Jakou kuriozitu jste našli v knize?


R.E.M.
R.E.M. 19.09.2018 v 22:37

Před pár dny jsem v knize po babičce a dědovi našla vylisované květiny a rostliny.- možná základ pro herbář.

reader.007
reader.007 20.09.2018 v 09:15

moje další úlovky:
v knížce po dědovi vytkávanou stuhu s blahopřáním k MDŽ a v knize z knihovny sadu egyptských známek, asi je tam někdo zapomněl po dovolené...

Edda
Edda 20.09.2018 v 11:56

Ve francouzské učebnici po mamince jsem našla kartičku, na které bylo napsáno: "Vážený pane profesore, dovolte prosím mé dceři zúčastniti se dnešního plesu. Děkuji Vám" (a podpis mojí babičky). A v té samé knize jsem našla báseň od maminčina spolužáka. Obojí může být někdy z doby po roce 1946.

Eicherik
Eicherik 20.09.2018 v 18:56

Krásné "kousky". :-)

Eicherik
Eicherik 29.09.2018 v 12:04

Nedávno jsem v jedné knize z knihovny narazil na otisk razítka Povinný výtisk.

TakySimona
TakySimona 29.09.2018 v 13:50

To není kuriozita to je zákonný požadavek. Zeptejte se své knihovnice, co to je a kdo ho musí kam posílat.


Eicherik
Eicherik 29.09.2018 v 14:40

TakySimona: Já vím co je povinný výtisk. Kolik takových knih Ti prošlo rukama?

TakySimona
TakySimona 29.09.2018 v 14:44

Tisíce, při revizi knihovního fondu.

denib
denib 29.09.2018 v 22:15

Taky jsem ještě nikdy na takto označenou knihu nenarazila.

Eicherik
Eicherik 29.09.2018 v 22:24

denib: Asi jsi nikdy nedělala revizi knihovního fondu. :-D

Marika Vanova
Marika Vanova 29.09.2018 v 22:28

Také se přidávám, že jsem ještě nic takového neviděla.

bamba
bamba 29.09.2018 v 22:30

neviem, ako ste na tom v Čechách, ale tu sa jedna kniha povinne posiela do parlamentnej knižnice. By ma zaujímalo či čo a kto tam niečo číta.

denib
denib 29.09.2018 v 22:59

Eicherik: To jsem nedělala. Bude to těžké, ale myslím, že bez toho asi i vydržím :-)

TakySimona
TakySimona 30.09.2018 v 06:19

Máte štěstí, že jdu právě okolo, abych vás nevyžádaně poučila! Jako správná stará ex-knihovnice, baba šedivá a protivná:

http://wiki.knihovna.cz/index.php?title=Z%C3%A1kon_o_povinn%C3%A9m_v%C3%BDtisku

Samozřejmě, u masovek typu Paolo Coelho je institut povinného výtisku k ničemu, ale v momentě, kdy potřebujete aspoň nahlédnout do něčeho silně menšinového, nějakého díla autora, který si třeba vydává knížky sám, "na koleně" a přitom z pochopení podstaty snahy zachovat ve veřejných knihovnách pro budoucí čtenáře/badatele věškerou tiskem vydanou knižní produkci, tento zákon RESPEKTUJE, je to často spásná záchrana.

To, že jste někteří z vás povinný výtisk v životě neviděli, je velmi snadno vysvětlitelné. Tyhle exempláře v knihovnách "jedou" v režimu prezenční výpůjčky, tj. půjčí vám ji jen do studovny... kde na vás bude nerudně dohlížet harpyje mého typu, čili knihovnice, která vám ji z veřejně nepřístupného regálu přinese, ve zdůvodněné/paranoidní obavě, aby se tomu vzácnému kouku nic nestalo a byl tedy k dispozici i příštím zájemcům.

Tl;Dr - ale nechtěli jste to a PROTO to máte!
S.

P. S.:
Ať žije prezident Masaryk, protože nejhustější síť veřejných knihoven, jaké si bez docenění užíváme my lokálové, je výsledkem osvícenosti prvních vládců samostatné ČSR, kteří přijali zákon o veřejných knihovnách v úplně první legislativní várce.

Choďte do knihoven a MILUJTE své knihovnice, pochopitelně ty mladé, krásné, nehysterické a NEIRONICKÉ.

Já to tak dělám s těmi bílými vránami chlapeckoknihovnickými, čímž speciálně zdravím pana městského knihovníka litoměřického, který na DK pochopitelně není!

:-)

Text příspěvku byl upraven 30.09.18 v 06:20

Naias
Naias 30.09.2018 v 07:02

Ja som si požičala z knižnice knihu po anglicky a tam je pečiatka
PROPERTY OF US AIR FORCE
Base Library
APO NEW YORK
a tiež poznámka, že ide o dar veľvyslanectva.

A v inej knihe, tentoraz po česky, je pečiatka DAR PO POTOPE. A pečiatky dvoch knižníc, z toho jedna preškrtnutá.

Marika Vanova
Marika Vanova 30.09.2018 v 08:42

My máme v knihovně většinou samé sympatické a ochotné knihovnice bez rozdílu věku :-)

Eicherik
Eicherik 30.09.2018 v 09:52

Knihovna. :-) Už se tam zítra těším. To příjemné napětí, co tam budou z mých (už čtyř) seznamů mít. :-)

bamba
bamba 30.09.2018 v 10:24

moju knižničnú sa nedá milovať. Je alergická na úsmev, na deti a na knihy zvlášť. Evidentne to tam má za trest. Dnu pustí iba deti s preukazom a osobne rekvíruje nevhodnú literatúru.Je to na jeden nádych a do výdychu už musí byť človek von aj s knihou.

Text příspěvku byl upraven 30.09.18 v 10:24

TakySimona
TakySimona 30.09.2018 v 14:35

Bambo, ale každá "knižničná" má svého nadřízeného. A věřím, že i na Slovensku existuje něco jako knihovna vyššího typu, která má těm menším metodicky pomáhat.

A vstřícnost k "uživatelům" - už se neříká čtenáři, bo někteří do knihovny chodí kvůlivá jiným věcem, než jsou knížky, časopisy a čtení...je součástí profesního kodexu knihovníka.

Buďte tak odvážná a STĚŽUJTE si.

bamba
bamba 30.09.2018 v 14:40

Nie som odvážna. Skončilo by to zatvorením knižnice. to sa ja stalo. Knižnica zatvorená, pani na dôchodku a ja chodím inam. Ja len že knihovník môže byť kľudne aj vrah. Nie iba záhradník. A občas aj čitateľ.

Sidonka3
Sidonka3 30.09.2018 v 15:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Evina.Cetba
Evina.Cetba 30.09.2018 v 15:15

V knížce z Městské knihovny (naštěstí čistý) toaletní papír! Nebo třeba i dětský hřeben na panenky. Až se někdy divím, co se tam dá všechno založit.

bamba
bamba 30.09.2018 v 15:42

ja som našla pas.

ViolettaCh.
ViolettaCh. 30.09.2018 v 21:02

Ve své vlastní knize jsem našla zapomenutou stokorunu z doby před r. 1989, takže už nebyla platná. To mě fakt překvapilo, peněz nemám tolik, abych si z nich dělala záložky do knihy.

R.E.M.
R.E.M. 01.10.2018 v 19:26

Dnešní nález: kartička s květinovým obrázkem, textem "Soudr. B. K... k MDŽ 1974" a razítkem "Dílenský výbor ROH - 19, odbyt"



Vložit příspěvek