratnou desinformační kampaň s cílem diskreditovat a podkopat naše demokratické struktury (mimo jiné ČT a veřejnoprávní média). Soukup a jeho televize jsou stejně jako třeba Parlamentní listy desinformační proruskou platformou, která tady na jedné straně podkopává naše demokratické instituce, na druhé straně pomáhá vyhrát volby takovým jako Zeman. A Bubka je nejspíš cílený a vědomý proruský troll, který ruské lži šíří záměrně ven. To co dělá Bubka je v mých očích stejně odporná vlastizrádná aktivita jako třeba kolaborace s nacismem
http://forum24.cz/reditel-tajne-sluzby-promluvil-o-hrozbach-jimz-celi-cr-dezinformace-a-rusky-vliv/

Protector30.05.2018 v 13:11

Soudě, dle komentářů je uživatelka Bubka ve vážném ohrožení, neboť uživatel Jacck rozvíjí rozsáhlou kampaň na její zdiskreditování a stíhá ji ve všech vláknech, kde dotyčná reaguje. Zajímalo by mne, zda je to jen neohrabaný pokus o seznámení, jak činí nevyspělí chlapci, či zda zamýšlí přistoupit až k osobnímu stalkingu :D
Omlouvám se, že nekomentuji k věci, ale tohle je vážné! :D

Text příspěvku byl upraven 30.05.2018 v 13:12

gladya30.05.2018 v 13:21

Tsal: Přesné a mělo by to stačit. Howg.

Lector30.05.2018 v 14:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

triatlet30.05.2018 v 15:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bubka30.05.2018 v 16:23

tsal - jako rozhodčí toho, kdo koho napadá a kdo je extrémista jste volená nebo samozvaná? a oč opíráte své přesvědčení o své vlastní objektivitě, uměřenosti a oprávněnosti jiné kritizovat? mohu-li vám já samozvaně radit na oplátku, mne a moje názory si neberte do úst,, do těch, které produkují skvělé ukázky úzkoprsosti, zebedněnosti . Možná by bylo asi lepší zrušit diskuze a naopak zavést anketu, někdo založí vlákno a ostatní budou moci jen kliknout ano, ne, protože diskuze, jako živý útvar, kolísá a kličkuje, zabíhá a mění se. Možná vám to jednou dojde a možná to tak nejen zde i skončí.

Nakonec, nutí vás někdo číst to nebo ono? braňte se. a rozhodně, znovu opakuji, nemluvte za mně ani o mně, nemám to ráda.

Text příspěvku byl upraven 30.05.2018 v 16:24

gladya30.05.2018 v 16:36

Abych se vrátila ke knížkám. Škatulky jsou asi opravdu často nástroje marketingu. A souhlasím s tím, že ani kolem knížek se nepohybují jen znalci a profesionálové.

Text příspěvku byl upraven 30.05.2018 v 16:37

MichelleS30.05.2018 v 21:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bubka31.05.2018 v 05:50

MichelleS - dnes se nejde spolehnout ani na recenze a ani na škatulky, jinak by nebyla každá kniha bestselerem, z něhož padl do mdlob New York i s Paříží, před jehož autorem se sklání i Homér a změnil život každému, kdo se jej jen dotkl. Hodně dělají obálky, některé lákavé, jiné méně, mnohé ale bez základního vztahu k obsah knihy.
Navíc mnohé knize podrazí nohy strašný nepoučený překlad. Já sama se nechávám vést intuicí, ale někdy se hodně seknu

Kenya31.05.2018 v 21:05

Tsal - hezky napsáno

agnid02.06.2018 v 10:02

Ženská literatura - pro mne to představuje knihu, která splňuje dvě podmínky:
Hlavní postavou, (může jich být i několik,) je žena, dívka. Příběh líčí a řeší problémy, se kterými se setkává. Puntík, konec. Kvalita knihy s tím nijak nesouvisí. Spíše lze předpokládat, že taková kniha, přinejmenším většina z nich, bude pravděpodobně osoby mužského pohlaví často nudit, prostě je nezaujme. V případě, že je vezmou do ruky, a začtou se do nich, mnohdy je nakonec po 30 - 50 stránkách odloží, a další četbu vzdají. Určitě tak tomu ale nemusí být ve všech případech. Bývá to ovlivněno zaměřením a kvalitami knihy i čtenáře.

bubka03.06.2018 v 18:07

mohlo by se taky napsat, že dobrá tzv. literatura pro ženy je taková, kde hlavní postavou nebo jednou z hlavních postav je žena, která je zobrazena jako subjekt, nikoliv jako objekt, se vším, co subjektu přísluší, vlastní snahou ,úsilím, rozumem, přáními, prohrami, neštěstími i úspěchy a vše toto prožívá zcela autonomně a jen někdy v závislosti na nějakém muži. Proto to patrně muže nezaujme (ale ne všechny), protože je to příliš složité a navíc, mají pocit, že takové ženy nejsou a to i tehdy, když jich mají doma v podobě matky, manželky a dcer hned několik.

Ženy mužskou literaturu čtou a dokonce mnohdy zálibně, protože od malička jsou vedeny k tomu, aby muže jako individualitu vnímali.

intelektuálka03.06.2018 v 18:45

Bubi - teď jsem zrovna někde vyčetla, že vztah ženy k muži závisí na tom, jakého měla otce - a to je fakt, i mě můj otec vedl ke čtení o mužích... ale čtu i o ženách ...
a nakonec vidím, že tady jsou muži, co se o ženskou literaturu zajímají

bubka04.06.2018 v 08:47

inteletuálko - no. nevím, můj otec přede mnou rodokapsy schovával, a přesto jsem je přelouskala všechny co si donesl, ale rychle jsem z nich vyrostla. Možná typově se mi skutečně zamlouvají muži jemu podobní, ale povahově ani omylem, můj otec byl těžký introvert a já jsem se od dětství divila tomu, že si jej moje vřelá a otevřená maminka vzala. Později jsem to pochopila, on miloval v životě jen ji a to až o smrti.
Já jsem klasická míšena ani těžký introvert, ani vřelá a otevřená a podobné muže jsem vždy preferovala.
Platí to i o synech a matkách?

intelektuálka04.06.2018 v 11:08

Bubi - můj názor - pokud rodina funguje dobře, dcera hledá podle otce a syn podle matky... však uvidíš sama, koho ti chlapec přivede...
A to co jsi napsala o svém tátovi je moc pěkné....Vložit příspěvek
2