Jakou kuriozitu jste našli v knize?


Skallarix
Skallarix 26.12.2018 v 11:56

Probírám se svou nově nabytou knihovnou dále, a hle, mezi stařičkými... Labyrint světa a ráj srdce, vydání z roku 1892 - velice zachovalý kousek. Krásný stav knihy. A v této knize jsem našel "Čtyřicet rad J. A. Komenského dětem i dospělým". Jedná se o osmistránkovou brožurku vydanou v roce 1935, předpokládám. "Vydalo naklad. "Kalich", Praha II.,Jungman. 15. Vytiskla knihtiskárna J. Kuta, Praha XII."

Skallarix
Skallarix 26.12.2018 v 16:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

braunerova
braunerova 27.12.2018 v 06:32

Koupil jsem přes bazar knihu Příšerně nahlas a k nevíře blízko se slevou, protože v jedné kapitole do ní někdo čmáral červenou tužkou. Doma jsem zjistil, že tou tužkou jsou označené pravopisné chyby a že ty červené kroužky jsou vytištěné. Jako kdyby dali do tisku knihu s opravami editora.

Eicherik
Eicherik 27.12.2018 v 19:49

braunerova: To je hodně velká kuriozita. :-)

Jury
Jury 28.12.2018 v 11:53

Zdarec.. Stala se mi Vanocni kuriozita... Chtel jsem pod stromecek knihu od Lee Childa Jatka... Dostal sem ji... Obalka Byla Lee Child Jatka ale uvnitr je kniha od Lee Child Jmenuju se Reacher... Zajimalo by me kde se stala chyba :D Jatka vysli v roce 1999 a Jmenuju se Reacher 2018 :D asi chyba v nakladatelstvi ne? Nemate nekdo k tomu naky point? :D

Eicherik
Eicherik 28.12.2018 v 16:00

Jury: To je smutné, ale na druhou stranu pěkná kuriozita. To jsme tu asi ještě neměli. :-)


reader.007
reader.007 30.12.2018 v 21:09

Já mám úlovky rovnou tři, všechny z antikvariátních knih:

První je fotografie velmi líbezné prvňačky, kterou si zapomněla v knížce, co očividně příliš pečlivě nečetla (soudě podle jejího výborného stavu).

Druhou kuriozitkou je školní dotazník "Rozhovor s paní učitelkou" z roku 1969 (v dotazníku si tazatel poznamenal letopočty 1947, 1969 a 22 let pod otázkou jak dlouho dotyčná učí, proto to vím tak přesně, jinak je to ale docela nuda - paní učitelka podle svých slov nikoho nebila a všichni jsou hodní a učí ráda :-)

A třetí kuriozitou je jedno obrovské zklamání. Někdy nad podzim jsem narazila na audiozáznam od F. Nepila Štuclinka a Zachumlánek pořízený z gramofonové desky vydané v roce 1982 s tradičně úžasným přednesem Rudolfa Hrušínského. Hned jsem se po ní začala pídit v knižním vydání a když jsem uspěla, opravdu jsem se těšila jak si ty moudré a vtipné špičky o česneku a lidském zdraví vychutnám na papíře a ejhle: studená sprcha. První vydání knihy z roku 1994 totiž nic takového neobsahuje. Vlastně je to v mnoha ohledech docela jiná kniha. A já vůbec nechápu proč. Kdybyste někdo věděl víc než já, budu ráda za informace...

YMM
YMM 17.01.2019 v 22:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 18.01.2019 v 18:56

V nově koupených hororových povídkách páně Švandrlíka jsem našla dopis na Okresní úřad - referát vnitřních věcí, Havlíčkův Brod s objednávkou letní rekreace na rok 1992. Musím říct že jsem netušila jak obšírně to lze stylizovat. Dnes se píše podstatně stručněji :-)

Eicherik
Eicherik 09.03.2019 v 18:00

Dnes jsem v knize Zápas s nebem našel voucher kupon z hotelu Samara. :-)

Skallarix
Skallarix 18.03.2019 v 11:48

Dlouho jsem nic nenalezl, až nyní. V knize Kněžka z Avalonu byl útržek programu "Village Cinemas" ze začátku srpna roku 2007, z druhé strany útržku sleva na vstupné. A dále - jeden složený list eroticko/vztahového horoskopu pro blížence a pro býky. Předpokládám nějaký starší výtisk (pravděpodobně taktéž okolo roku 2007) dámského časopisu "JOY".

denib
denib 19.03.2019 v 21:20

Už jsem mockrát narazila na věnování dítěti za dobrý prospěch atd. Ale dnes jsem v knize Sen a jiné povídky narazila na věnování:

1965/66
Soudruhu řediteli na památku věnuje IX.B

Mood
Mood 12.04.2019 v 12:03

Když jsem se v knize "Já jsem hlad" dostala ke kapitole, která poměrně detailně líčí moment, kdy u hlavní postavy propukla anorexie naplno, tak jsem zároveň nemohla přehlédnout, že na dolním okraji stránky byla zlomyslná čokoládová stopa. Představovala jsem si člověka, který čte řádky o anorexii a při tom se cpe dortem. To prostě nevymyslíš…

Skallarix
Skallarix 12.04.2019 v 12:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 04.05.2019 v 14:07

Poslední týden je na kuriozity v bazárových knížkách bohatý:
Nejdřív jsem v jedné našla dávnou, cca 25 let starou jízdenku z košické MHD, na níž je napsáno newyorské tlf. číslo do OSN (!).

Pak jsem našla tři staré, cca ze 60. let, dlouhé formuláře se seznamem prádla přineseného do "osvobozené domácnosti" (do prádelny) - někdo si dal prát cíchy a povlečení a o ně přišel, neboť stvrzenky zapomněl v knížce!

A dnes jsem v knize z roku 1918 našla překrásnou vytištenou kartičku s tímto textem:
" J. U. C. Jan ...... ký magistrátní koncipient, dovoluje si oznámiti, že bude dne 11. listopadu 1920 o 12. hodině polední v malé promoční síni university Karlovy prohlášen doktorem veškerých práv."
Za nedlouho už tomu bude 100 let, ale ta kartička je jako nová!

Text příspěvku byl upraven 05.05.19 v 11:35

Rikitan
Rikitan 05.05.2019 v 11:31

Mě se líbí dvě kartičky úmyslně vkládané do knih. 1. zní : Prosíme čtenáře Stalinových spisů, o laskavé upozornění na jakékoli chyby a omyly v textu....tak to jsem se vážně nasmál.
2.: vyzývá čtenáře, aby upozorníli na knihy bezcenné, krváky, erotické a proti zřízení, SSSR a ostatním spojencům....
Jednou jsem našel hrací kartu...nádherného Jockera
Na 5000 kč 1919 stále čekám, stále čekám...jednou ji ale najdu!

dia.riedl
dia.riedl 13.05.2019 v 00:05

braunerova: V té knize je to tak schválně a nejen červeně opravené chyby. Jako v trilogii Chaos například.

Také jsem narazila na pár pokladů v knihách - v knihách, které máme po babiččce jsem našla takový starý obrázek Mickey Mouse a krátkou ručně psanou (buď opsanou nebo autorskou) básní.
V jedné knize z druhé ruky mám věnování předchozímu majiteli (je napsáno tužkou, ale neměla jsem to srdce to vygumovat).

Našla jsem také přáníčko k narozeninám z 20. července 1998 (to bylo hezké, protože já se narodila přesně o rok a den později) :)
A také jednu krásnou ručně vyráběnou záložku, ale ta zůstala v knize, kterou jsem jen listovala.

Medunkavera
Medunkavera 13.05.2019 v 09:26

Teď to tu čtu a říkám si, že je škoda, že tu nemůžeme ohodnotit příspěvky, jako u komentářů ke knihám.
Skeeve (12.4. - 12:07) by měl plný počet..

Text příspěvku byl upraven 13.05.19 v 09:28

tatjana1737
tatjana1737 14.05.2019 v 12:04

V knize o Molierovi jsem našla nejen věnování tatínka mamince (s omluvou, že toho roku byl trh gramofonového průmyslu chabý, a proto jí věnuje tuto knihu), ale i útržek z novin. Z jedné strany obsahoval kus článku o Michaelu Yorkovi s jeho fotkou, což by poukazovalo na maminku, která tohoto herce má v oblibě. Z druhé strany však byl celý inzerát na jakousi erotickou linku, takže zůstává obestřeno tajemstvím, čí záložka to vlastně měla být... :-X

V knihách jinak nacházím obvyklé záležitosti typu jízdenek, starých pohlednic apod., ve svých knihách občas najdu nějaký dopis. často záložka nějak souvisí s člověkem, který mi knihu věnoval, či s jejím obsahem.

Nejvíc "pokladů" jsem našla v antikvariátní knize Bílá velryba - kromě záložky s egyptskými motivy tam bylo i několik dopisů i v obálce. Tehdy jsem je nečetla a slušně je zanechala v obálce, ale na základě tohoto tématu svá morální předsevzetí zřejmě poruším a dám průchod zvědavosti. Bude-li tam něco nosného, dám vědět ;-).

V kontextu knižních kuriozit mne napadá, zda někdo zanechává v knihách své stopy cíleně, kupříkladu v knihách z knihovny apod., jako rozverné mrknutí na jiného čtenáře? ;-)

reader.007
reader.007 21.06.2019 v 11:07

Nějak to tu spí...
Tak já se pochlubím alespoň maličkostí: kartonkový kalendářík z roku 1978. A na druhé straně, to byste nevěřili :-) "Každý čtvrtek novou knihu"
Bude z něj roztomilý příspěvek do mé sbírky záložek.

Eicherik
Eicherik 21.06.2019 v 16:11

Mně sice projde rukama docela dost knih z druhé ruky, ale už jsem dlouho na nic nenarazil. Dnes jsem si byl v antikvariátu pro jeden kousek, ale zas nic. :-)

Medunkavera
Medunkavera 21.06.2019 v 16:25

Když jsem posledně byla v antikvariátu, tak v té knize, kterou jsem si koupila, byli dva broučci. Snad mi nenakazí ostatní mé knihy. Uvažuji, že může být ještě nějaký schovaný pod obalem, nebo na hřbetu. Myslím v těch místech, kam se nemůžete podívat.

reader.007
reader.007 21.06.2019 v 19:59

Medunkavera: tak to už je lepší nenajít nic :-)

Eicherik: asi je v antikvariátech důkladně protřepávají, co kdyby tam bylo něco, co by se dalo zpeněžit :-) Musíš chodit víc po knihbudkách ;-)

YMM
YMM 22.06.2019 v 13:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 22.06.2019 v 13:59

Krátké í. To je prostě kouzelné. To se dnes už těžko stane, protože kdo ještě píše na stroji? Trochu mi to připomíná Misery, kde hlavnímu hrdinovi postupně "odpadávají" písmenka a on je musí dopisovat ručně. :-)
Ten dopis je prostě kouzelný poklad. :-)



Vložit příspěvek