Dostupnost knih pro každého?


Lidka
Lidka 25.01.2017 v 15:49

Ale je to snad pravda ne? Za půjčku z okresní knihovny platím 50 Kč. není to trochu moc? Taky bych si občas přečetla něco co u nás není, protože knihovnice musí objednávat to, co čtenář žádá a to jsou většinou romány pro ženy nebo taková ta trochu jako že červená knihovna. Věřím jím to, ale moc se mi to nelíbí, že za půjčku odjinud/ Okres či jiná blízká knihovna/ těžce platím. 50 Kč se mi zdá teda dost.

tester
tester 25.01.2017 v 16:13

To Lector ... vycházím z toho, že co si neudělám nemám. Že k tomu nikdo nic neříká? Asi všichni rádi platí poštovné, nebo službu neužívají. Každý se musí umět postarat sám o sebe a kdo se nestará je jeho chyba. Pokud je to jedna ... pak jsem v klidu. Kapka ke kapce a je to hotové. Platit budou solidárně všichni. Zaplatit to nemůžu a na knihovnu jdou prachy ze státního rozpočtu a já z toho nic nemám. Takže tak soudruzi NE !!!

cecetka
cecetka 25.01.2017 v 16:30

Lidka: Nekdo to postovne zaplatit musi. A knihovna to nebude. To nemluvim o tom, ze knihovna jeste ma naklady se zabalenim knihy. Kdyz si uvedomime, jak smesne jsou rocni clenske poplatky (jen poplatek OSE cini 0,50 Kc za kazdou vypujcenou knihu, a nemusim doufam zminovat ceny knih), tak pri narokovani meziknihovni vypujcky ma byt pro ctenare samozrejmosti, ze naklady s tim spojene zaplati.

Tester: Vy osobne mate srovnani, jak se sluzby knihoven v prubehu let vyvijely a menily, ale bohuzel zijeme v kapitalismu a budme radi, ze knihovny stale jeste existuji a z verejnych financi se dotuji nemalymi castkami. Mnozi nectenari by tyto finance radi videli nekde uplne jinde.

Text příspěvku byl upraven 25.01.17 v 16:31

Lector
Lector 25.01.2017 v 16:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Ajrad1981
Ajrad1981 25.01.2017 v 16:42

Když jsem naposledy využila meziknihovní výpůjční službu, stálo mě to stovku za tři knihy a bylo to z města vzdáleného 10 km. Ano, poštovné by stálo asi tak nějak, v tom se nehádám, ale cesta autobusem tam i zpátky stojí 40. To nemluvím o tom, že v tom městě pracuji a mohla bych si knihy vyzvednout osobně, jenže pochybuji, že by to šlo (přiznávám, tohle řešení mě tehdy nenapadlo, tudíž jsem to nezjišťovala). Naštěstí si celkem v pohodě vystačím s naší knihovnou, tohle byla výjimečná situace.

encyklopedie
encyklopedie 25.01.2017 v 17:05

.....minulý rok jsem měl z knihovny 95 knih. Ušetřil jsem za roční poplatek knihovně 100 Kč sumu /dám průměr knihy 300Kč/ 28 500Kč tím, že jsem uvedené knihy nemusel koupit. Mimo jiné jsem měl 4 knihy z jiné knihovny za sumu 200 Kč. To je jako diskriminace?
....souhlasím s Lectorem, že většina příspěvků testera je naprosto o ničem....

....ještě bych dodal, že za ty čtyři knihy bych zaplatil v obchodě 1282Kč....

Text příspěvku byl upraven 25.01.17 v 17:14


Atuin
Atuin 25.01.2017 v 17:13

Já osobně mám už několik let registraci ve dvou knihovnách a nikdy mi nepřišlo zbytečné platit si kartičku téměř 20 km daleko plus u nás na malé knihovně i když obě nevyužívám stejně. Rozumím že diskuze je na jiné téma, já jen že to je také řešení. U nás je malá knihovna, ale má pořád to svoje osobité kouzlo, ráda ji navštěvuji i čistě s " terapeutických důvodů" pokud tam něco nenaleznu, nebo tak jednou za čas zajedu do druhé knihovny. Nikdy mi nepřišlo že ji třeba navštívím jen 4x, 5x do roka, protože cena 200 za roční průkazku, při dnešních cenách ještě není tak vysoká.

Paulett199
Paulett199 25.01.2017 v 17:51

Atuin, naprosto souhlasím. Já mám štěstí, naše knihovna je opravdu bezvadná, a i když jsme malé město, tak výběr knih je obrovský a celkový servis bezchybný, ale pokud by se mi častěji stalo,že u nás hledanou knihu nemají,tak bych si taky bez váhání vyřídila průkazku i v okresním městě.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2017 v 18:50

Město: Most
Počet obyvatel: +- 67 tisíc
Knihovna: 1
Dostupnost: dobrá, ale centrum fakt ne
Roční poplatek: 220 Kč
Počet knih, které si půjčím: +-80% mých přečtenych (jenom na komiksy trochu kašlou...tenhle druh literatury podle knihovny mizí nejčastěji)
Průměrná doba přidání knihy po vydání: 3-4 měsíce (v rámci mého napnuteho chystám se číst listu to je kolikrát výhoda, ale určití autoři už i týden po vydání)
Počet knih, které si půjčím přes rezervaci: +-90% (žádný poplatek)
Málo kdy se stane, že kniha, kterou si chci přečíst, se do naší piďi knihovny nedostane. Možná jsme větší město, ale knihovna je malá a asi jí nenavštěvuje ani moc lidí (údaj starý, ale asi se to moc nemění...návštěvnost prosince 2015: +-6500 a průměr za rok byl měsíčně podobný). Pokud někdo bydlí na vesnici nebo ještě menším městě musí počítat s tím, že všechno nemá dostupné přes ulici, ale mají jiné výhody.
Asi záleží i na přístupu. Minule jsem hledala knihu, která tam prostě nebyla. Jelikož si ji někdo půjčil domů a už nevrátil (byla jsem první po dvou letech, kdo jí chtěl a tak se na to přišlo, nebo to nikdo neřešil). Paní knihovnice si titul zapsala s tím, že ji dokoupí, pokud bude dostupná. Přiznání? Nic za to nechtěli, ale klidně bych i poplatek za tuhle akci zaplatila.
A taky naučná je na stejném prostoru jako beletrie, takže já vždy našla potřebné.
Nevím, jak je to v jiných knihovnách, ale zdá se mi, že nejvíc remcaj pražáci. Nevím, jaký tam je systém (lze si půjčovat ve všech pobočkách různých městských částí? Fakt nevím), ale kdyby to tam někdo srovnal, tohle mezi placení by třeba odpadlo. I kdyby se ročně platil litr, furt je to levnější, když člověk přečte třeba sto knih a víc. A kdo čte málo, třeba jednorázovým poplatkem (padesát korun, proč ne? Částka adekvátní vzhledek k ceně knihy). Není to v kapitalismu, ale v knihovnách a systému, který si města nastaví. Ano, solidarita je ok, na tom je postavený náš stát (já daně platím). A teď co? Budeme platit větší poplatek, půl ho knihovna pošle do nějakýho fondu a z toho se bude platit za ty, kterým se kniha půjčí poštou? Na to se vám lidi vyserou (nebo ne, pokud se nedozví skutečný důvod zvýšení poplatku). Do tohle by měli mluvit asi jenom lidi, co mají vystudovany tenhle obor.

cecetka
cecetka 25.01.2017 v 19:21

Lenka.Vilka: Tak v nasi knihovne se za rezervaci plati 10,-Kc. Ale zase rocni poplatek je jen 100,-Kc, deti 50,-Kc.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2017 v 19:52

Cecetka: a o tom je asi jednotlivé nastavení systému knihovny. U nás se knihy kvůli prostoru musí asi točit. Ze zásady zpoplatnění (tohle konkrétní) nechápu. Kdyby od každého kousku bylo deset vydání, tak ok (já bych si počkala, až bude k dispozici fyzicky), ale u nás jsou knihy max ve dvou kusech (hitovky tři, čtyři, ale většina jenom jednou). Čtenář vrátí knihu, ta se dá stranou a systém, na kterém jede knihovna, vygeneruje email čtenáři, který je nářadě. Vlastně se tím ušetří i nohy zaměstnanců, protože nemusí knihy zakládat. Tím je šetříme, ne? ;)

LadyCharlene
LadyCharlene 25.01.2017 v 19:52

Diskriminace? Meziknihovní výpůjční služba slouží právě čtenáři, je logické, že malé knihovny nebudou mít tak obsáhlý fond, knihovny své fondy už tak sestavují dle potřeb a choutek svých čtenářů. Pokud se vám tato služba nelíbí, můžete se zaregistrovat v těch velkých knihovnách a dojíždět, nebo si ty knihy rovnou koupit. Knihovny jsou financovány městem, krajem a malé obce můžou být vůbec rády, že knihovnu mají.

Lidka
Lidka 25.01.2017 v 21:26

Pro Lady Charlene: Tak ten závěr . .. malé obce mohou být rády , že knihovny mají .... to je snad , aspoň doufám myšleno s nadsázkou.

Lidka
Lidka 25.01.2017 v 21:30

A mj. ono na té vesnici či na menším městě knihovna opravdu neslouží jen k půjčování knih. Těch akcí co dělají navíc je hodně od besed pro důchodce až po dramatizaci pohádek pro děti z MŠ , o tom, že tam chodí děcka ze školy na besedy, že dělají přednáškovou činnost.... je to opravdu asi trochu jiné než ve velkém městě. Ale nechci se tady dohadovat, stejně tím nic nezměním.

tester
tester 26.01.2017 v 03:11

U meziknihovní výpůjční služby nebyla dodržená po SAMETU právní kontinuita s předchozím systémem, kde žádné poplatky nebyly. Čile a bez problémů jsem to využíval. Dnes všichni občané bez ptaní platí daně z nichž se část použije na provoz VŠECH našich knihoven. Je pravda že mají SVOBODU a tyto služby nemusí používat a tím ušetří hodně peněz. A kdyby si do větších knihoven chtěli jezdit tak to také nemusí. Tím ušetří také spoustu času a peněz za jízdné. .... knihovna veřejné prostředky nejen spotřebovává, ale zároveň produkuje počitatelné společenské BLAHO, násobně převyšující prostředky vložené.....Jsem omámený společenským BLAHEM, takže příspěvek píšu ve změněném stavu mysli. Zatím jsem si POČITATELNÉ BLAHO nedokázal vypočítat, ale musí to být dost vysoká částka. Tržní kalkulačku na BLAHO bohužel nemůžu najít. Stále čekám na vyjádření Vit.Richter@nkp.cz ...
Pan Vít Richter je ředitelem Knihovnického institutu Národní knihovny České republiky a předsedou Ústřední knihovnické rady. Spolupracuje na řadě celostátních .......Řešení meziknihovní výpůjční služby je proveditelné-všechny knihy zdigitalizovat a převést do e-formátu. Pak nebudou potřeba žádní knihovníci ani žádné monstrozní a nákladné fyzické knihovny. To stojí šílené peníze ze státního rozpočtu. Pro celou ČR by stačila JEDINÁ knihovna. To by byly úspory-zde mají zastánci tržního systému mezeru, že na to netlačí. Digitalizace knih dnes není žádný problém. Nové přírůstky do této knihovny by znamenalo koupit JEDEN titul e-knihy !!! A dnes? Chci si půjčit knihu z větší knihovny-vhodí se to do skeneru a pošle se to. Ale to prý dnes jako všechno nejde. Jednu desetinu rozpočtu knihoven dát na skenování všech knih a je vymalováno. Knihovnická loby by měla po kšeftech a o to hlavně jde a pak by nastalo to slibované BLAHO pro všechny občany kdekoliv.

Lector
Lector 26.01.2017 v 06:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pafčaodřeky
pafčaodřeky 26.01.2017 v 09:01

Tester, máte zkreslený pohled na knihovní služby a knihovnictví celkově. Zapomínáte na autorský zákon, který u nás umožňuje knihovnám (archivům, muzeím) "digitalizovat dokumenty pouze pro archivní a konzervační účely", takže i pokud by byla jednotná e-knihovna, tak zadarmo by to rozhodně nebylo, platil byste jak mourovatej všem těm "OSAám". Nehledě na správu takové databáze....
Jinak, jak tu někdo správně podotknul, MVSka je služba navíc, nemusíte ji využívat. Knihy si kupte, přestěhujte se, nebo si zařiďte průkazku do té knihovny, kterou nejvíc využijete a dojeďte si pro knihy sám. MVS je bezplatná, pouze si platíte náklady (poštovné a balné), fakt nejsme za socíku, aby bylo všechno zadarmo.

tester
tester 26.01.2017 v 09:45

Schopnost detekovat nové děje a správně na ně reagovat
je základní podmínkou přežití v měnícím se prostředí
....To platí pro občany i knihovnickou loby, která stojí na zadních a brání se k vůli KŠEFTU zuby nehty novým trendům. Dnešní doba je analogická k přechodu ručně opisovaných knih a nástupu knihtisku. Podívejte se na Knižní novinky (23. - 27.1.) - VŠECHNO je nabízeno i v e-formátu. Práce se skenováním odpadá a jde jen o e-distribuci ke čtenářům aby nemuseli platit za výpůjční službu 50Kč. Lobisti z celé ČR spojte se!!!
Některé starší tituly lze už půjčit v e-formátu. Novinky ale nejdou půjčit, ať si vidláci pěkně zaplatí 50Kč za poštovné, hlavně že platí VŠICHNI daně na provoz knihoven. A hned se objeví tisíc důvodů proč to nejde, včetně přiblblých komentářů z Pelhřimova.

Text příspěvku byl upraven 26.01.17 v 10:01



Vložit příspěvek