Kniha, která vám otevřela oči


LenkaMatous
LenkaMatous 16.03.2021 v 14:40

Já bych doporučila knížky od Vlastiny Svátkové, je to velmi čtivé a mě to docela pomohlo dívat se na věci jinak. Pak trošku náročnější, ale skvělá knížka je Ženy, které běhaly s vlky.

majík1
majík1 16.03.2021 v 22:00

Já bych dala knihy Maxe Kašparů

knih-o-mol
knih-o-mol 20.03.2021 v 11:34

na otevření očí je tu buddha, neboli probuzený, nemusíte mnoho studovat, stačí si přečíst a pochopit 4 pravdy a dojdete k probuzení. Nebo něco rozvláčnějšího třeba od Egona Bondyho Budha.

Jestli chcete neco naucneho a zadnou ezotericku doporucuji toto: Strom poznání - Biologické základy lidského rozumu od Varely a Maturany. Poskytne Vam to minimálně komplexnejsi pohled na zivot.

Pokud hledate nejakou soucasnou praktickou filosofii, tak treba neco od současné české filosofky Anny Hogenové: Žít z vlastního pramene, K filosofii výkonu, nebo na internetu shlédnout nějakou její přednášku.Napriklad jeji prednasku na kanalu Vecery na FF UK. Až bude konec blázinci, můžete jít i na přednášku a zeptat se jí.

Jeste jsem chtel podotknout k predchozi diskusi: Tazatel se evidentne ptal na knihu ktera ho minimalne nasmeruje a to konkretne na serveru databazeKnih. Odpovedet mu ze jste cetli mnoho knih, ale naucit zit se musi sam je arogantni odpoved,ktera tazateli nepomuze a jeste ho stavi do svetla jako hlupaka co se na serveru o knihach pta na knihu a reknou mu ze si ma poradit sam. To neni na 10hvezdicek ale na zamysleni odpovidajiciho jestli necte jen skvar, pripadne jestli vubec vi na ktery server pise.

Text příspěvku byl upraven 21.03.21 v 17:24

Eldar80
Eldar80 20.03.2021 v 23:57

knih-o-mol: Díky za věcný příspěvek.

Tak mě napadlo, že jsem vlastně nedávno četl knihu, která by snad splnila Carlitovy požadavky. Psychologie a osobní růst dohromady, ale mě to moc oči neotevřelo... Spíš mě zaujalo, že se to tady dosud neobjevilo. Mám na mysli 12 pravidel od Petersona:
https://www.databazeknih.cz/knihy/12-pravidel-pro-zivot-protilatka-proti-chaosu-409635

gossipavlina
gossipavlina 21.03.2021 v 12:43

Zkuste Debordelizace hlavy od Ivo Tomana nebo Bůh chodí po světě vždycky inkognito.
Inspirativní mi přišla také kniha Steve Jobs od W. Isaacsona. Nijak závratně mi život nezměnila. Ale pomohla mi k pochopení některých věcí v pracovním procesu.

Ještě jsem si vzpomněla na knížku Kam se poděl můj sýr. Ta se mi taky moc líbila.

Držím palce, snad některé knihy pomůžou!

Text příspěvku byl upraven 21.03.21 v 12:51

demoniaco
demoniaco 22.03.2021 v 08:56

Bez rozmyslu ...a bude hůř od Jana Pelce Ta knížka mi dala hodně do života už proto že líp už bylo!


syzifos
syzifos 22.03.2021 v 22:27

Vzhľadom na otázku a zadanie, jednoznačne odporúčam Fromm: Umenie milovať ... jasne a presvedčivo ukáže, nielen to, prečo je láska základná potreba človeka, ale aj aké rôzne chyby v tejto súvislosti robíme

Cellardoor
Cellardoor 23.03.2021 v 17:27

Průvodce po galaxii, ale pozor možná způsobí pravý opak.

valecekm
valecekm 06.04.2021 v 19:46

Knihy od světového psychiatra Stanislava Grofa: Kosmická hra, Když se nemožné stane, a teď poměrně nová Cesta psychonauta (tu jsem viděl jen jako novinku, ale asi to nebude brak a asi si ji seženu). Pak možná Břetislav Kafka - Kultura rozumu a vůle (ještě má Základy experimentální psychologie, Parapsychologie). Mě se líbili i knihy od Carlose Castanedy, ale to už je hodně mimo a spíš dějovité, tak nevím, zda-li by Vám to sedlo. Mým smyslem života bylo to, že jsem dostal "počuni" a pak jsem začal pátrat po naprostých šílenostech našich skutečných dějin, našeho původu, rozmanitosti lidského vědomí a jeho možností a tím jsem se vymanil z uzavření svého zvířecího vnímání sebe sama omezeného jen na svoji fyzickou schránku :-). A začali se dít věci, ne někdy zrovna příjemné, ale začalo mě to bavit, ale taky jsem z toho pomalu začal zvracet, neboť nevědomost opravdu hřeje a informace přináší bolest :-). Ještě mě napadli knihy od Michaela Newtona (nemám dočtené všechny, protože jsem je prostě přeskočil díky jiným) ta celé série o existenci duše. Pokud by jste se zajímal o dějovité příběhy duše, tak doporučuji knihu Most času, a knihy od Roberta Monroe - Cesty mimo tělo, Daleké cesty, Návrat k pramenům.... otázkou je, jestli Vás to prostě nakopne a konkrétní návod na zázračné přeorganizování Vašeho života v nich ale nečekejte. Pro to budete muset se hýbnout Vy, nikdo jiný. Kniha dá jen impulz, ne spasení. Pokud by Vás nadchla příroda Peter Wohlleben má jich více atd....

oregano
oregano 29.04.2021 v 15:29

Slabikar

majík1
majík1 29.04.2021 v 20:45

V zámku a podzámčí

FlLys
FlLys 29.04.2021 v 22:32

To je opravdu zapeklitá otázka, jelikož otevřít oči může v podstatě jakákoliv kniha. Přečetla jsem nekolik motivačních, ale ty mě většinou moc nepomohli. Spíš beletrie. Životní příběhy. Nejlepší ze všeho za mě je od A.Christie Já nebyl jsem u tebe, když přicházelo jaro. https://www.databazeknih.cz/knihy/ja-nebyl-u-tebe-kdyz-prichazelo-jaro-42362 To mě hodně ovlivnilo.

A pak z hlediska evoluce člověka Červená královna. Tam se člověk dozví proč se lidi chovaj tak jak se chovaj https://www.databazeknih.cz/knihy/cervena-kralovna-30184

minipolis
minipolis 01.05.2021 v 16:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Meg1
Meg1 21.07.2021 v 11:02

Za sebe mohu doporučit knihu Samotáři - Aleš Palán a potom také Sunim Haemin - Věci které uvidíte jen když zpomalíte. Otázka je, jakým směrem chcete oči otevřít.
Vlastní zkušenost - je hodně důležité číst nejen "správnou" knihu ale hlavně ve "správný" okamžik . Můžete číst knihu teď a nic Vám nedá a za rok se z ní zblázníte radostí ;-).
Držím palce ať se Vám daří.
Meg1

Skallarix
Skallarix 19.08.2021 v 08:48

Smysl života mi to nepřineslo, ale rozhodně to byla kniha, co mi otevřela oči a dodala povědomí bližší realitě současnosti o dění na palestinském území.

https://www.databazeknih.cz/knihy/syn-hamasu-393764

J. S.
J. S. 09.02.2022 v 00:17

Velice děkuji za Vaši zajímavou výzvu, která je zároveň podnětem k zamyšlení. Možná je to téma na delší debatu nebo i dlouholeté studium, nemohu tvrdit, že mám otevřené oči, sám se snažím hledat (někdy asi hloupě, nešikovně - omlouvám se), ale snad si mohu dovolit několik dále uvedených poznámek:
1) Jeden pan doktor mi neformálním rozhovoru řekl něco v tom smyslu, že znalost angličtiny může člověku otevřít oči, je to asi určité zjednodušení, ale zřejmě na tom je hodně pravdy, dost možná jsou některé moudré knihy (respektive jejich zdařilé překlady) dostupnější v angličtině než například v češtině.
Pokud již jen ve stručnosti mohu zmínit, něco z toho, co mně připadá užitečné, co se snažím studovat, tak doporučuji podívat se na (řazeno chronologicky)
1) Platón: Ústava, konkrétně v angličtině Plato: The Republic, translator Benjamin Jowett, a to zejména I., VI., a VII. kniha (zvláště tedy VI. a VII. kniha)
2) Aristoteles: Etika Nikomachova, v angličtině Aristotle Nicomachean Ethics, zkuste se podívat na začátek a pak sám uvidíte (translated by W. D. Ross) nebo zkuste zapátrat u odborníků
3) Bible - tam je toho opravdu hodně, odborníci jistě poradí lépe, ale pro začátek (hledání smyslu života a správného žití) jsou mj. asi velmi přínosné
a) ze Starého zákona Žalm č. 1 (a řada dalších ponaučení)
b) z nového zákona v Evangeliu podle Matouše část nazvaná Blahoslavenství - to místy vypadá skoro jako doslovný návod ke správnému životu; v další části je pak velmi působivé pojednání O vyslyšení proseb, Podobenství o dvou stavitelích a nepochybně i některá další
c) ve Starém zákoně (pokud se k němu mohu vrátit) je mj. nádherné ponaučení" Počátek moudrosti je: Snaž se získat moudrost ...
Jinak pokud si mohu dovolit jako naprostý laik usoudit, tak mnoho moudrosti a laskavosti je obsaženo v knihách věnovaných buddhistické filosofii (jak již tuším bylo uvedeno výše) a jistě i v dalších filosofických knihách.
Jsem ovšem člověk omylný a chybující, prosím tedy za prominutí, pokud jsem uvedené významné téma nějakým způsobem znevážil či zkreslil.

Nlua
Nlua 12.05.2023 v 16:46

Tak asi kniha Travnik - Zakladni pece a udrzba. Od precteni kratim travu max o tretinu a na nejmene pet centimetru. Zbytky trav mezi pumpavou a spol. jsou jiste nadseny!

Text příspěvku byl upraven 12.05.23 v 19:47



Vložit příspěvek